پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

رشته های دانشگاهی ریاضی

معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مطلب به معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی می پردازیم. رشته آمار و سنجش آموزشی جزو رشته های گروه ریاضی است. بنابراین داوطلبان برای انتخاب رشته آمار و سنجش آموزشی باید در آزمون کنکور ریاضی شرکت کنند. یکی از سوالات متداولی که در بین دانش آموزان و یا دانشجویان وجود دارد این است که تفاوت رشته آمار با رشته آمار و سنجش آموزشی در چیست؟

1

در ادامه مطلب بیش تر به این موضوع خواهیم پرداخت اما بطور کلی می توان گفت که با تخصصی شدن روز افزون دانش و کسب و کارها رشته های دانشگاهی نیز به این سمت سوق پیدا کرده اند. و تفاوت های بین رشته هایی که مشابه هم به نظر می آیند بدلیل تخصصی تر بودن هر رشته در حیطه خودش است. رشته آمار و سنجش آموزشی نیز هرچند مشابه رشته آمار به نظر می آید اما تفاوت هایی دارد. پس تا آخر این مطلب همراه تیم مشاوره آکو باشید.

همه چیز درباره رشته آمار و سنجش آموزشی

رشته آمار و سنجش آموزشی را می توان ترکیبی از دو رشته آمار و سنجش آموزشی تعریف کرد. همانطور که می دانید دانش آماری مبحثی جدا است که در دانشگاه ها با عنوان رشته آمار ارائه می شود. سنجش آموزشی نیز مبحثی جدا است. اما در کنار هم قرار گرفتن این دو رشته باعث شده تا دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته آمار و سنجش آموزشی با دو مبحث مهم و کاربردی همزمان آشنا شوند.

در گذشته دانشجویان فقط یکی از این دو رشته را می توانستند انتخاب کنند بنابراین فارغ التحصیلان رشته آمار هیچ گونه تسلط و دانشی در رشته سنجش آموزشی نداشتند. باتوجه به ارتباطی که بین این دو رشته وجود دارد کارشناسان تصمیم به تلفیق دو رشته گرفتند. این تصمیم باعث شده تا مهارت و توانایی دانشجویان بیش تر شده و نیازهای موسسات و سازمان های مختلف در تجزیه و تحلیل, محاسبات و … برطرف شود. به این ترتیب می توانید حدس بزنید که سازمان ها و موسسات مختلف امروزه به نیروی کاری نیاز دارند که تسلط و مهارت کافی را در این زمینه ها داشته باشند.

انتخاب رشته آمار و سنجش آموزشی

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم رشته آمار و سنجش آموزشی جزو رشته ریاضی است و داوطلبان می توانند هم با شرکت در آزمون کنکور ریاضی و هم بدون آزمون این رشته را انتخاب کنند. همچنین دانشجویان تا مقطع کارشناسی میتوانند در رشته آمار و سنجش آموزشی تحصیل کنند. البته با تحصیل در یکی از گرایشات این رشته امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز وجود دارد.

طول دوره تحصیل در رشته آمار و سنجش آموزشی در مقطع کارشناسی بین 4 تا 6 سال است و دانشجویان موظفند 133 واحد درسی را بگذرانند. در ادامه تعداد واحدهای هر بخش را می توانید مشاهده کنید:

واحد پایهواحد عمومیواحد اصلیواحد تخصصیواحد اختیاری
3221313118

رشته آمار و سنجش آموزشی برخلاف این که بسیار کاربردی است و فارغ التحصیلان این رشته هم به علم آمار تسلط دارند و هم به سنجش و اندازه گیری محاسبات آماری در سازمان های مختلف, اما تعداد دانشگاه های ارائه دهنده و شرکت کنندگان این رشته محدود است.

گرایش های رشته آمار و سنجش آموزشی

دانشجویان رشته آمار و سنجش آموزشی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در یکی از 6 گرایش رشته آمار و سنجش آموزشی ادامه تحصیل بدهند. گرایش های رشته آمار و سنجش آموزشی را در جدول زیر مشاهده می کنید:

گرایش آمار بیمهگرایش آمار اقتصادی اجتماعیگرایش آمار ریاضیگرایش آمار زیستیگرایش آمار رسمیگرایش علم داده ها

گرایش آمار بیمه: ظرفیت پذیرش این گرایش بسیار محدود است و بر اساس کاربرد آمار در علوم بیمه است.

گرایش آمار اقتصادی اجتماعی: این گرایش به دانشجویان کمک می کند تا در پروژه های مختلفی از جمله اقتصادی, اجتماعی و … مشغول به کار شوند.

گرایش آمار ریاضی: گرایش آمار ریاضی بر اساس مفاهیم تئوری و نظری است و دانشجویان آن می توانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهند.

گرایش آمار زیستی: دانشجویان رشته آمار زیستی امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری را در دانشکده های پزشکی دارند. لازم به ذکر است که این رشته بر اساس کاربرد آمار در علوم زیستی و پزشکی است.

گرایش آمار رسمی: گرایش آمار رسمی بر اساس اطلاعاتی است که از طرف منابع و یا موسسات دولتی تولید می شود.

گرایش علم داده ها: گرایش علم داده ها براساس کاربرد علم آمار است.

دانشگاه های دارای رشته آمار و سنجش آموزشی

رشته آمار و سنجش آموزشی هنوز رشته ای نوپا است و جای پیشرفت دارد. به همین دلیل هم تعداد محدودی از دانشگاه ها این رشته را ارائه می دهند. داوطلبان با مطالعه دفترچه راهنما می توانند اطلاعات دقیق تر از دانشگاه های دارای رشته آمار و سنجش آموزشی را بدست بیاورند. در ادامه می توانید دانشگاه ها, ظرفیت, نوع رشته و … را مشاهده کنید.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع پذیرش
دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ تهرانغیر انتفاعی60تهرانهردوبدون آزمون
دانشگاه حکیم سبزواریروزانه28سبزوارهردوبدون آزمون
دانشگاه بیرجندروزانه35بیرجندهردوبدون آزمون
دانشگاه حکیم سبزواریشبانه2سبزوارهردوبدون آزمون
دانشگاه پیام نور اصفهانپیام نور50اصفهانهردوبدون آزمون
دانشگاه پیام نور یزدپیام نور50یزدهردوبدون آزمون
دانشگاه پیام نور یزدپیام نور50اردکانهردوبدون آزمون
دانشگاه پیام نور یزدپیام نور50نفتهردوبدون آزمون

دروس رشته آمار و سنجش آموزشی و توانایی های فراغ التحصیلان این رشته

علم آمار علمی است که در طی سال های زیاد تاثیرات زیادی در زندگی انسان ها داشته و روزبه روز با پیچیده تر شدن و پیشرفت علم, علم آمار نیز در حال تغییر است. همگام با این تغییرات مهارت ها و دانشی که محصلان این رشته بدست می آورند نیز تغییر می کند. بطور مثال درحال حاضر دانشجویان رشته آمار و سنجش آموزشی توانایی هایی که بدست می آورند بدین صورت است:

  • طراحی آزمون های شخصیت شناسی, روانشناسی, سنجش علایق یا گرایشات ذهنی فرد و ….
  • بررسی سوالات طرح شده
  • مطالعه نظریه های اندازه گیری و سنجش و تحلیل آن ها
  • طراحی آزمون های هوش, هدایت تحصیلی و ….
  • تحلیل آزمون های سازمان ها و موسسات مختلف و نمره دهی به آن ها

حالا بیایید با تعدادی از دروس این رشته آشنا شوید. لازم به ذکر است که این دروس در طی هر سال تحصیلی می توانند تغییراتی کنند:

دروس پایهدروس اصلیدروس تخصصیدروس اختیاریدروس اختیاری
مبانی کامپیوتر و برنامه نویسیجبر خطی کاربردیرگرسیون 1 و 2مباحثی در احتمالروانشاسی رشد
ریاضی 1 و ریاضی 2روش های آماریروش ها چند متغیره گستردهمباحثی در آمارتحقیق در عملیات 1 و 2
آمار توصیفیاحتمالروش ها چند متغیره پیوستهشبیه سازیبرنامه نویسی پیشرفته
اصول و مبانی سنجش و اندازه گیریروش های نمونه گیری 1 و 2روش های ناپارامتریداده کاویمبانی اقتصاد
اصول و فلسفه تعلیم و تربیتنظریه های سنجش و اندازه گیری 1 و 2محاسبات آماریروانشناسی و آموزش کودکان استثناییمبانی جمعیت شناسی
مقدمات روش های تحقیق در علوم تربیتیارزشیابی آموزشیطراحی و اجرای آزمون های پیشرفت تحصیلیروانشناسی تفاوت های فردی
روانشناسی عمومیروانشانسی شخصیتطراحی و اجرای آزمون های هوش, شخصیت و ….روانشناسی تجربی
مبانی جامعه شناسیروانشناسی یادگیریطراحی و اجرای برنامه های آموزشیآشنایی با نظام آموزش ایران
روانشناسی تربیتیسنجش های کیفیکاربرد کامپیوتر در سنجش و اندازه گیریمبانی مشاوره راهنمای تحصیلی
روش ها و فنون تدریسکاراموزی و سمینار 1 و 2روش های تحقیق کیفی و مختلط

بازار کار رشته آمار و سنجش آموزشی

بازار کار هر رشته اهمیت زیادی در تصمیم گیری دانشجویان داشته و دارد. بنابراین بیایید نگاهی به بازار کار و مشاغلی که فارغ التحصیلان رشته آمار و سنجش آموزشی می توانند به آن مشغول شوند بی اندازیم. این افراد می توانند در شرکت ها و موسسات استخدام شوند و به طراحی آزمون های سنجش, شخصیت و یا … بپردازند. همچنین برای کار در شرکت های دولتی و یا خصوصی نیز می توانند اقدام کنند.

از دیگر مشاغل فارغ التحصیلان یا دانشجویان رشته آمار و سنجش آموزشی کار در شرکت های خصوصی به عنوان مشاوره آزمون های سنجش است. سایر مشاغل را در لیست زیر می توانید مشاهده کنید:

  • کارشناس آمار در موسسات
  • تدریس در دانشگاه ها
  • تحقیق و پژوهش در علوم مختلف و کار به عنوان پژوهشگر
  • مشاوره در مراکز آموزشی
  • تالیف و یا انتشار مقالاتی در حوزه سنجش های شناختی یا غیر شناختی

مشاوره تحصیلی آکو

در سایت آکو می توانید معرفی رشته های تجربی, ریاضی و انسانی را مطالعه کرده و دروس, دانشگاه ها و بسیاری دیگر از اطلاعات مفید هر رشته آشنا شوید. با معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی تیم متخصص و باتجربه آکو نیز در کنار شما است تا در انتخاب رشته و یا برنامه ریزی مناسب برای آزمون کنکور خود آماده شوید.

برای ارتباط بیش تر با تیم آکو و دریافت فایل های تحصیلی در کانال تلگرام آکو جوین شوید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا