پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

رشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

معرفی رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این بخش به معرفی رشته هوانوردی و مراقبت پرواز خواهیم پرداخت. با تیم مشاوره تحصیلی آکو همراه باشید تا با یکی دیگر از رشته های گروه ریاضی آشنا شوید. رشته هوانوردی و مراقبت پرواز از رشته هایی است که متقاضیان کمی دارد و تنها در مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور به صورت روزانه ارائه می شود.

ثبت نام در این رشته فقط برای آقایان مجاز است و امکان پذیرش بدون شرکت در آزمون کنکور ریاضی وجود ندارد. به دلیل آن که شرایط ثبت نام در این رشته دشوار است و تنها در یک دانشگاه واقع در تهران ارائه می شود, رقابت زیادی میز بین متقاضیان رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز وجود دارد.

در ادامه از دروس این رشته تا بازار کار آن را بررسی می کنیم. در صورتیکه برای انتخاب رشته و یا برنامه ریزی اصولی به مشاور نیاز داشتید, با شماره تلفن 02633408944 تماس گرفته و وقت مشاوره خود را دریافت کنید.

رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز

رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز به طراحی, ایجاد و نگهداری وسایل نقلیه هوایی از جمله هواپیماها, موشک ها, هلیکوپنرها, ماهواهر ها و فضاپیماها می پردازد. این رشته شامل استفاده از فناوری های پیشرفته برای سیستم های دفاعی, حمل و نقل هوایی و اکتشافات فضایی می باشد.

مهندسان هوانوردی مسئولیت بازرسی قطعات و اطمینان از رعایت استانداردهای زیست محیطی و ایمنی را دارند و وقت زیادی را صرف طراحی و ساخت ماشین آلات پروازی می کنند.رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز شباهت زیادی به مهندسی هوافضا دارد اما تفاوت عمده آن در تمرکز بر فعالیت های پرواز و پرواز در جو است. برای آن که شباهت و تفاوت این دو رشته را بهتر متوجه شوید معرفی رشته مهندسی هوافضا را نیز معرفی کنید.

در حالی که مهندسی هوافضا ممکن است بر فعالیت های فضایی در مناطق بدون اتمسفر نیز تمرکز کند. این رشته دارای سه گرایش: مراقبت پرواز, خلبانی و ناوبری هوایی است که هر کدام دروس تخصصی جداگانه ای دارند. اما در کل یک مهندس هوانوردی وظیفه دارد تا قطعات را بازرسی کرده و در صورت بروز مشکل به آن رسیدگی کند و یا اگر هر یک از قطعات نیاز به تغییر و تعمیر داشتند, تغییر مورد نظر را اعمال کند.

چه توانایی هایی برای مطالعه رشته هوانوردی و مراقبت پرواز نیاز است؟

از آنجایی که رشته هوانوردی و مراقبت پرواز رشته ای حساس است و یک مهندس هوانوردی مسئولیت بزرگی را برعهده دارد, می توان حدس زد که چرا پذیرش در این رشته شرایط سختی دارد و هر کسی نمی تواند به درستی از عهده وظایف مهندس هوانوردی برآید. در ادامه بخشی از توانایی و یا علاقه هایی که بهتر است قبل از ورود به این رشته داشته باشید را بررسی می کنیم:

 • علاقه و دانش در ریاضی و فیزیک: ریاضی و فیزیک دو موضوع پایه و اساس بسیاری از مفاهیم مرتبط با هوانوردی هستند.
 • توانایی حل مسئله: مهندسی هوانوردی شامل طراحی و حل مساول پیچیده مهندسی است.
 • مهارت های فنی و عملی: دانش در مورد سیستم ها و تجهیزات هوانوردی برای طراحی و نگهداری موثر آن ها ضروری است.
 • توجه به جزئیات: دقت بالا در زمینه هایی مانند ایمنی پرواز و استانداردهای طراحی حیاتی است.

اشتغال در رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز می تواند چالش ها و سختی هایی مانند دور بودن از خانه برای مدت طولانی باشد. همچنین کار در این حیطه مانند کاریک کارمند در شرکت منظم و در ساعت های مشخص شدهنیست. افرادی که به عنوان مهندس هوانورد کار می کنند باید منعطف باشند و در صورت بروز تغیر بتوانند در جهت رفع مشکل تصمیم گیری کنند.

این نکته نیز حائر اهمیت است که یک مهندس هوانورد به دلیل کارش باید با سایر رشته های مهندسی آشنا باشد و ارتباط بین آن ها را از لحاظ فنی و عملی درک کرده باشد. همچنین به دلیل همکاری های بین المللی که در این رشته وجود دارد, تسلط به زبان های مختلف مخصوصا زبان انگلیسی بسیار مهم است.

دروس رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز در دانشگاه

رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز در سه مقطع کارشناسی, کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود و یکی از معدود رشته های فنی است که در مقطع کارشناسی نیز دارای گرایش است. در این بخش قصد داریم تا دروس عمومی و مشترک این رشته در سه گرایش را معرفی کرده و بعد دروس هر گرایش را نیز جداگانه معرفی کنیم.

دروس پایه مشترک رشته هوانوردی و مراقبت پرواز در سه گرایش

ریاضی‌آمار و احتمالات‌
فیزیک‌ پایه‌معادلات‌ دیفرانسیل

دروس عمومی مشترک رشته هوانوردی و مراقبت پرواز در سه گرایش

مبانی نظری اسلاماخلاق اسلامی
ادبیات فارسیانقلاب اسلامی
زبان عمومیتربیت بدنی 1 و 2
تاریخ و تمدن اسلامیآشنایی با منابع اسلامی
 • گرایش مراقبت پرواز در مقطع کارشناسی: مراقبت پرواز گرایشی است که در آن مراقب پرواز باید صفحات رادار را در اتاق عملیا مشاهده کند و وضعیت موجود را برای خلبان اعلام کند. همچنین در جریان پروازها, برای ایجاد نظم و جلوگیری از برخورد هواپیماها اطلاعات مورد نیاز را به خلبان اعلام کند و شرایط را از نظر ایمن بودن بررسی کند.

دروس تخصصی گرایش مراقبت پرواز

دستورالعمل های‌ ناوبری‌ و مراقبت‌ پروازمراقبت‌ هوانوردی‌ و طرح‌ پرواز
سرویس های‌ اطلاعاتی‌ هوانوردی‌سرویس های‌ اطلاعاتی‌ هوانوردی‌
برج‌ کنترل‌کنترل‌ تقرب‌ و ارتفاع سنجی‌
صلاحیت‌ پروازدستورالعمل های‌ کنترل‌ هواپیما به‌ وسیله‌ رادار
تجسس‌ و نجات‌بررسی‌ سوانح‌
آموزش‌ عملی‌ رادارطراحی‌ دستورالعمل های ‌پرواز
عملیات‌ هواپیمایی‌سیستم‌ ناوبری‌
ارتباطات‌ و نظارت‌ ماهواره ای‌سیمولاتور برج‌ کنترل
سیمولاتور کنترل‌ منطقه‌ای‌روش‌ تدریس‌ هواپیمایی‌
سیمولاتور تقرب‌ پرواز
 • گرایش خلبانی در مقطع کارشناسی: گرایش خلبانی به دوبخش خلبان نظامی و خلبان غیر نظامی تقسیم می شود. دانشجویان رشته خلبان نظامی در دانشگاه هوایی شهید ستاری وارد شده و بعد از اتمام تحصیلات استخدام شده و برای 30 سال باید خدمت کنند.

رشته خلبان غیر نظامی که به خلبانی مسافربری نیز معروف است, به سازمان هوایی کشور متصل است و برای پذیرش دانشجویان آزمون هوش و زبان انگلیسی برگزار می کند. این آزمون ها در سال 2 بار برگزار می شوند و دانشجویان زیادی هستند که علاقمند به شرکت در آزمون ها و ورود به این رشته می باشند.

البته متقاضیان باید سلامت جسمانی خود را ثابت کنند. سلامت گوش, چشم, قفسه سینه, سیستم گردش خون, مغز و اعصاب, چشم, قلب, بیوشیمی خون بسیار مهم است و از شرکت کنندگان آزمایش ادرار گرفته می شود. از نظر مدرک تحصیلی داشتن دیپلم کافی و مورد قبول است.

دروس تخصصی گرایش خلبانی

مقاومت‌ مصالح‌آیرودینامیک‌ سیالات‌ تراکم پذیر
مبانی‌ مدیریت‌ و تحقیق‌ در عملیات‌مکانیک‌ پرواز کاربردی‌
انتقال‌ حرارت‌ عمومی‌زبان‌ تخصصی‌
پرواز پایهپرواز اولیه‌
پرواز تخصصی‌ نظامیپرواز پیشرفته‌ نظامی‌
 • گرایش ناوبری هوایی در مقطع کارشناسی: فارغ التصیلان این رشته با نام خلبان دوم نیز شناخته می شوند. چون قبل از پرواز باید نقشه مسیر پرواز را طراحی کنند. بزرگ ترین مسئولیت این افراد ایجاد امنیت و جلوگیری از بروز مشکل و خسارت است. همچنین وظایف دیگری مانند بررسی مانع ترافیکی و موقعیت یابی را نیز برعهده دارند.

دروس تخصصی گرایش ناوبری

فیزیولوژی‌ هوایی‌اصول‌ پرواز
اصول‌ ایمنی‌ پرواززبان‌ تخصصی‌
موتور هواپیماقوانین‌ هوانوردی‌
سیستم الکترونیکی‌هواشناسی‌
هواپیماپرواز مقدماتی‌
جنگ‌ الکترونیک‌پرواز پایه‌
پرواز پیشرفته‌رهگیری‌ هوایی‌
سرویس‌ هوانوردی‌سیمولاتور پرواز
سیستم‌ کنترل‌سیستم‌ کمک‌ ناوبری‌

ادامه تحصیل در رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز

همانطور که اشاره کردیم رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز را می توان تا مقطه دکتری ارائه کرد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای 4 گرایش: عملیات هوانوردی, قدرت هوایی, خلبانی آزمایشگر, پهباد می باشد. دانشجویان با داشتن مدرک کارشناسی می توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کنند و برای تحصیل در نقطع دکتری هم به مدرک کارشناسی ارشد خود نیاز دارند. این آزمون ها شامل آزمون کتبی و مصاحبه حضوری می باشد. همچنین لازم به ذکر است که معدل کل دوران کارشناسی و عملکرد تحصیلی دانشجو در مقاطع قبلی بسیار مهم است.

مهندس هوانوردی چه وظایفی دارد؟

مهندسان هوانوردی در طراحی و توسعه وسایل نقلیه هوایی مانند هواپیماها و سایر وسایل نقلیه هوایی فعالیت دارند. آن ها مسئول نگهداری و بازرسی دقیق تجهیزات و سیستم های هوانوردی برای اطمینان از کارکرد صحیح و ایمنی آن ها هستند. سایر وظایف یک مهندس هوانورد بدین صورت می باشد:

 • رعایت استانداردها و مقررات: مهندس هوانوردی باید مطمئن شود که تمام محصولات و فرآیندها مطابق با استانداردهای ایمنی و مقررات صنعتی باشد.
 • مدیریت پروژه: مهندسان هوانوردی ممکن است در نقش های مدیریتی, هماهنگ کردن تیم های مهندسی و نظارت بر پروژه های مرتبط با هوانوردی فعالیت کنند.
 • مراقبت پرواز: مهندسان متخصص در مراقبت پرواز بر نظارت و هدایت ایمنی پروازها تمرکز دارند, از جمله مدیریت ترافیک هوایی و ارتباط با خدمه پرواز.

بازار کار رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز

رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز از رشته هایی است که درآمد خوبی دارد و دانشجویان گرایش خلبانی بعد از فارغ التحصیلی استخدام می شوند. همچنین برای این دانشجویان در دوران تحصیل مزایای ویژه ای مانند مسکندر نظر گرفته شده.

فارغ التحصیلان گرایش ناوبری نیز می توانند در مشاغل مربوط به صنایع هوایی مشغول به کار شوند. بنابراین رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز رشته ای است که بازار کار وسیعی دارد و شاغلان آن از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار خواهند بود.

 • تقاضا برای فناوری های پیشرفته: با افزایش تقاضا برای فناوری های پیشرفته در هوانوردی, نیاز به مهندسین متخصص در این زمینه نیز در حال افزایش است.
 • صنایع هواپیمایی و دفاعی: مهندسان هوانوردی در صنایع هواپیمایی مسافربری, حمل و نقل بار و صنایع دفاعی فرصت های شغلی پیش رو دارند.
 • پروژه های تحقیق و توسعه: فرصت هایی در بخش های تحقیق و توسعه که به طراحی و توسعه فناوری های نوین می پردازند.
 • مراقبت پرواز و کنترل ترافیک هوایی: تخصص در مراقبت پرواز فرصت هایی در مدیریت ترافیک هوایی و اطمینان از ایمنی پروازها فراهم می کند.
 • بازار جهانی: در بازار جهانی, مهندسان هوانوردی فرصت های شغلی در شرکت های بین المللی و پروژه های مختلف دارند.
 • نواسانات اقتصادی: بازار کار این رشته می تواند تحت تاثیر نوسانات اقتصادی و سیاست های دولتی باشد.

مشاوره تحصیلی آکو

با معرفی رشته مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز امیدواریم تا اطلاعات مفید و مورد نیازی را مطالعه کرده باشید. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین رشته توصیه می کنیم که حتما از کمک یک مشاور تحصیلی متخصص در حیطه مشاوره بهره مند شوید.

از طریق اینستاگرام مشاوره تحصیلی آکو با ما همراه باشید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا