پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

11 روش موثر تنظیم خواب برای کنکور

روش صحیح تنظیم خواب برای درس خواندن کنکوری ها

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
4/5 - (1 امتیاز)

تنظیم خواب یکی از مهم ترین دغدغه های دانش اموزان کنکوری است که بیش از ۹۰ درصد ان ها با ان روبرو می‌شوند. خواب کافی و صحیح از تاثیر گزارترین عوامل بر کیفیت مطالعه و تمرکز دانش‌اموزان است .در این مقاله به اهمیت تنظیم خواب برای درس خواندن کنکوری ها و راه  کار های موثر برای تنظیم ان می‌پردازیم . موسسه مشاوره تخصصی کنکورآکو در کرج با حضور بهترین مشاور های کنکور از صفر تا صد برای موفقیت و تبدیل شدن به رتبه برتر در کنار دانش آموزان است.

مشاوره تحصیلی در کرج

اهمیت تنظیم خواب در سال کنکور

نه تنها در سال کنکور بلکه در تمام دوره های زندگی ، انسان نیاز به خواب مفید را در خود احساس می‌کند.  اهمیت تنظیم خواب در سال کنکور برای درس خواندن چندین برابر می‌شود. خواب در احیای قوای ذهنی و جسمی و بهبودی استرس روزانه نقش بسزایی دارد .

اما تنظیم خواب چگونه بر ذهن و جسم ما برای درس خواندن تاثیر می گذارد؟ در واقع خواب بر تثبیت حافظه بلند مدت تاثیر می‌گذارد. مغز ما در روزمره خود مطالب و اطلاعات بسیاری دریافت می‌کند؛ میتوان گفت که بسیاری از این اطلاعات دریافتی حائز اهمیت نیستند . در هنگام خواب، مغز اطلاعات غیرضروری را کنار می‌گذارد و به تثبیت و تحکیم مطالب مهم می‌پردازد و انها را در حافظه بلند مدت سازماندهی می‌کند . همچنین در هنگام خواب است که مغز این توانایی را پیدا میکند که سموم تولید شده در طول روز خود را پاکسازی کند ( این سموم از پیش ساز های موادی است که باعث بیماری الزایمر می‌شود).

پس برای داشتن مطالعه با کیفیت تر و یادگیری و درک بهتر مطالب و نهایتا درس خواندن صحیح باید در قدم اول خواب خود را تنظیم کنیم.

ساعت خواب مناسب برای کنکوری ها

اما سوالی که ممکن است برایتان پیش امده باشد این است که چه خوابی می‌تواند خواب قابل قبول و مناسبی برای بدن باشد؟ میزان مناسب خواب چقدر باید باشد؟ آیا فقط مقدار و ساعت خواب برای کنکوری ها اهمیت دارد؟

آموطش تنظیم ساعت خواب برای کنکوری ها

طبق تحقیقات انجام شده مقدار خواب کافی برای جوانان و بزرگسالان هفت تا نه ساعت در نظر گرفته شده است . اگر باور دارید که با کمتر از ۷ساعت خواب عملکرد بهتری دارید و به این مقدار خواب عادت کرده اید کاملا  این باور اشتباه است؛ در واقع تاثیرات منفی خواب کمتر به تدریج در زندگیتان پدید می اید و جسم و روان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در اکثر اوقات شما به این تاثیرات منفی عادت کرده اید و ان را نادیده می‌گیرید.

شاید یکی از دلایلی که داوطلبان تلاشگر کنکوری از تابستان تا بهمن ماه پر انرژی هستند و بعد از آن میبرند، همین خواب نامناسب و عدم استراحت صحیح در زمان درس خواندن است!

 اما توجه کنید که نمیگوییم باید مثل یک فرد عادی هرموقع که خوابتان گرفت بخوابید! بلکه بر اساس تحقیقات انجام شده و تجربه مشاوران موسسه مشاوره کنکور آکو در کرج ، کیفیت خواب بسیار مهم تر از کمیت آن است.

بیشتر بخوانید: مبارزه با خواب آلودگی در سال کنکور

عملکرد بهتر مغز برای ریکاوری تابع داشتن خواب عمیق و آرام است. برای داشتن خوابی ارام و مورد علاقه مغز و بدنتان باید بازه زمانی ساعت ۱۱شب تا ۶ صبح را به خواب اختصاص دهید. پس بهترین ساعت خواب برای کنکوری ها بین نیمه شب شرعی تا اذان صبح است.

شاید بگویید که خب چطور بدنمان را به زود بیدار شدن و سرموقع خوابیدن عادت دهیم؟ در ادامه روش های تنظیم خواب را برای درس خواندن مفید در سال کنکور برایتان آورده ایم.

راهکارهایی برای تنظیم خواب برای کنکور

برای تنظیم خواب در سال کنکور و داشتن خواب با کیفیت و درنتیجه درس خواندن موثر تر چه کنیم؟ برای تنظیم خواب خود در سال کنکور و داشتن بهترین و صحیح ترین خواب راه های زیر پیشنهاد می‌شوند:

 1. فقط در صورتی به محیط و اتاق خواب خود بروید که واقعا قصد خوابیدن دارید و در ان لحظه خوابتان می اید.
 2. در محیط و اتاق خواب خود به هیچ عنوان کاری غیر از خوابیدن انجام ندهید. ( مثلا مطالعه کردن در تخت خواب و چک کردن گوشی در تخت خواب ممنوع است.)
 3. قبل از خواب حداقل به مدت ۳۰دقیقه از تبلت ، لپ تاپ و تلفن همراه استفاده نکنید. سعی کنید ذهن خود رادر این زمان به افکار مختلف درگیر نکنید. برای تخلیه افکار خود می توانید از تکنیک نوشتن استفاده کنید و افکار خود را بنویسید . (اما فراموش نکنید که نوشتن افکار بلافاصله قبل از خوابتان نباشد.)
 4. در شب ، هنگام استفاده از تلفن همراه و لپ تاپ و تبلت حتما از گزینه “night mood” تلفن همراهتان استفاده کنید؛ زیرا استفاده از نور زیاد، باعث کم ترشح شدن هورمون ملاتونین می شود(این هورمون است که حس خواب را به ما القا می‌کند و در واقع باعث خوابیدن ما می‌شود.)
 5. برای تنظیم خواب در سال کنکور و برای آرامش بیشتر و دریافت هورمون ملاتونین بییشتر از مغز ، نور اتاق خواب خود را تنظیم کنید و سعی کنید هنگام خواب کمترین نور در اتاق باشد.

تنظیم خواب برای درس خواندن در سال کنکور

شش روش دیگر برای تنظیم ساعت خواب کنکوری

 1. قبل از خواب از نوشیدنی های کافیین دار، نوشابه های گازدار و سیگار استفاده نکنید. می توانید به جای این گونه نوشیدنی ها ازدمنوش های گیاهی ارام بخش مانند گل گاو زبان استفاده کنید . (در مصرف این گونه دمنوش های گیاهی زیاده روی نکنید. در صورت داشتن بیماری های خاص با پزشک برای استفاده از دمنوش های گیاهی  مشورت کنید.)
 2. قبل از خواب از خوردن غذاهای سنگین پرهیزکنید و شام را تا ۲ ساعت قبل از خوابتان صرف کنید. ( برخی از مشاورین تغذیه کنکوری میگویند که باید تا 4 ساعت قبل از خواب هیچگونه غذایی مصرف نشود!) بیشتر بخوانید: مشاوره تغذیه برای کنکوری ها
 3. دمای اتاق خواب خود را تنظیم کنید. دمای اتاق نباید نه بسیار سرد باشد و نه بسیار  گرم. (طبق تحقیقات درجه حرارت مناسب ۱۵تا ۱۹ درجه سانتی گراد می باشد.)
 4. برای درس خواندن بیشتر و البته تنظیم خواب شب در سال کنکور باید درمقابل خواب روزانه مقاومت کنید. و در طول روز به هیچ عنوان نخوابید. درصورتی که بسیار به خواب روز احتیاج دارید و خسته هستید نباید خوابتان از ۴۰ دقیقه بیشتر شود (خواب میان روزی باعث کسلی و کم انرژی شدن شما  در ادامه روز برای درس خواندن می‌شود و همچنین موجب بهم خوردن تنظیم ساعت خواب کنکوری شما در شب می‌شود.)
 5. بیست دقیقه حمام آب گرم قبل از خواب به خوابیدن راحت تر و آرام تر کمک می کند .
 6. در طول روز ورزش یا پیاده روی کنید. وررش های سبک و متوسط می تواند به داشتن خوابی عمیق و راحت و تنظیم خواب برای درس خواندن در سال کنکور کمک کند. بیشتر بخوانید: فواید ورزش و پیاده روی در سال کنکور

درس خواندن در شب و شب بیداری ممنوع

 اما باید به دانش اموزانی که به باور خودشان در شب هنگام ، عملکرد بهتر و یادگیری بهتری دارند گفت که با این کار بهترین بازه زمانی که مغز قابلیت پردازش و یادگیری حداکثری را دارد ، از دست می‌دهید. با درس خواندن در شب علاوه بر از بین بردن تنظیم خواب بدن فرصت تثبیت اطلاعات و انتقال انها به حافظه بلند مدت خود را از دست می‌دهید. هرچند نمیتوان موضوع عادت و البته ژنتیک را نادیده گرفت اما میتوانید با کمک یک مشاور متخصص برای درس خواندن در روز خواب خود را تنظیم کنید و درواقع مغز خود را به بیداری در روز و خوابیدن در شب عادت بدهید.

در موسسه مشاوره کنکور آکو در کرج تمامی راهکار های غلبه به خود را آموزش میبینید و با حضور مشاورین و پشتیبان های 24 ساعته، بدون شک میتوانید خودتان را به بهترین نسخه از داوطلبان کنکور امسال تبدیل کنید.

البته برای مصمم شدن درباره تنظیم خواب برای کنکور فراموش نکنید که آزمون ها و امتحانات و ازمون سراسری در ساعات ابتدایی روز برگزار می شود و لازم است که ذهن خود را به پردازش اطلاعات در این ساعات روز عادت دهید نه در شب! اگر همیشه مغزتان در شب فعال شود و برای درس خواندن صبح زود خواب خود را تنظیم نکنید، هرگز نخواهید توانست روز کنکور به اندازه کافی به اطلاعات موجود در مغزتان دسترسی پیدا کنید.

به عنوان مشاور متخصص کنکور و یک موسسه فعال در زمینه مشاوره کنکور در کرج به شما پیشنهاد میکنیم برای افزایش ساعت مطالعه خود به سراغ شب بیداری نروید! چون مضرات آن بیشتر از منافعش است!

کلام آخر موسسه مشاوره کنکور آکو کرج در زمینه ساعت خواب کنکوری ها

 و اما در اخر اگر در هنگام مطالعه تان تمرکز ندارید یا فکر می‌کنید که در یادگیری کمی کند هستید، حتما ساعت خواب خود را مورد بررسی قرار دهید. و البته که تنظیم خواب برای درس خواندن و کنترل ساعت خواب یک کنکوری در سال کنکور یک شبه بوجود نمی آید .شما نیاز به زمان دارید و باید کمی حوصله کنید؛ زیرا خواب و ساعات خواب ما تبدیل به عادت شده اند و ترک عادات گذشته و جایگزین کردن ان ها با عادات جدید تدریجی اتفاق می افتد .

روش تنظیم خواب برای کنکور چیست؟

پیش از هرچیز بالابردن کیفیت خواب با خستگی کامل در طول روز و شرایط خواب مناسب در شب مهمترین فاکتور ها برای تنظیم خواب در سال کنکور است.

مشاوره کنکور میتواند برای تنظیم خواب در سال کنکور کمک کند؟

بدون شک بله! یک مشاور خبره و با تجربه میتواند با آموزش روش های تنظیم خواب به شما کمک کند.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا