پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

برای قبولی دانشگاه فرهنگیان چه راه هایی داریم؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

قبولی دانشگاه فرهنگیان باتوجه به مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان این روزها طرفداران بسیاری دارد. هرچند دانشگاه فرهنگیان کنکور انسانی به صورت ویژه برای تربیت دبیر های قرارداری و رسمی آموزش و پرورش فعالیت میکند اما برای قبولی دانشگاه فرهنگیان رشته زبان، تجربی و ریاضی نیز میتوان به صورت تخصصی اقدام کرد.

از آنجا که درباره شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان رشته تجربی و ریاضی و به ویژه داوطلبان دانشگاه فرهنگیان فنی حرفه ای اطلاعات کافی و جامعی در اختیار عموم داوطلبان قرار ندارد، ترجیح دادیم در یک مقاله جامع درباره نحوه ی قبولی رشته دبیری در وبسایت تخصصی مشاوره تحصیلی آکو صحبت کنیم.

وبسایت دانشگاه فرهنگیان

نکاتی درباره قبولی دانشگاه فرهنگیان که نمیدانید

خب اینکه برای قبولی دانشگاه فرهنگیان باید مثل همه رشته و دانشگاه های دیگر در کنکور سراسری شرکت کنید قابل انکار نیست. شرط اول ورود به رشته دبیری عبور کردن از سد کنکور می باشد. پس اولین اصل آوردن تراز لازم جهت انتخاب رشته به دانشگاه فرهنگیان می باشد.

قبولی دانشگاه فرهنگیان برای همه رشته ها

فرد پس از آنکه تراز لازم (که با توجه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بالاتر از 7500 است) را کسب کرد در زمان انتخاب رشته، دانشگاه فرهنگیان را در لیست اولویت بندی خود قرار میدهد. قبولی در مرحله اول تراز است و بعد از مجاز شدن به انتخاب رشته، در گزینش علمی درصد دروس در کنکور، تاثیر معدل و رتبه کل تاثیر خواهد داشت.

از نظر شرایط ویژه قبولی دانشگاه فرهنگیان، ملاک انتخاب مصاحبه عقیدتی مذهبی و گاها علمی است که پیش از قطعی شدن پذیرش در دانشگاه مورد نظر فرد می بایست جهت مصاحبه به دانشگاه مورد نظر مراجعه کند.

همانطور که در دفترچه راهنمای کنکور نیز ذکر شده است، هیچ یک از مجاز انتخاب رشته شدن یا حتی دعوت به مصاحبه به منزله قبولی در دانشگاه فرهنگیان نیست و برای تکمیل فرایند میبایست از طرف دانشگاه مد نظر خبر موثق و روز ثبت نام مشخص شود.

لازم به ذکر است در صورت انتخاب کردن دانشگاه فرهنگیان در دفترچه انتخاب رشته در کنار بقیه رشته ها به این شکل است که اگر شما در لیست انتخاب رشته انتخابات دیگری داشته باشید و به مصاحبه هم دعوت شوید شما می توانید فقط یک رشته را انتخاب کنید. پس اگر در مصاحبه شرکت کردید دیگر حتی در صورت قبولی در رشته ی دیگر نمیتوانید آن رشته را انتخاب کنید.

از چه رشته هایی میتوان وارد دانشگاه فرهنگیان شد

دانشگاه فرهنگیان از هر 5 گروه آزمایشی کنکور سراسری با شرط کسب نمره علمی و عملی دانشجو میپذیرد. رشته های فنی حرفه ای به صورت مستقیم از کنکور فنی که معمولا در شهریورماه برگزار میشود پذیرش ندارداما داوطلبان دارای دیپلم های فنی حرفه ای میتوانند مسیر بهتری را پیش بگیرند که در ادامه در باره قبولی دانشگاه فرهنگیان بیشتری خواهیم داد.

سوگندنامه دانشگاه فرهنگیان

رشته های قبولی در دانشگاه های فرهنگیان باتوجه به گروه آزمایشی در کنکور تعیین میشود که مطابق دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 به شرح زیر است.

لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲
گروه آزمایشیلیست رشته های ارائه شده در دانشگاه فرهنگیان
ریاضی فیزیکآموزش ابتدایی، آموزش تربیت بدنی، آموزش ریاضی، آموزش فیزیک، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه
علوم تجربیآموزش ابتدایی، آموزش تربیت بدنی، آموزش زیست شناسی، آموزش شیمی، آموزش علوم تجربی، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه
علوم انسانیآموزش ابتدایی، آموزش الهیات، آموزش تاریخ، آموزش تربیت بدنی، آموزش جغرافیا، آموزش زبان عربی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش علوم اجتماعی، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه، آموزش مشاوره و راهنمایی
هنرآموزش هنر، آموزش ارتباط تصویری
زبانآموزش زبان انگلیسی

دانشگاه فرهنگیان کنکور انسانی

تقریبا اکثر رشته های دانشگاه های فرهنگیان از طریق کنکور انسانی دانشجو میپذیرند و سال گذشته 13.120 نفر از طریق آزمون سراسری انسانی در سراسر کشور دانشجو پذیرفته است.

همانطور که درباره رشته های هرگروه آزمایشی گفتیم، رشته هایی مثل تدریس دین و زندگی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، عربی، مشاوره مدرسه و حتی تربیت بدنی مقاطع متوسطه از طریق کنکور انسانی پذیرش خواهند داشت.

علاوه بر آن آموزش ابتدایی، آموزش کودکان استثنایی، دروس تخصصی انسانی و حتی برخی رشته هایی مثل مدیریت ها از طریق قبولی دانشگاه فرهنگیان قابل پیگیری هستند. نمونه قبولی رشته آموزش ادبیات فارسی کنکور انسانی در سال گذشته را مشاهده میکنید.

نمونه کارنامه قبولی فرهنگیان رشته انسانی
بومشیراز
رشته پذیرفته شدهآموزش ادبیات
رتبه380
تراز10014
ادبیات 64 درصد
عربی50 درصد
دینی65 درصد
زبان16 درصد
فنون48 درصد
عربی اختصاصی61 درصد
ریاضی55 درصد
اقتصاد73 درصد
علوم اجتماعی83 درصد
روانشناسی81 درصد
فلسفه منطق33 درصد
تاریخ جغرافیا44 درصد

دانشگاه فرهنگیان رشته تجربی

برای دانشگاه فرهنگیان رشته تجربی تنوع زیادی از نظر رشته وجود ندارد و طبیعتا قبولی در آن هم باتوجه به محدودیت پذیرش سخت تر خواهد بود. هرچند رشته های برتر کنکور تجربی را پزشکی و پیراپزشکی تشکیل میدهند و شاید برای قبولی در دانشگاه های فرهنگیان رشته تجربی رقابت شدیدی دربین نباشد.

هرچند برای قبولی در آزمون علمی آموزش پرورش باتوجه به تعداد زیاد داوطلبان کنکور میبایست تراز بالاتر از 6500 داشته باشید که نسبت به کنکور انسانی کمتر است و تعداد پذیرش داوطلبان نیز به نسبت کنکور انسانی کمتر و برابر 4278 نفر در سال گذشته بوده است.

نمونه کارنامه قبولی فرهنگیان رشته تجربی
بومتهران
رشته پذیرفته شدهآموزش ابتدایی
رتبه9255
تراز7184
ادبیات 28 درصد
عربی36 درصد
دینی40 درصد
زبان18 درصد
ریاضی21 درصد
فیزیک13 درصد
زیست20 درصد
شیمی8 درصد
زمین0

نمونه کارنامه قبولی دانشگاه فرهنگیان کنکور ریاضی

کنکور ریاضی کم طرفدار ترین گروه آزمایشی در کنکور سراسری است و از حق نگذریم رشته های ریاضی و فنی بدون داشتن سرمایه اولیه یا آشنای مرتبط نمیتواند بازار کار خیلی خوبی مثل رشته های برتر کنکور پزشکی به ویژه برای بانوان داشته باشند.

پس یک انتخاب هوشمندانه برای علاقه مندان به رشته ریاضی دانشگاه فرهنگیان کنکور ریاضی است که نه تنها پذیرش بیشتری(3200نفر) نسبت به دانشگاه فرهنگیان رشته تجربی دارد بلکه بازار کار تضمین شده ای نیز دارند. در ادامه نمونه کارنامه قبولی دانشگاه فرهنگیان کنکور ریاضی را در ادامه برایتان آورده ایم.

نمونه کارنامه قبولی دانشگاه فرهنگیان رشته ریاضی
بومشیراز
رشته پذیرفته شدهآموزش ریاضی
رتبه3185
تراز7962
ادبیات 25 درصد
عربی38 درصد
دینی48 درصد
زبان9 درصد
ریاضی21 درصد
فیزیک33 درصد
شیمی16 درصد

دانشگاه فرهنگیان رشته زبان

انتخاب رشته دبیری زبان انگلیسی تنها گزینه برای ورود به دانشگاه فرهنگیان رشته زبان از طریق کنکور تخصصی زبان های خارجی است. رشته های زبان ترکی استانبولی یا زبان آلمانی نمیتوانند دانشگاه فرهنگیان را تدریس کنند و باید به تدریس در آموزشگاه های زبان بسنده کنند.

در رشته آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان روش تدریس، روانشناسی آموزشی، آموزش واحد های تخصصی فرانسه و دروس مرتبط با تدریس در مقاطع متوسطه اول و دوم را مطالعه خواهید کرد. برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان رشته زبان میبایست حتما کنکور زبان انگلیسی بدهید و تراز قابل قبول را کسب کنید.

تراز قابل قبول برای دانشگاه تربیت معلم رشته زبان بالاتر از 6500 و رتبه زیر 6000 منطقه میباشد اما قبولی در دانشگاه های محدود ارائه دهنده دبیری زبان در هر شهر و 100% بومی بودن پذیرش دانشگاه فرهنگیان موجب دشواری قبولی برای داوطلبان میشود. شهرهای قابل انتخاب برای دبیری زبان انگلیسی عبارتند از :

نمونه کارنامه قبولی دانشگاه فرهنگیان کنکور زبان را در ادامه میبینید.

شهر محل قبولیاستان و سهمیهدانشگاه محل قبولیرتبه
تهرانتهران منطقه 1پردیس شهید چمران2363

دانشگاه فرهنگیان کنکور هنر

کنکور هنر نیز دست کمی از کنکور زبان ندارد و رشته های دبیری آن در دو رشته آموزش هنر و آموزش درس تخصصی هنرستان( ارتباط تصویری) خلاصه میشود. این دو رشته دانشگاهی کنکور هنر نیز برای قبولی در کنکور نیاز به کسب تراز علمی بالاتر از 6500 و دارای شرایط قبولی در انشگاه فرهنگیان باشند.

حتی با تراز 6500 نیز درصد قبولی اولویت بندی در انتخاب رشته حداقل و برابر 20 است و برای 100 درصد قبولی میبایست تراز بالای 800 داشته باشید و البته در مصاحبه عملی نیز خوب عمل کنید. هرچند باتوجه به تعداد کم پذیرش دانشگاه فرهنگیان کنکور هنر و تعداد بالای متقاضیان نمونه کارنامه قبولی در این دانشگاه درحال حاضر در دسترس نیست اما باتوجه به تعداد پذیرش محدود میتوان تخمین زد که رتبه قبولی در رشته آموزش هنر زیر 1000 باشد.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای قبولی دانشگاه فرهنگیان فنی حرفه ای

هرساله آموزش پرورش با برگذاری آزمون استخدامی اقدام به جذب نیرو می کند که این آزمون از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگذار می شود. دارندگان مدرک کاردانی و کارشناسی فنی حرفه ای بعد از فراغت از تحصیل و هنگام جذب نیرو آموزش و پرورش وارد دانشگاه فرهنگیان فنی حرفه ای شود.

هرچند که قبولی در دانشگاه های فرهنگیان برای فعالیت به عنوان معلم تحصیلات آکادمیک را مجددا شامل نمیشود و صرفا برخی نکات مرتبط با آموزش در مقطع و درس مربوطه آموزش داده میشود.

اما بعد از قبولی در آزمون آموزش و پرورش، فعالیت به عنوان دبیر از شروع سال تحصیلی تضمینی است. هرچند آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز شرایط استخدامی و سختی های خود را دارد.

راه دومی که داوطلبان تدریس در هنرستان ها را با دیپلم فنی و حرفه ای دارند، کسب مدرک کاردانی(فوق دیپلم) و شرکت مجدد در کنکور سراسری است. هرچند که این داوطلبان باتوجه به تغییرات کنکور 1402 به بعد میبایست پیش از شرکت در کنکور سوابق تحصیلی مرتبط را برای خود ایجاد کنند و سپس در یکی از 5 گروه آزمایشی آزمون سراسری شرکت و برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای قبولی دبیری

آموزش و پرورش هر ساله همزمان با استخدام دستگاه های اجرایی کشور اقدام به جذب نیرو میکند و علاقه مندان میتوانند از این فرصت برای ورود به دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند. برای ثبت نام آزمون آموزش و پرورش میبایست از طریق وبسایت سازمان سنجش قسمت استخدامی اقدام به ثبت نام نمایید.

برای اطلاع از رشته محل های قابل پذیرش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش میتوانید دفترچه استخدامی دستگاه های اجرایی را دانلود و در بخش آموزش و پرورش رشته ها و شهر ای مورد پذیرش را مشاهده کنید.

در هنگام ثبت نام آزمون استخدامی میتوانید فقط یکی از فرصت های شغلی ارائه شده مربوط به رشته خودتان را انتخاب کنید و کد مربوطه را در محل مربوطه وارد کنید. برای ثبت رشته تحصیلی نیز از کد استفاده میشود و هر کد رشته مربوط به قبول شدن فرصت شغل در کنار آن نوشته شده است.

شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش پرورش

به عنوان اولین شرط برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرد می بایست دارای تابعیت ایران باشد و
نسبت به قانون اساسی التزام عملی داشه باشد.
تدین به دین اسلام یا ادیانی که توسط دین اسلام به رسمیت شناخته شده اند نیز از الزامات دیگر ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش است.

فرد باید کارت پایان خدمت یا کارت معاف از خدمت سربازی را برای شرکت در آزمون استخدامی داشته باشد و عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر در پرونده دانشجو از نیاز های دیگر ثبت نام است. به علاوه داشتن شرایط ذیل نیز برای استخدام الزامی است:

  • فرد نباید برای به استخدام درآمدن دستگاه های دولتی محروم باشد
  • فرد نباید در ارگان یا دستگاه یا سازمان ها چه خصوصی و چه دولتی مشغول به کار باشد.
  • داشتن شرایط سنی استخدام

شرایط سنی متقاضیان شرکت در آزمون آموزش و پرورش

حداقل سن ۲۰ سال برای همه متقاضیان شرکت در آزمون آموزش و پرورش قطعی است اما حداکثر سن داوطلبان باتوجه به مدرک تحصیلی متفاوت است.

  • حداکثر سن ۲۵ سال برای افرادی که دارای دیپلم هستند
  • حداکثر سن ۳۰ سال برای افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند.
  • حداکثر سن ۳۶ سال برای افرادی که مدرک کارشناسی دارند.
  • حداکثر سن ۴۰ طال برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند
  • حداکثر سن ۴۵ سال برای افرادی که مدرک دکتری دارند.

پریا واعظی

پریا واعظی هستم مشاوره تحصیلی و دانشجوی رشته بیوتکنولوژی هستم. اینجا سعی می کنم هر راهی که بلدم رو برای کمک به شما رفقا معرفی کنم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا