پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور منانتخاب رشته کنکور سراسری

آموزش انتخاب رشته کنکور

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از مباحثی است که چشم هر خواننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد. در ادامه سعی خواهیم کرد که موضوع انتخاب رشته را بیشتر برایتان باز کنیم تا بتوانید انتخابی خوب و مطلوب داشته باشید. مرکز مشاوره کنکور آکو بدون توجه به مسائل جانبی در تلاش است تا مطالب مورد استفاده برای داوطلبان کنکور را از زمان شروع مطالعه برای کنکور تا روز جلسه آزمون و اعلام نتایج و انتخاب رشته را به صورت فنی آموزش بدهد.

آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری

در ابتدا برخی از اصول اولیه را درباره انتخاب رشته کنکور سراسری برای شما بیان خواهیم کرد تا بتوانید فارغ از رتبه با این موارد آشنایی کاملی داشته باشید. در حقیقت اهمیت انتخاب رشته زمانی خودنمایی خواهد کرد که شما می‌بینید، گزینه انتخابی شما به راحتی در دسترس بوده است، اما به علت انتخاب بد به نتیجه نرسیده است. پس با مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو در کرج برای آموزش رایگان انتخاب رشته کنکور سراسری همراه باشید.

انتخاب رشته کنکور سراسری بر اساس رتبه

اولین قدم آن است که شما اقدام به مشاهده رتبه خود در کنکور کنید. این کار را با ورود به سایت سازمان سنجش انجام دهید. شاید سؤال شود که کدام رتبه اولویت دارد؟

آموزش رایگان انتخاب رشته کنکور سراسری

در حقیقت در صفحه نتایج کنکور شما اعداد و ارقام مختلفی را مشاهده خواهید کرد. این اعداد به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم خواهند شد. اولین مورد موضوع رتبه کنکور بدون سهمیه است و دیگری به صورت رتبه کنکور با سهمیه خواهد بود. بدین ترتیب که آخرین ستون ارائه شده در برگه کنکور نشان دهنده این موضوع خواهد بود. در هنگام انتخاب کردن نیز باید رتبه در سهمیه آخرین ستون را اولویت قرار دهید. در ادامه بیشتر آن را توضیح خواهیم داد.

تاثیر رتبه بدون سهمیه در انتخاب رشته کنکور

این رتبه مربوط به جایگاهتان در بین کل شرکت کنندگان خواهد بود که هیچ گونه سهمیه خاص در آن لحاظ نشده است. سهمیه به دو صورت خاص و عمومی وجود دارد. خاص به معنا عضویت در خانواده شهدا یا جانبازی پدر و غیره است که به عنوان موارد سهمیه در بخش دفترچه کنکور یادداشت شده است.

بیشتر بخوانید: تاثیر سهمیه در رتبه کنکور 1401

مورد سهمیه عمومی که در این قسمت مد نظر ما است، بر اساس محل ثبت دیپلم شما، تعیین شده است. این موضوع به بحث میزان خدمات آموزشی در شرح استان اشاره کرد.

کلان‌شهرهای مهم از جمله تهران، اصفهان، تبریز و مشهد به عنوان سهمیه منطقه 1 شناخته می‌شود. بسیاری از استان‌های کشور به عنوان سهمیه منطقه 2 هستند. در مورد منطقه 3 نیز باید بیان کرد که مناطق مرزی و محروم که بیشتر مختص نقاط جنوبی کشور است، به عنوان منطقه 3 شناخته خواهد شد.

البته در نهایت همه این موارد در یک جا جمع خواهد شد و رتبه کشوری شما را به وجود خواهد آورد. شاید بپرسید که چه تفاوتی در بین رتبه در سهمیه و کشوری وجود دارد و کدام را باید ارجحیت داد؟

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری

تفاوت رتبه در سهمیه و رتبه کشوری در انتخاب رشته کنکور سراسری

در حقیقت هر دو معیاری برای رسیدن به پاسخ حد نصاب قبولی یک رشته در دانشگاهی خاص در کنکور برگزار شده خواهد بود. البته رتبه کشوری معیاری بسیار مهم‌تر خواهد بود و بهتر است که انتخاب رشته را بر اساس آن انجام دهید.

در حقیقت در کشور یک رتبه اول وجود دارد. اما وقتی به بحث سهمیه این موضوع تبدیل می‌شود، 3 رتبه یک خواهید داشت. یعنی رتبه اول در سهمیه منطقه 1، سهمیه منطقه دو و منطقه 3.

تاثیر سهمیه در رتبه کشوری به این صورت خواهد بود که فردی از منطقه 1 با درصدهایی مشابه فردی در منطقه 3، دارای رتبه‌ای دو برابری نسبت به فرد منطقه 3 خواهد بود. این موضوع برای برقراری تساوی نظام آموزشی در کنکور گنجانده شده است.

تاثیر رتبه با سهمیه در انتخاب رشته

اگر فردی هستید که به هر علتی از سهمیه استفاده می‌کنید و این موضوع درصدی بالا دارد، بهتر است که متناسب با آن انتخاب رشته را انجام دهید. رقابت نیز در مسیر سهمیه های اختصاصی بین داوطلبان بسیار زیاد خواهد بود و در صورت استفاده از آن باید حواستان باشد که رتبه شما دیگر ارزش نخواهد داشت. حالا که اطلاعات کافی درباره رتبه کنکور و تاثیر آنها در انتخاب رشته کنکور سراسری کسب کردید، بهتر است به آموزش رایگان انتخاب رشته صحیح کنکور بپردازیم.

بیشتر بخوانید: توضیح درباره همه سهمیه های کنکور سراسری

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری

برای این کار بهتر است بدانید که باید ابتدا در سایت سنجش اقدام به خرید کد انتخاب رشته دانشگاه سراسری، آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی کنید. با هر کد قادر به انتخاب در همان فیلد خواهید بود. این کد یکبار مصرف است و فقط برای یک نفر قابل استفاده خواهد بود.

مشاوره رایگان و آموزش انتخاب رشته برای کنکور

البته یک نکته را بیان باید کرد که حتماً حواستان باشد که اگر می‌خواهید از دانشگاه پیام نور یا غیر انتفاعی بهره ببرید، باید تیک آن را زمان پر کردن برگه ثبت نام در کنکور در اواسط بهمن ماه پر کرده باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه ثبت نام کنکور

حالا برای شروع خود فرایند ثبت نام بهتر است که طبق مراحل زیر به پیش بروید تا بتوانید انتخاب رشته کنکور خوبی را داشته باشید. آموزش رایگان اتخاب رشته سراسری کنکور تازه از اینجا شروع میشود.

آموزش رایگان انتخاب رشته کنکور سراسری

در هر زیر گروه درسی که کنکور داده باشید، قطعاً رشته‌ای را مد نظر دارید. نتخاب هدف اولین مرحله برای شروع درس خواندن برای کنکور است. اما به هر حال اگر جوابتان خیر است با چندین پرسش قادر هستید که به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

اهل چه چیزهایی هستید؟ علایقتان چیست؟ فردی هنری هستید و تصور زیاد می‌کنید یا خیر؟ قدرت تکلم بالا دارید یا خیر؟ دوست دارید در آینده و با توجه به کارتان با مردم در ارتباط باشید یا خیر؟

البته باید بیان کرد که داوطلبین تجربی در این قسمت زیاد با چالش روبرو نبوده و رشته خود را انتخاب کرده‌اند. حال پس از انتخاب گزینه مد نظر وقت آن است که به سراغ مرحله بعدی بروید.

تعیین رشته برای از انتخاب رشته کنکور

شاید بتوان گفت که قسمت چالش برانگیز داستان همین جا خواهد بود. شما باید ابتدا و قبل از انتخاب دانشگاه، رشته را انتخاب کنید. این واقعیتی است که رشته با شما خواهد ماند و دانشگاه 4 سال است. پس رشته را در اولویت قرار دهید.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته های تجربی و ریاضی و انسانی

در ادامه برخی از رشته‌ها را به تفکیک زیر گروه برای شما بیان خواهیم کرد تا بدانید که آخرین قبولی به چه صورتی بوده است. بدین ترتیب قادر هستید که پس از انتخاب رشته، به درستی اقدام به چینش رشته‌ها کنید.

آموزش رایگان انتخاب رشته ریاضی

تنوع رشته در این زیر گروه بسیار زیاد خواهد بود و تقریباً همگی در دانشگاه قبول می‌شوند. البته جنگ بر سر رشته‌های خوب و دانشگاه‌های آن همچنان ادامه دارد که به شرح زیر خواهد بود.

دانشگاهآخرین رتبه قبولی
تهران890
صنعتی شریف410
خواجه نصیر1300
امام خمینی قزوین3812
امیر کبیر1012
صنعتی اصفهان2658
فردوسی مشهد3761

لیست رتبه های بالا برای قبولی در رشته‌های مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر و عمران است. این قبولی که به عنوان آخرین رتبه بیان شده برای رشته عمران است و عموماً برای مواردی نظیر برق و مکانیک باید بیشتر تلاش کنید. به طور کلی دانشگاه‌های تهران نیازمند رتبه حداکثر 1500 در کشور هستند که بتوانید به نتیجه مطلوب دست یابید.

انتخاب رشته کنکور انسانی

قبولی در دانشگاه‌های انسانی نیز به شرح زیر است.

دانشگاهآخرین رتبه قبولی
تهران870
امیر کبیر1115
امام خمینی قزوین3172

این رتبه‌ها برای رشته حقوق و همچنین فقه و حقوق بیان گردیده است. واقعیت این است که دامنه قبولی در رشته‌های انسانی بسیار زیاد بوده و اینجا صرفاً به عنوان نمونه برایتان بیان شده است.

آانتخاب رشته کنکور تجربی

این موضوع را به شکلی دیگر بیان می‌کنیم. علت این است که اولویت افراد قبولی در رشته مد نظر خواهد بود و موضوع دانشگاه زیاد اولویت ندارد.

رشتهآخرین رتبه قبولی در کشور
دندان پزشکی732
پرستاری1200
پیرا پزشکی1610
بینایی سنجی6150
دامپزشکی1739

این لیست‌ها در تمامی رشته‌ها بسیار گسترده خواهد بود و بهتر است برای آگاهی از قبولی دقیق به تیم مشاوره کنکور آکو مراجعه کنید تا به صورت جزئی‌تر این موارد را برای شما باز کنند و انتخاب‌های ممکن شما را در اختیارتان قرار دهند.

وارد کردن کد رشته محل های انتخاب رشته

این مرحله از اهمیت بالایی در انتخاب رشته کنکور برخوردار است. از طرفی شما فقط کد را در هنگام انتخاب رشته وارد می‌کنید، پس یادداشت کردن آن بسیار الزامی خواهد بود. بعد از وارد کردن هر کد بهتر است که نام نوشته شده روبروی آن را به طور کامل بخوانید و با چیزی که خودتان در ذهن دارید، مطابقت دهید.

این را از مشاوران آکو به یادگار داشته باشید که برای انتخاب رشته از محال‌ترین گزینه باید آغاز کرد. یعنی بهتر است که از بهترین دانشگاه تا انتخاب‌های بعدی خود را بنویسید و وارد کنید.

رشته 300x135 1

هر ساله متقاضیان نسبت به رشته خاصی متفاوت خواهد بود و شاید در رشته دلخواهتان قبول شوید. الزاماً اعداد به معنای عدم قبولی یا قبولی نخواهد بود و باید تمام گزینه‌ها را مد نظر قرار داد.

آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری رایگان در مرکز مشاوره کنکور آکو

انتخاب رشته کنکور از مواردی است که به هیچ وجه نمی‌توان به راحتی از آن عبور کرد. در تیم آکو تلاش بر این است که تمامی تلاش شما را به سر منزل مقصود برسانیم و نتیجه دلخواهتان به دست آید. بهتر است که به هیچ وجه به دنبال راه‌های بیهوده نروید و برای  انتخاب رشته رایگان و آموزش راه های موفقیت در کنکور با آکو در تماس باشید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره دفترچه انتخاب رشته کنکور

بهتر است که در انتخاب رشته همه چیز را لحاظ کنید و انتخابی معقول داشته باشید تا بتوانید به بهترین گزینه دست پیدا کنید. بررسی همه شرایط از مهم‌ترین اقدامات خواهد بود.

اردو مطالعاتی عید نوروز کنکور

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا