مقالاترشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

رشته پزشکی هسته ای

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در واقع استفاده از رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در سال ۱۸۹۵ با کشف اشعه ایکس و در سال ۱۹۳۴ با کشف مواد رادیو اکتیو آغاز شد. این رشته یکی از راه‌های تشخیص و درمان در طب پزشکی می‌باشد. تا سال ۱۹۵۰ از مواد رادیو اکتیو استفادۀ کلینیکی نشد اما با گذشت زمان دانشمندان فهمیدند که با جمع کردن رادیو داروها در داخل ارگان هدف، تصاویری به دست می‌ آید که به درمان بافت آسیب دیده کمک می کند. برای تولید تجهیزات لازم و کشف روش های درمانی تحقیقات وسیعی در سال ۱۹۶۰ انجام شد. بعد از کشف و استفاده از این روش‌ها دانشمندان برای تشخیص بیماری های قلبی از رادیو داروها استفاده کردند. این امر موجب پیشرفت پزشکی هسته ای به عنوان راهکاری مناسب برای تشخیص و درمان بیماری ها گردید.

در سال ۱۳۳۹ استفاده از مواد پرتوزا در پزشکی ایران با سنجش مقدار ید توسط یک شمارشگر گایگر در آزمایشگاه پیمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد. مالکوم کاسبرت نوکز که یک کارشناس بریتانیایی بود سهم بزرگی در پیشرفت پزشکی هسته ای ایران داشته است. او با همکاری دکتر نظام مافی در سال ۱۳۴۰ تحقیقاتی انجام داد و پایه های پزشکی هسته ای را در ایران بنا کرد‌. در سال ۱۳۴۶ مرکز پزشکی هسته ای و تحقیقات غدد مترشحه داخلی دانشگاه تهران تاسیس گردید که نخستین و قدیمی ترین مرکز پزشکی هسته ای ایران محسوب می‌شود.

معرفی رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای

با توجه به اهمیت درمان و تشخیص بیماری ها برای درمان سریع‌تر آن‌ها به افراد متخصصی نیاز است که بتوانند باعث کاهش مرگ و میر در جامعه شوند. به همین دلیل رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در دانشگاه ها تدریس می‌شود. به اقدامات تشخیصی، تخصصی و درمانی که در ۲ حیطه بالینی و پاراکلینیکی از چشمه های باز رادیو اکتیو در آن ها بهره می‌گیرند تکنولوژی پزشکی هسته ای می‌گویند. رشته‌ پزشکی هسته ای شاخه ای از تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتو نگاری مولکولی می‌باشد که از خاصیت هسته ای مواد برای تشخیص و درمان بیماری ها بهره می‌گیرد.

تصویر برداری هایی مانند MRI و CT-SCAN نیز می‌توانند اطلاعاتی درباره ساختار و آناتومی بدن انسان ارائه دهند. در مقابل پزشکی هسته ای در به وجود آمدن تصویر فرآیند ها و عملکرد های متابولیکی اعضای مختلف بدن ایفای نقش می‌کند. در این رشته افرادی تربیت می‌شوند که تحت نظارت پزشکان در مراکز تشخیص و درمان پزشکی هسته ای فعالیت کنند و نحوه صحیح استفاده از رادیو داروهایی که به وسیله پزشک تجویز شده است را به بیماران آموزش دهند و دربرابر اشعه یون ساز از آن‌ها محافظت کنند.

مهارت های لازم برای رشته پزشکی هسته ای

رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در گروه علوم تجربی قرار گرفته است و افرادی که می‌خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند باید به درس زیست شناسی علاقه مند باشند. از جمله مهارت های لازم برای رشته پزشکی هسته ای به صورت زیر است:

 • باید به کار کردن در زمینه پزشکی و تشخیص بیماری ها نیز علاقه داشته باشند و بتوانند شرایط سخت موجود در این رشته را بپذیرند.
 • باید از سلامت جسمانی برخور دار باشند و نظم و دقت بالایی داشته باشند.
 • به دلیل کار با مواد پرتوزا و فرآیند های تصویربرداری احتمال دریافت اشعه ها وجود دارد پس برای انتخاب این رشته باید به این نکته توجه کرد.

از جمله وظایف افراد در رشته تکنولوژی پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آن ها باید میزان بیماری و اختلال در عضو های بیماران را شناسایی کنند.
 • بیماری هارا سریع تشخیص دهند و آزمایشات و بررسی های لازم را انجام دهند.
 • گزارش های دقیق از نتایج‌ عمل های جراحی برای برخی از بیماری ها تهیه کنند.
 • مقدار تاثیر تشعشعات بر بیمار را در حین بررسی و آزمایش  نسبت به انواع اشعه های دیگر کم کنند.
 • توانایی لازم را در بررسی لحظه ای و دقیق حال بیمار را داشته باشند.
نوشته
رشته پزشکی هسته ای 2

دروس رشته مهندسی پزشکی

دوره تحصیل رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد. دانشجویان باید ۱۳۰ واحد درسی را بگذرانند که به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۲ واحد
 • دروس پایه و تخصصی: ۸۸ واحد
 • کارآموزی در عرصه: ۲۰ واحد

رشته پزشکی هسته ای در زیر گروه ۲ علوم تجربی قرار گرفته است و ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته عبارتند از:

 • زیست شناسی: ضریب ۴
 • شیمی: ضریب ۴
 • ریاضیات: ضریب ۳
 • فیزیک: ضریب ۲
 • زمین شناسی: ضریب ۱

دروس پایه رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای:

فیزیک عمومی، آمار و ریاضی، کلیات آناتومی، فیزیولوژی انسانی، اخلاق پزشکی کمک های اولیه ومراقبت از بیمار، اصطلاحات و کلیات پزشکی، بافت شناسی و آسیب شناسی، اصول کامپیوتر، فیزیوپاتولوژی و بیماری شناسی عمومی، زبان تخصصی، مدیریت بخش پزشکی هسته ای، روانشناسی.

دروس تخصصی رشته پزشکی هسته ای:

فیزیک پرتوشناسی تشخیصی و رادیو اکتیویته، داروسازی هسته ای (رادیو فارماسی)، رادیو بیولوژی، دوزیمتری پرتوها، حفاظت در برابر پرتوها، شناخت دستگاه های پزشکی هسته ای، روش های اختصاصی پزشکی هسته ای ۱، روش های اختصاصی پزشکی هسته ای ۲، روش های اختصاصی پزشکی هسته ای ۳، روش های اختصاصی پزشکی هسته ای ۴، روش های اختصاصی پزشکی هسته ای ۵، اصول و مبانی رادیولوژی تشخیصی ۱، اصول و مبانی رادیولوژی تشخیصی ۲، ارزیابی و کنترل کیفی تصاویر پزشکی هسته ای، کنترل کیفی دستگاه های پزشکی هسته ای، اصول و مبانی تصویربرداری مقطعی در پزشکی هسته ای (MRI,CT,PET-CT,SPECT-CT)، مبانی پردازش دیجیتالی تصاویر و ترکیب آن‌ها، تصویربرداری فراصوت و کاربرد آن‌ها در پزشکی هسته ای.

گرایش های رشته پزشکی هسته ای

رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای تا مقطع کارشناسی در دانشگاه ها وجود دارد اما فارغ التحصیلان می توانند در گرایش های زیر ادامه تحصیل دهند:

رشته علوم داروهای پرتوزا، فن‌آوری تصویربرداری پزشکی، رشته مهندسی پزشکی (بیو الکتریک)، رشته مهندسی پزشکی (زیست مواد)، رشته آمار زیستی، رشته اپیدمیولوژی، رشته فناوری اطلاعات سلامت، رشته ارزیابی فناوری سلامت، رشته اقتصاد بهداشت، رشته انفورماتیک پزشکی، رشته رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، رشته نانوتکنولوژی پزشکی، رشته زیست فناوری پزشکی، رشته رفاه اجتماعی، رشته تاریخ علوم پزشکی، آموزش پزشکی، مدیریت برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی، تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی، ژورنالیسم پزشکی.

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد.

کارنامه قبولی رشته پزشکی هسته ای

کارنامه قبولی رشته پزشکی هسته ای در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

بازار کار رشته پزشکی هسته ای

فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی و پزشکی هسته ای می‌توانند در مراکز پزشکی هسته ای در انجام روش‌های پزشکی هسته ای به پزشک متخصص  کمک کنند. آن‌ها تحت نظارت مستقیم پزشک می‌توانند به تهیه دارو و ارائه پرتو دارو مشغول شوند و یا این که با دستگاه های پزشکی هسته ای و تصویربرداری کار کنند.

متاسفانه به دلیل افزایش بیماری ها مراکز پزشکی هسته ای در کشور در حال رشد و توسعه هستند و نیاز به افراد متخصص در این مراکز ضروری است. اگر افراد بتوانند مدرک دکتری این رشته را دریافت کنند می توانند به تعلیم این رشته در دانشگاه ها نیز مشغول شوند. درآمد فارغ التحصیلان تکنولوژی پزشکی هسته ای به محل کار، مهارت و تخصص آن‌ها بستگی دارد. در بخش‌های دولتی حقوق افراد طبق قانون وزارت کار است و در بخش‌های خصوصی بر مبنای مهارت و تخصص افراد متفاوت است.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته پزشکی هسته ای سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی هسته ای کدام اند؟

تعداد خیلی محدودی از دانشگاه های ایران این رشته ارائه می‌دهند. این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه.

گرایش های رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در مقطع کارشناسی کدام اند؟

این رشته در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا