معرفی رشته

معرفی رشته زبان و زبان شناسی

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

علاقمندان به رشته زبان شناسی باید بگوییم که این مقاله مناسب شما است. زبان شناسی را می توان یکی از رشته های پرطرفدار حساب کرد که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا علاقمندان زیادی دارد و افراد زیادی به مطالعه این رشته می پردازند. متقاضیان کنکور انسانی با شرکت در آزمون کنکور و قبولی می توانند این رشته را انتخاب کنند. برای انتخاب رشته و دریافت مشاوره تحصیلی با شماره تلفن 02633408944 تماس بگیرید.

معرفی رشته زبان و زبان شناسی

اگر بخواهیبم زبان شناسی را در یک جمله تعریف کنیم می توانیم بگوییم زبان شناسی علمی است که به بررسی و مطالعه زبان می پردازد. در زبان شناسی سوالاتی مانند زبان چیست؟ از چه ساختارهایی تشکیل شده؟ چه استفاده ای از زبان می شود؟ چه تغییراتی در آن رخ داده؟ اشتراکات زبان های مختلف در جهان چیست؟ و … پرسیده و در جهت پاسخ به آن تلاش می شود. البته این ها تعداد محدودی از بررسی هایی بود که در این رشه صورت می گیرد.

با توجه به اهمیتی که زبان شناسی دارد می توانید رشته زبان شناسی را تا مقطع دکتری در دانشگاه های آزاد, دولتی و غیر انتفاعی مطالعه کنید. در ادامه گرایشلت این رشته را معرفی خواهیم کرد. علاقمندان به زبان شناسی می توانید مقاله رشته زبان و ادبیات کردی را مطالعه کنید.

44

دانشجویان این رشته در ابتدا با مباحثی مانند معنا شناسی و آوا شناسی آشنا خواهند شد. بخشی از مباحث مربوط به آواشناسی که در این رشته یاد می گیرید بدین شکل هستند: مطالعه معنا که به عنوان معنا شناسی شناخته می شود, مطالعه کاربرد زبان, مطالعه شکل گیری کلمات, آوا شناسی که در آن به مطالعه صداهای گفتار پرداخته می شود و آوایی که صداها را از جنبه بدنی آن مورد بررسی قرار می دهند.

در ادامه دروس دانشگاهی رشته زبان و زبان شناسی را می توانید مطالعه کنید.

تاریخ مطالعات دانشمندان ایرانی و اسلامی درباره زبانزبانشناسی رایانه ‌ای و فرهنگ نگاری
ادبیات از دیدگاه زبان ‌شناسی
تاریخچه زبان های ایرانیساخت زبان فارسی
تجزیه و تحلیل کلام و کاربرد زبانشناسیزبانشناسی تاریخی و تطبیقیمکاتب جدید زبان شناسیساخت واژه (مورفولوژی)شیوه استدلال نحوی
جامعه شناسی زبانآواشناسی عمومیاصول معنا شناسیتطور زبان فارسیروان شناسی زبان
آمار و روش تحقیقاصول دستور زبانانگلیسی ویژه
واج شناسی
دستور گشتاری
طرح تحقیقگویش‌ شناس

چه چیزهایی در رشته زبان و زبان شناسی یاد می گیرید؟

از آنجاییکه علم زبان شناسی بسیار وسیع است و تمام زبان های دنیا از گذشته تا حال را شامل می شود, زبان شناسان با اطلاعات زیادی آشنا می شوند. برای مثال برخی به مطالعه جنبه اجتماعی زبان شناسی می پردازند و این کار را با استفاده از روش های گوناگون مانند بررسی روایت های مختلف, مکالمات تلفنی یا حضوری انجام می دهند. زبان شناسان سعی می کنند تا رابطه بین زبان و حرکات بدن را بررسی کرده و این ویژگی های فیزیکی را مطالعه کنند.

حتی در زبان شناسی برای زبان هایی که تا کنون نوشته نشده, فرهنگ واژگان و الفبا تهیه می شود. این افراد با استفاده از توانایی و علمی که دارند می توانند کتاب های درسی آموزش زبان را بر اساس یادگیری هایی که داشته اند تهیه و تدوین کنند. بررسی سطح بی سوادی جامعه یکی دیگر از موضوعاتی است که در زبان شناسی به آن پرداخته می شود.

برای مثال این که در جامعه سطح بی سوادی چقدر است؟ دلایل آن چیست؟ و سواد چه تاثیری بر جامعه می گذارد؟ و هزاران سوال دیگر که بررسی و مطالعه آن باعث ایجاد راه حل هایی خواهد شد که در جهت پیشرفت و بهبود جامعه اثر گذار است. موضوعات بسیاری هستند که در این رشته مطالعه می شود:

 • تاریخ بوجود آمدن زبان ها
 • کودکان چگونه زبان را یاد می گیرند؟
 • چه ارتباطی بین زبان های مختلف در دنیا وجود دارد؟
 • چرا زبان ها با هم متفاوت هستند؟
 • اگر مغز در اثر سکته یا مصدومیت دیگری آسیب ببیند چه تاثیری بر مغز می گذارد؟
 • آیا رایانه ها قادر هستند تا زبان انسان ها را بفهمند؟
 • در هنگام سخن گفتن چه اتفاقی می افتد؟
 • هر زبانی چه معنایی دارد؟
 • کاربرد و نوع استفاده از زبان در رسانه ها و گروه های اجتماعی چگونه است؟

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می‌توانند به تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مختلفی مانند ساختار زبان‌ها، زبان‌های نادر، فرهنگ و زبان، آموزش زبان، تحلیل گفتمان و غیره پرداخته و مهارت‌های لازم برای انجام تحقیقات علمی در این حوزه را به دست آورند.

در کنکور ارشد زبان شناسی، دانشجویان باید به موضوعاتی مانند زبان‌شناسی تطبیقی، زبان‌شناسی تاریخی، زبان‌شناسی مقایسه‌ای، زبان‌شناسی کاربردی، تحلیل گفتمان، نظریه‌های زبان‌شناسی، زبان‌شناسی شناختی، زبان‌شناسی متن، زبان‌شناسی تفسیری، زبان‌شناسی ترجمه و زبان‌شناسی کاربردی مسلط باشند. همچنین، دانشجویان باید توانایی تحلیل و بررسی ساختارهای زبانی، تفسیر و تحلیل متون، تفکر منطقی، نوشتن گزارش‌های تحقیقاتی و تفکر انتقادی را داشته باشند.برای آمادگی برای کنکور ارشد زبان شناسی، دانشجویان می‌توانند از منابع مختلفی مانند کتاب‌های درسی، منابع آنلاین آموزشی و آزمون‌های شبیه‌سازی استفاده کنند. همچنین، شرکت در کلاس‌های آموزشی و مشاوره با مدرسان مجرب نیز می‌تواند به دانشجویان در آمادگی برای کنکور کمک کند.

توانایی های لازم برای مطالعه رشته زبان شناسی

 • علاقه و عشق به زبان‌: داوطلبان باید به زبان‌های مختلف علاقه‌مند باشند و از آن‌ها لذت ببرند. زبان شناسی یک رشته پویا و پر جنب و جوش است و برای موفقیت در این رشته، باید به دنبال رویارویی با چالش‌های مختلف باشید.
 • توانایی تحلیلی: داوطلبان باید توانایی تحلیل و بررسی ساختار زبانی را داشته باشند. این شامل توانایی تحلیل گرامری، تفسیر متن، تحلیل گفتمان و غیره می‌شود.
 • توانایی ارتباطی: داوطلبان باید توانایی برقراری ارتباط با دیگران را داشته باشند و بتوانند به خوبی با دیگران همکاری کنند. همچنین، توانایی ارائه مطالب به صورت شفاهی و کتبی نیز برای تحصیل در این رشته ضروری است.
 • توانایی تفکر منطقی: داوطلبان باید توانایی تفکر منطقی و تحلیلی را داشته باشند و بتوانند به صورت منطقی و دقیق به مسائل نگریسته و آن‌ها را حل کنند.
 • توانایی تحقیق: داوطلبان باید توانایی انجام تحقیقات علمی را داشته باشند و بتوانند از روش‌های تحقیقاتی مختلف استفاده کنند.
 • توانایی کار گروهی: داوطلبان باید توانایی کار گروهی و همکاری با دیگران را داشته باشند و بتوانند در تیم‌های مختلف کار کنند.
 • توانایی تحمل فشار: داوطلبان باید توانایی تحمل فشار و کارهای پیچیده را داشته باشند و بتوانند با چالش‌های مختلف روبرو شوند.
 • علاقه به فرهنگ و ادبیات: داوطلبان باید به فرهنگ و ادبیات علاقه‌مند باشند و بتوانند به خوبی با متون ادبی کار کنند.
 • توانایی حل مسئله: داوطلبان باید توانایی حل مسئله را داشته باشند و بتوانند به صورت خلاقانه و نوآورانه به مسائل نگریسته و آن‌ها را حل کنند.
 • توانایی خواندن و نوشتن به صورت پیچیده: داوطلبان باید توانایی خواندن و نوشتن به صورت پیچیده را داشته باشند و بتوانند به خوبی با متون پیچیده کار کنند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته زبان و زبان شناسی

با وجود آنکه این رشته در مقطع کارشناسی هنوز ارائه نمی شود اما خوشبختانه تعداد دانشگاه هایی که در سراسر ایران این رشته را ارائه می دهند زیاد است. در این قسمت محل, ظرفیت و سایر مشخصاتی که برای انتخاب دانشگاه نیاز دارید را مشاهده می کنید.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتمحلجنسیتنوع پذیرش
دانشگاه اصفهانروزانه30اصفهان هردوبا آزمون
دانشگاه اصفهانشبانه15اصفهان هردوبا آزمون
دانشگاه حضرت معصومه ویژه خواهرانروزانه14قمزنبا آزمون
دانشگاه جهرمروزانه20جهرمهردوبا آزمون
دانشگاه آیت الله بروجردیروزانه1بروجردهردوبدون آزمون
دانشگاه آیت الله بروجردیروزانه1بروجردهردوبدون آزمون
دانشگاه آیت الله بروجردیروزانه33بروجردهردوبدون آزمون
دانشگاه ولی عصرروزانه40رفسنجانهردوبدون آزمون
مجتمع آموزش عالی گنابادروزانه19گنابادهردوبدون آزمون
دانشگاه آیت الله بروجردیشبانه2بروجردهردوبدون آزمون
مجتمع آموزش عالی گنابادشبانه1گنابادهردوبدون آزمون
دانشگاه ولایتروزانه18ایرانشهرهردوبدون آزمون
دانشگاه ولایتشبانه5ایرانشهرهردوبدون آزمون
موسه غیر انتفاعی جهاد دانشگاهیغیر انتفاعی2اصفهان هردوبدون آزمون

بازار کار رشته زبان و زبان شناسی

فارغ التحصیلان رشته زبان شناسی با توجه به علاقه و گرایشی که انتخاب کرده اند, در بخش های مختلف می توانند کار کنند. بخش هایی مانند صرف و نحو, آواشناسی, جامعه شناسی, واج شناسی و … فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کلینیک های گفتار درمانی, تبلیغات و نام گذاری برای محصولات یا دستگاه هایی که تازه ابداع شده اند, پژوهشگر زبانی, مستند ساز زبان, فرهنگستان زبان فارسی, تنظیم شعار برای شرکت های تبلیغاتی, ویراستار, مشاور, آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و … کار کنند.

مهاجرت از طریق رشته زبان شناسی

با داشتن اقامت تحصیلی و کار در این رشته یعی رشته زبان و زبان شناسی می توانید مدارک خود را جهت ثبت نام به دانشگاه مورد نظر فرستاده و بعد از قبولی در دانشگاه مهاجرت کنید. از طریق ویزای کار رشته زبان شناسی نیز می توان برای مهاجرت اقدام کرد. اگر از راه تحصیلی بخواهید مهاجرت کنید با داشتن بورسیه تحصیلی و رزومه قوی امکان پذیرش شما بیش تر خواهد بود.

شرایط تحصیل در رشته زبان شناسی در خارج از ایران

لازم به ذکر است که شرایط تحصیلی این رشته در هر یک از دانشگاه ها متفاوت است. برای مثال اگر در کشور انگلستان مایل به تحصیل در این رشته باشید باید مدرک زبانتان حداقل A باشد. زبان های دیگری که کار مهاجرت شما را راحت تر می کند, زبان هایی مانند اسپانیایی, فرانسه, آلمانی و … هستند.

در صورتیکه گرایش زبان شناسی را مطالعه می کنید می توانید مدرک تحصیلی کارشناسی هنر BA و یا کارشناسی علوم BSc را دریافت کنید. مدت زمان تحصیل بسته به کشوری که در آن هستید حدود 3 الی 4 سال طول می کشد. اگر در کنار همه این ها به مطالعه زبان های مدرن هم بپردازید یک سال دیگر به مدت تحصیل شما در آن کشور اضافه خواهد شد.

مشاوره تحصیلی آکو

با توجه به توضیحاتی که درباره رشته زبان و زبان شناسی دادیم می توانید بهتر تصمیم بگیرید که واقعا به این رشته علاقه دارید یا نه. برای آنکه با سایر رشته های دانشگاهی آشنا شوید می توانید به سایت آموزشگاه پرسا مراجعه کرده, و رشته های پرطرفدار یا کم تر شناخته شده را بررسی کنید. برای دیدن اخبار تحصیلی و کنکوری نیز در اینستاگرام آکو عضو شوید.

رومینا ابوالحسنی

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست