روش حل آرایه های ادبی کنکور انسانی و امتحانات نهایی!

روش حل آرایه های ادبی کنکور و نهایی برای دوازدهمی ها
به این نوشته امتیاز دهید

آرایه های ادبی واقعا بخش مهمی از تست های ادبیات کنکور انسانی را تشکیل میدهد و باوجود اینکه ادبیات عمومی دیگر در کنکور نظری دیده نمیشود اما سختی سوالات ادبیات امتحانات نهایی هنوز هم بسیاری را درگیر میکند. همانطور که میدانید ضریب دروس در کنکور 1403 هم تغییر کرده است و ادبیات با بیشترین تاثیر در تراز سوابق تحصیلی،هنوز هم از دروس پر اهمیت در تحصیل دانش آموزان است.

همانطور که میدانید تراز زیر 10.000سوابق تحصیلی برای رتبه های برتر 1402 به هیچ عنوان جواب نداد و اگر کسی با تراز کنکور 10.000 مثلا تراز سوابق 8.000 داشته باشد نمیتواند رتبه خوبی کسب کند.پس به نمرات امتحانات نهایی تان به چشم 50 درصد کنکور نگاه کنید!

در امتحانات نهایی ادبیات عمومی خرداد 1402 ما فقط 3 نمره سوالات آرایه های ادبی داشتیم و در امتحان ادبیات تخصصی کنکور انسانی هم که آرایه اسلوب معادله پای ثابت تمام سوالات نهایی هست و 6 نمره از این مبحث در امتحان علوم و فنون داریم!

قبل از اینکه سراغ جزوه های ادبیات و نکات مهم آرایه های ادبی کنکور برویم و راهکار های اختصاصی برای یادگیری آرایه های ادبی برویم، بهتر است از صحیح بودن روش مطالعه و تست زنی شما در این درس اطمینان حاصل کنیم.

تیم مشاوره تحصیلی آکو با بهره مندی از بهترین مشاور های کنکور انسانی و بررسی ریز نکات کنکوری با شما تلاش در ارائه هرچه بیشتر خدمات و اطلاعات به شما عزیزان است. که شما میتوانید برای همراهی دائومی تیم مشاوره آکو پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید و یا برای دریافت مشاوره به اختصاص شرایط خودتان با شماره 02633408944 تماس بگیرید.

اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور سراسری

روش حل آرایه های ادبی به روش مطالعه شما بستگی دارد!

میدانید که در ادبیات مبحثی خواندن کلا شیوه قالب است و قطعا برای مطالعه آرایه های ادبی برای کنکور یا موفقیت در نهایی نیز باید روش مطالعه مبحثی را انتخاب کنید.

برای کنکور که باید تکنیک های تست زنی را نیز حتما یاد بگیرید چون قطعا در زمان حل تست به رد گزینه یا ضربدر منفی نیاز خواهید داشت.

اگر رشته انسانی هستید و در شعر خوانی مشکل دارید، یک کتاب شعر بردارید مثل کتاب های شاهنامه یا گلستان سعدی، فایل های صوتی را دانلود کنید و سعی کنید مثل همان شعر را بخوانید. اینطوری در زمینه لغات و عروض و قافیه هم تبهر بیشتری پیدا خواهید کرد.

روش هایی که در ادامه میبینید بیشتر برای بچه های دوازدهم به درد میخوره اما اگر به فکر شروع امادگی برای کنکور از دهم و یازدهم هستید که چه بهتر! اما کلا برای روش حل آرایه های ادبی امتحانات نهایی و کنکور چند نکته مهم هست که باید بدانید:

  • شناخت و تسلط بر هر آرایه
  • نت برداری از تست ها یا نمونه سوالات نهایی به صورت خلاصه نویسی
  • زدن تست های تک متغیری!
  • قرار دادن نقطه ضعف مطالعه شده در روتین درسی
  • شناخت تیپ سوالات

برای حل تست های آرایه های ادبی کنکور انسانی شما کمتر از یک دقیقه وقت دارید پس اگر با تست های چند مولفه ای روبرو شدید به ترتیب زیر به بررسی آرایه های ادبی بپردازید. البته که نمیتوان تضمین کرد آرایه های دسته سوم در سوالات آخرین گزینه طراح سوال باشند اما به هرحال طبق بررسی سوالات علوم و فنون ادبی کنکور 1402 این ترکیب ترکیب سریع تری بوده است.

  1. متناقض نما – حس آمیزی -اسلوب معادله – حسن تعلیل – تلمیح – تشبیه – مجاز
  2. تشخیص – استعاره – کنایه – سجع – جناس
  3. ایهام – ایهام تناسب
آرایه های ادبی کنکور

توضیح مراحل مطالعه آرایه های ادبی کنکور

شناخت تیپ سوالات در این میان برای کنکور از همه مهم تر است و برای امتحانات نهایی نمیتوان روی این روش حساب کرد چون تغییرات سبک سوالات امتحانات نهایی 1402 به ما ثابت کرد نمیتوان خیلی روی ثبات سوالات نهایی در درس ادبیات حساب کرد!

نت برداری از تست ها با ذکر یک مثال با محوریت کتاب که حتما باید نکته ها را برای امتحانات نهایی در کتاب بنویسید. اگر جا نشد در برگه های چسبی میتونید نوت هاتون رو بنویسید و برای کنکوری ها نوشتن نکات در برگه های جداگانه هم میتواند کار ساز باشد.

تست تک متغیری یعنی ویژه هر نوع آرایه ادبی تست بزنید مثلا اگر استعاره را همان لحظه خوانده اید تست هایی بزنید که برای همان ارایه باشد و فعلا در فاز آموزشی استعاره ها را باهم قاطی نکنید. البته تست های آرایه های ادبی کنکور اینطور نیستند!

هر هفته 10 تست ترکیبی را در روتین درسی خود قرار دهید و سعی کنید تست های کنکور هم جزو این روتین درسی شبانه باشند.

اگه این چهار مرحله را اجرا کردید و بازهم پیشرفتی در روش حل آرایه های ادبی نداشتید، پس شما مشکل ریشه ای درک معنی ابیات دارید و علت ضعف در زمینه آرایه های ادبی کنکور یا امتحان نهایی شما هم همین است.

دانلود جزوه های ویژه آرایه های ادبی کنکور و امتحان نهایی

در ادامه یک جزوه جامع برای آرایه های ادبی قرار داده ایم که به صورت رایگان میتوانید آن را دانلود کنید. در این جزوه درسنامه کامل ادبیات و زبان فارسی را خواهید داشت و برای مطالعه شب امتحانی به درد میخورد. اما برای حل کردن تست های کنکوری برای آرایه های ادبی کنکور انسانی جزوه تست های آرایه های ادبی به درد میخورد.

در این جزوه علاوه بر تست های سخت آرایه های ادبی که توسط استاد هامون طراحی و توسط آموزشگاه پرسا منتشر شده اند، همراه با پاسخ تستی و تشریحی و حتی نکات جداگانه ای که ممکن است متوجه نشده باشید برای شما آمده است. در جدول زیر به ترتیب میتوانید جزوه آرایه های ادبی امتحان نهایی و جزوه آرایه های ادبی کنکور را دانلود کنید.

جزوه آرایه های ادبی کنکور
جزوه آرایه های ادبی امتحانات نهایی

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طرح های مشاوره ای آنلاین