پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

خبر

وسایل مورد نیاز جلسه کنکور و کارهای ضروری قبل از کنکور

توصیه های سازمان سنجش در مورد وسایل مجاز در جلسه کنکور 1401

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

هر ساله سازمان سنجش برای داوطلبان کنکور اطلاعیه ای مبنی بر این که می توانند چه وسیله در جلسه کنکور با خود به همراه داشته باشند و چه وسیله ای غیر مجاز می باشد ارائه می کند، در سال 1403 نیز سازمان سنجش این اطلاعیه را برای داوطلبان کنکور 1403 ارائه نموده است، داوطلبان عزیز کنکور 1403 به اطلاعیه زیر توجه کنند تا در جلسه کنکور مشکلی جدی و غیرقابل حل برای آن ها اتفاق نیوفتد. در ادامه با مرکز مشاوره تخصصی آکو همراه باشید تا با وسایل مورد نیاز جلسه کنکور و وسایل غیر مجاز آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز جلسه کنکور

لوازم ضروری برای روز کنکور مورد نیاز است. که در این مقاله آن ها به اختصار به آن ها می پردازیم. که برای روز کنکور چیزی از قلم نیافتد.

سر جلسه کنکور چه وسایلی باید همراه داوطلب باشد و چه وسایلی برای داوطلب محرومیت ایجاد می کند.

وسایل مورد ضروری مورد نیاز در جلسه کنکور

لوازمی که داوطلب مجاز است در جلسه آزمون به همراه داشته باشد:

کارت ورود به جلسه

کارت ورود به جلسه مهم‌ترین بخش لوازم ضروری برای روز کنکور است. زیرا بدون این کارت، شما حق ورود به جلسه امتحانی را نخواهید داشت. به یاد داشته باشید حتماً کارت ورود به جلسه آزمون را که چند روز قبل از برگزاری کنکور دریافت کردید، همراه خود داشته باشید.

attach2018121406939770142014

کارت ملی و یا اصل شناسنامه

برای شناسایی شما و کنترل اطلاعات کارت ورود به جلسه، آن را با کارت شناسایی (ملی) شما مطابقت می‌دهند. پس به‌هیچ‌وجه آن را فراموش نکنید. درصورتی‌که به هر دلیلی کارت ملی ندارید، می‌توانید به‌جای آن از شناسنامه استفاده کنید.

داوطلب می بایست همراه خود دو عدد مداد نرم مشکی و تراش و پاک کن همراه خود داشته باشد. مواد خوراکی هم داوطلب همراه داشته باشد بهتر است در صورتی که اگر افت فشار برای داوطلب ایجاد شد بتواند از آن استفاده کند ، مواد خوراکی مانند:

  وسایل مورد نیاز روز کنکور

  در زمان کرونا نیز متاسفانه چند قلم وسایل به وسایلی که داوطلبان باید بر سر جلسه آزمون ببرد اضافه شده است که عبارت است از:

   • ماسک
   • مواد ضدعفونی کننده
   • دستمال کاغذی
   • این موارد از جمله مواردی است که داوطلب موظف است بر سر جلسه کنکور با خود داشته باشد.

   دوعدد مشکی نرم

   حتماً حداقل دو یا سه مداد نرم همراه خود ببرید. زیرا برای پرکردن پاسخ‌نامه تستی، استفاده از مدادنوکی (اتود) بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود. همچنین در صورت شکستن نوک اتود، بسیاری از زمان خود را برای تعویض آن از دست می‌دهید. پس حتماً از مداد نرمی مانند (HB) استفاده کنید. تا هم در زمان هم صرفه‌جویی کرده باشید هم بتوانید به‌راحتی پاسخ‌های غلط را پاک‌کنید.

   پاک‌کن

   در صورت امکان دو پاک‌کن با خود داشته باشید. حتماً شب قبل از آن استفاده کنید تا قدرت پاک‌کنندگی آن را محک بزنید. که در صورت غلط زدن تست‌ها و نیاز به پاک‌کردنشان، دچار مشکل نشوید.

   لوازم ضروری برای روز کنکور

   مدادتراش

   مدادتراش همراه خود ببرید تا اگر نیاز شد، مداد خود را تراش کنید و معطل نشوید.

   سنجاق

   در جلسه آزمون سراسری، هر داوطلب موظف است کارت ورود به جلسه خود را پرینت گرفته و آن را به لباس خود متصل کند. تا در هنگام شناسایی و تطبیق کارت ملی و کارت ورود به جلسه توسط مراقب امتحانی، وقت خود را از دست ندهید.

   بطری آب

   معمولاً در روز کنکور، بطری آب به متقاضیان داده می‌شود. اما اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد، می‌توانید درخواست کنید. تا برایتان بیاورند اما این کار زمان بسیار زیادی از شما می‌گیرد. پس برای صرفه‌جویی در زمان، حتماً یک بطری آب همراه خود داشته باشید.

   و اگر داخل بطری آب خودتان کمی گلاب بریزید باعث آرامش بیشتر شما خواهد شد

   خوراکی قندی

   تعدادی خوراکی که شامل مواد قندی هستند همراه خود داشته باشد. تا در صورت افت قند خون از آن ها استفاده کنید.

   حتماً یک ساعت مچی ساده به دستتان ببندید تا طبق زمان‌بندی پیش بروید و وقت را از دست ندهید. حواستان باشد در جلسه کنکور، اجازه بستن ساعت دیجیتالی هوشمند نخواهید داشت پس حتماً ساعت ساده‌با خود ببرید.

   کارهای ضروری و وسایل موردنیاز کنکور

   در اینجا لیستی از کارهای ضروری برای روز قبل کنکور را باهم مرور می‌کنیم. تا انشا الله با انجام‌دادن این نکات، با آرامش بیشتری سر جلسه حاضر شوید.

   تلاش برای آرامش بیشتر

   در صورت امکان و برای داشتن آرامش بیشتر. از شب قبل وسایل موردنیاز در روز کنکور را آماده کرده و داخل کیف خود قرار دهید. تا در هنگام رفتن سر جلسه، نگرانی از بابت جا گذاشتن چیزی نداشته باشید.

   لباس مناسب روز کنکور

   از شب قبل یک‌دست لباس راحت و نخی کنار بگذارید. حتی جوراب، مقنعه، هدبند و ازاین‌دست وسایل موردنیاز در روز کنکور را نیز از شب قبل آماده کنید. تا در لحظات آخر با استرس دنبالشان نگردید. سعی کنید لباسی که انتخاب می‌کنید بسیار راحت و خنک باشد. تا سر جلسه کنکور تبدیل به یکی از دغدغه‌هایتان نشود.

   مسیر محل برگزاری کنکور

   مسیر رفتن به محل برگزاری کنکور و ایستگاه وسایل نقلیه تا آن مکان را یاد بگیرید. سعی کنید قبل از روز آزمون، یک‌بار به آن جا بروید تا روز کنکور دچار سردرگمی و گم‌کردن آدرس نشوید. در صورت امکان در روز کنکور به همراه یکی از اعضای خانواده به محل برگزاری بروید. تا اگر مشکلی پیش آمد، کسی باشد که کمکتان کند.

   شام سبک بخورید

   شام شب قبل را سبک بخورید و سعی کنید زود بخوابید تا صبح پرانرژی و سرحال به سراغ آزمون بروید.

   آماده‌سازی لوازم ضروری

   لباس‌هایی که قرار است بپوشید را کنار بگذارید. حتماً وسایل موردنیاز در روز کنکور را از شب قبل آماده کنید. همه چیز را آماده کنید. تا در دقایق آخر مشکلاتی مانند جورابم را پیدا نمی‌کنم و پاک‌کن ام گم شده و یا اتوبوس تأخیر دارد، برایتان پیش نیاید.

   زود بخوابید

   ساعت را برای صبح زود کوک کنید. تا حداقل یک ساعت زودتر از زمان شروع آزمون، در آنجا حضور داشته باشید و با آرامش و خیالت راحت، زود بخوابید.

   در ادامه چند مورد از کارهای ضروری برای انجام در روز کنکور و لوازم موردنیاز این آزمون را باهم مرور می‌کنیم.

   زود بیدار شوید

   در ابتدا سعی کنید صبح بسیار زود بیدار شوید و با نرمش‌های کششی، خستگی و کسلی را از خود دور کنید. سعی کنید به حمام بروید تا سرحال و خنک شوید و باتوجه‌به تاریخ برگزاری کنکور که در میانه تابستان است، گرمازده نشوید.

   صبحانه سبک بخورید و از نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده کنید که سر جلسه می تواند شما را کمک کند.

   زودتر به حوزه بروید

   حتماً سعی کنید حداقل یک ساعت پیش از شروع آزمون، در حوزه امتحانی حاضر باشید.

   کارت ورود به جلسه

   قبل از وارد شدن به حوزه، کارت ورود به جلسه خود را به لباستان وصل کنید، زیرا در غیر این صورت اجازه ورود به جلسه به شما داده نخواهد شد.

   وسایل مورد نیاز جلسه کنکور کارت ورود به جلسه

   نسبت به تابلوها هوشیار باشید به دنبال راهنماها و یا هر تابلویی که با مشخصات کارت ورود به جلسه شما تطابق دارد بروید. پس از پیداکردن صندلی خود، در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با مکان صندلی یا خود صندلی، مراقب را در جریان بگذارید.

   درصورتی‌که چپ‌دست هستید و داخل فرم ثبت‌نام آزمون، تیک گزینه چپ‌دست هستم را زده بودید. اما در جلسه کنکور صندلی مخصوص برای شما گذاشته نشده، حتماً به مراقب حوزه اطلاع دهید. هیچ جای نگرانی نیست. وظیفه مراقبان، تأمین آرامش و امنیت و راحتی شما در جلسه کنکور است.

   نکات مهم در زمان کنکور

   حفظ آرامش

   با آرامش و یاد خدا به صدای قرآن پخش شده گوش دهید و بدانید که شما تمام تلاشتان را کرده‌اید، پس موفقیتتان حتمی است. همچنین اگر به هر دلیلی کم‌کاری کرده‌اید این را بدانید که این آزمون، تنها تعیین‌کننده سرنوشت شما نیست. پیش روی شما راهی بس طولانی و پرفرازونشیب وجود دارد و شما با توانایی‌هایتان، تک‌تک قله‌های این مسیر را فتح خواهید کرد.

   و هر سؤال رو با نام خدا شروع کنید و آرامش داشته باشید که بتوانید بهترین نتیجه رو بگیرید.

   وسایل ممنوعه کنکور

   وسایل ممنوعه کنکور که داوطلبان مجاز نیستید در جلسه کنکور با خود این وسایل را به همراه داشته باشند:

   1. داوطلب به هیچ عنوان نباید بر سر جلسه کنکور هیچکدام از وسایل الکترونیکی زیر را که به شرح زیر می باشد با خود داشته داشته باشد زیرا در صورت کشف این تجهیزات الکترونیکی از داوطلب باعث محرومیت وی شده و عواقبی در پی خواهد داشت ، توجه به این موارد توسط داوطلبان از اهمیت زیادی برخوردار است.
   2. داوطلب به هیچ عنوان نباید یادداشت یا جزوه یا کتاب همراه خود به حوزه امتحان بیاورد در صورتی که موارد ذکر شده از داوطلب در سر جلسه آزمون کشف شود باعث محرومیت وی شده و فرد را از شرکت در جلسات کنکور بعدی منع می کند.
   3. در صورتی که داوطلب می خواهد گل سر یا تل با آینه همراه خود بر سر جلسه آزمون بیاورد پیشنهاد می شود که کلا از آوردن این موارد به جلسه آزمون جلوگیری کنند در صورت آوردن این وسایل ترجیحا باید پلاستیکی باشند.
   4. داوطلب باید به این نکته توجه کند که همه وسایل های وی باید در یک پلاستیک شفاف گذاشته شود و فرد باید به این نکته توجه کند از آوردن ساک دستی ، کیف و…. خودداری کنند.

   تمام موارد ذکر شده بر اساس اطلاعیه ایی است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است.

   • پس داوطلبان باید به این نکات توجه لازم را بکنند تا در سر جلسه آزمون دچار مشکل نباشند و با آرامش خاطر به حوزه برگذار کننده آزمون رفته و کنکور خود را بدهند.

   اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور به شرح زیر می باشد:

   توصیه های سازمان سنجش درباره وسایل مجاز و غیر مجاز جلسه کنکور

   اینستاگرام مرکز مشاوره تخصصی آکو

   نوشته های مشابه

   دکمه بازگشت به بالا