مدرسه

قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم

قوانین تبصره و تک ماده در دبیرستان

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

گاهی برای دانش آموزان پیش می‌آید که در زمان امتحانات بیمار شوند یا به هر دلیلی نتوانند در جلسه امتحان شرکت کنند؛ یا اگر شرکت کردند نمره قابل قبولی کسب نکنند. برای چنین مواقعی قانونی وضع شده که شرایط را برای دانش آموزان راحت‌تر کرده است. این قانون تک ماده نام دارد. قوانین تک ماده به این شکل هستند که چنانچه دانش آموز نمره مورد نیاز خود را در امتحان کسب نکند و مجموع نمرات سالانه اش برای قبولی در امتحان کافی نباشد می‌تواند از تبصره تک ماده استفاده کند. اما استفاده از تک ماده برای پایه دوازدهم و در دی ماه شرایط خاصی دارد. در ادامه در رابطه با قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم بیشتر توضیح می‌دهیم.

مشاوره تحصیلی دبیرستان برای استفاده از قوانین تک ماده در امتحانات نهایی

شرایط استفاده از قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم

قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم به این صورت است که دانش آموزان مقطع متوسطه دوم یعنی دهم، یازدهم و دوازدهم در صورت داشتن حداقل نمره ۷ در چهار درس از قانون تک ماده استفاده کنند. این چهار درس شامل دو درس نهایی و دو درس داخلی می‌شود.

 البته در گذشته دانش آموزان می‌توانستند برای پنج تا از درس‌های با نمره پایین از تک ماده استفاده کنند ولی اکنون تبصره تک ماده برای امتحانات تغییر کرده است. بهترین زمان برای استفاده از تک ماده وقتی است که دانش آموز در امتحانات نهایی دوازدهم یا نهم تجدید شود. بنابراین دانستن قوانین تک ماده برای دوازدهم اهمیت زیادی دارد.

 بسیاری تصور می‌کنند که نمره قبولی همان نمره درج شده روی برگه است اما در واقع نمره قبولی نمره ای است که دانش آموز در طول سال کسب کرده است. به طور مثال ممکن است دانش آموزی نمره برگه امتحانش ۷ شده باشد اما نمره سالانه اش قابل قبول باشد. در این موقعیت دانش آموز نمی‌تواند از تک ماده استفاده کند. برای درک بهتر از نمره سالانه به این فرمول توجه کنید.

نمرات مستمر نوبت اول×۱ + نمره برگه نوبت اول ×۲ + نمره مستمر نوبت دوم× ۱ + نمره برگه نوبت دوم ×۴ = نمره سالانه

اما اگر دانش آموزی نمره پایین گرفته باشد ولی نخواهد از قانون تک ماده استفاده کند باید چکار کند؟ آیا میبایست دوباره امتحان دهد یا در دی ماه تک ماده کند؟

عدم استفاده دانش آموز از تک ماده

در صورتی که دانش آموز نخواهد از تک ماده استفاده کند طبق قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم می‌بایست به مدرسه خود مراجعه کند و به صورت کتبی درخواست شرکت دوباره در امتحان شهریور ماه را بدهد. پس از این مرحله به قمست تبصره تک ماده میرسیم که دو حالت وجود دارد.

 اگر نمره کسب شده در امتحان شهریور ماه بیشتر از نمره کسب شده در امتحان خرداد باشد، آن نمره جایگزین نمره پیشین می‌شود. اما اگر نمره کسب شده در امتحان شهریور ماه کمتر شود، همان نمره قبلی باقی می‌ماند و دانش آموز می‌تواند در صورت تمایل از قوانین تک ماده در دی ماه استفاده کند.

قوانین تک ماده و تبصره برای امتحانات ترم دوم

تفاوت قوانین تبصره و تک ماده

به دلیل شباهت عملکرد این دو به هم، بسیاری از دانش آموزان فرق بین تک ماده و تبصره را نمی‌دانند و یا مطمئن نیستند که اصلاً این دو یک چیز هستند یا نه. اما باید بدانید که در واقع تک ماده و تبصره دو چیز متفاوت هستند و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

 استفاده از تک ماده برای تمام دانش آموزانی که در امتحانات نهایی یا غیر نهایی هر مقطعی شرکت می‌کنند قابل استفاده است. به عبارتی دیگر تمام دانش آموزانی که نتوانسته اند در امتحانات نمرات قبولی کسب کنند می‌توانند از تک ماده استفاده کنند.

 اما برای استفاده از تبصره تنها دانش آموزان پایه دوازدهمی که معدل بالای ۱۰ داشته و در امتحانشان نمره ای زیر ۷ کسب کرده باشند اجازه استفاده از تبصره را دارند. بنابراین تک ماده و تبصره دو قانون شبیه به هم بوده که هرکدام شرایط مخصوص خود را دارند و دانش آموزان به کمک آنها می‌توانند بدون نیاز به شرکت در آزمون‌های شهریور ماه دروس خود را پاس کنند.

شرایط قبولی در دروس مقطع دبیرستان

برای مقاطع دهم و یازدهم شرط قبولی در امتحان کسب نمره سالانه ۱۰ به بالا است. در صورتی که نمره سالانه محصل پایه دهم و یازدهم بین ۷ تا ۱۰ باشد، دانش آموز می‌تواند از تک ماده استفاده کند و اگر نمره سالانه زیر ۷ باشد، دانش آموز مردود می‌شود. برای قبولی محصلان پایه دوازدهم دو شرط وجود دارد.

 شرط اول به این صورت است که دانش آموز می‌بایست نمره سالانه ۱۰ یا بالاتر را کسب کند. شرط دوم بدین گونه است که نمره برگه امتحانی باید ۷ و بالاتر از آن باشد. اگر نمره سالانه دانش آموز ۱۰ به بالا باشد اما نمره برگه کمتر از ۷ باشد دانش آموز باید از قوانین تک ماده یا تبصره استفاده کرده یا در آزمون شهریور ماه شرکت کند.

 در صورتی که شرایط برعکس باشد یعنی نمره سالانه بین ۷ تا ۱۰ باشد، دانش آموز برای پاس شدن در درس نیاز به استفاده از تک ماده دارد. نمره سالانه و برگه نیز در صورت کمتر بودن از ۷ مردودی برای دانش آموز حساب می‌شود.

بیشتر بخوانید: تقلب در امتحانات نهایی ترم دوم

قوانین تک ماده دوازدهم برای درس های غیر نهایی

در امتحانات غیر نهایی ترم دوم پایه دوازدهم شرایط قبولی در درس برای دانش آموز کسب نمره ای بیشتر از حد نصاب قبولی است. نمره مطلوب قبولی برای رشته‌های نظری ۱۰ و برای رشته‌های فنی حرفه ای و کار و دانش ۱۲ تعریف شده است.

 تنها دانش آموزانی می‌توانند فارغ التحصیل شوند که در تمامی درس‌های پایه دوازدهم نمره قبولی را کسب کرده و معدل آنها بیشتر از ۱۰ باشد. در صورتی که آخرین نمره کسب شده دانش آموز از تمامی دروس پایه دوازدهم حداکثر در چهار درسی که دو مورد از آنها نهایی و 2 مورد دیگر غیر نهایی باشند بالای ۷ باشد می‌تواند فارغ‌التحصیل شوند.

 

قوانین تک ماده برای امتحانات دی ماه

از آنجایی که قوانین تک ماده و تبصره تنها برای امتحانات ترم دوم وضع شده اند ممکن است برایتان سوال شود که اگر دانش آموزی در امتحانات ترم اول یعنی در امتحانات دی کاه نمره قبولی را در درسی کسب نکند باید چه کار کند. آیا قوانین تک ماده برای دی ماه نیز برقرار است؟ دانش آموزانی که در امتحانات ترم اول نمره قبولی کسب نکردند باید چه کار کنند؟

  اگر دانش آموزی با این مشکل مواجه شود می‌تواند در امتحانات جبرانی که در اسفند ماه برگزار می‌شود، شرکت کرده و نمره خود را جبران کند. در صورت عدم قبولی مجدد دانش آموز می‌تواند در امتحانات جبرانی که در تیرماه همان سال برگزار می‌شود شرکت کند.

نقش مشاور تحصیلی برای جلوگیری از قانون تک ماده

وجود فردی به عنوان مشاور باعث خواهد شد که شما از هر گونه بی برنامگی دور باشید. او به شما کمک می کند که با یک برنامه خوب و متناسب با زمانی که برای درس خواندن صرف می کنید به یک نتیجه خوب دست پیدا کنید. داشتن مشاوره تحصیلی در بیرستان به ویژه برای پایه دوازدهم از واجبات است. با یک مشاوره تحصیلی باتجربه و کار بلد میتوانید علاوه بر اینکه در سال دوازدهم میتوانید برنامه ریزی دقیق کنکوری داشته باشید، در ماه های آخر مانده به کنکور نیز میتوانید برنامه تخصصی امتحانات نهایی را دریافت کنید و درکنار کنکور برای امتحانات نیز آماده شوید.

از طرفی این نکته را در نظر داشته باشید که موفقیت به برنامه داشتن نیست و عمل به آن مهم تر است. البته مشاوره تحصیلی در دبیرستان میتواند قدم گذاشتن در مسیر مستقیم را برای دانش آموزان تضمین و کنترل کند.

مرکز مشاوره تحصیلی دبیرستان آکو کرج

قوانین تک ماده در امتحانات ترم دوم وضع شده اند تا اگر دانش آموزی در شرایط خوبی برای شرکت در امتحان نبود یا نمره قبولی را کسب نکرد بتواند شانس قبولی در مقطع تحصیلی اش را داشته باشد. قوانین تک ماده برای پایه دوازدهم و نهم بیشتر از باقی دانش آموزان استفاده میشود. برای دریافت مشاوره آنلاین تحصیلی دبیرستان در مورد تک ماده و حتی جلوگیری از بروز آن می توانید به تیم مشاوران آکو اعتماد کنید. برای تماس با ما شماره 02633408944 را شماره گیری نمایید.

اینستاگرام مشاوره تحصیلی آکو.

برای امتحان نهایی سال دوازدهم چه محدودیتی در استفاده از تک ماده وجود دارد؟

باید حتما نمره برگه شما بالای 7 باشد، در غیر این صورت از تک ماده نمی توانید استفاده کنید.

آیا تبصره برای امتحانات ترم اول یعنی امتحانات دی ماه نیز هست؟

خیر. در صورت عدم قبولی در امتحانات ترم اول باید مجدد در اسفند ماه آن را امتحان دهید.

تعداد دفعات استفاده از تک ماده چند بار است؟

هر دانش آموز می تواند 4 بار از تک ماده استفاده کند. این 4 درس شامل 2 درس نهایی و 2 درس داخلی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا