مقالات

معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله به معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 می‌پردازیم. فیزیک از درس‌های مشترک دفترچه اختصاصی کنکور تجربی و ریاضی می‌باشد که در رشتهٔ ریاضی از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل مباحث فیزیک رشته ریاضی و تعداد سالاتش از فیزیک رشته تجربی بیشتر است. درس فیزیک در رشته تجربی ۳۰ تست دارد و زمان پاسخگویی به آن ها ۳۷ دقیقه می‌باشد. فیزیک رشته ریاضی ۴۵ تست دارد که زمان پاسخگویی تست‌ها ۵۵ دقیقه است.

فیزیک در زیرگروه های مختلف ریاضی و تجربی ضرایب متفاوتی دارد. ضریب درس فیزیک در زیرگروه‌های تجربی به‌صورت زیر می‌باشد:

 • زیرگروه ۱: ضریب ۲
 • زیرگروه ۲: ضریب ۲
 • زیرگروه ۳: ضریب ۲
 • زیرگروه ۴: ضریب ۳
 • زیرگروه ۵: ضریب ۲

ضریب درس فیزیک در زیرگروه های ریاضی فیزیک به‌صورت زیر می‌باشد:

 • زیرگروه ۱: ضریب ۳
 • زیرگروه ۲: ضریب ۳
 • زیرگروه ۳: ضریب ۲

فهرست موضوعی فیزیک تجربی

در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح فهرست موضوعی درس فیزیک در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم می‌پردازیم.

فیزیک دهم:

فیزیک دهم ریاضیفیزیک دهم تجربی
1. فیزیک و اندازه گیری 1. فیزیک و اندازه گیری
2. ویژگی های فیزیک مواد 2. ویژگی های فیزیک مواد
3. کار انرژی و توان 3. کار انرژی و توان
4. دما و گرما 4. دما و گرما
5. ترمودینامیک
فهرست فیزیک دهم ریاضی و تجربی

فیزیک یازدهم:

فیزیک یازدهم ریاضیفیزیک یازدهم تجربی
1. الکتریسیته ساکن 1. الکتریسیته ساکن
2. جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم 2. جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم
3. مغناطیس3. مغناطیس و القای الکترومغناطیسی
4. القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب
فهرست فیزیک یازدهم ریاضی و تجربی

فیزیک دوازدهم:

فیزیک دوازدهم ریاضی فیزیک دوازدهم تجربی
1. حرکت در راستای خط راست 1. حرکت در راستای خط راست
2. دینامیک و حرکت دایره ای 2. دینامیک و حرکت دایره ای
3. نوسان و موج 3. نوسان و موج
4. برهم کنش های موج4. آشنایی با فیزیک اتمی و هسته ای
5. آشنایی با فیزیک اتمی
6. آشنایی با فیزیک هسته ای
فهرست فیزیک دوازدهم ریاضی و تجربی

علاوه بر تفاوت در تعداد فصل‌ها، در محتوا و حجم فصل‌ها نیز باهم تفاوت دارند. مثلاً در فصل حرکت‌شناسی بخش سقوط آزاد در رشتهٔ ریاضی مطرح شده اما در رشتهٔ تجربی نیست. دانش آموزان برای به‌دست‌آوردن یک درصد خوب در درس فیزیک، ابتدا باید مفاهیم و تمرین‌های کتاب درسی را به بهترین شکل یاد بگیرند و سپس از کتاب‌های کمک‌درسی فیزیک برای تمرین و تسلط بیشتر بهره بگیرند. منابع زیادی برای درس فیزیک در بازار موجود است که ما در این مقاله سعی کردیم ویژگی آن ها را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید نسبت به سطح و ویژگی‌های خود بهترین منبع را انتخاب کنید.

کتاب های فیزیک انتشارات گاج

در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح و معرفی کتاب های فیزیک انتشارات گاج می‌پردازیم. کتاب های فیزیک انتشارات گاج عبارتند از:

 • کتاب فیزیک میکرو طلایی گاج
 • کتاب فیزیک میکرو طبقه بندی گاج

کتاب فیزیک میکرو طلایی گاج

کتاب فیزیک میکرو طلایی ۲ جلدی است که جلد اول آن شامل تست‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به همراه پاسخ‌نامهٔ تشریحی و جلد دوم شامل درس‌نامه است. این کتاب مباحث را به موضوعی کارکرده است پاسخ‌نامهٔ میکرو طلایی کامل و جامع می‌باشد و برخی تست ها را با روش‌های مختلفی حل کرده است. تست‌های این کتاب مثال‌های کتاب را به‌خوبی پوشش داده و انواع تست‌های سخت و آسان را دارد و تعداد تست‌ها باتوجه‌به اهمیت هر بخش طراحی شده است. درس‌نامهٔ این کتاب که در جلد دوم قرار گرفته مثال‌های متعددی دارد که می‌توانند به‌عنوان یک منبع تستی محسوب شوند. این کتاب بیشتر به دانش آموزانی پیشنهاد می‌شود که صفر نیستند و می‌خواهند مرز متوسط بودن را رد کنند.

کتاب فیزیک میکرو طبقه بندی گاج

کتاب های میکرو طبقه بندی گاج ۴ جلد هستند که دو جلد آن شامل پایه دهم و یازدهم و دو جلد دیگر آن شامل پایه دوازدهم است. درس‌نامه میکرو طبقه بندی در جلد اول این کتاب قرار گرفته است و در جلد دوم آن پاسخ نامه های تشریحی مطرح شده است. در این بخش صورت تست ها و تمام گزینه ها را به طور کامل بررسی کرده است و کادرهای نکات مفهومی و ترکیبی نیز در این قسمت قرار دارد. درس‌نامه های میکرو طبقه بندی برخلاف میکرو طلایی پایه به پایه می‌باشد و بسیار جامع و مفید است‌. در این کتاب یک بخش به نام یک قدم تا صد قرار گرفته و تست‌هایی را شامل می‌شود که با کارکردن آن ها می‌توان به درصد بالا رسید. از معایب این کتاب می‌توان به این نکته اشاره کرد که آزمون‌های فصل به فصل ندارد. کتاب میکرو طبقه بندی باتوجه‌به درس‌نامه‌ای جامع و تست‌های متنوعی که دارد می‌تواند به‌عنوان منبع، بسیار مناسب باشد.

کتاب فیزیک خیلی سبز

در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح و معرفی کتاب های فیزیک انتشارات گاج می‌پردازیم. کتاب های فیزیک انتشارات خیلی سبز به صورت زیر است:

 • کتاب تست فیزیک ریاضی جامع خیلی سبز
 • کتاب تست فیزیک تجربی جامع خیلی سبز
 • کتاب فیزیک پایه تجربی خیلی سبز 2 جلدی
 • کتاب تست فیزیک دوازدهم تجربی خیلی سبز 2 جلدی
 • کتاب تست فیزیک پایه ریاضی خیلی سبز 2 جلدی
 • کتاب تست فیزیک دوازدهم ریاضی خیلی سبز 2 جلدی
 • کتاب فیزیک ریاضی دهم نردبام پیشرفته
 • کتاب فیزیک تجربی دهم نردبام پیشرفته
 • کتاب نردبام پیشرفته فیزیک ریاضی یازدهم
 • کتاب نردبام پیشرفته فیزیک تجربی یازدهم
 • کتاب نردبام فیزیک ریاضی دوازدهم
 • کتاب نردبام فیزیک تجربی دوازدهم
 • کتاب فصل آزمون فیزیک ریاضی جامع
 • کتاب فصل آزمون فیزیک تجربی جامع

کتاب تست فیزیک جامع خیلی سبز

کتاب جامع فیزیک خیلی سبز درس‌نامه‌های قوی و کاملی دارد که با مثال‌های متعدد و گوناگونی باعث می‌شود دانش‌ آموزان مطالب را به‌خوبی درک کنند. ترتیب روند درس‌نامه‌ها در این کتاب منطقی است و برخی سرفصل‌های کتاب برای درک بهتر دانش آموزان جابه‌جا شده است. تست‌های کتاب خیلی سبز سطح خوبی دارد اما به دلیل کم‌شدن حجم کتاب تعداد تست زیادی ندارد. در این کتاب از تمرین‌های کتاب درسی برای طرح تست استفاده شده که باعث آشنایی دانش آموزان با تمرین‌های کتاب می‌شود. این کتاب به دانش آموزان متوسط پیشنهاد می‌شود.

کتاب فیزیک ۲ جلدی پایه و دوازدهم خیلی سبز

کتاب فیزیک پایه خیلی سبز شامل پایه‌های دهم و یازدهم است که جلد اول آن درس‌نامهٔ کامل و جامعی دارد که برای یادگیری دانش آموزان فوق‌العاده می‌باشد. لحن درس‌نامهٔ خیلی سبز بسیار روان و صمیمی است به همین دلیل دانش آموزان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. تست‌های این کتاب متنوع است و تمام فصل‌ها را پوشش داده. در انتهای هر بخش تست‌های سری Z قرار گرفته که سخت‌تر هستند و سطح بالاتری دارند. این کتاب مثال‌های آموزشی خیلی مفیدی دارد که به دانش آموزان ضعیف و متوسط کمک می‌کند. پاسخ‌نامه‌های این کتاب کامل و قابل‌فهم است و روش حل سؤالات را بررسی کرده است.

کتاب فیزیک نردبام خیلی سبز

کتاب نردبام فیزیک خیلی سبز جامع نیست و هر پایه یک کتاب جدا دارد. درس‌نامه‌های نردبام خیلی سبز بیشتر جنبهٔ خلاصه و مرور دارد و برای یادگیری توصیه نمی‌شود. تست‌های این کتاب سطح خیلی بالایی دارد و اصلاً برای دانش آموزان ضعیف مناسب نیست. سطح این کتاب از سایر کتاب‌های خیلی سبز بالاتر است که به‌عنوان منبع دوم پیشنهاد می‌شود.

کتاب فصل آزمون فیزیک جامع خیلی سبز

کتاب فصل آزمون فیزیک جامع خیلی سبز تک جلدی است. برخلاف کتاب موج آزمون نشر الگو درس‌نامهٔ اولیه ندارد اما پاسخ‌نامه تشریحی آن جامع است. سطح تست‌های آن بالاست و مشخصات و تایم استاندارد را بر اساس سختی و آسانی هر آزمون مشخص شده است.

کتاب فیزیک نشر الگو

د در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح و معرفی کتاب های فیزیک نشر الگو می‌پردازیم. کتاب های فیزیک نشر الگو به صورت زیر است.

کتاب های فیزیک انتشارات نشر الگو به صورت زیر است:

 • کتاب جامع فیزیک پایه تجربی 2 جلدی
 • کتاب جامع فیزیک پایه ریاضی 2 جلدی
 • کتاب جامع فیزیک تجربی دوازدهم 2 جلدی
 • کتاب جامع فیزیک دوازدهم ریاضی دو جلدی
 • کتاب موج آزمون فیزیک دوازدهم ریاضی
 • کتاب موج آزمون فیزیک دوازدهم تجربی

کتاب جامع فیزیک پایه نشر الگو

کتاب جامع فیزیک پایه نشر الگو شامل 2 جلد است. جلد اول شامل درسنامه کامل و تست از پایه یازدهم و دوازدهم است.جلد دوم شاما پاسخنامه تشریحی تست های جلد 1 است. درس‌نامه‌های نشر الگو جامع است و تمام مطالب را پوشش داده است. این کتاب شامل بیش از 2500 تست ریز طبقه بندی شده از سطح آسان تا سخت است. در هر فصل تست های مهم برای جمع بندی سریع مشخص شده است. تست های نشر الگو کامل و متنوع می‌باشد و همهٔ فصل‌ها را پوشش داده و نسبت به خیلی سبز و گاج تست‌های سخت‌تری دارد به همین دلیل معمولاً به‌عنوان منبع دوم استفاده می‌شود. اما اگر سطح فیزیک خوبی داشته باشید می‌توانید به‌عنوان منبع اول نیز از آن استفاده کنید. در ادامه می‌توانید پی دی اف جلد دوم کتاب جامع فیزیک پایه نشر الگو را دریافت کنید.

کتاب موج آزمون فیزیک نشر الگو

کتاب موج آزمون فیزیک نشر الگو درس‌نامه مفصلی ندارد. ابتدای هر فصل خلاصهٔ فرمول‌ها و مباحث فصل را نوشته است. این کتاب آزمون محور می‌باشد. برای هر فصل آزمون دارد و با سوالات آزمون همهٔ مطالب فصل را پوشش می‌دهد. کتاب موج آزمون فیزیک نشر الگو در روزهای نزدیک کنکور به‌شدت مفید است. این کتاب برای جمع‌بندی و مرور پیشنهاد می‌شود.

کتاب فیزیک جامع مهر و ماه

در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح و معرفی کتاب فیزیک جامع مهر و ماه می‌پردازیم. کتاب فیزیک جامع مهر و ماه ۴ جلدی است که دو جلد آن مربوط به پایه و دو جلد دیگر مربوط به دوازدهم است. درس‌نامه کتاب فیزیک جامع مهر و ماه مفهومی و روان است و همه مطالب کتاب درسی را با مثال‌های آموزشی متنوع و بدون هیچ کم‌وکاستی آموزش داده است. تست‌های کتاب فیزیک مهر و ماه از آسان به سخت چیده شده است و تیپ‌های مختلف را پوشش می‌دهد. آخر هر فصل تست‌های سخت‌تر را، تحت عنوان هایپر تست قرار داده که دانش آموزان را به چالش می‌کشد. هر فصل آزمون های مبحثی و جامع دارد. پاسخ‌نامه مهرو ماه جامع و کامل است و تمام گزینه‌ها را بررسی کرده و مطالب را نیز مرور می‌کند. اما تعداد تست‌های مهر و ماه از گاج و خیلی سبز کمتر است.

کتاب فیزیک قلم چی

در ادامه در ادامه مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 به شرح و معرفی کتاب فیزیک قلم چی می‌پردازیم. کتاب های فیزیک انتشارات قلم چی به صورت زیر است:

 • کتاب سه سطحی فیزیک ریاضی پایه قلم چی
 • کتاب سه سطحی فیزیک تجربی پایه قلم چی
 • کتاب سه سطحی فیزیک ریاضی دوازدهم قلم چی
 • کتاب سه سطحی فیزیک تجربی دوازدهم قلم چی
 • کتاب فیزیک ریاضی آبی قلم چی
 • کتاب فیزیک کنکور تجربی آبی قلم چی
 • کتاب فیزیک پایه ریاضی آبی قلم چی
 • کتاب فیزیک پایه کنکور تجربی آبی قلم چی

کتاب فیزیک آبی قلم چی

کتاب آبی قلم چی درس‌نامهٔ مفصلی ندارد و ابتدای هر مبحث فرمول‌ها و خلاصهٔ مطالب را نوشته است و تست‌های آزمون‌های آزمایشی و کنکورهای گذشته در این کتاب قرار گرفته است. کتاب آبی قلم چی برای آموزش اصلاً جالب نیست و صرفاً برای تست‌زنی توصیه می‌شود. پاسخ‌نامهٔ آن نیز کوتاه و مختصر است و راه‌حل‌های کوتاهی ارائه داده است.

کتاب فیزیک سه سطحی قلم چی

کتاب‌های سه سطحی قلم چی جامع نیستند و پایه به پایه می‌باشند. این کتاب هیچ درس‌نامه‌ای ندارد و فقط شامل تست است. تمام تست‌های این کتاب مربوط به آزمون‌های قبلی قلم چی می‌باشد و درصد پاسخگویی دانش آموزان به هر تست را نیز مشخص کرده است. تعداد تست‌های این کتاب زیاد نیست اما تست‌های سطح بالا و خوبی دارد. اگر در یک‌فصل فیزیک مسلط شدید و دنبال تست‌های سطح بالاتر بودید، این کتاب منبع مناسبی می‌باشد.

در آخر باید اشاره کرد که بهترین منبع، کتاب درسی خودتان است و اول باید بر کتاب درسی و همهٔ تمرین‌های آن مسلط شوید و پس از فراگیری کامل آن می‌توانید بر کتاب‌های کمک‌آموزشی تمرکز کنید و از آن ها بهره بگیرید. با مطالعهٔ ویژگی‌های کتاب‌هایی که نام بردیم، می‌توانید بهترین انتخاب را باتوجه‌به ویژگی‌ها و شرایط خود داشته باشید.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی بهترین منابع فیزیک کنکور 1401 سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا