رشته مدیریت مالی

رشته مدیریت مالی
به این نوشته امتیاز دهید

رشته مدیریت مالی از زمانی که اقتصاد در زندگی انسان‌ها به وجود آمد شکل گرفت. اما در سال ۱۹۰۰ تحت عنوان یک رشته علمی مطرح گردید. از آن زمان تا به حال مسئولیت‌ها و وظایف مدیریت مالی همواره در حال تغییر بوده و درآینده نیز دستخوش تغییرات بیشتری خواهد بود. در سال ۱۹۲۹ با وقوع بحران مالی، مدیریت مالی نقش خیلی مهمی در مسائل مالی به ویژه در غرب پیدا کرد. در دهه ۱۹۵۰ فناوری های زیادی به رشته مدیریت مالی اضافه شد و این رشته به یک علم منسجم و نوین تبدیل شد.

این رشته در ایران رشته ای نوظهور می باشد و قدمت آن به بیش از ۲ دهه نمی‌رسد. این رشته در ابتدا زیر مجموعه مدیریت بازرگانی بود. در سال ۱۳۸۱ جریان های مالی در سازمان ها اهمیت زیادی پیدا کرد به همین دلیل مدیریت مالی گرایشی مستقل شد و در دانشگاه های ایران تدریس گردید.

معرفی رشته مدیریت مالی

در ادامه به معرفی رشته مدیریت مالی می‌پردازیم. امور مالی برای هر تجارتی یک امر حیاتی به شمار می رود‌ و تمام سازمان های دولتی و خصوصی برای افزایش سود و بهره وری که مهم ترین هدف آن هاست به مدیرانی نیاز دارند که تصمیمات درستی بگیرند و منابع مالی سازمان‌ها را بررسی کنند. دانشجویان در دوره کارشناسی مدیریت مالی، می آموزند که چگونه از نظریه های نوین مالی برای تصمیم گیری ها و تحقق اهداف سازمان استفاده کنند.

کشور های در حال پیشرفت با تهدیدات زیادی مواجه هستند و برای حل مشکلات اقتصادی شان به دنبال راهکارهای مفید برای بهره برداری بهتر از امکانات و ثروت های خدادادی خود می باشند. رشته مدیریت مالی از راهکارهای مهم برای گسترش و توسعه سرمایه گذاری است. کارشناسان مدیریت مالی می توانند به سرمایه گذاران کمک کنند تا تصمیمات بهینه بگیرند.

اما توجه داشته باشید که رشته مدیریت مالی با گرایش مالی تفاوت دارد. رشته مدیریت مالی یک رشته مستقل دانشگاهی است اما گرایش مالی زیر مجموعه مدیریت بازرگانی می باشد که این گرایش به روش های کسب و کار این حوزه توجه دارد. این درصورتی است که رشته مدیریت مالی مسائل مالی را به صورت تخصصی بررسی می کند.

مهارت های لازم برای رشته مدیریت مالی

در ادامه به شرح مهارت های لازم برای رشته مدیریت مالی می‌پردازیم. مهم ترین نکته برای ورود به این رشته علاقه مندی به حساب و کتاب است زیرا در این رشته به طور دائم با اعداد و ارقام سرکار دارند. دانشجویان در این رشته باید از اخبار اقتصادی کشور و جهان مطلع باشند و بتوانند در زمان‌های حساس بهترین تصمیمات مالی را بگیرند. دانشجویان رشته مدیریت مالی باید قدرت ریسک داشته باشند تا بتوانند در شرکت های مختلف سرمایه گذاری کنند.

آن ها باید اراده و اعتماد به نفس کافی داشته باشند تا بتوانند تصمیمات بزرگ مالی برای شرکت بگیرند و اطلاعات را نیز به درستی تجزیه و تحلیل کنند.

دانشجویان باید با نرم افزار های مدیریت مالی مانند  LabView ،Mathematica ،Mathcad ،Minitab ،SAS آشنایی داشته باشند.

مدیران مالی در شرکت های بزرگ و کوچک مسئولیت های سنگینی دارند و همیشه باید تصمیماتی بگیرند که باعث سود و افزایش سرمایه سهامداران باشد‌. مدیران مالی معمولا به صورت تیمی کار می کنند. آن ها راهکارهایی برای سود دهی بیشتر در مدت زمان کوتاه ارائه می دهند و برای افزایش منابع مالی شرکت تلاش می کنند.

سهیل حاج کرم مشاور کنکور

دروس رشته مدیریت مالی

در ادامه به شرح دروس رشته مدیریت مالی می‌پردازیم. این رشته در زیر گروه ۳ علوم انسانی می باشد. ریاضی و اقتصاد از مهم ترین دروس برای قبولی این رشته می باشند و ضرایب دروس در زیر گروه ۳ انسانی عبارتند از:

 • ریاضیات: ضریب ۴
 • اقتصاد: ضریب ۳
 • ادبیات اختصاصی: ضریب ۲
 • علوم اجتماعی: ضریب ۲
 • سایر دروس: ضریب ۱

دوره تحصیل مدیریت مالی ۴ سال که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد و دانشجویان باید ۱۳۵ واحد درسی را بگذرانند که به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۱ واحد
 • دروس پایه: ۴۲ واحد
 • دروس اصلی: ۲۶ واحد
 • دروس تخصصی: ۴۰ واحد
 • دروس اختیاری: ۸ واحد که گذراندن ۶ واحد آن ضروری می باشد.

دروس پایه رشته مدیریت مالی:

اصول حسابداری ۱ و ۲، ریاضیات وکاربرد آن در مدیریت مالی، آمار و کاربرد آن در مدیریت مالی، اقتصاد خرد، روش تحقیق در مدیریت، روانشناسی کار، حسابداری صنعتی، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کابرد آن در مدیریت، اقتصاد کلان، حقوق بازرگانی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، حسابرسی.

دروس اصلی رشته مدیریت مالی:

مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت منابع انسانی، پول و ارز و بانکداری، مدیریت استراتژیک، مدیریت رفتار سازمانی، تحقیق در عملیات ۱ و ۲، بازاریابی و عملیات بازار، اقتصاد سنجی مالی.

دروس اختصاصی رشته مدیریت مالی:

اصول مدیریت مالی ۱ و۲، مدیریت مالی در ایران، نهادهای پولی و مالی بین الملل، بازار پول و سرمایه، برنامه‌ریزی مالیاتی، متون مالی ۱ و ۲، مبانی مدیریت و سرمایه‌گذاری، نهادهای پولی و مالی، مبانی ریسک و مدیریت بیمه، قراردادهای بیمه، مبانی بانکداری و مدیریت بانک.

دروس اختیاری رشته مدیریت مالی:

سیستم‌های اطلاعاتی مالی، مالیه عمومی، تجزیه و تحلیل فنی، اصول تهیه و تنظیم و کنترل بودجه دولتی.

گرایش های رشته مدیریت مالی

رشته مدیریت مالی در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد و به صورت عمومی ارائه می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز گرایشی ندارد و دانشجویان می توانند در همین رشته و یا رشته های دیگر مدیریت و گرایش های آن ها که   بازاریابی جهانگردی، برنامه ریزی توسعه جهانگردی، مدیریت بازرگانی (با 7 گرایش)، مدیریت دولتی (همه گرایش ها)، مدیریت صنعتی (همه گرایش ها)، مدیریت فناوری اطلاعات (همه گرایش ها)، مدیریت تکنولوژی (همه گرایش ها)، مالی (همه گرایش ها)، کارآفرینی (همه گرایش ها)، مدیریت منابع انسانی (همه گرایش ها)، مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای، مدیریت بازرگانی دریایی، مدیریت اجرایی (با 2 گرایش)، مدیریت امور شهری، مدیریت کسب و کار  (همه گرایش ها) می باشد،ادامه تحصیل دهند.

در حال حاضر امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد.

کارنامه قبولی رشته مدیریت مالی

کارنامه قبولی رشته مدیریت مالی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه قبولی رشته مدیریت مالی سال 1399
کارنامه قبولی رشته مدیریت مالی سال 1399

بازار کار رشته مدیریت مالی

 فارغ التحصیلان رشته مدیریت مالی اگر مهارت و توانایی لازم داشته باشند به راحتی وارد بازار کار می شوند زیرا اکثر شرکت ها به دنبال تاسیس بخش مالی خود هستند. از جمله محیط های شغلی برای مدیران مالی میتوان به بانک ها، بیمه، صندوق های قرض الحسنه، بورس اوراق بهادار و … اشاره کرد.

بعضی از افراد در آزمون های بازار سرمایه شرکت می کنند و گواهینامه های حرفه ای بازار را کسب کرده و در شرکت های کار گزاری، سبدگردانی، تامین سرمایه و سایر شرکت های مرتبط مشغول به کار می شوند. حقوق مدیران مالی به تجربه آن ها، محیط کاری و مهارتشان بستگی دارد اما به طور میانگین حقوق ماهانه ی آن ها بین ۴ الی ۲۰ میلیون تومان می باشد.

تحصیل در رشته مدیریت مالی در خارج از کشور

رشته مدیریت مالی از پول ساز ترین شغل های در حال حاضر است که هنوز بازار کار آن اشباع نشده است. تحقیقات ثابت کرده است که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته مدیریت مالی در کشور هایی موفق می شوند که رشته مدیریت مالی اهمیت بیشتری داشته باشد. ۱۰ شهر برتر جهان در رشته مدیریت مالی عبارتند از:

 • بوستون در ماساچوست
 • لندن، انگلستان
 • شیکاگو در ایلینوی
 • نیویورک، آمریکا
 • دبی، امارات متحده عربی
 • سان فرانسیکو، کالیفرنیا
 • فرانکفورت در آلمان
 • توکیو در ژاپن
 • هنگ کنگ، چین
 • زوریخ در سوئیس

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل این رشته را در خارج از کشور دارند باید با توجه به هدف خود دانشگاه مقصد را انتخاب کنند زیرا سر فصل هایی که برای رشته مدیریت مالی تدریس می شود در دانشگاه های مختلف متفاوت است. بعضی از دانشگاه ها نیز امکان تحصیل در این رشته را به صورت آنلاین دارند. یادگیری زبان کشور مقصد نیز اهمیت بسیاری زیادی دارد.

از جمله دانشگاه های برتر دنیا در رشته مدیریت مالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مدیریت مالی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *