پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

رشته های دانشگاهی انسانیمعرفی رشته

رشته مردم شناسی چیست؟

معرفی رشته مردم شناسی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
4/5 - (2 امتیاز)

رشته مردم شناسی چیست؟ رشته مردم شناسی مربوط به خاصیت‌های فرهنگی و اجتماعی یه جامعه است. در واقع این رشته از گرایش های رشته علوم اجتماعی است و توجه ویژه ای به موضوع فرهنگ دارد. در واقع در مردم شناسی فرد به مطالعه فرهنگ از گذشته تا کنون می‌پردازد و تلاش می‌کند با درک سیر تحول فرهنگ و علل این تغییرات به توسعه فرهنگ آن جامعه کمک کند. در صورتیکه به تحصیل در این رشته علاقمند هستید برای آشنایی بیشتر با این رشته خواندن این مقاله را از دست ندهید.

مطالعات مردم شناسی تا جنگ جهانی دوم تقریبا منحصر به مطالعه مردمی بود که به آن‌ها لقب ابتدایی دادند. در واقع آغاز این علم در نیمه قرن نوزدهم اتفاق افتاد و نخستین بار با ظهور گروهی از نهاد ها رو به رو بود. این نهاد ها در تلاش بودند که داده های گردآوری شده را تالیف کنند و علمی تازه را بوجود آورند. علم مردم شناسی عمدتا در کشورهای انگلیس، فرانسه و آمریکا بوجود آمد و رشد کرد. برای مثال در فرانسه عموما مردم شناسی جنبه فلسفی به خود گرفت و به کار میدانی دست نزد. از برجسته ترین مردم شناسان فرانسوی می‌توان به لوی استراوس اشاره کرد.

در این مقاله مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری آکو در ادامه به بررسی درآمد و بازار کار رشته مردم شناسی و  بررسی دروس رشته مردم شناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف با اطلاعات تخصصی درباره انتخاب رشته کنکور سراسری میپردازیم. 

رشته مردم شناسی چیست؟ معرفی دروس و بازار کار و درآمد رشته مردم شناسی در انتخاب رشته کنکور انسانی

رشته مردم شناسی چیست؟

رشته مردم شناسی چیست؟ در ادامه مقاله معرفی رشته مردم شناسی به شرح این رشته می‌پردازیم. همانطور که قبلا اشاره شد مردم شناسی یکی از گرایش های رشته علوم اجتماعی است و علوم اجتماعی به طور کلی مربوط به انسان، جامعه و بحث‌هایی از این قبیل است. مردم شناسی به طور اختصاصی به مطالعه فرهنگ جوامع گوناگون در طول تاریخ و مکان‌های مختلف می‌پردازد.
کار اصلی یک مردم شناس مطالعه گذشته یک فرهنگ تاکنون است، چراکه فرهنگ نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در ساختارهای اجتماعی دارد. باید توجه داشت که مردم شناسی صرفا انسان شناسی فرهنگی نیست چرا که انسان شناسی فرهنگی خود شاخه‌ای جداست. در واقع وظیفه یک مردم شناس در ابتدا جمع آوری اطلاعات، تحلیل و پردازش آن‌ها، تلاش برای تفسیر معانی اطلاعات موجود برای دیگران و نحوه استفاده از اطلاعات است. سپس با گروهبندی اطلاعات اهداف را شناسایی می‌کند و با استفاده از اطلاعات موجود اقدامات لازم برای توسعه و پیشرفت فرهنگ و مردم یک جامعه را انجام می‌دهد.
اما رشته مردم شناسی یک رشته کاملا وابسته به شخصیت و شرایط روحی داوطلب است و اگر بدون علاقه در این رشته قبول شوید، احتمالا در رشته مرد شناسی موفق نخواهید شد. اما مهارت های لازم برای رشته مردم شناسی چیست؟

دروس رشته مردم شناسی

در ادامه مقاله معرفی رشته مردم شناسی به شرح دروس رشته مردم شناسی می‌پردازیم. دوره کارشناسی در این رشته یک دوره 4 ساله است و شامل 135 واحد درسی می‌شود:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۳۸ واحد
 • دروس اصلی: ۱۹ واحد
 • دروس تخصصی: ۳۱ واحد
 • دروس اختیاری: ۲۳ واحد
 • دروس کارورزی: ۴ واحد

دروس پایه و اصلی رشته مردم شناسی

کارگاه طراحی پایهآشنایی با هنرهای سنتی ایرانتمثیل‌شناسیکارگاه طراحی پایهآشنایی با باستان‌شناسی و روش‌های آن
ترسیم فنیآشنایی با باستان‌شناسی و روش‌های آنترسیم فنیآشنایی با مردم‌شناسی و روانشناسی و روش‌های آنتاریخ عمومی ایران
آشنایی با مردم‌شناسی و روانشناسی و روش‌های آنتاریخ عمومی ایرانآشنایی با مردم‌شناسی و روانشناسی و روش‌های آنآشنایی با هنرهای سنتی ایرانتمثیل‌شناسی

دروس تخصصی رشته مردم شناسی

فرهنگ و توسعه ۲مردم شناسی شهری ۲مردم شناسی هنر ۲
مردم نگاری ۲ایل شناسی ۲مردم شناسی پیش از تاریخ و جوامع ابتدایی ۲
موزه داری و تکنیک ضبط اسناد ۲نظام‌های خانواده و خویشاوندی ۲باستان شناسی از دیدگاه انسان شناسی ۲
مردم شناسی روستا ۲مردم شناسی اعتقادات دینی ۲نماد و نشانه شناسی ۲
انسان شناسی و فرهنگ مردم قاره ها ۲زبان شناسی از دیدگاه انسان شناسی ۲ زمینه ها و شیوه های همیاری در جوامع شهری و روستایی ۲

دروس اختیاری رشته مردم شناسی

جامعه شناسی پزشکی ۳بررسی آثار صاحب نظران جامعه شناسی ۲اقتصاد ایران ۲
جامعه شناسی کار و مشاغل ۳جمعیت شناسی اقتصادی اجتماعی ۳کلیات برنامه ریزی اجتماعی اقتصادی ۲
جامعه شناسی سیاسی ۲جمعیت شناسی ایران ۲جامعه شناسی ایلات و عشایر ایران ۲
جامعه شناسی کشورهای اسلامی ۳جامعه شناسی آموزش و پرورش ۲نیازهای انسانی ۲ و جامعه شناسی جهان سوم ۲

سایر دروس اختیاری رشته مردم شناسی چیست

نهضت های اسلام صد ساله اخیر ۲کلیات حقوق ۲مبانی تعاون ۲سرپرستی و مشاوره در خدمات اجتماعی ۲
محیط شناسی انسانی ۲انسان شناسی زیستی ۲تغییرات اجتماعی ۳مبانی فلسفه ۲
جغرافیای انسانی ایران ۲تامین و رفاه اجتماعی ۲مردم شناسی ایران ۲انسان از دیدگاه اسلام و سایر مکاتب ۲
مردم شناسی فرهنگی ۲خدمات اجتماعی و تعاون در اسلام ۲مددکاری جامعه ای ۲جامعه شناسی جنگ و نیروهای نظامی ۲
مبانی مددکاری اجتماعی ۲پویایی گروهی ۲سرپرستی و مشاوره در خدمات اجتماعی ۲

رشته مردم شناسی چیست؟ معرفی دروس و بازار کار رشته مردم شناسی در ایران و خارج از کشور

مهارت های لازم برای رشته مردم شناسی

مانند همیشه اولین ویژگی مورد نیاز داشتن علاقه به مباحث مربوط به دروس رشته مورد نظر است برای همین در رشته مردم شناسی نیاز است فرد به جامعه و مطالعه رفتار مردم علاقمند باشد. همچنین دانشجویان این رشته باید قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشند تا بتوانند اطلاعات مربوطه را بررسی کنند و نتیجه گیری و راه گشایی صحیح کنند.

این رشته نیازمند هوش و خلاقیت فرد است تا از پس حل تعارض های پیچیده اجتماعی بربیاید و دارای تفکر انتقادی باشد. همچنین دانستن روش های مختلف تحقیقی برای یک مردم شناس ضروری است . مردم شناس باید بتواند به خوبی گوش به حرف انسان‌ها در جوامع مختلف بسپارد و چیزهایی را ببیند که دیگران از دیدن آن ناتوان‌اند.

وظایف یک مردم شناس چیست

 • تدریس به دانشجویان در حال تحصیل در این رشته
 • برنامه ریزی و طرح ریزی و هدایت تحقیقات برای مشخص کردن و مقایسه ویژگی های اقتصادی، جمعیت شناسی، بهداشت و درمان و دیگر موارد مرتبط.
 • گردآوری اطلاعات و قضاوت از طریق مشاهده و کارهای میدانی
 • نوشتن درباره یافته‌ها و نشرآن‌ها
 • تنظیم قواعد کلی که توسعه فرهنگ‌ها و موسسات اجتماعی را توصیف و پیش بینی می‌کند.
مهندس سهیل حاج کرم

گرایش های رشته مردم شناسی کارشناسی ارشد

پس از اتمام مقطع کارشناسی امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز در این رشته وجود دارد. معمولا دانشجویان تخصص خود را در گرایش های  مردم شناسی فیزیکی، باستان شناسی، زبان شناسی، جامعه شناسی زبان، مردم شناسی فرهنگی، مردم شناسی اجتماعی، مردم شناسی روانشناختی، مردم شناسی قانونی، و دیرین انسان شناسی انتخاب می کنند.

رشته مردم شناسی کارشناسی ارشد ۲ الی ۳ سال طول می‌کشد و شامل ۳۸ واحد درسی به شکل زیر است:

 • واحد عمومی: ۲۳ واحد
 • واحد تخصصی: ۱۱ واحد
 • پایان نامه: ۴ واحد

مردم شناسی در دوره دکتری نیز ۴ ساله است و ۳۶ واحد درسی را شامل می‌شود:

 • ۱۰ واحد الزامی
 • ۸ واحد اختیاری
 • ۱۸ واحد پایان نامه

دانشگاه های پذیرنده رشته مردم شناسی در ایران 

در این بخش به معرفی دانشگاه هایی می پردازیم که رشته مردم شناسی را ارائه می دهند. این دانشگاه ها به صورت روزانه و شبانه در سراسر کشور وجود دارند که یکی از مهم ترین آن ها دانشگاه تهران می باشد. در ادامه سایر دانشگاه ها را معرفی می کنیم.

رشته مردم شناسی از رشته های زیرگروه رشته علوم اجتماعی است و داوطلبین رشته انسانی قادر به انتخاب این رشته پس از انتخاب رشته می‌باشند. همچنین دانشگاه های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی از دانشگاه های پذیرنده دانشجو در این رشته هستند. پذیرش در این رشته هم با کنکور و هم بدون کنکور امکان پذیر است و امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز وجود دارد. 

نام دانشگاه

نوع رشته

ظرفیت

شهر

جنسیت

نوع پذیرش

دانشگاه یزد

روزانه

۳۵

یزد

هردو

با آزمون

دانشگاه شهید باهنر

روزانه

۲۰

کرمان

هردو

با آزمون

دانشگاه مازندران

روزانه

۲۰

بابلسر

هردو

با آزمون

دانشگاه یزد

روزانه

۲

یزد

هردو

با آزمون

دانشگاه شهید باهنر

روزانه

۲

کرمان

هردو

با آزمون

دانشگاه یزد

روزانه

۱

یزد

هردو

با آزمون

دانشاه مازندران

روزانه

۳۰

نوشهر

هردو

با آزمون

دانشگاه مازندران

شبانه

۱۰

نوشهر

هردو

با آزمون

دانشگاه ولایت

روزانه

۲۵

ایرانشهر

هردو

با آزمون

دانشگاه ولایت

شبانه

۵

ایرانشهر

هردو

با آزمون

دانشگاه تهران

روزانه

۱۸

تهران

هردو

با آزمون

دانشگاه تهران

روزانه

۱

تهران

هردو

با آزمون

دانشگاه تهران

روزانه

۴

تهران

هردو

با آزمون

دانشگاه مازندران

روزانه

۲۰

بابلسر

هردو

با آزمون

از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری آکو برای انتخاب رشته استفاده کنید.

کارنامه قبولی رشته مردم شناسی

کارنامه قبولی رشته مردم شناسی در هر یک از دانشگاه ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال ۹۹ است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید. هرچند به هرحال مهمترین نکته انتخاب رشته کنکور است که در مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری آکو بهترین را در اختیار شما قرار میدهیم. 

رشته مردم شناسی چیست؟ 7
قبولی در رشته مردم شناسی دانشگاه تهران
کارنامه رشته مردم شناسی سال ۱۳۹۹

بازار کار رشته مردم شناسی

بازار کار رشته مردم شناسی چیست. فارغ التحصیلان این رشته مهارت‌های لازم در زمینه درک و تجزیه و تحلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی، تحقیقات میدانی در مورد فرهنگ‌ها را بدست می آورند همچنین می‌توانند در ارگان‌ها و پژوهشگاه های مختلف به عنوان کارشناس در امور فرهنگی مشارکت کنند و یا در مراکز آموزشی به تدریس بپردازند.
از جمله بازار کار های فعال که در رشته مردم شناسی وجود دارد می‌توان به راهنمای تور، متصدی موزه، یا کارشناس باستان شناسی در فرهنگ‌سراها و پژوهشگاه‌ها اشاره کرد. همچنین این افراد می‌توانند در زمینه نویسندگی و خبرنگاری نیز فعالیت کنند. مردم شناس همچنین می‌تواند به صورت مستقل کار کند و از توانایی های خود در ایجاد یک کسب و کار جدید استفاده کند.

ناگفته نماند این شغل و رشته مناسب برای افرادی است که اغلب درگیر ایده های جدید هستند و ذهن جستجوگری دارند و نیازمند خلاقیت های ذهنی است. اگر برای انتخاب رشته مردم شناسی در کنکور مطمئن نیستید، قطعا یک مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور انسانی میتواند شما را از سردرگمی دربیاورد. پیش از تماس با مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری آکو در تست شخصیت شناسی تحصیلی و شغلی آکو شرکت کنید.

تحصیل و بازار کار رشته مردم شناسی در خارج از کشور

شرایط تحصیل در رشته مردم شناسی در خارج از کشور چیست؟ رشته مردم شناسی و به طور کلی رشته های مربوط به علوم اجتماعی از رشته های محبوب برای پذیرش و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. این رشته ها جز پر مخاطب ترین رشته های گروه انسانی در کشور های پیشرفته مانند کانادا هستند و مقطع کارشناسی آن‌ها حدودا ۳ یا ۴ ساله است و ۱۲۰ واحد درسی را شامل می‌شود. امکان اپلای در هر سه مقطع تحصیلی برای رشته مردم شناسی در خارج از کشور وجود دارد و متقاضی می‌تواند گرایش های مختلفی از رشته علوم اجتماعی را انتخاب کرده و به مطالعه در آن حوزه بپردازد.

پذیرش در رشته مردم شناسی کارشناسی ارشد: با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید در مشاغل مربوطه مانند مشاوره، مدیریت اطلاعات، روزنامه نگاری، مددکاری و یا تدریس در کشور مقصد و یا کشور خود با حقوق بالا مشغول به کار شوید.

پذیرش در مقطع دکتری رشته مردم شناسی: تحصیل در مقطع دکتری فرصت کار در موسسات علمی پژوهشی را به شما می‌دهد و تعداد دوره های دکترای این رشته در دنیا زیاد است و بعضی از آن‌ها بر تخصصی خاص توجه بیشتری دارند.

از دانشگاه های برتر خارج از کشور که رشته مردم شناسی را ارائه میدهند می‌توان به دانشگاه هاروارد، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه علوم اقتصادی و سیاسی لندن، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه آمستردام اشاره کرد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی

تیم مشاوره انتخاب رشته مهندس حاج کرم

حالا که دیگر میدانیم رشته مردم شناسی چیست و بازار کار رشته مردم شناسی را بعد از فارغ التحصیلی بررسی کردیم، اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته تخصصی آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود.
ما در مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور انسانی به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره ۰۲۶۳۳۴۰۸۹۴۴ ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور در اینستاگرام

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا