مقالاتزبان تخصصیمعرفی کتاب

نقد و بررسی کتاب زبان جامع کنکور مبتکران

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

درس زبان یکی از دروس عمومی بین تمامی رشته‌های دبیرستانی می‌باشد. همچنین درس زبان یکی از دروسی است که می‌تواند در رتبه داوطلب نقش بسیار مهمی را ایفا کند. اما متأسفانه برخی از داوطلبان از اهمیت این درس آگاه نیستند و برای آموزش و تمرین در این درس زمان کافی را نمی‌گذارند. یکی از راه‌های تقویت سطح زبان در دبیرستان استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی می‌باشد. یکی از کتاب های معروف درس زبان انگلیسی در کنکور کتاب های زبان مبتکران نوشته شهاب اناری می‌باشد. در این مقاله قصد به تحلیل و بررسی این کتاب داریم. بهتر است در کنار بررسی سوال های زبان کنکور به معرفی نقاط ضعف و نقاط قوت کتاب زبان جامع کنکور و پایه انتشارات مبتکران نوشته شهاب اناری بر اساس سوالات کنکور بپردازیم. مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو

معرفی کتاب زبان جامع کنکور مبتکران شهاب اناری
کتاب زبان مبتکران شهاب اناری

کتاب های زبان انگلیسی کنکور مبتکران

موفقیت در درس زبان انگلیسی می‌تواند داوطلبان کنکور را از یکدیگر جدا کند و داوطلبانی که به‌خوبی با این درس آشنا باشند می‌توانند از رقبای خود پیشی بگیرند. به همین منظور بسیاری از داوطلبان از سال دهم و یازدهم شروع به مطالعه این درس می‌کنند و تصمیم می‌گیرند پایه آموزشی خود را قوی کنند. یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کتاب های زبان انگلیسی جامع کنکور کتاب‌های منتشر شده از انتشارات مبتکران می‌باشد که هرساله داوطلبان زیادی از آن استفاده کرده و نتیجهٔ قابل قبولی کسب می‌کنند. انتشارات مبتکران به کمک استاد شهاب اناری سه کتاب متفاوت برای زبان انگلیسی کنکور دبیرستان تألیف کرده است:

 • کتاب زبان انگلیسی دهم مبتکران
 • کتاب زبان انگلیسی یازدهم شهاب اناری
 • کتاب زبان انگلیسی جامع کنکور مبتکران

در این مقاله به نقد و بررسی نقاط ضعف و قدرت هر یک از این کتاب ها به عنوان یک منبع کنکور می‌پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از اطلاعات موجود در این مقاله منبع مناسب خود را انتخاب کنید و از آن بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین منابع برای کنکور

کتاب زبان انگلیسی دهم و یازدهم شهاب اناری

یکی از کتاب‌های مورداستفاده برای تقویت زبان در سال دهم و یازدهم کتاب زبان مبتکران نوشته شهاب اناری می‌باشد. این دو کتاب توسط اساتید به نام زبان انگلیسی کشور یعنی دکتر شهاب اناری و مهندس روزبه شهلایی مقدم تألیف شده‌اند.

هرچند شهاب اناری به علت نقش گسترده تر و فعالیت حرفه ای در زمینه کنکور و آموزش زبان انگلیسی شناخته شده تر از همکار خود در این زمینه است.

درسنامه موجود در این دو کتاب به‌قدری روان و شیوا است که بسیاری از معلمین کشور نیز برای تدریس از این دو کتاب کمک می‌گیرند و دانش‌آموزان را به حل تمرین‌های مرتبط با درس در کتاب های زبان انگلیسی مبتکران شهاب اناری تشویق می‌کنند. درسنامه این کتاب می‌تواند دانش‌آموز را از معلم بی‌نیاز کند چراکه نکات آموزشی به طور کامل و مفصل در این کتاب‌ها ذکر شده است.

هر دوی این کتاب‌ها منابع کامل و جامعی برای یادگیری کامل زبان سال دهم و یازدهم می‌باشند و مطالب کتاب درسی به‌خوبی در این دو کتاب پوشش داده شده است. همچنین وجود پرسش‌های چهارگزینه‌ای در کتاب های دهم و یازدهم زبان انگلیسی مبتکران شیوهٔ تست‌زنی را از سال‌های پایه به داوطلب آموزش می‌دهد.

کتاب زبان دهم و یازدهم مبتکران
زبان انگلیسی در کنکور با کتاب شهاب اناری

نقاط ضعف و قدرت کتاب زبان انگلیسی دهم مبتکران

کتاب زبان انگلیسی پایه دهم انتشارات مبتکران در قالب یک کتاب تک جلدی به همراه کتابچه لغت در بازار ارائه می‌شود. کتاب اصلی دارای 204 صفحه و 1055 تست آموزشی مربوط به مباحث گرامر، لغت، کلوز تست و درک مطلب می‌شود. همچنین وجود آزمون‌های جامع در پایان هر درس از دیگر ویژگی‌های مثبت کتاب زبان انگلیسی دهم شهاب اناری است.

کتاب زبان جامع کنکور مبتکران
کتاب زبان انگلیسی دهم انتشارات مبتکران نوشته شهاب اناری

کتابچه لغت این سری شامل لغات مهم سال‌های هفتم تا دهم می‌شود که دارای 108 صفحه است. تست‌های موجود در این کتاب طبقه‌بندی‌شده و مناسب برای سطح‌های مختلف می‌باشد. همچنین تست‌های مروری موجود نیز مجدداً نکات مهم را به دانش آموز تذکر می‌دهد. به طور کلی کتاب زبان انگلیسی دهم مبتکران برای دانش آموزانی با سطح یادگیری بالا مناسب است و میتواند پایه دهم را کاملا تفهیم کند.

ویژگی‌های کتاب زبان انگلیسی یازدهم شهاب اناری

کتاب زبان انگلیسی یازدهم مبتکران نوشته شهاب اناری ، در برگیرنده مطالب درسی مربوط به پایه یازدهم می‌باشد. این کتاب شامل یک کتاب تک جلدی و کتابچه لغت است که همراه آن به فروش می‌رسد. کتاب اصلی دارای 228 صفحه و 1138 تست آموزشی است. در کتابچه لغت نیز لغات مربوط به پایه‌های هفتم تا یازدهم آورده شده است. در کتابچه لغت سری کتاب های زبان انگلیسی مبتکران ، بعد از نوشتن معنی هر لغت مثالی در ارتباط با آن لغت آورده شده است که به یادگیری بهتر آن کلمه کمک می‌کند. ساختار کلی کتاب تمامی بخش‌های موردنیاز برای مطالعه کنکور را در برمی‌گیرد و تست‌های موجود در این کتاب نیز مانند کتاب سال دهم طبقه‌بندی‌شده می‌باشند.

فراموش نکنید که اگر میخواهید از کتاب جامع کنکور زبان انگلیسی مبتکران برای سال کنکور استفاده کنید، خریدن کتاب های انگلیسی دهم و یازدهم شهاب اناری تقریبا خرج اضافه محسوب میشوند. پس بهتر است از همان ابتدا برای خرید کتاب های جامع کنکور زبان انگلیسی شهاب اناری هزینه کنید.

کتاب زبان یازدهم مبتکران
کتاب زبان انگلیسی یازدهم مبتکران 

کتاب زبان انگلیسی جامع کنکور مبتکران

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم یکی از عوامل مهم در یادگیری انتخاب کتاب کمک‌آموزشی مناسب می‌باشد که تمامی نکات مهم درسی را پوشش دهد. کتاب زبان جامع مبتکران یکی از کتاب‌های کامل در زمینه زبان انگلیسی کنکور می‌باشد که می‌تواند سطح زبان دانش‌آموز را به‌اندازهٔ خوبی تقویت کند. کتاب زبان انگلیسی جامع مبتکران نوشته دکتر شهاب اناری و مهندس روزبه شهلایی مقدم است و در برگیرنده تمام مطالب و مهارت‌هایی است که یک داوطلب کنکور سراسری به آن نیاز دارد. این کتاب جامع شامل 5 قسمت به شرح زیر است:

 • زبان انگلیسی سال دوازدهم
 • زبان انگلیسی سال دهم و یازدهم
 • درک مطلب و کلوز تست
 • نکات مهم و کاربردی زبان انگلیسی سال‌های هفتم تا یازدهم
 • واژه‌نامه جیبی و کامل کنکور

نقاط ضعف و قدرت کتاب جامع زبان کنکور شهاب اناری

کتاب جامع زبان انگلیسی کنکور مبتکران در 462 صفحه توسط دکتر شهاب اناری نوشته شده است و تک جلدی است. در این کتاب تمامی دروس با درسنامه آغاز می‌شوند که شامل مفاهیم اصلی و نکات کلیدی آن درس می‌باشد. لحن توضیحات درسنامه کاملاً صمیمی و روان است و هیچ ابهامی برای خواننده ایجاد نمی‌کند.

در قسمت درسنامه تمرینات گونانی برای تثبیت مطلب درسی آورده شده است که به دانش‌آموزان با سطح ضعیف در زبان انگلیسی کمک می‌کند تا مطلب را به طور عمقی یادگیرند. به علاوه در درسنامه ها کادرهایی با عنوان نکات تکمیلی دیده می‌شود که برای دانش‌آموزان قوی تر طراحی شده است. پس میتوان درسنامه کتاب جامع کنکور زبان مبتکران را برای هردو دسته دانش آموزان قوی و ضعیف مناسب دانست.

بعد از قسمت درسنامه با بخش تست‌ها مواجه می‌شویم. تست‌های موجود در این کتاب کاملاً استاندارد بوده و تنوع بالایی نیز دارند. البته گاهی برخی از دانش‌آموزان این‌طور نظر داده‌اند که تست‌های این کتاب سطح پایینی دارد و برای دانش‌آموزان قوی مناسب نمی‌باشد. به علاوه استفاده کمتر از تست های کنکور سراسری یکی  دیگر از نقاط ضعف کتاب زبان کنکور شهاب اناری است.

یکی دیگر از قسمت‌های ارزشمند این کتاب پاسخ‌نامه کاملاً تشریحی آن است که پاسخ کلیهٔ تست‌های تألیفی و کنکور را شامل می‌شود. همچنین در تست‌های کلوز و درک مطلب نیز به طور کامل به مهارت‌های حل این‌گونه تست‌ها اشاره شده است و داوطلب می‌تواند با تکرار و تمرین بر آنها مسلط شود.

در انتهای هر فصل از کتاب جامع زبان کنکور مبتکران شاهد یک آزمون 25 سؤالی خواهیم بود که مانند شبیه‌ساز کنکور عمل می‌کند و داوطلب می‌تواند سطح یادگیری خود را در آن فصل ارزیابی کند. در قسمت ضمیمه نیز تمامی نکات مهم سال‌های هفتم تا دوازدهم آورده شده است.

کتاب زبان انگلیسی جامع کنکور شهاب اناری

بررسی کتاب های زبان مبتکران بر اساس بودجه‌بندی زبان انگلیسی در کنکور

زبان یکی از دروس دفترچه عمومی می‌باشد که دارای 25 سؤال است و مدت‌زمان پاسخگویی به سؤالات آن 20 دقیقه می‌باشد. در واقع داوطلب برای پاسخ‌دادن به هر یک از سؤالات این بخش به 1 دقیقه و 25 ثانیه زمان احتیاج دارد. شماره سؤالات درس زبان انگلیسی در دفترچه دروس عمومی از شماره 76 تا 100 است و ضریب این درس برای تمامی رشته‌ها 2 می‌باشد. دانستن بودجه‌بندی این درس کمک می‌کند تا بتوانید روش مطالعه مناسبی برای آن بیابید و از منابع مناسبی برای تمرین و یادگیری استفاده کنید. طراحی سؤالات درس زبان از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم می‌باشد و شامل بخش‌های مختلفی است. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

 • واژگان: 8 سؤال
 • گرامر: 4 سؤال
 • کلوز تست: 5 سؤال
 • درک مطلب: 8 سؤال

بیشتر بخوانید: تحلیل زبان انگلیسی کنکور

مرکز تخصصی کنکور آکو درباره کتاب های زبان انگلیسی کنکور مبتکران میگوید

کتاب‌های زبان انگلیسی منتشر شده در انتشارات مبتکران از مطالب و سؤالات مناسبی برخوردار هستند و دانش‌آموزان با هر سطح درسی می‌توانند از آنها استفاده کنند. ویرایش تمامی کتاب‌ها بادقت بسیار زیادی انجام شده به طوری که مشکلی در تألیف به چشم نمی‌خورد. همچنین وجود لینک‌های تدریس آنلاین در این کتاب منجر به افزایش کیفیت این کتاب‌ها شده است. هرچند بجز کتاب های زبان شهاب اناری منابع دیگری را نیز برای زبان انگلیسی کنکور میتوان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین منابع زبان انگلیسی کنکور

باوجود همه تعریف هایی که ممکن است همکلاسی ها یا استاد و معلم ها درباره کتاب خاصی داشته باشند، فراموش نکنید که شما تصمیم گیرنده هستید و باید با توجه به شرایط درس خواندن و شیوه مطالعه خودتان منبع مناسب را انتخاب کنید. بهترین راه برای پیدا کردن مسیر مشخص و درست در مسیر کنکور بهره مندی از مشاور متخصص کنکور است.

مشاوه تحصیلی آکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا