دو هفته مشاوره رایگان برای تمامی پایه ها!

ارسال مشخصات به 09025646234
رشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشتهمقالات آموزشی و مشاوره ای

رشته هوشبری

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته هوشبری در دوره کارشناسی از شاخه های پیراپزشکی است. دانشجویان در این دوره آموزشی با اصول جدید, روشها, تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مراقبت از بیمار بیهوش در عمل های جراحی عمومی و تخصصی آشنا میشوند. همچنین بخشهای مراقبت های ویژه و اورژانسها و نحوه مراقبت از بیماران در مراحل مختلف بیهوشی را به صورت نظری و عملی یاد میگیرند. فارق التحصیلان در این رشته میتوانند به عنوان دستیار در کنار متخصص بیهوشی انجام وظیفه کنند.

معرفی رشته هوشبری

در ادامه به معرفی رشته هوشبری می پردازیم. این رشته از دوره های آموزش عالی است. هدف از آموزش نیروی هوشبری این است که هر ۱ یا ۲ نفر از آن ها توانایی این را داشته باشند که به عنوان دستیار در کنار یک متخصص بیهوشی و زیر نظر او در اتاق عمل به فعالیت بپردازند. از وظایف فارغ التحصیلان رشته هوشبری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شناخت وضعیت بیمار و اقدامات مراقبتی قبل٬ حین و پس از بیهوشی
 • نقش ارتباطی با متخصصین بیهوشی و اعضای اتاق عمل و واحد پرستاری و …
 • نقش مراقبتی در سرویس درد حاد
 • بیهوش کردن بیمار تحت نظر پزشک

مهارت های لازم برای رشته هوشبری

در ادامه به شرح مهارت های لازم برای رشته هوشبری می پردازیم. یک هوشبر اول از همه باید تابع متخصص بیهوشی باشد و بدون اطلاع و نظر او کاری انجام ندهد. افرادی که در این رشته تحصیل میکنند باید از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند بیمار را از روند بیهوشی اگاه کنند همچنین آن ها باید در مقابل صحنه های اتاق عمل (خونریزی …) پرطاقت باشند و تحمل مشاهده بالایی داشته باشند.

دروس رشته هوشبری

در ادامه به شرح دروس رشته هوشبری می پردازیم. این رشته در مقطع کارشناسی شامل 134 واحد درسی است که 26 واحد آن شامل دروس عمومی، 41 واحد آن دروس پایه، 33 واحد دروس تخصصی، 18 واحد کارآموزی و 16 واحد شامل کارآموزی در عرصه می شود.

دروس پایه و تخصصی هوشبری:

آناتومی 1، آناتومی 2، فیزیولوژی 1 ،فیزیولوژی 2، فیزیک هوشبری، میکروب شناسی و استریلیزاسیون بیوشیمی، ایمونولوژی، روانشناسی، واژه شناسی پزشکی، کاربرد رایانه، آمار زیستی و روش تحقیق، نشانه شناسی و معاینات بالینی، اصول پایه داروشناسی، اصول کمک های اولیه، اصول پرستاری و کار در اتاق عمل، فیزیوپاتولوژی، خون شناسی و انتقال خون، فوریت های پزشکی، زبان تخصصی، مدیریت در بیهوشی، اصول بیهوشی، روش بیهوشی 1، روش بیهوشی 2، روش بیهوشی 3، مراقبت های پس از بیهوشی، اصول مراقبت های ویژه، اصول و روش های اداره درد، آشنایی با بیماری های داخلی و جراحی، داروشناسی اختصاصی، اخلاق حرفه ای در هوشبری، کارآموزی پرستاری

دروس کارآموزی و کارآموزی در عرصه رشته هوشبری:

کارآموزی 1، کار آموزی 2، کار آموزی 3، کار آموزی ٬4 کارآموزی در عرصه 1، کارآموزی در عرصه 2.

کارنامه قبولی رشته هوشبری

نحوه پذیرش دانشجو در رشته بیهوشی از طریق ازمون سراسری به صورت متمرکز است. رتبه قبولی رشته هوشبری در هر یک از دانشگاه ها متفاوت است. جداول زیر حداقل رتبه قبولی در سال 98-99 است. با مشاهده این جداول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها میتوانید قبول شوید.

کارنامه قبولی هوشبری منطقه ۱
کارنامه قبولی هوشبری ۹۸-۹۹ و حداقل درصد لازم برای قبولی هوشبری با سهمیه منطقه ۱
کارنامه قبولی هوشبری ۹۸-۹۹ و حداقل درصد لازم برای قبولی هوشبری با سهمیه منطقه 2
کارنامه قبولی هوشبری منطقه ۳
کارنامه قبولی هوشبری ۹۸-۹۹ و حداقل درصد لازم برای قبولی هوشبری با سهمیه منطقه 3

دانشگاه های پذیرنده رشته هوشبری

در ادامه دانشگاه های پذیرنده رشته هوشبری را نام می بریم. اکثر دانشگاه های سراسری پذیرش این رشته را دارند نظیر:

دانشگاه های رشته هوشبری

کارآموزی در عرصه رشته هوشبری

کارآموزی در عرصه در رشته هوشبری  16 واحد است و دارای دو دوره 204 ساعته است که متفاوت از شیوه کارآموزی قبلی ست. برای مثال ساعت حضور دانشجویان مامایی تابع ساعت کاری کارشناسان هوشبری است. همچنین دانشجویان هوشبری باید در  شیفت عصر و شب و بعضی از روزهای تعطیل نیز در مرکز درمانی یا بیمارستان حضور داشته باشند. دوره های کارآموزی در عرصه هوشبری عبارتند از:

کارآموزی در عرصه 1:

 • کارآموزی در عرصه PACU  :102 ساعت
 • کاآموزی در عرصه ICU: 102 ساعت

کارآموزی در عرصه 2:

 • کارآموزی در عرصه اورژانس: 102 ساعت
 • کارآموزی در عرصه سرویس درد: 102 ساعت
سهیل حاج کرم مشاور کنکور

طرح دوسالانه رشته هوشبری

کسانی که در رشته هوشبری تحصیل میکنند پس از پایان تحصیل باید طرح دوساله را در مناطق محروم بگذرانند. این طرح یک طرح اجباری است و برای کسانی که سربازی نرفتند با گذراندن طرح دو سالانه رشته هوشبری از سربازی معاف می شوند. برای کسانی که دارای شرایط زیر هستند طرح دو ساله رشته هوشبری اجباری نیست.

 • کسانی که در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کردند یا به دانشگاه های داخل کشور انتقالی گرفتند و از مزایای ارز دولتی استفاده نکردند. و شهریه مربوطه را پرداخت کرده اند.
 • کسانی که در مقطع تحصیلی قبلی خود گواهی معافیت از طرح دو ساله را دریافت کردند.
 • افرادی که مشکل حاد پزشکی دارند و برای آن ها گواهی معافیت از طرح دو ساله صادر شده است.
 • افرادی که دارای استعداد های درخشان هستند. نظیر برندگان مدال طلای المپیاد کشوری٬ نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه٬ نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی و در آخر کسانی که جزو نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی به غیر رشته داروسازی هستند.

به غیر از این 4 مورد موارد دیگری نیز وجود دارد اما این شرایطی که گفته شد جزو شرایط حتمی و مهم معافیت از طرح دو ساله است.

مزایا و معایب رشته هوشبری

در ادامه به مزایا و معایب رشته هوشبری می پردازیم.

این رشته برای کسانی که رشته هایی نظیر پزشکی و اتاق عمل و … را دوست دارند اما رتبه لازم را نیاورده اند بسیار مناسب است. زیرا با همان محیط سروکار دارند. این رشته نسبت به پرستاری و پزشکی کمتر در خطر آلودگی قرار دارد.

از عیب های این رشته میتوان به درآمد پایین نسبت به سختی کار اشاره کرد زیرا کسی که به عنوان هوشبر در اتاق عمل مشغول به کار است به اندازه بقیه کادر اتاق عمل در استرس و اظطراب است.

گرایش های رشته هوشبری

در رشته هوشبری تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود ندارد. کسانی که میخواهند در مقطع کارشناسی ارشد این رشته تحصیل کنند میتوانند در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند.

پرستاری، مهندسی پزشکی (زیست مواد)، اپیدمیولوژی، ارزیابی فناوری سلامت، اقتصاد بهداشت، انفورماتیک پزشکی، ارگونومی، آمار زیستی، آموزش بهداشت، پرستاری مراقبت های ویژه، پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان، تکنولوژی گردش خون، علوم بهداشتی در تغذیه، فناوری اطلاعات سلامت، فیزیولوژی، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، نانوتکنولوژی پزشکی، زیست فناوری پزشکی، رفاه اجتماعی، تاریخ علوم پزشکی، آموزش پزشکی، اتاق عمل، ژورنالیسم پزشکی، تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی، و برنامه ریزی یادگیری الکترونیکی.

بازار کار رشته هوشبری

فارغ التحصیلان رشته هوشبری میتوانند به راحتی جذب بازار کار شوند و در همه مراکز درمانی و بیمارستان ها ی خصوصی و دولتی  مشغول به کار شوند. تمامی تیم های پزشکی در اتاق عمل نیاز به دستیار هوشبری دارند اما به گفته کسانی که در این رشته مشغول به کار هستند٬ درآمد این رشته نسبت به استرسی که در این شغل تحمل میکنید٬ کم است .

تحصیل رشته هوشبری در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور از مواردی است که مورد توجه بیشتر افراد قرار گرفته است. نکته مهماین است که باید با کشور و دانشگاه های برتر در این زمینه آشنا باشید تا بتوانید در راستای رسیدن به آن تلاش کنید.

 • رشته هوشبری از رشته های پرطرفدار در بین دانشکده های پزشکی امریکا است. با تحصیل در این رشته میتوانید آینده شغلی خود را تضمین کنید. زبان تحصیل در کشور امریکا انگیلیسی است.
 • کشور انگلستان دارای دانشگاه های معتبر زیادی است که از نظر سطح علمی در جایگاه بالایی قرار دارند.
 • کشور کانادا از کشور های پیشترفته در  زمینه بهداشت و درمان است که میتواند جزو بهترین انتخاب های شما باشد.

و حالا با 4 تا از دانشگاه های برتر این رشته آشنا میشویم

 • دانشکده پزشکی هاروارد
 • دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، بخش بیهوشی
 • گروه بیهوشی و بزشکی مراقبت های ویژه دانشگاه جانز هاپکینز در امریکا
 • گروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشکده پزشکی دانشگاه دوک

مدارکی که عموما برای اپلای به ان نیاز دارید:

 • رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • فرم پذیرش آنلاین دانشگاه مورد نظرتان را پر کنید.
 • برای دریافت اخبار مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش ایمیل معتبر وارد کنید.
 • بسته به دانشگاه مورد نظر 2 تا 3 توصیه نامه نیاز دارید.
 • در صورتی که رزومه کاری دارید ارسال کنید.
 • انگیزه نامه خود را حتما ارسال کنید.
 • مدارک اثبات تمکن مالی را بفرستید نمرات اخرین مدرک تحصیلی خود را بفرستید.

تفاوت رشته هوشبری و بیهوشی چیست؟

در رشته هوشبری فرد زیر نظر متخصص بیهوشی فعالیت می کند و دستیار متخصص بیهوشی است.

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

طرح های مشاوره ای آنلاین