سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
رشته علوم قضایی

آنچه می خوانید

در این مقاله به معرفی رشته علوم قضایی می پردازیم. قدمت این رشته به نخستین تمدن های بشری بر می گردد چون همیشه در همه ی تمدن ها افرادی بودند که به قضاوت و حل اختلاف بین مردم می پرداختند. مثلا در روستا ها و قبلیه ها ریش سفیدان قضاوت می کردند. از پیدایش این رشته در ایران زمان زیادی نمی گذرد. در سال ۱۳۵۶ وزارت دادگستری برای تامین کادر مورد نیاز بخش اداری و قضایی کشور با کمک وزارت علوم و آموزش عالی دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری، دادگستری را تاسیس کرد. در سال ۱۳۶۱ اولین دانشجویان وارد این دانشگاه شدند و تا به امروز دانشجویان زیادی در این رشته مشغول به تحصیل شده اند.

رشته علوم قضایی

در ادامه مقال معرفی رشته علوم قضایی به شرح این رشته می پردازیم. با توجه به این که کشور ما تابع قرآن کریم و قوانین اسلامی می باشد، حضور افراد کارشناس برای اجرای احکام بر اساس اسلام ضروری می باشد. رشته علوم قضایی مانند رشته حقوق بر تمام روابط اجتماعی مردم ناظر است و موضوعات مختلفی مانند مالکیت ها، قراردادها، مسئولیت های اشخاص، قوانین مربوط به ارث، اقامتگاه اشخاص، وصیت، ولادت و … را بررسی می کند. رشته علوم قضایی با حقوق متفاوت است. پذیرش در علوم قضایی دارای شرایط خاص می باشد و دانشجویان علوم قضایی بورسیه تحصیلی می شوند. فارغ التحصیلان علوم قضایی بعد از اتمام تحصیل خود متعهد هستند که در بخش های قضایی و اداری دولتی خدمت کنند. فقط پسران اجازه ادامه تحصیل در این رشته را دارند. تا قبل از سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری از همه ی گروه های آزمایشی دانشجو می پذیرفت اما از سال ۹۶ به بعد فقط از داوطلبان انسانی دانشجو پذیرفت.

مهارت های لازم برای رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله معرفی رشته علوم قضایی به شرح مهارت های لازم برای این رشته می پردازیم. افرادی که می‌خواهند وارد این رشته شوند ویژگی های مشابهی با دانشجویان رشته حقوق دارند. علاقه به این رشته از ویژگی‌های مهم داوطلبان این رشته است. از ویژگی‌های داوطلبان این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تسلط به زبان های مختلف از جمله انگلیسی، عربی، فرانسوی و …
 • فن بیان و استدلال قوی
 • صداقت و امانتداری
 • روحیه قوی و عدالت طلب
 • اعتماد به نفس و خلاقیت ذهنی بالا

کارشناسان علوم قضایی وظایف گوناگونی دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی را تنظیم کنند.
 • احکام مدنی و کیفری را به درستی اجرا کنند.
 • مشاوره صحیح به سازمان های دولتی و وزارت خانه ها بدهند
 • سرپرستی محجورین فنی و حقوقی را بر عهده بگیرند.

دروس رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله به شرح دروس رشته علوم قضایی می پردازیم. این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته به صورت مستقیم و تنها توسط دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری دانشجو می پذیرد. این دانشگاه در شهر تهران قرار دارد.

دوره تحصیل این رشته ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد. دانشجویان باید در دوران تحصیل خود ۱۳۵ واحد درسی را بگذرانند. این واحدها به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد درسی
 • دروس پایه: ۱۵ واحد درسی
 • دروس تخصصی و اصلی: ۱۰۰ واحد درسی

دروس اصلی و تخصصی رشته علوم قضایی:

حقوق سازمان ‌های بین المللی، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت اشخاص، حقوق تجارت شرکت‌ها، حقوق تجارت‌اسناد تجاری، حقوق تجارت ورشکستگی، حقوق مدنی ( اموال و مالکیت، کلیات قراردادها، الزامات خارج از قرارداد، خانواده، عقود معین، شفعه، وصیت وارث)، آیین‌ دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئین دادرسی کیفری، کار تحقیقی، حقوق بین‌الملل خصوصی، جرم‌شناسی، حقوق جزای اختصاصی، قواعد نفقه، حقوق تطبیقی، ادله اثبات دعوی، حقوق کار، پزشکی قانونی.

ادامه تحصیل رشته علوم قضایی در مقطع کارشناسی ارشد:

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته پذیرفته شده اند، پس از به پایان رسیدن مقطع کارشناسی، بلافاصله و بدون شرکت کردن در کنکور کارشناسی ارشد در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل خود ادامه می دهند. مدت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال می باشد. داوطلبانی که در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته پذیرفته شده اند طول تحصیل آن ها به طور کلی ۶ سال خواهد بود.

کارنامه قبولی رشته علوم قضایی

رتبه قبولی رشته علوم قضایی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 95 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه رشته علوم قضایی منطقه 1
کارنامه قبولی علوم قضایی منطقه 1 سال 1395
کارنامه قبولی علوم قضایی منطقه 2 سال 1395
کارنامه رشته علوم قضایی منطقه 3
کارنامه قبولی رشته علوم قضایی منطقه 3 سال 1395

گرایش های رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله به شرح گرایش های این رشته می پردازیم. گرایش های رشته علوم قضایی به صورت زیر است:

 • حقوق تجارت
 • حقوق ثبت
 • حقوق جزا و جرم شناسی
 • حقوق خانواده
 • حقوق خصوصی
 • حقوق عمومی

مزایای تحصیل در رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله معرفی به شرح مزایای تحصیل در رشته علوم قضایی می پردازیم. تحصیل در این رشته مزایای بسیار خوبی دارد که از آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پذیرش در این رشته به صورت کشوری می باشد یعنی همه ی داوطلبان صرف نظر از سهمیه های خاص، شانس قبولی یکسانی دارند.
 • اگر داوطلبان در کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی پذیرفته شوند بدون شرکت در هیچ آزمونی در مقطع کارشناسی ارشد علوم قضایی ادامه تحصیل می دهند.
 • دانشجویان علوم قضایی در طول دوره ی تحصیلی خود حقوق ماهیانه کارآموزی قضایی دریافت می کنند.
 • داووطلبان این رشته دوره سربازی خود را به صورت اشتغال به کار در قوه قضاییه و طی ۱۰ سال می گذرانند.
 • شرایط استعداد های درخشان برای دانشجویان برتر علوم قضایی وجود دارد و سنوات تحصیل دانشجویان از سابقه خدمت آن ها به شمار می آید.

شرایط پذیرش در رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله به شرح شرایط پذیرش در رشته علوم قضایی می پردازیم. ورود به این رشته از شروطی برخوردار است که این شروط عبارتند از:

 • دارا بودن شرایط عمومی آزمون سراسری
 • تدین به دین اسلام و التزام عملی به احکام آن
 • التزام به ولایت فقیه و مبانی جمهوری اسلامی ایران
 • پذیرفته شدن در گزینش صلاحیت عمومی
 • سالم بودن جسم و روان و نداشته سوپیشینه
 • تعهد برای تحصیل تمام وقت و عدم اشتغال به کار هنگام تحصیل
 • تعهد خدمت به قوه قضاییه به مدت زمان ۲ برابر طول دوره ی تحصیل
 • داشتن حداکثر ۲۴ سال سن
 • دارا بودن حداقل معدل کتبی دیپلم ۱۴ و معدل کل پیش دانشگاهی ۱۴ برای داوطلبان مقطع کارشناسی علوم قضایی .
 • دارا بودن حداقل معدل کتبی دیپلم ۱۷ و معدل کل پیش دانشگاهی ۱۷ برای داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی .

به دلیل امکانات فعلی دانشگاه، پذیرش دانشجوی بورسیه فقط از بین داوطلبان مرد می باشد.

 مدت زمان استفاده از بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ۸ نیمسال و در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ۱۲ نیمسال می باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی باید برای ورود به خدمت قضایی حداقل معدل کل ۱۵ را کسب کنند؛ در غیر این صورت با بازگرداندن هزینه های تحصیلی و مقرری ماهانه، مدرک کارشناسی را خواهند گرفت.

مصاحبه رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله به شرح مصاحبه رشته علوم قضایی می پردازیم. پذیرش دانشجو در این رشته فقط از طریق کنکور سراسری انجام می گیرد و بعد از کنکور داوطلبانی که بالاترین رتبه هارا دارند و این رشته را انتخاب کرده اند چندبرابر ظرفیت دانشگاه را به مصاحبه دعوت خواهند کرد. که دعوت از طریق شماره تلفن های اعلام شده به سازمان سنجش انجام می شود.

سوالات مصاحبه دانشگاه علوم قضایی موضوعات مختلفی دارند که عبارتند از:

سوالات عقیدتی و سیاسی: این سوالات شامل سوالات مذهبی می باشد و حفظ بودن آیات و سوره های قرآن کمک به سزایی به قبولی در این مصاحبه می کند. در این بخش سوالاتی راجع به مراسمات مذهبی، نماز جمعه، شهدای کربلا، نهاد های حکومتی و … پرسیده می شود.

سوالات قابلیت قضایی: در این قسمت سوالات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، تعداد اعضای خانواده، تحصیلات و شغل پدر و مادر، سوابق کیفری خانواده و … پرسیده می شود.

معرفی رشته پرستاری

بازار کار رشته علوم قضایی

در ادامه مقاله به شرح بازار کار رشته علوم قضایی می پردازیم. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش های قضایی و حقوقی دولت فعالیت کنند. از اصلی ترین شغل هایی که میتوانند داشته باشند قضاوت است. علاوه بر شغل قاضی می توانند در اداره های اجرای احکام، دفاتر اسناد رسمی تحت عنوان سردفتر و دفتریار، در ادارات ثبت اسناد و املاک، به عنوان مشاور حقوقی در وزارت خانه ها و …. فعالیت کنند.

دانشجویان این رشته بعد از دوره کارشناسی ارشد و دکتری می توانند به عنوان قاضی مشغول به کار شوند اما اگر از درآمد و یا شغل خود راضی نباشند می توانند از قوه قضاییه خارج شده و به وکالت مشغول شوند. البته این کار شرایط سختی دارد اما بعد از خروج بدون شرکت در آزمون پروانه وکالت صادر می شود و عضو کانون وکلای قوه قضاییه خواهند شد. میزان درآمد فارغ التحصیلان این رشته به طور میانگین بین ۷ الی ۱۵ میلیون تومان است‌. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که آن‌ها در دوره کارآموزی خود نیز حقوق دریافت می کنند.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته علوم قضایی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دوره کارآموزی رشته علوم قضایی چند سال است؟

دوره کارآموزی رشته علوم قضایی 3 سال است.

دوره تعهد قیمت رشته علوم قضایی چند سال است؟

دوره تعهد خدمت این رشته نسبت به منطقه های مختلف متفاوت است. اما به طور میانگین 12 سال است.

 493 بازدید کل,  2 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=3176