مقالاترشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

معرفی رشته اتاق عمل

رشته تکنولوژی اتاق عمل

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته تکنولوژی اتاق عمل جزو رشته‌هایی است که نیاز به علاقه بسیار دارد. برای اینکه بدانید به آن علاقه‌مند هستید باید دروس رشته ی تکنسین اتاق عمل را به طور کامل بشناسید. در ادامه مقاله به معرفی کامل دروس و حقوق تکنسین اتاق عمل در بازار کار ایران می‌پردازیم. برای شروع باید بدانید که رشته اتاق عمل چیست؟

رشته تکنولوژی اتاق عمل شاخه‌ای از رشته های علوم پزشکی (پیراپزشکی) است و فرد به‌عنوان عضوی از تیم جراحی در اتاق عمل حضور دارد و همراه جراح، پیشروی فرایند عمل جراحی را هدایت می‌کند.

در دروس رشته ی تکنولوژی اتاق عمل دانشجویان علاوه بر آشنایی با تکنولوژی های نوین جراحی و اتاق عمل با نحوۀ مراقبت از بیماران قبل از جراحی، حین جراحی و بعد از جراحی نیز آشنا می‌شوند. هدف از ارائه این رشته تربیت نیروهای انسانی متعهد، آگاه و کارآمد است که با یادگیری توانایی‌های حرفه‌ای بتوانند به بهترین شکل در اتاق عمل خدمت نمایند. تیم مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی آکو به مدیریت مهندس سهیل حاج کرم با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی در این زمینه این شرایط را برای شما فراهم می‌کند.

معرفی رشته ی تکنسین اتاق عمل در کنکور تجربی

رشته اتاق عمل چیست

رشته اتاق عمل از رشته های زیرگروه 1 تجربی است و از رشته های محبوب به شمار می‌رود. این رشته در دانشکده های پیراپزشکی تدریس می‌شود. در ادامه مقاله معرفی رشته اتاق عمل به شرح وظایف تکنسین اتاق عمل می‌پردازیم. معمولاً تکنسین ها در اتاق عمل به 3 صورت عمل می‌کنند:

  • به‌عنوان فرد سیر کولر: فرد غیر استریل می‌باشد و احتیاجات ضروری را حین عمل فراهم می‌کند و نباید به بیمار نزدیک شود.
  • فرد اسکراب: فرد استریل می‌باشد که در کنار جراح می‌ایستد و با همراهی هم عمل را انجام می‌دهند. به‌صورت کلی تکنسین اتاق عمل کمک‌های لازم را به جراح می‌کند.
  • دستیار اول جراح: وظیفه این دسته از 2 دسته دیگر مهم تر است و باید مهارت‌های ویژه ای داشته باشد. وظایف دستیار اول جراح عبارت اند از: کمک به خونگیری، در معرض دید قرار دادن، برش بافت، کلمپ کردن و بخیه زدن بافت و …

دروس رشته اتاق عمل

در مقاله معرفی رشته اتاق عمل به این نکته می‌پردازیم که دروس رشته اتاق عمل از دو بخش علوم پایه و دروس تخصصی و دروس کارآموزی تشکیل می‌شود. برای رشته اتاق عمل باید 2 سال کاردانی و 2 سال کارشناسی را پشت سر بگذارید. از ترم 2 کارشناسی کارآموزی‌های بیمارستان شروع می‌شود و ترم 2 را در قسمت بخش می‌گذرانید. ترم 3 تا 8 در اتاق عمل‌های مختلف است و در ترم 7 و 8 کارورزی نیز دارید اما حقوق دریافت نمی‌کنید.

دروس تخصصی رشته اتاق عمل

در ادامه مقاله معرفی رشته اتاق عمل به معرفی دروس پایه و تخصصی رشته اتاق عمل می‌پردازیم.

دروس پایه و تخصصی رشته اتاق عمل: تشریح، آسیب شناسی و بافت شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی، باکتریولوژی و انگل شناسی، آمار حیاتی، روش تحقیق در اتاق عمل، داروشناسی، بهداشت روان در اتاق عمل، فیزیولوژی، خون شناسی و انتقال خون، تکنولوژی اتاق در اورژانس، تروما و بحرانها و حوادث غیر مترقبه و مراقبت های آن، روش تحقیق در اتاق عمل، تغذیه در جراحی، فناوری اطلاعات در اتاق عمل، فیزیک پزشکی و الکتریسیته و رباتیک و کاربرد آن در اتاق عمل، روانشناسی عمومی، اصطلاحات پزشکی، بهداشت روان در اتاق عمل، اصول و فنون مهارت های بالینی

مقدمه ای بر تکنولوژی اتاق عمل، آشنایی با بیماری‌های داخلی و مراقبت های آن، اصول استریلیزاسیون و ضدعفونی، آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل، تکنولوژی اتاق عمل گوارش و غدد و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل زنان و ارولوژی، تکنولوژی اتاق عمل توراکس و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل اعصاب و مراقبت های آن

تکنولوژی اتاق عمل ENT فک  و صورت و دهان و دندان و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل چشم و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل اطفال و نوزادان و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل ترمیمی، پوست و سوختگی و مراقبت های آن، آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل، روش احیای قلبی و ریوی و اصول مراقبت های ویژه، بیهوشی و مراقبت های آن، فوریت های پزشکی، مدیریت در اتاق عمل، اخلاق حرفه ای در اتاق عمل، اصول و فنون عملکرد فرد اسکراب، زبان تخصصی

معرفی دروس رشته ی تکنولوژی اتاق عمل

دروس کارآموزی اتاق عمل

در مقاله معرفی رشته اتاق عمل سعی می‌کنیم اطلاعات جامع و کاملی از این رشته در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ادامه به معرفی دروس کارآموزی رشته اتاق عمل می‌پردازیم.

دروس کارآموزی رشته اتاق عمل: کارآموزی مهارت های بالینی، کارآموزی بخش استریل مرکزی، کارآموزی اصول و فنون عملکرد فرد اسکراب، کارآموزی روش های احیای قلبی ریوی، کارآموزی در اتاق عمل اورژانس، کارآموزی رفتار در اتاق عمل، کارآموزی اصول و فنون عملکرد فرد سیار، کارآموزی تکنیک اتاق عمل 1 و 2، کارآموزی اصول مراقبت در اتاق بهبودی، کارآموزی مدیریت در اتاق عمل

دروس کارآموزی در عرصه اتاق عمل: کارآموزی در عرصه ارتوپدی، کارآموزی در عرصه اتاق عمل اعصاب، کارآموزی در عرصه اتاق عمل جراحی پلاستیک و ترمیمی، کارآموزی در عرصه زنان، کارآموزی در عرصه اورولوژی، کارآموزی در عرصه قلب و عروق، کارآموزی در عرصه چشم، کارآموزی در عرصه فک و صورت، کارآموزی در عرصه توراکس، کارآموزی در عرصه ENT، کارآموزی در عرصه اطفال، کارآموزی در عرصه جراحی گوارش و غدد، کارآموزی در عرصه در یک حیطه جراحی (انتخابی)

معرفی رشته اتاق عمل 6

رتبه قبولی اتاق عمل

در ادامه معرفی رشته اتاق عمل به شرح و بررسی کارنامه قبولی رشته اتاق عمل می‌پردازیم. پذیرش این رشته به‌صورت بومی است یعنی 70% به‌صورت بومی همان استان انتخاب می‌شود و 20% غیره بومی انتخاب می‌کنند. نمی‌توان برای قبولی درصد و رتبه حدودی گفت زیرا هرسال بسیار متغیر است. در ادامه چند نمونه از کارنامه‌های سال‌های گذشته را بررسی می‌کنیم:

کارنامه اتاق عمل منطقه 1 3
کارنامه قبولی رشته اتاق عمل در آزمون سراسری 98-99 در سهمیه منطقه 1
کارنامه اتاق عمل منطقه 2
کارنامه قبولی رشته اتاق عمل در آزمون سراسری 98-99 در سهمیه منطقه 2
کارنامه اتاق عمل منطقه 3
کارنامه قبولی رشته اتاق عمل در آزمون سراسری 98-99 در سهمیه منطقه 3

مهارت های لازم برای رشته اتاق عمل اتاق عمل

در ادامه مقاله معرفی رشته اتاق عمل به شرح مهارت های لازم برای رشته اتاق عمل می‌پردازیم. تکنسین اتاق عمل باید فردی مسئولیت‌پذیر باشد. همچنین روحیۀ حضور در اتاق عمل را داشته باشد. یعنی مشکلی با جراحی و خون و مواردی ازاین‌قبیل نداشته باشد. باید از سرعت عمل و دقت بالایی برخوردار باشد، تا در مواقع حساس بتواند کارها را اولویت‌بندی کند.

صبور بودن و میل به کمک به دیگران و رفع نیاز آن‌ها نیز جزوی از ویژگی‌های یک تکنسین اتاق عمل موفق است. همچنین فرد باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد و مشکلی با ایستادن‌های طولانی و جابه‌جایی وسایل سنگین، بیماری‌های مسری، بوهای نامطبوع و مواد خطرناک نداشته باشد.

بازار کار و حقوق رشته اتاق عمل

در ادامه مقاله معرفی رشته اتاق عمل با ما همراه باشید. بازار کار رشته اتاق عمل بسیار خوب است و هر مکانی که به اتاق عمل و مهارت های فنی آن نیاز داشته باشد برای فارغ التحصیلان این رشته مناسب است. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و اورژانس، بخش‌های جراحی، اتاق عمل، ریکاوری، رادیولوژی و … مشغول به کار شوند. درآمد در رشته اتاق عمل بسیار متفاوت است و بستگی به این دارد که شما چند شیفت کار می‌کنید. در بیمارستان دولتی مشغول به کار هستید یا خصوصی، سابقه کاری دارید یا خیر و مواردی ازاین‌قبیل.

تحصیل رشته تکنولوژی اتاق عمل در خارج از کشور

در ادامه مقاله معرفی رشته اتاق عمل به شرح تحصیل رشته اتاق عمل در خارج از کشور می‌پردازیم. یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای مهاجرت تحصیلی می‌تواند کانادا باشد. زیرا تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در این کشور از شرایط خوبی برخوردار است. همین‌طور کشور کانادا نرخ مهاجرپذیری بالایی نیز دارد. اما شرایط ورود به آن بسته به نوع مؤسسه آموزشی متفاوت است.

بیشتر بخوانید: رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه

چند موردی که باید حتماً پیش از تصمیم به مهاجرت و تحصیل رشته تکنسین اتاق عمل در خارج از کشور در نظر بگیرید:

  • حداقل هزینه لازم برای زندگی و شهریه دانشگاه
  • نمرات آزمونی و درسی و همچنین مهارت در زبان انگلیسی.
  • حداقل معدل موردنیاز برای کالج 12 به بالا و برای دانشگاه 13 به بالا نیاز است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی

در مقاله معرفی رشته اتاق عمل سعی کردیم دید جامع و کاملی از رشته تکنولوژی اتاق عمل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه دهیم. علاوه بر اینها ، باید پیش از انتخاب رشته درباره دانشگاه های دارای رشته اتاق عمل و شرایط تحصیل در آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید. در مرکز مشاوره آکو با حضور مشاور متخصص انتخاب رشته کنکور تجربی میتوانید بهترین رشته و دانشگاه را با بازار کار تضمین شده انتخاب کنید. 

ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

اینستاگرام مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور آکو

نمایش بیشتر

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا