پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس در دانش آموزان

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

بله درست دیدید برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس است. همانطور که می دانید استرس یکی از بزرگترین معضلات دانش آموزان است. می دانیم وقتی برآیند عوامل درونی یا بیرونی روی یک دانش آموز زیاد باشد استرس به وجود خواهد آمد. عوامل درونی مانند تفکرات بیش از حد، رقابت، سطح انتظارات از خود، منوط کردن زندگی به یک اتفاق و … و عوامل بیرونی مانند سطح توقع بالای پدر و مادر، رقابت زیاد در کلاس، انتظارات معلمان و عوامل مدرسه، سیستم آموزشی ( کنکور و نهایی) و … را شامل می شوند.

برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس

استرس تماماً بد نیست!

طبق نظر روانشناسان استرس به میزان کم برای انسان حیاتی است و به نوعی موتور حرکت است! این مورد برای دانش آموزان نیز صدق می کند. در واقع استرس واکنش طبیعی بدن نسبت به اتفاقات تنش زای دور و اطراف است اما اگر میزان آن زیاد گردد باید توسط شخص و اطرافیان مدیریت شود.

مدیریت استرس موضوعی است که باید توسط فرد فرا گرفته شود.

نشانه های استرس در دانش آموزان چیست؟

استرس در دانش آموزان می تواند نشانه های متفاوتی داشته باشد. سیستم عصبی ما در مواقع استرس، هورمون‌هایی ترشح می‌کند که در نتیجه آن ممکن است علائم جسمی مانند سردرد، درد معده و بی‌قراری و تنش‌ عضلانی و غیره را هم تجربه کنیم. علائم روحی و روانی آن هم شامل افسردگی، ناامیدی، غم و تنش عصبی می‌شود.

از دیگر عواملی که در دانش آموزان به کرات در زمان امتحانات و ایام نزدیک به کنکور دیده می شود می توان به وسواس، بی خوابی، عرق دست ها، بی اشتهایی و … اشاره کرد که گاهاً موجب مشکلات جدی تر می شوند.

تاثیرات استرس بر بدن دانش آموزان

برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس در دانش آموزان

آیا برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس در دانش آموزان است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که عوامل بسیاری زیادی در مورد کاهش و کنترل استرس وجود دارد. از جمله راه حل های کنترل استرس می توان به روانشناسی شخصیت، ورزش هایی مانند یوگا، تکنیک های مدیریت فردی و … اشاره کرد. یکی دیگر از عوامل بسیار مهم موضوع برنامه ریزی است که می تواند موجب مدیریت و کاهش استرس گردد برای بهتر شناختن اثر برنامه ریزی ابتدا باید به موارد زیر اشاره کرد:

اجتناب

1- در ابتدایی ترین موضوع باید موارد استرس زای زندگی مان را بشناسیم! به عنوان یک دانش آموز باید بدانیم که چه کارهایی، چه مواردی، چه حرف هایی، چه افرادی و چه شرایطی به ما استرس وارد می کند. آنها را بشناسیم و گزارش روزانه ای از آن ها تهیه بکنیم! تهیه این گزارش به ما کمک می کند تا بتوانیم با تفکر روی این عوامل برای موارد استرس زا پاسخ مناسبی پیدا بکنیم. مثلاً اگر سر کلاس یک استاد خاص به خاطر پرسش هایش دچار استرس می شوید بیایید برنامه ای بریزید تا این استرس کم تر شود مثلا آمادگی خود را برای درس این استاد افزایش دهید!

تغییر

2- یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش استرس تغییر است! تغییر یعنی شمای دانش آموز مابین مدرسه، کلاس کمک درسی، کلاسهای هنری و زبان، ورزش و تفریح تعادل برقرار کنید. یکی از دلایل استرس تعهد بیش از حد به یک کار است اینکه تک بعدی پیش بروید خود یکی از عوامل استرس زا است. پس در مورد تغییر باید:

  1. زمان خود را بین فعالیت های مختلف تقسیم کنید و حتما تفریح و ورزش را در برنامه خود بگنجانید. یک بعدی جلو رفتن موجب تنش می شود.
  2. توقعاتمان را از دیگران تنظیم کنیم! هر چقدر سطح انتظار و توقع پایین تر باشد بهتر است.
  3. میزان مهر طلبی خود را کاهش دهیم و سعی کنیم در مرحله ی اول خود مهربان باشیم.
  4. کمال گرایی بیش از حد خود موجب وسواس فکری می شود. و در درس خواندن امان م را می برد که در این مورد پیشنهاد می شود که به یک مشاور تحصیلی مراجعه کنید.

پذیرش وسازگاری

همواره می دانیم که همه عوامل تحت کنترل ما نیستند. ما همه چیز را نمی توانیم تغییر دهیم یا از آن ها اجتناب کنیم! مثلاً خانواده عاملی نیست که به راحتی بتوانید آن را تغییر دهید و یا از آن اجتناب کنید پس در برخی از موارد باید مشکل را بشناسید و آن را بپذیرید.

اثر برنامه ریزی و هدف داشتن در کاهش استرس

بسیاری از افراد در زندگی فقط آرزو دارند. آنچه که این افراد می خواهند هیچ وقت میسر نخواهد شد به این دلیل که خواسته های آن ها تنها در سطح یک آرزو باقی می ماند و هیچ وقت تبدیل به یک هدف واقعی نمی شوند. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم یک آرزو یا یک خواسته تا زمانی که به هدف تبدیل نشود تنها در رویاهای شما باقی خواهد ماند.

هدف از جنبه ی برنامه ریزی دارای چند بعد مختلف است:

  1. نقشه: تمام راه های رسیدن به هدف را بررسی می کند که یک فرد باید یکی از آن ها را انتخاب کند.
  2. برنامه: برنامه ریزی برای راه انتخاب شده برای حصول هدف

پس نتیجه می گیریم اگر هدف داشته باشید و برای آن برنامه ریزی کرده باشید سطح استرس شما نیز کاهش می یابد. بیکاری، بی هدفی، سر درگمی و… خود یکی از عوامل قطع زنجیره پیشرفت و تغییر در انسان است که به عنوان عامل اصلی استرس و اضطراب شناخته می شود.

آیا برنامه ریزی درسی و تحصیلی استرس را کاهش می دهد؟

در جواب باید بگوییم صد در صد! وقتی یک مشاور تحصیلی برای شما برنامه ریزی می کند و این برنامه منطبق بر کلاس های درسی شما، آموزشگاه و سایر فعالیت های شما باشد، کمک بسیار زیادی برای مدیریت استرس شما خواهد کرد. در این حالت اگر مشاور تحصیلی روی برنامه شما نظارت کافی نیز داشته باشد که شما آن ها را درست انجام می دهید یا خیر ؟ خود به این مهم که برنامه ریزی صحیح معجزه ی کاهش استرس خواهد شد تاکید می کند.

یک دانش آموز حداقل با برنامه ریزی درسی خیالش راحت است که کاری که انجام می دهد توسط یک متخصص تایید می شود. همین مهر تایید باعث کاهش استرس خواهد شد!

رشته زیست شناسی جانوری

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا