300 تست زیست 2 تولید مثل

به این نوشته امتیاز دهید

300 تست زیست یازدهم تجربی مبحث تولید مثل برای دانش آموزانی که میخواهند در کنکور امسال موفق باشند. قبل از حل تست یک نگاه روی جزوه درسی و کتاب خود داشته باشید (همچنین شما میتوانید با مدرس زیست آموزشگاه پرسا کلاس داشته باشید) برای ارتباط با ما میتوانید در اینستاگرام تیم مشاوره ی اکو و یا تلگرام اکو در ارتباط باشید.

تولید مثل زیست تجربی

زیست یازدهم تجربی مبحث تولید مثل برای دانش آموزانی که میخواهند از پس زیست در کنکور بر بیاییند . شما میتوانید با حل این تست ها (زیست یازدهم تجربی مبحث تولید مثل ) کاملا تسلط خود را نسبت به مطالب بفهمید. داوطلبانی که قصد قبولی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند باید این درس را با دقت و تمرکز بالایی مطالعه و بررسی کنند. ماهیت این درس به‌صورت حفظی، مفهومی و ترکیبی است.

زیست یازدهم تجربی مبحث تولید مثل

 • دستگاه تواید مثل در مرد : 1-تولید یاخته های جنسی نر 2- ایجاد محیطی مناسب برای نگهداری از اسپرم ها 3- انتقال اسپرم ها به خارج از بدن 4- تولید هورمون جنسی مردانه
 • کار اصلی این دستگاه تولید یاخته ی نر یا اسپرم است (اسپرم در یک جفت خاگ(بیضه) یا همان غدد جنسی نر تولید میشود .نکته ی مهم این است که قرار گیری کیسه ی بیضه خارج از محوطه شکمی باعث میشود درد درون ان حدود یک درجه پایین تر از دمای بقدن قرار گیرد این دما برای فعالیت بیضه ها و تمایز صحیح اسپرم ها ضروری است.
 • زامه زایی ( اسپرم زایی) : دیواره ی لوله های زامه ساز یاخته های زاینده ای دارد که به این یلاخته ها زامه زا ( اسپرماتوگونی) گفته میشود .
 • ایجاد زام یاختک (اسپپرماتید)=یکی از از هر بار میتوز در لایه زالاینده میماند که لایه ی زالاینده حفظ شود.یاخته ی دیگر که زام یاخته (اسپرماتو سیت) اولیه نام دارد، با تقسیم میوز : 1- دو یاخته به نام اسپرماتوسیت ثانویه تولید می کند . این یاخته ها هاپلوئیدند ، ولی کروموزوم های ان دو کروماتیدی اند . هر کدام از این یاخته ها با انجام میوز 2-دو یاخته زام یاختک (اسپرماتید) ایجاد میکنند.
 • ساختار اسپرم = اسپرم ها سه قسمت سر،تنه و دم دارند که سر دارای یک هسته ی بزرگ ، مقداری سیتوپلاسم و کیسه ای پر از انزیم به نام تارک تن(اکروزوم) است که شکل کلاه مانند دارد و در جلوی هسته قرار دارد.انزیم ها به اسپرم کمک میکنند تا بتواند در لایه های حفاظت کننده گامت ماده (نخمک) نفوذ کند . در تنه یا قطعه ی میانی تعداد زیادی راکیزه (میتوکندری) دارد.
 • اندام های ضمیمه (کمکی) = پس از تولید اسپرم در لوله های اسپرم ساز، انها از بیضه خارج و و درون لوله ای پیچیده و طویل به نام برخاگ (اپیدیدیم ) منتقل می شود.
 • (هرمون ها فعالیت دستگاه تولید مثل را در مرد ایجاد میکند )

تولید مثل در زن

 • 1-تولید یاخته جنسی ماده (تخمک) 2-انتقال یاخته های جنسی ماده به سمت رحم 3-ایجاد شرایط مناسب برای لقاح زامه (اسپرم ) و تخمک 4- حفاظت و تولید جنین در صورت تشکیل5- تولید هرمون های جنسی زنانه
 • تخمدان ها=غدد جنسی ماده اند که درون محوطه شکم قرار دارد و با کمکی پیوندی و عضلانی به دیواره ی خارجی رحم متصل اند.
 • دوره ی جنسی در زنان = این دوره با قاعدگی یا همان عادت ماهیانه شروع میشود که در ان دیواره ی داخلی رحم همراه با رگ های خونی تخریب و مخلوطی از خون و بافت های تخریب شده از بدن خارج میشود . عادت ماهیانه با بلوغ جنسی اغاز میشود که ابتدا نا منظم ، ولی کم کم منظم می شود.
 • ازخون و بافت های تخریب شده از بدن خارج می شود . عادت ماهیانه با بلوغ جنسی اغاز میشود که ابتدا نا منظم ، ولی کم کم منظم می شود.
 • ظم آن مهم ترین شاخص کارکرد صحیح دستگاه تولید مثلی زن است. عادت ماهیانه در زن های سالم معمولا در 45 تا 50 سالگی متوقف میشود که این پدیده یائسگی می نامند . که علت ان از کار افتادن تخمدان ها است که زود تر از دستگاه های دیگر بدن پیر میشوند.مهک تر از همه دوره ی باروری برای زنان از 30 تا 35 است.
 • تنظیم هورمونی دستگاه تولید مثل در زن = هورمون های زیرنهنج، زیر مغزی پیشین (هیپوفیز پیشین ) و تخمدان ها زمان وقایع متفاوت در دستگاه تولید مثلی زن را تنظیم میکند تنظیم میزان این هورمون ها به صورت بازخوردی انجام می شود.

رشد و نمو جنین

 • نوزاد ها زندگی را به صورت یک تخم شروع می کنند .تخم با تقسیم های پی در پی و گذر از مراحلی سر انجام به جنین و نوزاد متمایز می شود.
 • لقاح = اووسیت ثانویه پس از تخمک گذاری از طریق شیپور فالوپ وارد لوله رحم می شود. حرکات زوائد انگشت مانند انقباض دیواره و زنش مژک های دیواره ی لوله ی رحم اووسیت ثانویه را به سمت رحم حرکت میدهند.با ورود مایع منی به رحم میلیون ها اسپرم به سمت اووسیت حرکت میکنند اما فقط تعدادی کمی از انها در لوله ی رحم به اووسیت میرسند . برای ورود به اوسیت باید از دو لایه ی داخلی و خارجی عبور کنند.لایه ی خارجی باقی مانده یاخته های فولیکولی و لایه داخلی ، شفاف و ژله ای است .در حین ورود اسپرم از لایه ی خارجی ،کیسه اکروزوم پاره میشود تا انزیم های ان لایه داخلی را هضم کند .

تیم مشاوره ی اکو

تیم مشاوره اکو کنار شماست تا برای اهداف خود گام بردارید . شما میتوانید علاوه بر تست های این مبحث (دانلود تست یازدهم تجربی تولید مثل ) تست مباحث دیگر را هم داشته باشید همچنین میتوانید نظرات خود را در قسمت نظرات با تیم مشاوره ی اکودر میان بگذارید

ادرس اموزشگاه = کرج/مهرشهر / بلوار شهرداری/ نبش خیابان 200 .

مشاوره برنامه ریزی کنکور دی ماه و تیرماه

مشخصات
اطلاعات
نام درس:
زیست
پایه :
یازدهم
رشته:
تجربی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
300
مرجع سوالات:
اموزشگاه اکو
طراح:
اموزشگاه اکو
مشاوره تحصیلی کنکور

بانک جزوات رایگان!

جزوات آموزشی، درس به درس و جمع بندی بصورت رایگان دانلود کنید!

بانک نمونه سوالات رایگان!

نمونه سوالات تستی و تشریحی با منابع مختلف را بصورت مستقیم از سایت ما دانلود کنید.

سامانه آزمون!

سامانه آزمون با قابلیت خرید بانک سوالات و طراحی وساخت آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا