پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

تفاوت دانشگاه ها در دوره روزانه و شبانه

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

تفاوت دانشگاه ها در دوره روزانه و شبانه و تعریف درست آن ها بسیار مهم است. قبل از پرداختن به مسئله تفاوت روزانه و شبانه بودن دانشگاه ها. در ابتدا کمی در رابطه با دانشگاه دولتی بخوانیم تا مسئله پیش رو شفاف تر شوند.
مجموعه دانشگاه های سراسری و دولتی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری که وظیفه پرداخت آن بر عهده دولت می باشد. همانطور که می دانیم برای تحصیل در این دانشگاه ها باید از مرحله سختی به نام کنکور گذشت.
مجموعه این دانشگاه ها بسیار معتبر بودن دارای اساتید و دانشجویانی با سطح علمی بالا می باشد.
که پس از شرکت در کنکور نیز رتبه ی شما باید تک رقمی دو رقمی و از رتبه های عالی باشد. تا شما توانایی ورود به این دانشگاه ها رو داشته باشید. و همینطور پس از اتمام تحصیل به دلیل معتبر بودن مدرک دانشگاهی توانایی ورود سریع به بازارکار را دارید.

در سال های اخیر دانشگاه به دو بخش روزانه و شبانه تقسیم شده است.


هر دو این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم و فناوری ، بهداشت و درمان و سایر نهاد های رسمی کشور تعریف می شوند.
در دوره روزانه دانشگاه ها دانشجو هزینه ای تحت عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نمی کند. هزینه های تحصیل در دانشگاه ها توسط دولت پرداخت می شود.
اما در دوره های شبانه که تازگی به اسم نوبت دوم نام گذاری شده است. پس از تشکیل دانشگاه های آزاد،دانشگاه سراسری تصمیم به برگزاری دوره های شبانه گرفت. شما باید شهریه اندکی البته طبق مقررات دانشگاه پرداخت کنید.
در هر دوی این نوبت ها امکانات رفاهی متعددی برای دانشجو فراهم است. هر دو این دانشجویان در یک کلاس و در یک ساعت و با اساتید مشترک در کلاس ها شرکت می کنند. هیچ تفاوتی از این منظر با یکدیگر ندارند. فقط احتمال دارد برخی از امکانات رفاهی مثل تعداد ترم‌های استفاده از خوابگاه و مبلغ وام دانشجویی برای این دو نوبت از یکدیگر متفاوت باشند.

شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم بسته به شرایط رفاهی دانشگاه متفاوت است. اما دانشگاه موظف به ارائه خوابگاه به دانشجویان این دوره نمی باشد.

دانشجویان شبانه همانند دانشجویان روزانه هیچ محدودیتی در انتخاب واحد ندارند.


افراد در دوره روزانه متعهد می‌شوند. در ازای تحصیل رایگان پس از اتمام دانشگاه در کشور مشغول به کار شده و خدمت کنند.اما دانشجویان دوره شبانه با پرداخت شهریه دانشگاه تعهدی برای خدمت به کشور ندارند و می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی، دانشنامه و ریزنمرات اصلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.

.در مدرک تحصیلی دانشجویان دوره شبانه، نوبت دوم بودن آهن ها ذکر نمی شود. در اینجا نیز مدرک آن ها هیچ تفاوتی با دانشجویان دوره روزانه ندارد. اما بسته به قوانین وزارت دانشگاه در سال های مختلف این موضوع قابل تغییر است.

در آخر دانشگاه های سراسری در دوره های شبانه و روزانه تفاوت میان آن ها تنها در پرداخت شهریه و هزینه خوابگاه و غذا می باشد. دانشگاه هیچ تفاوتی در سطح علمی و کیفیت اساتید و دانشجویان و کلاس ها برقرار نمی کند. تنها دقت کنید پس از قبولی و انتخاب رشته و در نهایت انصراف از ثبت نام و رشته مورد نظر خود شما توانایی شرکت در کنکور سال بعد را نخواهید داشت.

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا