پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی رشتهرشته های دانشگاهی زبان

رشته زبان روسی در دانشگاه

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به مطالعه و یادگیری زبان های مختلف علاقه دارید, مقاله معرفی رشته زبان روسی را از دست ندهید. در سایت پرسا قبلا درباره رشته زبان شناسی صحبت کرده ایم. اما حالا قصد داریم تا رشته زبان روسی در دانشگاه را بررسی کرده و درباره شرایط تحصیلی و یادگیری دانشجویان در این رشته بیش تر بدانیم. می توانید سایر رشته های دانشگاهی را در سایت پرسا مطالعه کنید.

در ابتدا تاریخچه رشته زبان روسی را بررسی می کنیم. کشورهایی مانند قرقیزستان, قزاقزستان و بلاروس زبان رسمیشان زبان روسی است و یکی از پرگویش ترین زبان ها در اروپا می باشد. همچنین این زبان با خط سیرلیک نوشته می شود و الفبای آن از 33 حرف تشکیل شده است.

d1ed5aa7 f09d 4d74 aad7 8cf829b6b260

کشور روسیه یکی از کشور های ابر قدرت جهان از نظر اقتصاد و سیاست است به همین دلیل زبان روسی از لحاظ جمعیت پنجمین زبان دنیا است. از گذشته تا کنون کشور ما به دلیل همسایگی با کشور روسیه ارتباط قوی با این کشور داشته. از طرفی دانشگاه های روسیه توان علمی بالایی دارند خصوصا در رشته های انسانی و فنی مهندسی ، به همین دلیل یادگیری زبان روسی اهمیت دارد. جالب است بدانید در ایران برای اولین بار در سال 1380 رشته زبان روسی در مقطع کارشناسی ارشد و در دو گرایش زبان و ادبیات روسی و آموزش زبان آغاز شد. در سال 1387 نیز برای اولین بار این رشته در مقطع دکتری شروع به پذیرش دانشجویان کرد.

برای گرفتن وقت مشاوره در هر رشته ای که هستید از طریق تماس با شماره تلفن 02633408944 تماس بگیرید.

معرفی رشته زبان روسی

رشته زبان روسی جزء رشته های گروه آزمایشی زبان های خارجی است . در زبان انگلیسی این رشته Russian language and literature نام دارد ‌. آموزش این رشته به صورت گفتاری و نوشتاری است همچنین علاوه بر آن در این رشته ادبیات و فرهنگ روسیه نیز تدریس می شود . این رشته برخلاف رشته زبان انگلیسی در دانشگاه از ابتدا یعنی الفبای روسی تدریس می شود زیرا خیلی از داوطلبان قبل از ورود به دانشگاه با این زبان هیچ آشنایی ندارند . دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی پس از یادگیری حروف و کلمات روسی ساختن جملات کوتاه روسی را می آموزند .

کلاس کنکور زبان بهتر است یا کلاس زبان؟

1c9f5af6 d407 494e a11e 21d5ff40e18b

زبان روسی از زیر شاخه ها زبان هندواروپایی است. اما زبان روسی هم مانند تمام زبان های دنیا با گذر زمان دچار تغییر و تحولاتی شده. عوامل مختلفی ماند جریانات سیاسی, مهاجرت, مسائل اقتصادی و … در این تغییرات دست داشتند. بیش ترین زبانی که بر زبان روسی تاثیر گذاشت زبان انگلیسی بود.

در حال حاضر دانشگاه های زیادی در روسیه هستند که به دانشجویان فرصت تحصیل به زبان انگلیسی می دهند. در روسیه بعد از زبان روسی, زبان انگلیسی رتبه دوم را دارد و از زبان های رایج در این کشور است. و حتی بسیاری از برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود. اگر به رشته زبان انگللیسی برای تحصیل علاقه دارید, مقاله رشته زبان و ادبیات انگلیسی را بخوانید.

تحصیل در رشته زبان روسی

افرادی که به مطالعه زبان روسی در دانشگاه علاقه دارند, می توانند در دانشگاه های آزاد, دولتی, روزانه, پردیس و … به مطالعه این رشته بپردازند. هدف از ارائه این رشته تربیت مترجمانی است که بتوانند در زمینه های مختلف فرهنگی, علوم انسانی, ادبی و … کار کنند. مطالعه این رشته تا مقطع دکتری امکان پذیر است. در مقطع کارشناسی این رشته گرایشی ندارد اما در مقطع کارشناسی ارشد سه گرایش تحصیلی دارد:

  • ترجمه زبان روسی
  • زبان و ادبیات روسی
  • آموزش زبان روسی

دروس رشته زبان روسی

در این قسمت قصد داریم تا دروس دانشگاهی رشته زبان روسی را معرفی کنیم. در دفترچه راهنمای کنکور می توانید رشته ها و ظرفیت دانشگاه ها را بررسی کنید اما همانطور که می دانید دروس دانشگاهی رشته ها در دفترچه راهنما وجود ندارد. بنابراین در ابتدا دروس رشته روسی را در مقطع کارشناسی مشاهده می کنید.

تربیت بدنی 1تربیت بدنی 2اندیشه اسلامی 1اندیشه اسلامی 2اخلاق اسلامیتاریخ تحلیلی اسلام
آشنایی با دفاع مقدستفسیر موضوعی قرآنانسان در اسلامفارسیحقوق اجتماعی و سیاسی در اسلاماندیشه سیاسی اما خمینی
آشنایی مقدماتی با دستور زباندیکته و تمرینات دستور زبانآواشناسی مقدماتیخواندن و پرسش ابتداییدستور زبان 1تمرینات دستور 1
خواندن و درک مفهوم متن 1مقدمه ای بر نحو زبان روسیجمله نویسی و مقدمات انشاء ۱دستور زبان ۲تمرینات دستور ۲خواندن و درک مفهوم متن ۲
جمله نویسی و مقدمات انشاء ۲گفت و شنود آزمایشگاه ۱دستور زبان  ۳تمرینات دستور ۳گفت و شنود آزمایشگاه ۲اصول و روش ترجمه
واژه سازی زباندستور زبان روسی ۴تمرینات دستور ۴گفت و شنود آزمایشگاه ۳آشنایی با زبان رسانه های روسیآشنایی با زبان رسانه های روسی
درآمدی بر ادبیاتترجمه متون مطبوعاتی از روسی به فارسیخواندن و ترجمه متون اسلامیآشنایی با ضرب المثل های روسیآشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه ۱مکتب های ادبی
ترجمه متون مطبوعاتی فارسی به روسیترجمه متون علوم انسانیترجمه پیشرفته از روسی به فارسیآشنایی با آثار ادبی روسی ۱آشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه ۲آشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه ۲
ترجمه پیشرفته از فارسی به روسیآشنایی با آثار ادبی روسی ۲سخنرانی و مناظره ۱نامه نگارینگارش ۱ترجمه اسناد و مکاتبات
آشنایی با آثار ادبی روسی ۳سخنرانی و مناظره ۲تلخیص متونترجمه ادبیاصول و روش تحقیقنگارش 2
زبان شناسی همگانیخواندن و تفسیر متون سادهخواندن و تفسیر متون پیشرفتهبیان شفاهی داستان 1بیان شفاهی داستان 2بیان شفاهی داستان 3/ نمایشنامه
دروس رشته روسی را در مقطع کارشناسی

دروس تخصصی گرایش زبان ادبیات روسی

مکتب‌های ادبیساختمان و نمونه نمایشنامهخواندن و تفسیر متونجمله‌نویسی و مقدمات انشاءدرآمدی بر ادبیاتسخنرانی و مناظره

دروس تخصصی گرایش مترجمی زبان روسی

مقاله‌نویسیخواندن مفاهیمفنون یادگیری زبانترجمه مکاتبات و اسنادترجمه شفاهی

دروس مشترک در دو گرایش مترجمی و ادبیات روسی

آشنایی با آثار ادبی روسیاصلاحات و تعبیرات زباناصول و روش تحقیقاصول و روش ترجمهآیین نگارشگفت و شنود
بررسی ترجمه متون اسلامیبیان شفاهی داستانترجمه از فارسی به روسیترجمه از روسی به فارسینامه‌نگاری
ترجمه متون علوم‌انسانیترجمه متون مطبوعاتیتلخیص متونخواندن متون مطبوعاتیترجمه متون ساده
دستور زبانزبان روسی عمومیزبان دومزبان‌شناسی همگانیخواندن و درک مفاهیم

دانشگاه های ارائه دهنده رشته زبان روسی

همانطور که گفتیم, بعد از آزمون سراسری می توانید در دفترچه راهنمای کنکور ظرفیت دانشگاه های مختلف را بررسی کنید. در این قسمت قرار است تا دانشگاه هایی که رشته زبان روسی را ارائه می دهند بررسی کنیم. در این بررسی ظرفیت, نوع رشته, جنسیت و نوع آزمون را هم در نظر می گیریم.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع آزمون
دانشگاه تهرانروزانه25تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه شهید بهشتیروزانه25تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه علامه طباطباییروزانه25تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه الزهراروزانه20تهرانزنبا آزمون
دانشگاه اصفهانروزانه25اصفهانهردوبا آزمون
دانشگاه الزهراشبانه5تهرانزنبا آزمون
دانشگاه فردوسی مشهدروزانه20مشهدهردوبا آزمون
دانشگاه اصفهانشبانه10اصفهانهردوبا آزمون
دانشگاه فردوسی مشهدشبانه5مشهدهردوبا آزمون
دانشگاه بجنوردروزانه2بجنوردهردوبی آزمون
دانشگاه گیلانروزانه35رشتهردوبی آزمون
دانشگاه مازندرانروزانه20بابلسرهردوبی آزمون
دانشگاه گیلانشبانه10رشتهردوبی آزمون
دانشگاه مازندرانشبانه10بابلسرهردوبی آزمون
دانشگاه بجنوردروزانه60بجنوردهردوبی آزمون
دانشگاه گنبدروزانه20گنبدهردوبی آزمون

بازار کار رشته زبان روسی

در این قسمت درباره بازار کار این رشته صحبت می کنیم. بعد از زبان انگلیسی, زبان روسی نیز بازار کار خوب و پرطرفداری دارد. از آنجایی که امروزه داشتن مهارت و توانایی از ارزش های مهم برای استخدام حساب می شود, هرچقدر که توانایی و اطلاعاتتان را در رشته تحصیلی بیش تر کنید, مشاغل بهتر با درآمد بهتری نیز خواهید داشت.

چه رشته هایی پر درآمد هستند؟

ebea4bf3 d7bd 4ab0 9c41 da2827fe7bbd

فارغ التحصیلان رشته زبان روسی می توانند در موسسات و یا بصورت خصوصی به آموزش زبان روسی بپردازند. علاوه بر آن مراکز بسیار خوب دیگری برای کار در این حیطه وجود دارد. مانند:

  • شرکت ها ( شرکت های بازرگانی, هواپیمایی و …)
  • سفارت و کنسولگری های ایران در روسیه
  • وزارتخانه های علوم
  • مترجمی

ادامه تحصیل و مهاجرت

علاقمندان به رشته زبان روسی می توانند در خارج از ایران به تحصیل خود ادامه دهند. دانشگاه های خوبی در روسیه هستند که به زبان روسی و انگلیسی برای دانشجویان ارائه می شود. برای آن که درباره مهاجرت به روسیه بیش تر بدانید روی لینک کلیک کنید. تعدادی از دانشگاه های خوب و معتبر جهت تحصیل در رشته زبان روسی:

  • Becknell University
  • University of Washington
  • Moscow State University
36b1e6d1 8993 465e 8846 d7a1b8679bb7

مشاوره تحصیلی آکو

احتمالا همه تان بارها این جمله را شنیده اید که می گویند: زبان یادبگیر! ما هم در ادامه این جمله تاکیید می کنیم که یادگیری زبان خصوصا در جهان امروزی بسیار مهم است و حتما از این طریق می توانید یا در خارج از کشور مشغول به تحصیل و کار شوید و یا در داخل کشور مشاغل خوب با درآمد بالا داشته باشید.

برای مشاوره تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی می توانید با مشاوران آکو در ارتباط باشید. جهت دیدن اخبار تحصیلی در اینستااگرام آکو عضو شوید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا