پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی رشتهرشته های شناور

معرفی رشته معارف اسلامی و اخلاق

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

رشته معارف اسلامی و اخلاق مربوط به حوزه های علمی و تخصصی است که به مطالعه و تحقیق در موضوعات مرتبط با اسلام و مفاهیم اخلاقی مرتبط با آن می پردازد. دانشجویان رشته معارف اسلامی و اخلاق با مباحثی مانند تاریخ اسلام, فلسفه اسلامی, تفسیر قرآن, اصول فقه, اخلاق اسلامی, حدیث و … می پردازد.

رشته معارف اسلامی و حقوق در دانشگاه امام خمینی ارائه می شود و داوطلبان می توانند از طریق آزمون کنکور و یا بدون آزمون در این رشته تحصیل کنند. برای مطالعه سایر رشته ها می توانید به سایت آکو مراجعه کنید.

معرفی رشته معارف اسلامی و اخلاق

رشته معارف اسلامی و اخلاق هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی ارائه می شود. دانشجویان این رشته می توانند در کلاس های مجازی شرکت کنند و درصورتی که قادر به شرکت نبودند می توانند از آرشیو کلاس ها استفاده کنند. همچنین درصورتی که تعداد به حد نصاب برسد کلاس های رفع اشکال نیز برگزار خواهد شد.

رشته معارف اسلامی و حقوق با هدف ترویج اسلام, تفسیر و تبیین مفاهیم قرآن و حدیث و تربین افرادی متعهد به اصول و مبانی دینی و اخلاقی می باشد. بنابراین فارغ التحصیلان این رشته می توانند به تدریس بپردازند و یا به عنوان پژوهشگر و مشاور اخلاقی مشغول به کار شوند. در ادامه با رشته معارف اسلامی و اخلاق بیش تر آشنا خواهید شد.

هدف از ارائه رشته معارف اسلامی و اخلاق

رشته معارف اسلامی و اخلاق بطور کلی با هدف تربیت افرادی متخصص در زمینه معرفت شناسی و اخلاق اسلامی اجاد شده است. فارغ التحصیلان این رشته با مفاهیم, نظریات و مباحث معرفت شناختی اسلام آشنا شده و قادر به مقایسه آن با دیگر مذاهب و فلسفه ها خواهند بود. در ادامه اهداف ایجاد رشته معارف اسلامی و اخلاق را بررسی می کنیم:

  • افزایش سطح معرفت طلاب در حوزه مباحث اخلاقی
  • تعلیم و تربیت علاقمندان این رشته به تدریس, تحقیق و پژوهش در علوم دینی
  • تربیت علاقمندان برای تحصیلات عالی و کسب درجات برتر در امور اخلاق اسلامی

دروس رشته معارف اسلامی و اخلاق

دروسی که دانشجویان رشته معارف اسلامی و اخلاق باید مطالعه کنند به سه بخش دروس پایه, دروس تخصصی و دروس عمومی تقسیم می شود. بطور کلی این رشته به تحلیل و بررسی مسائل مربوط به اخلاق اسلامی و چگونگی پاسخ دهی به چالش های معاصر با استفاده از معارف اسلامی می پردازد.

دروس پایهدروس تخصصیدروس عمومی
زبان فارسیمسیحیت و ادیان شرقیزبان قرآن
انگلیسی عمومیروان شناسی شخصیتمعارف قرآن
دانش خانواده و جمعیتتاریخ امامتآموزش فلسفه
تربیت بدنیمعارف نهج البلاغهروش تحقیق
شنایی با عرفان اسلامی
تاریخ و مکاتب اخلاق اسلامی
روان شناسی انگیزش و هیجان
فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی
روان شناسی رشد
روان شناسی عمومی
اخلاق در یهودیت
دستورالعمل‌های اخلاقی عرفانی
سیره اخلاقی تربیتی پیامبر اسلام و اهل بیت

ادامه تحصیل در رشته معارف اسلامی و اخلاق

رشته معارف اسلامی و اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد گرایشی ندارد و علاقمندان می توانند با شرکت در آزمون ورودی کارشناسی این رشته, گرایش مورد نظرشان را انتخاب کنند. رشته معارف اسلامی و اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد دارای دو گرایش: فلسفه اخلاق و اخلاق اسلامی است. گرایش فلسفه اخلاق به بررسی پرسش های اساسی اخلاقیات, مانند شناخت خیر و شر. در ادامه مایلیم تا به ترتیب واحدهای درسی گرایش فلسفه اخلاق و سپس گرایش اخلاق اسلامی را بررسی کنیم.

گرایش فلسفه اخلاق

دروس مشترکدروس اختیاری و تخصصیپایان نامهکل واحدها
۸ واحد۲۰ واحد۴ واحد۳۲ واحد

گرایش اخلاق اسلامی

دروس مشترکدروس تخصصیدروس اختیاریپایان نامهکل واحدها
۸ واحد۱۴ واحد۶ واحد۴ واحد۳۲ واحد

ویژگی های لازم برای مطالعه رشته معارف اسلامی و اخلاق

برای مطالعه رشته معارف اسلامی و اخلاق علاقه به مباحث مذهبی و فلسفی بسیار مهم است. یه این ترتیب دنشجویان می توانند با انگیزه و پشتکار بیش تری به مطالعه این رشته بپردازند و در عین حال از آن لذت ببرند. همچنین برای درک مفاهیم پیچیده و تفکیک مباحث با یکدیگر, به توانایی تحلیل نیاز می باشد.

دانشجویان رشته معارف اسلامی و اخلاق بهتر است که به زبان عربی علاقه و تسلط داشته باشند. زیرا زبان اصلی و پایه این رشته بر مبنای زبان عربی می باشد. البته تسلط به زبان انگلیسی نیز برای تحقیق و پژوهش در مباحث و یا گسترش آن لازم می باشد.

انعطاف پذیری از دیگر ویژگی هایی است که دانشجویان این رشته بهتر است داشته باشند. زیرا مطالب و مفاهیمی که در طی دوره تحصیل مطالعه می کنند نیاز به درک و تحلیل داشته و دانشجو باید بتواند مفاهیم را بدون دخیل کردن دیدگاه شخصی خود درک کند.

بازار کار رشته معارف اسلامی و اخلاق

فارغ التحصیلان رشته معارف اسلامی و اخلاق می توانند به تدریس در موسسات آموزشی بپردازند. البته تدریس آن ها بستگی به تخصصی که دارند داشته و بر اساس آن می توانند در مقطع مورد نظر شروع به فعالیت کنند. از دیگر مشاغلی که می توان نام برد تحقیق و پژوهش می باشد. فارغ التحصیلان می توانند به نویسندگی و تالیف مقالات یا کتاب بپردازند و یا به عنوان سخنران در مکان های عمومی و یا حتی در تلویزیون, سخنرانی کنند. تعدادی دیگر از مشاغلی که برای رشته معارف اسلامی و اخلاق وجود دارد بدین صورت است:

  • مشاوره
  • اشتغال در موسسات خیریه
  • اشتغال در وزارتخانه ها وسازمان های دولتی
  • اشتغال در موسسات دینی

مشاوره تحصیلی آکو

برای انتخاب رشته و اطلاعات داشتن از نوع پذیرش دانشگاه ها, ظرفیت و یا رشته های جدید می توانید با شماره تماس ۰۲۶۳۳۴۰۸۹۴۴ تماس گرفته و وقت مشاوره بصورت آنلاین و یا حضوری خود را دریافت کنید. مشاورین تیم آکو با تخصص و تجربه ای که دارند می توانند در این مسیر به شما کمک کنند.

برای ارتباط با ما می توانید به تلگرام مشاوره تحصیلی آکو نیز سر بزنید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره تحصیلی کنکور زبان از صفر تا صد