نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور منتکنیک های کنکورمدرسه

چگونه درس خواندن مهم‌ تر از خواندن است؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

وقتی برای مطالعه می‌نشینید، چگونه آن حجم عظیم اطلاعات را از کتاب‌ها و یادداشت‌های پیش روی خود به نقطه‌ای قابل اعتماد در ذهن خود منتقل می‌کنید؟ آیا به راستی مهم تر از درس خواندن معمولی نیز کاری را می‌توان انجام داد؟ نتیجه قابل قبولی به دست می‌آورید؟ چگونه درس بخوانیم که موفق شویم و خسته نشویم ؟  باید عادات خوب مطالعه را در خود ایجاد کنید. در ابتدا، برای تغییر عادات مطالعه به تلاش آگاهانه زیادی نیاز دارید، اما پس از مدتی، این امر به ماهیت دوم تبدیل خواهد شد و انجام مطالعه آسان‌تر خواهد شد. درس خواندن برای کنکور و نهم چگونه باید باشد؟

اینکه چگونه درس بخوانیم مهم تر از خواندن است

برنامه ریزی یک فاکتور اصلی برای درس خواندن کنکور یا نهم است. اگر میخواهیم درس بخوانیم اما خسته نشویم باید زمان خود را مدیریت کرده و برنامه هفتگی تنظیم کنیم و زمان مشخصی را در روز به مطالعه اختصاص دهیم. این برنامه ریزی برای درس خواندن می‌تواند در مجموع 1 الی 3 ساعت باشد. این کار نمراتتان را نیز بهبود می‌بخشد. این مقدار بسته به اینکه در دبیرستان یا دانشگاه هستید، متفاوت خواهد بود و حتی بسته به رشته تحصیلی متفاوت است.

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم و موفق شویم ؟ مهم تر از درس خواندن برای کنکور و امتحان های نهم چگونه درس خواندن است! مرکز مشاوره تحصیلی آکو
مرکز مشاوره درس خواندن پایه تا کنکور سهیل حاج کرم

مطمئن شوید که تا آنجا که ممکن است به برنامه خود پایبند هستید، اما نترسید که گاهی اوقات از برنامه خارج شوید که برای آخرین امتحان آینده بیشتر مطالعه کنید. مطمئن شوید که این طرح مطالعه واقع‌بینانه است و غیرممکن نیست. مهم تر از درس خواندن کورکورانه با خستگی زیاد برای کنکور یا امتحانات نهم، برنامه ریزی خواهد بود. اینکه چگونه درس بخوانیم مهم تر از زمان درس خواندن یا اصلا خواندن بدون یادگیری است.

باید بین مدرسه، کار و فعالیت‌های فوق برنامه تعادل برقرار کنید. اگر واقعاً با کلاس‌هایتان مشکل دارید، ممکن است بخواهید کار بعد از کلاس های مدرسه یا فعالیت فوق برنامه را تا زمانی که نمراتتان بالا بیاید، کنار بگذارید. باید زمان خود را اولویت بندی کنید. به یاد داشته باشید: تحصیلاتتان مهم ترین چیز است، زیرا پایه و اساس موفقیت آینده شما خواهد بود. پس بهتر است درست درس بخوانیم تا خسته نشویم و بتوانیم در کنکور یا نهم یا دانشگاه و هر موضوع دیگری موفق باشیم.

برای کلاس‌های مدرسه و کنکور ، باید ساعت‌هایی را که در هر کلاس مطالعه می‌کنید، بر اساس سختی کلاس و چند ساعت در هفته کلاس قرار برگزار می‌شود، دسته بندی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر کلاس فیزیک 3 ساعته دارید که واقعاً سخت است، حدوداً  9 ساعت در هفته باید مطالعه مجدد و البته به روش درست انجام دهید. با دانستن نکات زیر میتوانیم درست درس بخوانیم و روش چگونه درس خواندن برای کنکور را یاد بگیریم.

سرعت مطالعه مهم تر از درس خواندن برای کنکور

بهترین سرعت را برای مطالعه خود بیابید و بر اساس آن تنظیم کنید. برخی از مفاهیم را به طور طبیعی و همچنین سریع‌تر متوجه می‌شوید، بنابراین می‌توانید آنها را سریع‌تر مطالعه کنید. فراموش نکنید که در دوران امتحانات نهم و یا کنکور وقت زیادی برای درس خواندن ندارید پس بهتر است بدانیم چگونه درس بخوانیم تا موفق شویم و البته خسته هم نشویم.چگونه برای کنکور و نهم درس بخوانیم و خسته نشویم

خواندن درس های دیگر کنکور یا نهم یا هر پایه دیگری ممکن است دو برابر بیشتر طول بکشد. زمان لازم را صرف کنید و با سرعتی که احساس راحتی می‌کنید، مطالعه را انجام دهید. حواستان باشد که فهمیدن مهم تر از خواندن است.

پیشنهاد میکنیم مطالعه را در فواصل 20 دقیقه‌ای انجام دهید که حفظ اطلاعات را بسیار آسان‌تر می‌کند. اگر آهسته‌تر درس میخوانید، به یاد داشته باشید که برای مطالعه به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

استراحت کردن برای درس خواندن بدون خسته شدن

در برنامه خود زمان کافی برای خواب اختصاص دهید. هر شب خوب بخوابید و می‌بینید که از زمان مطالعه خود بهترین استفاده را خواهید برد. حواستان باشد که وقتی درس بخوانیم و خسته نشویم، کاری مهم تر از درس خواندن انجام داده ایم چون کیفیت یادگیریمان بالا رفته است.

مطالعات نشان داده‌اند که خواب با بهبود حافظه و توجه بر درس خواندن و تست زدن برای کنکور تأثیر مثبت دارد. بیدار ماندن تمام شب برای مطالعه ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما از جلسه تمرینی شبانه خود صرف نظر کنید. اگر در طول هفته‌ ها خوب درس میخوانید و برای امتحانات نهم آماده می‌شوید، به هر حال نیازی به چنین کاری ندارید. خواب خوب شبانه به عملکرد بهترتان کمک می‌کند.

اگر علی‌رغم تلاش‌هایتان کمی کم خوابید، قبل از مطالعه چرت کوتاه بزنید. چرت خود را به 15 الی 30 دقیقه محدود کنید. پس از بیدار شدن از خواب، درست قبل از شروع، مقداری فعالیت بدنی انجام دهید.

چگونه با ذهن آزاد درس بخوانیم

ذهن خود را از هر چیزی که به موضوعی که مطالعه می‌کنید، ربطی ندارد، پاک کنید. اگر چیزهای زیادی در ذهن خود دارید، قبل از شروع مطالعه، لحظه‌ای آنچه که به آن فکر می‌کنید را بنویسید. این کمک می‌کند تا ذهن خود را پاک کنید و تمام افکار خود را روی کار خود متمرکز کنید. اگر به “عشق و عاشقی در سال کنکور فکر میکنی بهتر است نگاهی به توصیه های مرکز مشاوره کنکور آکو در این باره بیاندازی. فراموش نکنید که موبایل و لپ تاپ باید از دسترس شما خارج باشند.

نقش لوازم الکترونیکی در درس خواندن برای کنکور و انتخاب رشته نهم

حواس پرتی الکترونیکی را از بین ببرید. از بدترین عوامل حواس پرتی برای درس خواندن کنکور و نهم ، وسایل الکترونیکی هستند. در حقیقت فراهم کردن این بستر مهم تر از خود خواندن خواهد بود. این لوازم به شبکه‌های اجتماعی متصل هستند، پیامک‌هایی را از طریق تلفن خود دریافت می‌کنید، در حالی که لپ تاپ به اینترنت متصل است.

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم و موفق شویم ؟ مهم تر از درس خواندن برای کنکور و امتحان های نهم چگونه درس خواندن است! مرکز مشاوره تحصیلی آکو
نقش لوازم الکترونیکی مهم‌تر از خواندن

تلفن همراه خود را سایلنت کنید یا آن را در کیف خود نگه دارید که اگر کسی با شما تماس می‌گیرد یا پیام می‌دهد، حواستان را پرت نکند. اگر می‌توانید، لپ تاپ خود را باز نکرده و آن را به اینترنت وصل نکنید.

اگر به راحتی توسط سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، فیس‌بوک یا موارد دیگر حواستان پرت می‌شود، از برنامه‌های موجود که دسترسیتان را مسدود می‌کنند، استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید مانند قبل دسترسی به همه برنامه‌ها را رفع انسداد کنید. فراموش نکنید اینکه چگونه درس بخوانیم همیشه مهم تر از خود درس خواندن خواهد بود.

چگونه در فضای مناسب درس بخوانیم

مکان مطالعه خوب پیدا کنید. سپس کنترل فضای مطالعه خود را به دست آورید. درباره تاثیر فضای مطالعه بر درس خواندن پیش از این مفصلا صحبت کردیم. پس میدانید که برای درس خواندن کنکور یا نهم یا هر چیز دیگری باید در محیط احساس راحتی کنید تا مطالعه لذت بیشتری داشته باشد. اگر از نشستن پشت میز در کتابخانه متنفرید، هیچ ایرادی ندارد پس جایی بسیار بهتر مانند مبل پیدا کنید.

سعی کنید با لباس‌های راحت، مانند یک پیراهن یا شلوار گشاد، مطالعه انجام دهید. مکانی که در آن مطالعه می‌کنید، باید عاری از حواس پرتی و نسبتاً ساکت باشد.

مکانی را آن‌قدر راحت انتخاب نکنید که خطر به خواب رفتن را داشته باشد. می‌خواهید راحت باشید، نه آماده به خواب رفتن. وقتی خسته هستید، تخت جای مطالعه خیلی خوبی نیست. 

بیشتر بخوانید: مبازه با خواب آلودگی هنگام درس خواندن

موسیقی برای تمرکز بیشتر

موسیقی پس زمینه را با دقت انتخاب کنید. برخی افراد هنگام مطالعه سکوت و برخی دیگر موسیقی را در پس زمینه ترجیح می‌دهند. موسیقی می‌تواند برای مطالعه مفید باشد، زیرا کمک می‌کند آرام شوید، خلق و خو را بالا می‌برد و انگیزه می‌دهد. این کار برای برخی مهم‌تر از خواندن خواهد بود و نتیجه می‌دهد.

اگر به موسیقی گوش می‌دهید، به موسیقی بچسبید که هیچ واژه‌ای مانند نوع کلاسیک ندارد. اگر حواستان را پرت نمی‌کند، به موسیقی آشنا با کلمات گوش دهید. هر چیزی که حواستان را از مطالعه دور می‌کند را خاموش کنید.

دقت کنید که صدای موسیقی را با صدای متوسط ​​یا کم نگه دارید. موسیقی بلند می‌تواند حواس را پرت کند، در حالی که موسیقی آرام می‌تواند در حین مطالعه کمک کند.

بهترین اردو مطالعاتی عید نوروزی

تلویزیون مانع درس خواندن درست

روشن بودن تلویزیون هنگام مطالعه به طور کلی ایده بدی است. این می‌تواند حواس را بسیار پرت کند و باعث شود به جای کتاب روی برنامه تلویزیونی یا فیلم تمرکز کنید. بعلاوه، صداها بسیار حواس‌پرت کننده هستند، زیرا مرکز مغزتان را درگیر می‌کند. تلویزیون و اطمینان از خاموشی آن مهم تر از درس خواندن برای کنکور با ساعات زیاد اما تمرکز پایین است.

میان وعده هوشمند

هنگام مطالعه به جای غذاهای پر از قند و چربی، غذاهای سالم و مغذی بخورید. به سراغ غذاهای تقویت‌کننده انرژی مانند میوه‌ها یا غذاهایی مانند سبزیجات و آجیل بروید که احساس سیری کنید. اگر چیزی شیرین نیاز دارید، شکلات تلخ بخورید. برای هیدراته نگه داشتن بدن آب بنوشید و اگر به افزایش کافئین نیاز دارید، چای بنوشید.

از غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات زیاد مانند نودل فوری، چیپس و آب نبات اجتناب کنید. نوشیدنی‌های انرژی زا و نوشابه‌های شیرین ننوشید. آنها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که باعث نتایج مخرب می‌شود. اگر قهوه می‌نوشید، از نوشیدنی‌های قندی پرهیز کنید.

هنگام شروع مطالعه، میان وعده‌های خود را آماده کنید تا گرسنه نشوید و به دنبال غذا نگردید که مهم‌تر از خواندن خواهد بود.

چگونه با استفاده از تکنیک ها درس بخوانیم

رویکردی پنج مرحله‌ای را امتحان کنید که شامل نظرسنجی، پرسش، خواندن، بازخوانی و مرور خواهد شد. این روش SQ3R یا SQRR نامیده می‌شود و روش مطالعه است که شامل خواندن فعال خواهد بود که به درک و یادگیری مطالب کمک می‌کند.

این روش کمک خواهد کرد که مطالب را پیش‌نمایش کنید و به طور فعال مطالعه انجام که هنگام خواندن فصلی از کتاب یا مقاله، آمادگی بیشتری داشته باشید.

ابتدا نگاهی اجمالی به فصل بندی اول برای جستجوی جداول، شکل‌ها، سرفصل‌ها و هر کلمه پررنگ داشته باشید. سپس با تبدیل هر عنوان به پرسش، سؤال کنید. درباره روش های مطالعه موثر بیشتر بخوانید.

برای درس خواندن نهم از استراتژی دزد استفاده کنید

وقتی شروع به مطالعه فصل جدید می‌کنید، اگر مقدمه را با استفاده از این روش نگاه کنید، اطلاعات موجود در آن بسیار معنادارتر و یادگیری آن آسان‌تر می‌شود.

ابتدا ببینید عنوان فصل در مورد انتخاب فصل به شما چه می‌گوید؟ قبلاً در مورد موضوع چیزی می‌دانید؟ هنگام مطالعه باید به چه چیزی فکر کنید؟ این کمک می‌کند مطالعه خود را در قالب چارچوب قرار دهید.

عناوین و زیر تیترها را اسکن وار نگاه کنید. این عناوین و زیر عنوان‌ها در مورد آنچه خواهید خواند چه می‌گویند؟ هر عنوانی را به سؤال تبدیل کنید تا به خواندنتان کمک کند.

سپس به سراغ مقدمه بروید. مقدمه در مورد خواندن چه چیزی می‌گوید؟ جمله اول هر پاراگراف را بخوانید. این‌ها به طور کلی جملاتی هستند که کمک می‌کنند در مورد اینکه پاراگراف‌ها درباره چه چیزی هستند، فکر کنید. به تصاویر و واژگان را مشاهده کنید. این شامل جداول و نمودارها می‌شود. این موارد مهم‌تر از خواندن صرف و کاملاً کورکورانه خواهد بود.

سؤالات پایان هر فصل را بخوانید. در حقیقت با این کار قادر هستید که بتوانید بدانید، چه چیزهایی را باید یاد بگیرید. قبل از اینکه فصل را به طور کامل بخوانید، به خلاصه فصل نگاه کنید تا ایده خوبی درباره موضوع فصل پیدا کنید.

جزئیات درس خواندن برای کنکور مهم تر است

جزئیات مهم را برجسته کنید. از هایلایتر استفاده کرده یا زیر مهم‌ترین نکات را در متن خط بکشید تا هنگام مرور مطالب، راحت‌تر آن‌ها را تشخیص دهید. همه چیز را برجسته نکنید. این هدف اصلی از این کار را از بین می‌برد.

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم و موفق شویم ؟ مهم تر از درس خواندن برای کنکور و امتحان های نهم چگونه درس خواندن است! مرکز مشاوره تحصیلی آکو
جزئیات مهم‌تر از خواندن

در عوض، فقط مهم‌ترین عبارات و کلمات را برجسته کنید. همچنین به یادداشت برداری با مداد در حاشیه به منظور خلاصه کردن کار بسیار خوبی خواهد بود. همچنین می‌توانید فقط این بخش‌ها را بخوانید تا به سرعت مطالبی را که یاد گرفته‌اید، مرور کنید.

اگر کتاب درسی متعلق به مدرسه است، می‌توانید از یادداشت چسبنده معمولی در کنار جمله یا پاراگراف استفاده کنید. سپس آن را در کنار پاراگراف بچسبانید.

اگر می‌خواهید مقدار زیادی از مطالب را برای مدت طولانی‌تری به خاطر بسپارید، مثلاً برای امتحان نهایی راه خوبی برای مرور دوره‌ای به این روش است که نکات اصلی را که قبلاً یاد گرفته‌اید در ذهن خود حفظ کنید.

مطالب را خلاصه کنید

از راه‌های خوب مطالعه این است که مطالب را در یادداشت‌های خود و در کتاب درسی با زبان خود بنویسید. به این ترتیب می‌توانید به جای زبان کتاب درسی، به دست‌نویس خود مراجعه کنید. در صورت وجود ارتباط، خلاصه‌های خود را در یادداشت‌های خود بگنجانید. خلاصه کردن مهم‌تر از خواندن است و اثرش را در مواقع حساس ببینید.

هنگام خلاصه نویسی از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. مغز راحت‌تر اطلاعات را با رنگ بندی داشتن ارتباط برقرار می‌کند و به این ترتیب راحت‌تر به خاطر می‌آورد.

ax 5 1
خلاصه نویسی مهم‌تر از خواندن

فلش کارت درست کنید

سؤال، اصطلاح یا ایده را در طرفی قرار دهید و طرف دیگر حاوی پاسخ باشد. این کار راحت است، زیرا می‌توانید آنان را با خود حمل کنید و زمانی که منتظر اتوبوس هستید یا چند دقیقه تا شروع کلاس باقی مانده است، مطالعه کنید.

موضوعات را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید

یکی از راه‌های مطالعه و اینکه درس بخوانیم و خسته نشویم ، این است که چیزها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. این کمک می‌کند که به جای اینکه تلاش انجام دهید تا همه چیز را یکجا بفهمید، اطلاعات را ذره‌ذره یاد بگیرید.

ax1
تقسیم موضوعات مهم‌تر از خواندن

می‌توانید موارد را بر اساس موضوع، کلمات کلیدی یا هر روش دیگری که برایتان منطقی است، گروه بندی کنید. نکته کلیدی این است که میزان اطلاعاتی را که در یک زمان یاد می‌گیرید، کاهش دهید تا بتوانید قبل از حرکت روی یادگیری آن مطالب تمرکز کنید.

برای اینکه درس بخوانیم و خسته نشویم ابتدا موضوعات سخت را مطالعه کنیم

در ابتدای جلسه مطالعه خود با سخت‌ترین موضوعات یا مفاهیم شروع کنید. به این ترتیب زمان کافی برای مطالعه آنها دارید و پرانرژی و هوشیارتر می‌شوید. چیزهای ساده‌تر را برای بعد مطالعه کنید. این کار در ابتدا هر روز مهم‌تر از خواندن خواهد بود.

ابتدا مهم‌ترین مطالب را بخوانید. وزن دادن به مطالعه مهم‌تر از خواندن همه مباحث به صورت یکسان و در هر زمان دلخواه خواهد بود. فقط مطالب را از ابتدا تا انتها مطالعه نکنید. به محض اینکه به هر واقعیت جدیدی رسیدید، آن را حفظ نکنید. وقتی بتوانید اطلاعات جدید را با مطالبی که قبلاً می‌دانید، مرتبط کنید، راحت‌تر به دست می‌آید. زمان زیادی را صرف مطالعه چیزهایی نکنید که در آزمون نیستند. تمام انرژی خود را روی اطلاعات مهم متمرکز کنید.

مشاوره کنکور و تحصیلی آکو و سوال چگونه درس بخوانیم شما

تمام مواردی که برایتان بیان کردیم، اگر مهم‌تر از خواندن نباشد، کمتر نخواهد بود. از طرفی این را بدانید که خواندن خالی و بدون هدف و استراتژی اصلاً ارزشی ندارد و حتی می‌تواند بعد از نتیجه نگرفتن باعث دلسردی شما بشود.

نکات گفته شده را بخوانید و سعی کنید که در هر هفته چند مورد را اجرا کنید. شناخت دقیق خود اولین قدم و اصلی‌ترین است. هر چقدر بهتر بشناسید، نتیجه مطلوب‌تری در انتظارتان خواهد بود. برای وقت مشاوره کنکور و تحصیلی پایه نهم و یادگیری چگونه درس خواندن کلیک کنید.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن