مشاور من

میزان مجاز تفریحات در نوروز چیست؟

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

وقتی صحبت از میزان مجاز تفریح در عید نوروز سال کنکور می‌شود، شاید ذهن بسیاری از افراد به این سمت گردش کند که این میزان تمام کل عید خواهد بود و این دوران را حق مسلم خود بدانند، در حالی که عده‌ای دیگر کاملاً موضع متفاوتی دارند. برای بررسی بیشتر تفریح کردن در عید سال کنکور و برنامه ریزی برای تفریح و درس خواندن همزمان در عید نوروز سال کنکور در ادامه با ما همراه باشید تا کاملاً این موضوع را برایتان باز کنیم و شما دیگر سردرگم نباشید. مرکز مشاوره کنکور آکودر کنار شماست تا برای تفریح و درس خواندن در عید نوروز برنامه ریزی صحیح داشته باشید.

برنامه ریزی درس خواندن و تفریح عید نوروز کنکور

برنامه ریزی تفریح در عید نوروز سال کنکور

اول از همه این را بگوییم که عید امسال که کنکور دارید، کاملاً متفاوت خواهد بود و باید دور مسافرت را خط بکشید. در حقیقت امسال همه چیز منتهی به درس خواندن خواهد شد. اما چگونه؟ یعنی کل 13 روز باید درس باشد؟ بدین صورت نیز نخواهد بود و شما برای مرور مطالب علاوه بر زمان گذاشتن باید کمی تفریح نیز داشته باشید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. باید برای درس خواندن و تفریح در عید نوروز سال کنکور برنامه ریزی کافی را همراه با یک مشاور متخصص کنکور داشته باشید.

مسافرت رفتن برا تفریح در عید نوروز کنکور

در حقیقت میزان مجاز تفریح در عید نوروز سال کنکور به قدری نخواهد بود که شما به سفر بروید. پس باید در خانه یا اردو مطالعاتی باشید. مورد بعدی که برای افراد مطرح می‌شود، حتی اگر سفر یک روزه و نهایتاً دو روزه باشد. سفر به هر نوعی به عنوان تفریح در عید نوروز سال کنکور به هر صورت غلط خواهد بود.

علت واضح است. کسی که به سفر می‌رود، به طور ناخودآگاه دچار تغییر آب و هوا می‌شود و به صورت ناخودآگاه به سمت تفریح و استراحت کشیده خواهد شد. در نتیجه این فرد دیگر به سمت درس نخواهد رفت. در کل مسافرت به هر شکلی غدغن است. همچنین از طرفی دیگر یک فرد ممکن است که دچار خستگی یا هر گونه عارضه دیگر شود که بر همین اساس مطالعه چند روزی برای او عقب خواهد افتاد.

برنامه ریزی فقط برای درس خواندن در عید نوروز سال کنکور

این تفکر نیز اشتباه خواهد بود. در حقیقت قرار نیست که  24 ساعته به درس خواندن مشغول باشید و فکر کنید که این گونه نتیجه بهتری می‌گیرید. در حقیقت باید بهینه مطالعه کنید و با استراحت به موقع ذهن خود را پرورش دهید. بهتر است به کمک یک مشاور برای برنامه ریزی درس خواندن در کنار تفریح مناسب برای عید نوروز سال کنکور خود برنامه ریزی کنید.

اندازه مجاز تفریحات در نوروز بدین صورت خواهد بود که شما آن را به دو مورد اساسی تقسیم خواهید کرد. میزان بلند و کوتاه که هر کدام را باز خواهیم کرد.

میزان‌بلند در نوروز سال کنکور

تفریح در عید نوروز سال کنکور

میزان مجاز تفریح در عید نوروز سال کنکور به صورت بلند در قالب دو تا 1 روز خواهد بود. این به چه معنا است؟ یعنی آن که یک نفر قادر است که دو روز آن هم در قالب دو مورد 24 ساعته به استراحت بپردازد. آیا حد و حدود به همین‌جا ختم خواهد شد و فرد در انتخاب محدودیت ندارد؟ پاسخ خیر خواهد بود. شما در این دو روز نیز محدودیت دارید. پس باید انتخاب درست و به سزایی را انجام دهید.

در این بین این دو روز نیز تفکیک خواهد شد. اولین روز همان 1 فروردین خواهد بود که قادر هستید دست از مطالعه کشیده و نسبت به عید دیدنی اقدام کنید. به هیچ وجه تعطیلات را دو روزه نکنید، زیرا شیرازه کار از دستتان خارج خواهد شد.

دومین روز بلند در این بین، 13 فروردین خواهد بود. در حقیقت این روز آخرین تعطیلات شما قبل از شروع سه ماه نفس گیر درس خواندن برای کنکور خواهد بود. بهتر است که به خوبی از آن لذت ببرید و استفاده کنید. شاید برخی بیان کنند که 13 به در، در خانه هستیم، پس روز دهم یا هر روز دیگر را به تعطیلات می‌پردازیم؟ در صورتی که واقعاً این گونه باشد و آن را جا به جا کنید و روز 13 عید در خانه در حال خواندن باشید، مشکلی نخواهد داشت.

 دومین تعطیلی پاداش کسانی است که در طول عید درس خوب خوانده‌اند و گروهی که کم کاری داشتند باید درس بخوانند، در حالی که تیم آکو معتقد است، هر فرد فارغ از کیفیت مطالعه به دو روز مرخصی برای تنفس مغز نیاز خواهد داشت.

میزان کوتاه تفریح کردن در عید نوروز سال کنکور

میزان مجاز تفریح کردن در عید کنکور، یک وجه دیگر نیز دارد و آن هم در زمان مطالعه خواهد بود. این قسمت خود به دو بخش تقسیم خواهد شد. اول از همه زمانی که در حال خواندن هستید و زمان مجاز استراحت بین هر دو درس و دومین مورد میزان و نحوه استراحت شبانه. در حقیقت در این زمان مانند یک ربات از پیش برنامه ریزی شده باید عمل کنید و خارج از آن حق عمل کردن نخواهید داشت.

این میزان کوتاه در بین دو درس به چه معنا است؟ یعنی آن که هر فرد بین 10 الی 15 دقیقه از زمان خود را برای استراحت اختصاص دهد. قرار نیست چون عید است، این میزان افزایش یابد یا حتی کاهش. همه چیز روی نظم باید باشد. دومین مورد نیز در هنگام ناهار خواهد بود.

عموماً بهتر است که تایم استراحت و ناهار شما 60 الی 90 دقیقه باشد تا دانش آموز فرصت استراحت کوتاه را پیدا کند و به بدن خود یک امکان آرامش پیدا کردن نیز بدهد. به این ترتیب فرد قادر است که انرژی از دست رفته در طول روز را بازیابی کند.

برنامه ریزی برای تفریح و درس خواندن در عید نوروز سال کنکور

حال با این توصیفات استراحت کوتاه دوم به چه معنا خواهد بود؟ میزان مجاز تفریحات در نوروز برای شب به اندازه یک شب نشینی کوتاه با خانواده است. در صورتی که در اردو مطالعاتی باشید یا در خانه بخوانید، در هر دو حالت تا ساعت 8 الی 9 شب درگیر خواهید بود.

برای این که بدنتان با انرژی کافی آماده مطالعه مجدد شود، بهتر است که 8 ساعت خواب مفید را داشته باشید و این موضوع مستلزم خوابیدن در ساعت 11 شب خواهد بود. علت این است که شما در ساعت 7 باید بیدار شده و نهایتاً 8 استارت بزنید.

تذکر

در این استراحت و تفریح کردن در عید سال کنکور تنها گزینه پیش روی شما موضوع خواب نیست. بلکه باید در نوع استراحت نیز دقت کنید و در این بازه کم بین درس تا خواب از هر گونه کاری که موجب خستگی بیش از حد برای بیدار شدن در فردا می‌شود، خودداری کنید. بهتر است که از خوردن زیاد غذاهای چرب در شب‌ها نیز بپرهزید. از طرفی یک ورزش کوتاه بسیار به شما در افزایش گردش خون و ریکاوری سریع‌تر بدن کمک خواهد کرد.

لطفا از کار کردن زیاد با موبایل نیز در طول شبانه روز خودداری فرمایید.

نقش مشاوران در برنامه ریزی برای تفریح کردن در نوروز سال کنکور

یک مشاور در کنار داوطلب قرار دارد و می‌تواند همه چیز را برای او آسان کند. در حقیقت یک مشاور تمام زیر و بم را می‌داند و تلاش خود را خواهد کرد تا آن چیزی را که مفید برای شما خواهد بود، به وجود آورد. این فرد بهترین گزینه برای تعیین محدودیت‌ها در تفریح و استراحت خواهد بود.

میزان مجاز تفریحات در نوروز و مشاور

تمامی موارد بیان شده همگی نسبی بوده است و این مشاور است که در پایان نظر می‌دهد و قطعاً خیر و صلاح دانش آموز را می‌خواهد.

مرکز مشاوره کنکور درباره تفریح در عید نوروز سال کنکور میگوید

میزان مجاز تفریحات در نوروز، یک عامل مهم خواهد بود. در حقیقت این موضوع بازوی مکمل برنامه مطالعاتی است که باعث می‌شود، یک نفر در طول درس خواندن خسته نشود و به نتیجه مطلوب دست پیدا کند. خرج کردن درست این زمان به معنای رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد بود. باعث خواهد شد که به نتیجه مد نظر دست پیدا کنید و از هر گونه کاهش کیفیت جلوگیری کنید.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا