پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور منکنکور هنر

مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر

مشاوره تخصصی کنکور هنر

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
4.5/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله به بررسی مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر می پردازیم. شاید برای برخی از رشته‌ها دادن کنکور به منزله پایان همه چیز باشد، اما برای رشته هنر آغاز کار است. در این مسیر برخی از رشته‌های هنر باید آزمون عملی بدهند و در صورت داشتن نمره قبولی می‌توانند در آن رشته اقدام به تحصیل کنند. از این رو مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر تخصصی اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر نتوانید به درستی برای آن آماده شوید، ممکن است که زحماتتان از بین برود. با ما در مرکز مشاوره تخصصی کنکور هنر آکو کرج همراه باشید تا درباره آزمون عملی کنکور هنر را برایتان باز کنیم.

شاید بتوان گفت گنگ‌ترین قسمت برای کسانی که قصد دارند در رشته هنر تحصیل کنند، این بخش است. حقیقتاً استرس‌ها و نگرانی‌ها نیز به عدم اطلاع شما از نوع آزمون است. البته یک قسمت مشکل نیز از طرف سنجش است. یعنی اطلاعات شفافی در این باره وجود ندارد و پارامترها به صورت دقیق مشخص نیست. هیچ کس نمی‌تواند بگوید که معیار برای ورودتان چیست.

مشاوره تخصصی آزمون عملی کنکور هنر

این مسئله تماماً به دانشگاه و اساتید مرتبط است. مواردی که در ادامه برای هر رشته برایتان بیان می‌کنیم، بر اساس اطلاعاتی است که از دانشجویان مختلف به دست آورده ایم. البته در نگارش ادامه مطالب از راهنمایی اساتید این حوزه نیز استفاده کرده ایم. قبل از هر چیزی باید این را بیان کرد که در هر رشته که می‌خواهید آزمون بدهید، باید یک حداقل‌ها را بدانید. نه اینکه خبره باشید، اما توانایی اولیه در حل سوالات را داشته باشید.

مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور تخصصی هنر

همان طور که می‌دانید کنکور رشته هنر برای همه افراد امکان پذیر است. با این موضوع ممکن است که رقابت در آزمون تئوری بسیار نزدیک باشد و باید بتوانید در آزمون عملی خود را از دیگران جلو بیندازید. برای آن که بتوانید برای آزمون آماده شوید در ابتدا باید بدانید که این آزمون شامل چه رشته‌هایی می‌شود. آزمون عملی شامل 16 رشته زیر خواهد شد.

رشته مجسمه سازیرشته ادبیات نمایشیرشته طراحی صحنهرشته موسیقی نظامی
رشته گرافیکرشته موسیقی بین المللیرشته آهنگسازیرشته طراحی لباس
رشته طراحی پارچهرشته عکاسیرشته طراحی صنعتیرشته نقاشی
کتابت و نگارگریرشته نمایش عروسکیرشته بازیگری و کارگردانیرشته موسیقی ایران

این رشته‌ها متناسب با تعداد نفراتی که دانشگاه می‌تواند بگیرد، سطح آزمون عملی خاص خود را دارند. در نهایت کسانی قبول می‌شوند که بتوانند بالاترین نمره را به دست آورند.

سوالی که برای بسیاری از افراد پدید می‌آید این است که آیا می‌توان بدون شرکت در آزمون عملی در رشته‌های مطرح شده قبول شد؟ پاسخ خیر است. این آزمون یک قسمت اضافی نیست. بلکه از روند قبولی است. شما اگر به هر علتی نتوانید در آزمون، نتیجه خوبی به دست آورید، از گردونه رقابت حذف خواهید شد.

به بیانی دیگر آزمون تئوری یک عده را برای شرکت در آزمون عملی گلچین می‌کند. عموماً ظرفیتی که برا آزمون عملی قبول می‌شوند، چند برابر ظرفیت نهایی است و امتحان حضوری سنگ محک جدی در این باره خواهد بود.

در سال‌های اخیر دیگر محدود به دانشگاه‌های سراسری نیستید و اگر علاقه بسیار زیاد برای تحصیل در موارد بیان شده دارید، می‌توانید در دانشگاه‌های بدون کنکور که عموماً دانشگاه‌های آزاد هستند، حضور پیدا کنید.

مشاوره کنکور رشته بازیگری و کارگردانی

این رشته به معنای توانایی در بازی کردن است. در حقیقت شما باید چند مورد مهم را رعایت کنید. اولین موضوع بحث توانایی خواندن نمایش نامه است. البته در مواردی ممکن است که صرفاً یک متن را بخوانید. چیزی که اهمیت دارد این است که نحوه بازی کردن شما بسیار اثر گذار است. متخصصان این حوزه روی این مبحث تاکید دارند که بهتر است با آواز بخوانید یا حتی نقش یک شخصیت را باز کنید.

وقتی که صحبت از کارگردانی می‌شود، از شما یک طرح می‌خواهند. طرح دادن به معنای دقیق بودن همه چیز نیست. چون شما برای فهم همین اصول به دانشگاه می‌روید. اما باید بتوانید یک حداقل‌ها را از خودتان ارائه دهید تا بتوانید در این رشته موفق باشید. صحبت از علاقه داشتن کافی نیست و حداقل مطالعه و دانش نیاز است. به طور مثال اصطلاحات عادی را بدانید.

در این رشته بهتر است که هر گونه سابقه کاری دارید، در قالب رزومه جمع آوری کنید. این رزومه به صورت عادی نخواهد بود. حتماً در رزومه خود از بروشورها، عکس و حتی گزارش تصویری استفاده کنید تا بتوانید نمره بهتری دریافت کنید.

مشاوره تخصصی کنکور هنر رشته بازیگری و آزمون عملی

مشاوره رشته نمایش عروسکی کنکور هنر

زمانی که بحث از عروسک می‌شود، چیزی که اول از همه اهمیت دارد، موضوع خلاقیت فردی است. باید این را به معرض نمایش بگذارید. اما چگونه؟ یک راه آسان این است که از عروسک بهره ببرید. حال این عروسک می‌تواند ساخته دست خودتان یا دیگران باشد. در صورت نبود عروسک هر گونه وسیله دیگر که بتوانید توانایی خود را به معرض نمایش بگذارید، کافی است.

حتماً باید یک برنامه منسجم در ذهنتان داشته باشید. مهم این نیست که کار خیلی حرفه ای باشد، اهمیت روی نظم و رعایت اصول اولیه این حرفه است. یک نکته کلیدی و به عنوان مشاوره برای آمادگی آزمون عملی کنکور هنر در این رشته بحث شناخت افراد سرشناس این حوزه است. حتماً کارگردانان داخلی و خارجی و همچنین عروسک گردانان یا حتی سازندگان را بشناسید. یک الی دو نفر در هر مورد کفایت می‌کند.

آزمون عملی رشته ادبیات نمایشی

در آزمون عملی رشته ادبیات نمایشی در کنکور تخصصی هنر هدف در آزمون عملی به چالش کشیدن آمادگی ذهن شما است. چندین حالت پرسشی وجود دارد که به شرح زیر است.

در مرحله اول آزمون ممکن است که تصویری را در اختیارتان گذاشته و از شما بخواهند یک دیالوگ چند خطی برای آن بگویید و یک داستان کوتاه بسازید. مورد بعدی تحلیل است. یعنی یک متن در قالب نمایش نامه یا مواردی دیگر را در اختیارتان قرار می‌دهند و شما باید آن را از ابعاد نمایشی بررسی و تحلیل کنید. این کار به صورت شفاهی است و نیاز به نوشتن نیست.

همچون دیگر آزمون های عملی کنکور هنر، حتماً رزومه کاری خود را به همراه داشته باشید. هر چقدر این رزومه دقیق‌تر و همراه با عکس باشد، باعث می‌شود که اثر گذاری بیشتری داشته باشد.

رشته طراحی صحنه در کنکور تخصصی هنر

نکات مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر در رشته تخصصی طراحی صحنه نیز تفاوت چندانی با موارد قبلی ندارد. در حقیقت باید بتوانید از روی یک داستان یا حتی متن در مورد نحوه چیدمان صحنه و حتی اقلام استفاده شده در آن صحبت کنید. از طرفی توانایی ترسیم شما اهمیت دارد. یعنی بتوانید در ذهن خود تصور کنید و سپس آن را روی کاغذ پیاده سازی کنید یا حداقل بدانید که جایگاه اصلی آنان کجاست. شاید ساده‌ترین موارد در این بین بحث نور، نوع و رنگ لباس باشد.

آزمون عملی رشته طراحی صحنه در کنکور تخصصی هنر

طراحی لباس، پارچه، گرافیک و نقاشی در کنکور هنر

در این حالت تصویر کلی در آزمون عملی اهمیت دارد. یعنی داوران جزئی‌نگر نیستند. شما باید محیط و تمام لوازمی که در آن قرار می‌گیرد را در نظر داشته باشید و ببینید که چه حالتی بهترین انتخاب است. این در نظر گرفتن می‌تواند از لحاظ فنی، هنری و غیره باشد. برخی از مهم‌ترین موضوعات که در این رشته‌ها بیان می‌شود عبارتند از:

  • بازار شلوغ تهران.
  • دست فروشان در یک خیابان شلوغ و مردم که در حال خرید هستند.
  • یک نمایش و تئاتر خیابانی با حضور تماشاچیان.

آزمون عملی طراحی پارچه و لباس در کنکور هنر تخصصی

 آمادگی برای آزمون عملی مجسمه سازی کنکور هنر

نکته اصلی در بحث مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر در حوزه مجسمه سازی این است که از دو بخش تشکیل شده است. در مرحله اول باید طرح مد نظر خود را طراحی کنید و در حالت دوم اقدام به ساخت آن کنید. در مورد طراحی هدف مشاهده نوع دیدگاهتان و تناسب آن با اثر است. این که آیا فیگورها درست طراحی شده است یا زاویه دید به اثری بی جان با مفهوم سخن شما ارتباط دارد یا خیر.

در بخش عملی هدف ایجاد موارد مختلف با استفاده از برش است که در نتیجه موارد هندسی گوناگون به دست می‌آید.

مرحله اول ساخت مکعب‌های مربع و مستطیل است که با مفتول به یکدیگر اتصال دارند. البته نحوه ترکیب شدن این مکعب‌ها نیز اهمیت دارد. مورد بعدی کار کردن با گل است. یعنی یک حجم بزرگ‌تر که عموماً مکعب مربع یا مستطیل است در اختیارتان قرار می‌گیرد و باید یک طرح را از داخل آن با برش، استخراج کنید. این موارد می‌تواند یک نیمکت یا حتی فیگورهای انسانی باشد. هدف طراحی کلی است و جزئیات هدف نخواهد بود.

در وهله آخر باید دو مرحله 1 و 2 را با یکدیگر ترکیب کنید تا به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. عموماً طرح با ساخته در یک راستا است.

چند مشاوره تخصصی برای آمادگی آزمون عملی رشته مجسمه سازی

به عنوان یک نکته مهم نیاز است که حتماً مواردی همچون خط کش و انبردست را با خود ببرید. از طرفی برای برش‌های روی گل، از مواردی نظیر کاردک یا حتی نخ دندان که تیز و نازک هستند، استفاده کنید. تا حد ممکن از پاشیدن قطرات آب به صورت مستقیم روی گل خودداری کنید. این کار را با آب پاش انجام دهید.

بهتر است که گل قبل از استفاده شدن برای برش، روی کاغذ حرکت دهید تا آب اضافی که در آن وجود دارد، از آن خارج گردد و کار نهایی بهتر باشد. استفاده از انبر دست و ساخت محصولات مفتولی و همچنین ساخت محصولات گلی با برش تمرینی خوب برای آمادگی آزمون محسوب می‌شود.

آمادگی برای آزمون عملی کنکور هنر رشته مجسمه سازی

رشته طراحی صنعتی در کنکور تخصصی هنر

در این حالت شما باید علاوه بر دید هنری، کمی مهندسی نیز فکر کنید. باید بتوانید وسیله ای را طراحی کنید که مطابق کاربردهای بیان شده از طرف داوران باشد. در این آزمون باید حتماً مواردی در مورد طراحی و جهت‌های نمایشی و پرسپکتیو را بدانید. بنابراین داشتن مشاوره تخصصی کنکور هنر برای رشته طراحی صنعتی از دیگر رشته ها اهمیت بیشتری دارد.

آزمون عملی رشته عکاسی کنکور هنر

از جذاب‌ترین آزمون‌های عملی است. این مصاحبه چندین بخش دارد. قسمت اول پرسش سوال در مورد موضوعات عکاسی است که حالت تاریخچه مانند دارد. نگران نباشید. عموماً از کتبی که خودتان خوانده اید این کار انجام می‌شود. سپس مصاحبه را با پرسش در مورد شاخه‌های مختلف عکاسی ادامه خواهند داد. این که علایق شما چیست و هنرمندان شاخص در آن چه کسانی هستند. به دنبال فهمیدن عمق دانسته‌های شما خواهند بود.

بخش بعدی مرتبط با عکاسان معروف و تمامی موارد مربوط به آنان است. بخش جذاب در این مصاحبه بررسی عکس است که باید نظر خود را از لحاظ فنی در مورد آن بدهید. البته داوران انتظار نظرات خیلی دقیق ندارند. حتماً رزومه کاری و عکس‌هایی که گرفته اید را به همراه داشته باشید. سوالات ساده و عمومی هستند و استرس زیاد نگیرید.

آزمون عملی رشته عکاسی در کنکور هنر

آزمون عملی نوازندگی در کنکور تخصصی هنر

در این بخش شما با ساز تخصصی خود حضور پیدا می‌کنید. هدف بررسی میزان تسلط و مهارت در نوازندگی است. بر همین اساس به شما نمره می‌دهند. حواستان باشد که سازهای کوبه ای به عنوان ساز تخصصی محسوب نمی‌شوند و باید قبل از آزمون در این مورد اطمینان حاصل کند. زیرا قبولی و امتیاز شما کاملاً به میزان تسلطتان بستگی دارد. حواستان باشد که برای آزمون پیانو تنها دو قطعه ساده کافی است و نیاز به استرس در مورد نوع کار درخواستی نداشته باشید.

مشاوره رشته آهنگ سازی در کنکور

در این آزمون رعایت چند نکته و اطلاع از آنان اهمیت بسیار زیادی دارد. موضوع اول شناخت هارمونی دارد. بیشترین میزان بارم آزمون عملی مربوط به این بخش است. حتماً برای این بخش تمرین خوبی داشته باشید. قسمت بعدی سرایش است. این قسمت شامل بخش ملودی خوانی، ریتم خوانی و شنیدن است. در این حالت باید بتوانید که نت‌ها را به درستی تشخیص دهید و با ریتم درست بخوانید.

آزمون سازشناسی ایرانی و جهانی در کنکور هنر

منابع این قسمت از سه بخش تشکیل شده است. اول از همه کتاب سمفونیک 1 است که در مورد سازهای زهی صحبت می‌کند. کتاب بعدی سمفونیک 2 است که در مورد سازهای بادی و ضربه ای مواردی را بیان می‌کند. مورد آخر نیز کتاب آشنایی با سازهای ایرانی مولفان است. این سه کتاب توسط آموزش و پرورش و برای هنرستان‌های موسیقی طراحی و چاپ شده است.

مرکز مشاوره تخصصی کنکور هنر درباره آزمون عملی میگوید

مشاوره آمادگی برای آزمون عملی کنکور تخصصی هنر یک کار تخصصی است. موارد بیان شده بر اساس صحبت با قبول شدگان و داوران بوده است. در گروه مشاوران آکو تلاش می‌کنیم تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم تا به آن چیزی که هدف گذاری کرده اید، دست پیدا کنید. آزمون عملی در کنکور هنر سخت نیست، اما بدون هیچ گونه دانش نیز امکان قبول شدن وجود ندارد. مهم‌ترین مورد در بین تمام موارد بحث خلاقیت و هنری بودن ذهن شما است.

 

نحوه برگزاری آزمون های عملی کنکور هنر به چه صورت است؟

آزمون عملی کنکور هنر برای هر رشته کاملاً متفاوت است.

آیا شرکت در آزمون عملی رشته های تخصصی کنکور هنر اجباری است؟

بله. زیرا این آزمون بخشی از فرایند قبولی است. فقط کسانی وارد دانشگاه می‌شوند که در این آزمون در بین قبول شدگان باشند.

نحوه آشنایی و آمادگی داوطلبان با آزمون عملی کنکور تخصصی کنکور هنر به چه صورتی است؟

میتوانید با مشاوره تخصصی کنکور هنر ، توضیحات لازم را درباره آزمون های عملی کنکور هنر کسب کنید. مرکز مشاوره تخصصی کنکور هنر آکو در کنار داوطلبان علاقه مند و پر تلاش برای قبولی در رشته مورد علاقه شان.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا