پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور منکنکور سراسری

هر آنچه در مورد تغییرات دفترچه کنکور 1401 باید بدانید

تغییر دفترچه کنکور سازمان سنجش 1401

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

وقتی که صحبت از تغییرات دفترچه کنکور 1401 میشود، بسیاری از افراد ابهامات بسیار زیادی پیدا خواهند کرد. در حالی که اصلاً به این شکل نخواهد بود. در حقیقت عدم داشتن اطلاعات کافی درباره تغییرات ایجاد شده ر دفترچه های سوال و پاسخ کنکور ۱۴۰۱ موجب ابهام و اضطراب میشود. البته با توجه به تغییرات در سال‌های گذشته  و حذفیات پیاپی دروس در سال های گذشته ، داوطلبان نگران آن هستند که گرایشی ظرفیتش کمتر شده باشد یا حتی نوع منابع کنکور دچار تغییر شده باشد. در ادامه درباره تغییرات دفترچه کنکور و حذفیات کنکور 1401 بیشتر برای شما صحبت خواهیم کرد.

مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو بهترین و بروز ترین سایت آنلاین مشاوره کنکور در کرج میباشد.

آنالیز تغییرات و حذفیات دفترچه کنکور 1401

تمامی مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد بر اساس صحبت‌های آقای پور عباس، رییس سازمان سنجش خواهد بود. اولین بخش و مهم‌ترین موضوع تغییر در پاسخ نامه‌ها خواهد بود. در هر 5 گروهی که افراد قادر به شرکت در کنکور هستند، حدود 5 پاسخ برگ وجود داشت. در هر رشته یک عدد که با استفاده از آن می‌توانستند دروس تخصصی و عمومی خود را در آن تیک بزنند. اما در حال حاضر این عدد به 14 تغییر پیدا کرده است.

تغییرات دفترچه کنکور 1401 و حذفیات کنکور امسال

موردی که بسیار سخت خواهد بود و تطبیق پیدا کردن با آن ممکن است کمی اذیت کننده باشد. البته مسئولان سازمان سنجش معتقد هستند که تغییرات بوجود آمده دردفترچه کنکور 1401 صرفاً جهت آرامش و بهره وری داوطلبان بوده است. اما خب کدام داوطلبین هنوز مشخص نیست! چون هیچکس راضی نیست.

در مورد دفترچه عمومی اولین تغییرات رخ داده است. همه گروه‌ها دارای 4 درس عمومی یکسان هستند که برای پاسخ گویی به 100 سوال نیاز به 75 دقیقه زمان دارند. پس از آن این دفترچه به همراه پاسخ برگ آن در درون پاکت قرار گرفته و مهر و موم خواهد شد. سپس دفترچه اختصاصی بین داوطلبین توزیع خواهد شد. البته این حالت برای سه رشته نظری (ریاضی، انسانی و تجربی) نیز  دارای 2 پاسخ نامه و 2 دفترچه سوال تخصصی خواهد بود. در ادامه این موضوع را به تفکیک رشته بیان خواهیم کرد.

برای مشاهده حذفیات کنکور 1401 طبق دفترچه سازمان سنجش برای رشته های ریاضی و انسانی و تجربی کلیک کنید.

تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ رشته ریاضی

دفترچه رشته ریاضی به دو قسمت تقسیم خواهد شد. این موضوع همچنان قابل هضم نبوده و کسی توضیح منطقی برای آن پیدا نکرده است. درست است که تغییرات دفترچه های کنکور ۱۴۰۱ چندان خوشایند نیست اما خب به هر حال قوانین تغییر پیدا کرده و شما نمی‌توانید خود را جدا از بقیه بدانید.

حذفیات و تغییرات کنکور ریاضی 1401

در دفترچه شماره دو که اولین دفترچه اختصاصی خواهد بود، شما با 50 سوال ریاضی روبرو خواهید بود و باید در مدت زمان 80 دقیقه به آن پاسخگو باشید.

واقعیت تلخی است که به هر دلیلی نخواهید ریاضی را در ابتدا پاسخ دهید، به هیچ وجه قادر به بازگشت نخواهید بود و سوالات از دستتان خواهد رفت. حال به این مسئله پرش ذهن یا قفل کردن ذهنی را هم اضافه کنید. بعد از این زمان پاسخ نامه‌های دفترچه دوم جمع و مهر و موم خواهد شد. سپس دفترچه شماره 3 توزیع خواهد شد.

در این بخش شما با دو دسته سوال فیزیک و شیمی روبرو خواهید بود. درس فیزیک شامل 40 سوال و شیمی 30 سوال خواهد بود. البته دیگر مثل ریاضی نخواهد بود و شما می‌توانید به هر کدام که خواستید پاسخ دهید. در مورد زمان پاسخ گویی باید بیان کرد که برای فیزیک 50 دقیقه و برای شیمی 30 دقیقه زمان خواهید داشت. در پایان نیز سوالات و پاسخ نامه جمع آوری خواهد شد و مهر و موم می‌شود.

بهتر است که در آزمون‌های آزمایشی که همه موارد کنار هم است، دقیقاً زمانتان را طبق آخرین تغییرات دفترچه های کنکور 1401 برنامه ریزی کنید و این قوانین را رعایت کنید تا روز کنکور به مشکل اساسی بر نخورید. این نکته را در ذهن داشته باشید که عدم رعایت چنین مورد مهمی می‌تواند نتیجه کنکور شما را به طور کلی نابود کند.

رشته تجربی و تغییرات دفترچه کنکور 1401

طبق آخرین تغییرات اعلام شده دفترچه های کنکور 1401 توسط سازمان سنجش ، این رشته دارای 4 پاسخ نامه خواهد بود. لطفاً به عنوان داوطلب رشته تجربی دقت کنید و عصبانی نشوید. دفترچه اول که عمومی خواهد بود و توضیحات آن را در قسمت‌های بالا بیان کردیم. تغییرات دفترچه های سوال و پاسخنامه کنکور سال ۱۴۰۱ برای رشته تجربی و ریاضی یکسان است.

در دفترچه دوم شما با دو درس ریاضی و زیست روبرو خواهید بود که باید در مدت زمان 90 دقیقه به سوالات آن پاسخگویی انجام دهید. ریاضی دارای 30 سوال و 50 دقیقه زمان و زیست نیز دارای 50 سوال با 40 دقیقه زمان برای پاسخگویی خواهد بود. پس از این اتفاق دفترچه دوم جمع و مهر و موم خواهد شد.

تغییرات دفترچه کنکور تجربی 1401 و حذفیات کنکور

در سوالات دفترچه سوم کنکور 1401 شما با مباحث فیزیک، زمین شناسی و شیمی روبرو خواهید شد. در این بخش فیزیک دارای 30 سوال و 37 دقیقه زمان خواهد بود. سپس شیمی دارای 35 سوال و 37 دقیقه زمان است. در نهایت زمین شناسی با 20 سوال و مدت زمان 16 دقیقه این دفترچه را تشکیل خواهد داد. البته جابه جایی و تعویض درس بین سه درس مطرح شده مشکلی نخواهد داشت. پس از پایان وقت، سوال و پاسخ برگ مهر و موم خواهد شد.

دفترچه چهارم برای افرادی است که قصد ثبت نام به عنوان دانشجوی بهیاری را دارند. پاسخ برگ و همچنین سوالات آنان ویژه بوده و متفاوت است. این بخش 35 سوال و 20 دقیقه زمان خواهد داشت. حواستان باشد که این دفترچه را فقط کسانی که قصد رشته بهیاری دارند، پر کنند و بقیه از زدن سوالات آن معاف خواهند بود.

با توجه به حذفیات رشته تجربی در کنکور 1401 میتوان تغییرات را نسیت به رشته ریاضی و انسانی کمی منصفانه دانست. اما فراموش نکنید که رقابتی که در رشته تجربی وجود دارد با سایر گروه های آزمایشی قابل مقایسه نیست!

تغییرات دفترچه کنکور رشته انسانی

در تغییرات دفترچه کنکور 1401 برای رشته انسانی شاهد سه دفترچه خواهیم بود. اولین مورد مانند دو رشته قبلی عمومی است که در زمان خود جمع و مهر و موم خواهد شد. مورد بعدی دفترچه شماره دو خواهد بود. این دفترچه شامل درس ریاضی با 20 پرسش خواهد بود که 25 دقیقه زمان پاسخ گویی دارد. در کنار آن 3 درس دیگر نیز وجود دارد.

  • درس اقتصاد با 15 پرسش و زمان پاسخگویی 10 دقیقه.
  • ادبیات فارسی تخصصی با 30 سوال و بازه پاسخ گویی 30 دقیقه.
  • و در نهایت علوم اجتماعی با 20 سوال و مدت زمان پاسخ دادن 15 دقیقه.

مجموع این سه مورد باعث خواهد شد که شما در 70 دقیقه به 85 سوال پاسخ گویی داشته باشید. امکان جا به جایی در بین این دروس وجود خواهد داشت. اما چیزی به نام تغییر دفترچه خیر. پس از پاسخ گویی دفترچه‌ها مهر و موم خواهد شد.

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ انسانی

دفترچه سوم رشته انسانی طبق تغییرات اخیر کنکور ۱۴۰۱ نیز شامل موارد زیر خواهد بود.

  •  با 20 پرسش که 20 دقیقه نیز وقت پاسخگویی خواهد داشت.
  • تاریخ جغرافیا که 15 سوال خواهد داشت و مدت زمان 25 دقیقه جهت پاسخگویی خواهید داشت.
  • درس فلسفه و منطق با 20 پرسش و 20 دقیقه زمان مورد بعدی خواهد بود.
  • درس روانشناسی با 22 سوال و 15 دقیقه زمان، آخرین درس محسوب می شود.

در مجموع تعداد سوالات این دفترچه 90 سوال خواهد بود و مدت زمان جواب دادن نیز 85 دقیقه است. بعد از آن کنکور شما به پایان خواهد رسید.

البته کسانی که دیپلم علوم و معارف اسلامی دارند در دفترچه سوم تفاوت‌هایی با کسانی که دیپلم انسانی دارند، خواهند داشت. پس این دسته از داوطلبین نباید نگرانی بابت سوالات داشته باشند. زیرا بر اساس سر فصل‌های تحصیلی سوالات دسته بندی شده است.

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ رشته هنر

تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ هنر بسیار کم بوده است. در آن شما با دو دفترچه و پاسخنامه روبرو خواهید بود. اولی همانند رشته‌های نظری برای دروس عمومی خواهد بود. دومی نیز در مورد سوالات دروس تخصصی است. داوطلبین این رشته باید 165 سوال تخصصی موجود در دفترچه دوم را در 160 دقیقه پاسخ دهند.

کنکور رشته زبان ۱۴۰۱

تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ برای رشته زبان نیز به مانند هنر است. دفترچه اول عمومی که شامل 4 درس و مجموع 100 سوال خواهد بود. شما باید در زمان 75 دقیقه پاسخ دهید. مورد دوم نیز دفترچه تخصصی است. در این دفترچه، فارغ از زبان انتخابی(انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی) 7 سوال وجود دارد که باید به آن پاسخ دهید.

تغییرات و حذفیات کنکور هنر و زبان 1401

مزایا و معایب تغییرات دفترچه کنکور 1401

هر تغییری در روند آموزشی یا سنجش کنکور با هدفی انجام میشود. تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ نیز بی شک اهدافی را دنبال کرده و این تغییرات در کنکور 1401 نکات خوب و بد خواهد داشت که به تفکیک برایتان بیان خواهیم کرد.

از مزایای تغییرات دفترچه های کنکور 1401 رشته های تجربی و ریاضی و انسانی میتوان زیاد شدن فاصله سوالات از یکدیگر و کاهش خطا در دیدن پاسخ درست را نام برد. دومین مورد افزایش فضا برای حل سوالات به خصوص دروس ریاضی و فیزیک خواهد بود. همچنین این خلوت بودن برگه باعث افزایش آرامش داوطلبین خواهد شد. افزایش امنیت آزمون نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت و امکان تقلب یا مواردی از این دست به صفر خواهد رسید.

اما این تصمیم معایبی نیز داشته است. اولین جنبه منفی تغییرات بوجود آمده در دفترچه های کنکور 1401 اتلاف سه برابری کاغذ برای چاپ برگه‌ها و پاسخ نامه‌ها خواهد بود. همچنین حجم تصحیح نیز به همین مقدار افزایش خواهد یافت. نکته مهم و تاثیر گذار بعدی نیز بحث سردرگمی دانش آموزان، به خصوص رشته ریاضی است. علت این است که در صورت قفل کردن ذهن افراد می‌توانستند درس تغییر دهند یا حتی در پایان تایم ذخیره کنند و برای دروسی که ضعیف هستند، قرار دهند. اما در این روش چنین چیزی امکان پذیر نخواهد بود. شما باید طبق زمان بندی پیش بروید.

این روش میتواند افرادی با آمادگی ذهنی بالاتر را در گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک جدا کند اما برای دانش آموزان پرتلاش اما درگیر اضطراب بسیار مضر خواهد بود. هرچند حذفیات کنکور 1401 پروسه پاسخگویی را برای همه رشته ها آسان تر کرده است.

مرکز مشاوره آکو درباره حذفیات و تغییرات کنکور 1401 میگوید

تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات در کنکور بوده است. موافقان و مخالفان خود را دارد. اما چیزی که اهمیت دارد این خواهد بود که شما باید حتماً به مسئله تغییرات اشراف کامل داشته باشید تا از این طریق بتوانید تمامی مشکلات موجود را حل و فصل کنید. حواستان باشد که حتماً در آزمون‌ها مطابق با دفترچه‌های بیان شده تست بزنید تا در روز کنکور دچار مشکل نشوید.

 

بهترین مشاور انگیزشی کنکور

تغییرات دفترچه کنکور ۱۴۰۱ برای رشته‌ها به چه صورت بوده است؟

رشته‌های عمومی به طور کلی در یک دفترچه و رشته‌های تخصصی نیز تکه تکه شده است. برای دروس نظری 2 دفترچه و کنکور زبان و هنر 1 دفترچه تبدیل شده است.

آیا میزان زمان کنکور کاهش یافته است؟

خیر. صرفاً جا به جایی سوالات و محدودیت ترتیب پاسخ گویی اعمال شده است.

آیا تغییرات اعمال شده قطعا در کنکور 1401 اعمال می‌شود؟

بله. حتماً با برنامه ریزی صحیح در آزمون های آزمایشی خودتان را با این تغییرات مطابق سازید.

امکان حل سوال بعد از پایان زمان یک دفترچه وجود خواهد داشت؟

خیر. هر دفترچه یک بازه مشخص داشته و بعد از آن پاسخ برگ به همراه سوالات مهر و موم خواهد شد. سپس دفترچه بعدی توزیع خواهد شد.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا