پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

تکنیک های کنکورمشاور من

نحوه استراحت بین مطالعه چیست؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

وقتی از نحوه استراحت بین مطالعه های داوطلبان کنکور، صحبت می‌شود، همه افراد به صورت ناخودآگاه به سمت یک فراغ بال بیش از حد ذهنشان خواهد رفت که مجاز به هر کاری هستند، به‌غیراز درس خواندن. در حالی که به هیچ وجه به این صورت نیست. شاید این افراط و تفریط است که باعث شده نتوانید به تمامی اهداف مد نظر دست پیدا کنید و همگی باعث آسیب دیدن شما خواهد شد.

تابه‌حال به مقوله استراحت فکر کرده‌اید که باید چگونه باشد و تا چه میزانی باید این کار را انجام دهید. واقعاً استراحت به چه صورتی خوب خواهد بود و از چه میزانی به بعد باعث ناراحتی خواهد شد. همه این موارد بستگی به این دارد که تا کجا پیش می‌آیید و تا چه اندازه‌ای ادامه می‌دهید. شاید این حرف برایتان گنگ باشد، پس با ما همراه باشید تا بیش از پیش برایتان درباره بهترین ححالت های استراحت بین مطالعه و نکات این زمان به خصوص توضیح دهیم. مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو

نحوه و زمان درست استراحت در بین مطالعه

نکته اول و مهم این خواهد بود که واقعاً چرا در بین دروس استراحت می‌کنید. بسیاری می‌گویید چون خسته شدیم. درست است، اما سوالی که به وجود می‌آید، این خواهد بود که واقعاً در این بازه به رفع خستگی می‌پردازید. به طور مثال برای رفع خستگی ناشی از یک ورزش پر تحرک مانند فوتبال، مجدد شروع به دویدن می‌کنید یا روی زمین و نیمکت اقدام به نشستن خواهید کرد. پس نحوه استراحت کردن خیلی مهم تر از زمانی است که برای استراحت کردن در نظر میگیرید.

نحوه و زمان صحیح مطالعه و استراحت در بین مطالعه برای دانش آموزان

شاید خنده دار باشد. اما 90 درصد داوطلبین در مورد نحوه استراحت های بین مطالعه، دقیقاً مانند دویدن بعد فوتبال را انتخاب می‌کنند. شاید بپرسید چگونه؟

در درس خواندن ذهن خسته خواهد شد و این شما هستید که با گوشی بازی یا دیدن یک تکه فیلم که کنش‌های زیادی در آن هست، مانند تکه فیلم اکشن، بر این خستگی می‌افزایید.

بیشتر بخوانید: خواب آلودگی هنگام درس خواندن

برخی بیان می‌کنند که این موارد باعث آرامش ذهنی خواهد شد و حواسشان به نوعی از درس پرت می‌شود. در حالی که تحقیقات نشان داده به این صورت به هیچ وجه نخواهد بود و تنها شما احساس می‌کنید که استراحت کرده‌اید و این را به راحتی در کاهش کیفیت یا حتی زمان مطالعه تایم بعدی درسی متوجه خواهید شد. با این اوصاف نحوه استراحت بین مطالعه باید به چه صورتی باشد؟

هدف از استراحت در بین زمان مطالعه

حال باید بیان کرد که شما باید به دنبال برخی از موارد بروید که آزادی واقعی به ذهن می‌دهد. این به چه معنا است؟ یادتان باشد در مقدمه گفتیم که تا کجا پیش می‌آیید مهم است. در حقیقت باید استراحت در اولین فاکتور رفرش کننده ذهن باشد. یعنی شما پس از آن انرژی قابل توجهی بگیرید.

بهترین زمان برای استراحت در بین مطالعه

در حقیقت هر چقدر به آخرین دروس در تایم پایانی مطالعه نزدیک می‌شوید، شاید این احساس خرسندی بعد از استراحت کاهش یافته باشد، اما همچنان وجود دارد. پس باید بتوانید به این مرحله برسید. در حالی که الان به این صورت است که در پارت آخر مطالعه به دنبال تمام شدن درس خواهید بود. پس یک جای کار می‌لنگد. حالا که فهمیدید به دنبال چه چیزی هستیم، بهتر می‌توان برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرد.

بیشتر بخوانید: تغذیه صحیح در دوران کنکور

استراحت درست در بین درس خواندن

در این زمان باید دو فاکتور رعایت شود. اول از همه اینکه استراحت کنید و دوم اینکه بتوانید ذهنتان را از درس دور کنید. خب به‌غیراز بازی کردن با گوشی چه گزینه‌هایی موجود است؟ برای این کار چند روش را به شما پیشنهاد خواهیم داد . استراحت های کاربردی و مفید که در زمان درس خواندن برای داوطلب مفید خواهد بود، چند فاکتور مهم دارند. در ادامه میتوانید درباره نحوه استراحت و بهترین زمان خستگی در کردن برای کنکوری ها را همراه با شرایط مورنیاز بخوانید.

استراحت در بین درس های تخصصی یا عمومی

هر مشاوری به صورت پیش فرض می‌گوید، تخصصی 15 دقیقه و عمومی 10 دقیقه. اما واقعاً به همین سادگی هست؟ شاید این اعداد عرف مشاوره باشند و استانداردها نیز تا حدود زیادی برای یک دانش آموز نرمال همچنین چیزی را پیشنهاد دهد، اما همیشه این نیست.

فردی نرمال است که همه دروس را در یک رنج متوسط علاقه دارد و در برخی قوی و در برخی ضعیف است. پس در فاکتور اول اختصاصی و عمومی بودن را در نظر بگیرید و اعداد معروف 10 و 15 را به عنوان بیس یادداشت کنید تا در ادامه به آن کم یا زیاد کنیم. علت بیشتر بودن زمان استراحت در بین مطالعه دروس اختصاصی نیز ، درگیری بیشتر ذهن و وجود محاسبات در حین مطالعه خواهد بود.

اگر به درس علاقه دارید شرایط متفاوت خواهد بود!

موردی مهم است. فرض کنید که شما را برای دو کار یکسان مجبور کرده‌اند که یکی را با میل و دیگری را از سر اجبار انجام می‌دهید. بعد از کدام یکی احساس خستگی بیشتری خواهید کرد یا به نوعی حال خوبی در پایانش نخواهید داشت. گویی کوهی از میان برداشته‌اید.

زمان و نحوه درست استراحت در بین مطالعه و علاقه

پس این عاملی اثبات شده است که علاقه تاثیر می‌گذارد. مشاوران آکو معتقد هستند این مورد می‌تواند بین 0 تا 5 دقیقه بر زمان بیس شما بیفزاید. در صورتی که به درس علاقه نداشتید، تا 5 دقیقه را مجاز خواهید بود. البته این را حواستان باشد که همه دروس را به یک باره در +5 قرار ندهید. این کار خیانت به خودتان خواهد بود.

استراحت در بین دوره کردن یا مطالعه

از بهمن به بعد بسیار زیاد پیش خواهد آمد که با این مسئله روبرو باشید. در حقیقت ممکن است که در یک تایم مطالعاتی صرفاً دوره کرده باشید. حال این دوره در قالب تست زنی است یا حل کردن سوال. در هر دو مورد نکته اصلی این خواهد بود که باید بدانید برای صرف دوره کردن در صورتی که در قالب فرمول و حل سوالات ساده باشد، قادر هستید که تایم استراحت را به میزان 5 دقیقه کاهش دهید. دور کردن انرژی کمتری از ذهن خواهد گرفت.

محاسبه نهایی میزان و نحوه درست استراحت

حال که به جمع و جور کردن کار رسیده بهتر است که همه چیز را در یک جا بگذارید و شروع به جمع زدن کنید. حواستان باشد که در این برهه ممکن است برخی موارد بیان شود. مثلاً دانش آموز می‌گوید این مطلب را هم می‌خوانم و تمام می‌کنم بعد به استراحت می‌روم و تایم بیشتری استراحت می‌کنم. در حقیقت او خود را مستحق تایم بیشتر می‌داند، چون تایمی بیشتر از تایم مطالعاتی درس خوانده است.

نحوه استراحت بین مطالعه و خوابیدن

در حقیقت اینجا دو مسئله مطرح خواهد شد. اول از همه اینکه این اضافه سازمان خواندن نباید مرسوم شود. مطالعه بیشتر مشکل ندارد. مشکل در این است که این میزان اضافه کیفیت دارد یا خوانده‌اید که تمام شود. دوم اینکه رمان اضافه برای چه؟ اگر ذهن شما بیشتر از این حد قانونی که برای آن بندهای مختلف قرار دادیم، استراحت کند، آمادگی خود را از دست می‌دهد و باعث کاهش کیفیت مطالعه خواهد شد.

دراز کشیدن و عوض کردن محیط برای استراحت بین درس خواندن

اولین کار و بهترین مورد برای استراحت های کاربردی در بین مطالعه،  دراز کشیدن خواهد بود. دراز کشیدن به این معنا که به صورت صاف روی زمین بخوابید. البته نباید بخوابید. بستن چشمان برای 5 دقیقه یک راه حل بسیار موثر خواهد بود که باید انجام دهید. البته فردی هستید که سریع خوابتان می‌برد، اصلاً توصیه نمی‌کنیم.

بیشتر بخوانید: پیاده روی و ورزش در سال کنکور

در این خوابیدن تا حد امکان در سکوت باشد و از آهنگ گوش دادن خودداری کنید. حتماً یک تایمر برای خودتان قرار دهید تا زمان را از دست ندهید. به هیچ وجه تمام تایم استراحت برای دراز کشیدن کامل نیست و باید یکی دو دقیقه را حتماً در حالت نشسته یا راه رفتن باشید.

یکی دیگر از راه های که میتواند زمان استراحت را کمتر و تاثیر مثبت آن بر مطالعه را چند برابر کند، عوض کردن محیط خواهد بود . با این کار از فضای موجود جدا شده‌اید و ذهنتان بسیار باز خواهد شد. حواستان باشد که قرار نیست در این زمان زیاد بمانید و با دیگران گرم صحبت شوید. صرفاً تغییر محیط رخ داده و می‌توانید به نوشیدن جرعه‌ای آب و قدم زدن در خانه بسنده کنید.

یک مشاور باتجربه حتی برای زمان های استراحت شما نیز برنامه میریزد تا از آماده بودن ذهن شما در زمان درس خواندن مطمئن شود!

بایدها و نبایدهای استراحت کردن در بین مطالعه

برخی از کارها به عنوان سم محسوب می‌شوند و به هیچ وجه نباید آن‌ها را انجام دهید. استفاده از گوشی برای بازی کردن کاملاً اشتباه خواهد بود. البته قادر هستید که برای پاسخ دادن به یک پیام کوتاه اقدام کنید. البته نباید به تکست دادن بیفتید و اقدام به پیام دادن مکرر کنید که خود باعث مشغولی ذهن و از دست رفتن تایم استراحت و حتی تایم مطالعه بعدی خواهد شد.

  • مورد دوم در این بین آهنگ گوش کردن خواهد بود. بهتر است که آهنگ گوش ندهید. اما اگر می‌خواهید که موزیکی گوش دهید، بهتر است که مواردی را گوش دهید که موسیقی زمینه آرام دارد و صدای تند یا محرک نباشد. رپ گوش دادن یا حتی جاز، از اشتباه‌ترین کارها خواهد بود. این را می‌توانید در زمان مطالعه تایم بعدی به وضوح ببینید. زیرا تمام پارت مطالعاتی بعدی صدای موزیک در ذهنتان خواهد بود و تمرکزتان را از بین می‌برد.
  • مورد سوم که مهم است موضوع انجام کارها است. در حقیقت این تایم صرفاً برای استراحت نخواهد بود. بلکه باید اموری مانند کارهای شخصی یا آماده سازی مواد غذایی و تعویض آب لیوان برای مطالعه تایم بعدی، از مهم‌ترین اقدامات خواهد بود.
  • مورد چهارم در این بین بحث تهویه هوای اتاق است. بهتر است که اگر در اتاق درس می‌خوانید و در کتاب خانه نیستید، حتماً درب اتاق یا در صورت امکان پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند. بدین صورت اتاق برای تایم مطالعه بعدی هوای تازه خواهد داشت و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. هوای تازه بسیار بر کیفیت مطالعه اثر خواهد گذاشت. تا حد ممکن از دیدن تلویزیون یا نشستن در جمع مهمانان خودداری کنید.

نحوه استراحت صحیح در زمان های مطالعه موجب پیشرفت بیشتر و دریافت بیشتر مطالب میشود.

نقش مشاور در نحوه استراحت بین مطالعه های دانش آموز

در حقیقت مشاور یک تکیه گاه قوی خواهد بود. به خصوص برای کسانی که فکر می‌کنند، اشتباه درس خوانده‌اند. در حقیقت این مشاور خواهد بود که قادر است همه چیز را برای شما یکسان سازی کند و خیالتان از بابت مطالعه راحت خواهد بود. او می‌تواند نحوه استراحت شما را با توجه به روش‌های بیان شده و همچنین از طریق خصوصیات اخلاقی شما برنامه ریزی کند.

مشاوران کسانی هستند که برنامه ریزی می‌کنند که در هر روز چه میزان و چه درسی را بخوانید و همین افراد خواهند بود که می‌توانند همه چیز را برنامه ریزی کنند.

سخن آخر مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو درباره استراحت بین مطالعه

اگر می‌خواهید که نحوه استراحت بین مطالعه را به درستی پیاده سازید تا بتوانید به نتیجه مطلوب برسید، توصیه می‌کنیم که از روش‌های بالا بهره ببرید. نکته مهم در این موضوع این خواهد بود که ذهن باید استراحت کند و از درس به دور باشد. به هیچ وجه زمان بین دو مطالعه نباید زیاد باشد. این زمان بیش از حد می‌تواند باعث از بین رفتن آمادگی ذهنی شما شود.

مشوران اکو معتقد هستند که استراحتی خوب خواهد بود که شما شادابی برای تایم مطالعه بعدی را تا پایان حفظ کنید و بتوانید به مطالعه بپردازید. حواستان باشد که کیفیت در روز کنکور اهمیت بیشتری نسبت به تعداد دوری که کتاب را خوانده‌اید، دارد.

کلمه کلیدی: نحوه استراحت بین مطالعه

سئو: نحوه استراحت بین مطالعه چگونه خواهد بود

متا: نحوه استراحت بین مطالعه می‌تواند روی کیفیت مطالعه شما تاثیر بسیار زیادی را بگذارد و شما باید به خوبی از این زمان استفاده کنید.

 

چقدر برای استراحت بین مطالعه زمان لازم است؟

به ططور کلی بین 20 دقیقه تا نیم ساعت بهترین زمان استراحت در بین مطالعه است.

زمان استراحت بین دروس عمومی و اختصاصی متفاوت است؟

بله قطعا ! زمان و نحوه استراحت بین مطالعه دروس عمومی و اختصاصی متفاوت است. حتی مقداری که به درس مورد نظر علاقه دارید متفاوت است.

نحوه استراحت موثر در بین زمان های درس خواندن چگونه است؟

برای یک استراحت و رفرش کردن موثر باید از موبایل و هر وسیله الکترونیکی که باعث خسته شدن چشم هایتان میشود، دور باشید. دراز کشیدن و گوش دادن به موزیک آرامش بخش میتواند بهترین گزینه باشد. پیاده روی و ورزش نیز در سرحال آمدن و استراحت ذهن بسیار موثر است.

چطور برای زمان های درس خواندن و استراحتم برنامه ریزی کنم؟

برای اینکه یک برنامه منسجم و البته عملی داشته باشید، کمک گرفتن از مشاور باتجربه و موفق بهترین گزینه است. یک جلسه رایگان با ما باش.

 

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا