پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

خبر

اعلام نتایج کنکور تیر 1402 و انتخاب رشته

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
3.5/5 - (78 امتیاز)

بعد از گذشت بیش از یک ماه از کنکور 1402 برگزار شده در گروه آزمایشی تجربی و ریاضی و انسانی، فقط شاهد شایعاتی درباره اعلام نتایج کنکور تیر 1402 هستیم و این شایعات گفته اند که تا آخر هفته جاری یعنی تا حداکثر 20 مرداد 1402 نتایج اولیه در سایت قرار میگیرد و انتخاب رشته در هفته آینده آغاز میشود.

نتایج کنکور تیر 1402 در روز جمعه 20 مرداد ماه 1402 حوالی ساعت 10 شب اعلام شد و از طریق وبسایت رسمی سازمان سنجش و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور ارائه شده در هنگام ثبت نام کنکور 1402 نتایج تراز های کنکور و تراز امتحانات نهایی(سوابق تحصیلی) را مشاهده کنند.(بررسی تراز های کنکور 1402)

هنوز رتبه های داوطلبان و ریز مجاز بودن و نبودن داوطلب مشخص نشده است، رتبه های برتر مشخص نشده اند و درباره شروع انتخاب رشته و یا حتی انتشار دفترچه انتخاب رشته هم صحبتی نشده است.

دانش آموزان بیش از هر چیز نگران دوران انتخاب رشته کنکور هستند که احتمالا قرار است در کمتر از یک هفته آغاز و پایان یابد. در اخبار موثقی از سوی سازمان سنجش درباره فرایند اعلام نتایج و انتخاب رشته اعلام شده است که:

نتایج کنکور 1402 در دو مرحله اعلام aشد که اولی نمرات خام و دومی رتبه کشوری و رتبه در سهمیه دانش آموز همراه با تراز علمی امتحانات نهایی او بود. کارنامه نهایی در روز شنبه 28 مرداد 1402 از طریق سایت سنجش منتشر شد. کارنامه امسال باتوجه به افزایش میزان تاثیر سوابق تحصیلی در رتبه کنکور متفاوت است.

با تیم مشاوره تحصیلی کنکور آکو همراه باشید تا بیشتر درباره علت دیر تر آمدن نتایج کنکور 1402، عواقب آن و ترتیب اقدامات لازم دانش آموز برای قبولی در دانشگاه صحبت کنیم.

علت تاخیر در اعلام نتایج کنکور تیر 1402

متاسفانه امسال کلا سال عجیبی برای کنکوری ها بود! هر ماه خبر جدیدی درباره شرایط برگزاری کنکور میشنیدیم و این اضطراب بی شک دانش آموزان و حتی تا حدی مشاوران کنکور را نیز در بر میگرفت. حذف دروس عمومی در کنکور و سخت شدن بیش از اندازه امتحانات نهایی در برخی دروس ، دو مرحله ای شدن کنکور، افزایش میزان تاثیر معدل نهایی در کنکور و حالا هم اعلام نشدن به موقع نتایج و انتخاب رشته کنکور 1402!

علت تاخیر در اعلام نتایج کنکور تیر، زمانبر بودن فرایند میانگین گیری تراز امتحانات نهایی دانش آموزان و انتقال آن به سازمان سنجش برای تاثیر نمرات در نتایج کنکور 1402میباشد.
بر اساس تقویم آموزش و پرورش تا مرداد ماه فرصت داشته است سوابق تحصیلی داوطلب را به سنجش ارائه کند اما ۱۰ مرداد این سوابق به سنجش ارائه شده است.
برخی منابع خبر از اشتباه آموزش‌وپرورش در ترازدهی سوابق تحصیلی و برگشت دادن ترازها توسط سازمان سنجش به این وزارت می‌دهند !!!

گفته میشود علت حذف دروس عمومی و بالا بردن تاثیر معدل، بیشتر کردن میزان اثر گذاری تحصیل 12 ساله دانش آموزان در آینده شغلی شان بوده است اما در حال حاضر شاهد عدم توانایی مدیریت آموزش و پرورش برای برگزاری عادلانه امتحانات و تصحیح بدون خطا برگه های نهایی و حتی ناتوانی در ارائه تراز علمی امتحانات نهایی و تسریع پروسه اعلام نتایج هستیم!

از نتایج این بی برنامگی و تاخیر در اعلام نتایج کنکور تیر 1402 و شروع فرایند انتخاب رشته هرچقدر که بگوییم کم گفته ایم:

  • کمتر شدن مدت زمان انتخاب رشته کنکور 1402
  • عجله و اضطراب دانش آموزان برای بررسی دفترچه انتخاب رشته
  • تغییرات کارنامه و رتبه و نتایج به درسی اعلام و در نظر گرفته نمیشود
  • بلاتکلیفی بچه هایی که میخواهند پشت کنکور بمانند تا آخر تابستان
  • فرصت کم برای شناخت کافی و ثبت نام دانشگاه به ویژه برای بچه های شهرستان
  • مشخص نبودن وضعیت سهمیه ها و شرایط تحصیل اتباع برای تمدید اقامت
  • عدم مشخص بودن شرایط داوطلبان شبهه دار

بعد از اعلام نتایج مهلت انتخاب رشته کنکور 1402 کم میشود؟

هرساله تا حداکثر 18 مرداد ماه نتایج اعلام شده بود و بچه ها تا 20 الی 25 مرداد درگیر انتخاب رشته بودند. و بعد از حدود دو هفته یا 20 روز نتایج نهایی اعلام و بچه ها برای ثبت نام دانشگاه اقدام میکردند. اما امسال که به گفته خود سازمان سنجش قرار است در دور مرحله نتایج را داشته باشیم و بچه ها فرصت انتخاب بین دو کنکور را داشته باشند، این فرایند هنوز شروع نشده است.

احتمال میرود که فرصت یک هفته ای انتخاب رشته که معمولا 2 الی 3 روز هم تمدید میشد، امسال کمتر طول بکشد و تا اول شهریور قطعا باید کار انتخاب رشته و اولویت بندی داوطلبان انجام شده باشد.

بعد از اعلام نتایج داوطلبان شبهه دار چه میشوند؟

سال های گذشته برای داوطلبان شبهه دار چکار کردند؟ بعد از ورودشان به دانشگاه و تقریبا تمام شدن دوره تحصیلشان، با برگزاری چند جلسه دو فوریتی و دادگاه و ثابت شدن جرم، توانستند با ادعا برای عدم وجود قانون قبل از ورود به دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهند و حتی رئیس سازمان سنجش برای محکوم کردن متقلبان به مدت یک سال حکم انفصال از خدمات دولتی دریافت کرد. متن این خبر عجیب و ناراحت کننده را در ادامه همراه با ذکر منبع میخوانید:

یکی از شعب دیوان عدالت اداری بدون توجه به دفاعیات با صدور دستور موقت، دستور بازگشت برخی از داوطلبان شبهه دار به دانشگاه را صادر کرده است؛ در حالی که دفاعیات سازمان از طریق نماینده‌‌ی قانونی سازمان به شعبه مربوطه ارسال شد، حکم انفصال رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از خدمت دولتی به مدت یک سال صادر شد.

باشگاه خبرنگاران

تغییرات کارنامه نتایج کنکور 1402 به چه صورت خواهد بود؟

حقیقت را بخواهید بدانید هیچکس به طور قطع نمیتواند بگوید که قطعا فلان اتفاق خواهد افتاد اما ظاهرا خبری درز کرده است که اولا دریافت کارنامه بدون شماره داوطلبی و شماره پرونده و … هم ممکن است. و در ضمن کارنامه شامل بخش جداگانه برای سوابق تحصیلی خواهد بود که نمره دانش آموز، میانگین کل و تراز کل و تراز دانش آموز را همراه با میزان درصد مثبت یا منفی آن درس در رتبه کنکور دانش آموز ذکر خواهد کرد.

احتمالا کارنامه نتایج کنکور تیر 1402 برای داوطلبان یک بخش مجزا برای کنکور دی نیز داشته باشد و در همین کارنامه مشخص کرده باشد که قرار است کدام کنکور برای انتخاب رشته در نظر گرفته شود. تصویر زیر را مشاهده نمایید.

کارنامه کنکور تیر 1402
اعلام نتایج کنکور تیر 1402 و انتخاب رشته 4

برای دریافت کارنامه از سایت سنجش باید چکار کنیم؟

اول از همه صبر و صبر و صبر برای دیدن نتیجه شاهکار نوابغ آموزش و پرورش و سازمان سنجش! در مرحله دوم نیز بعد از قرار گرفتن لینک اعلام نتایح کنکور تیر 1402 میتوانید به کمک نام کاربری و رمز عبوری که در هنگام ثبت نام وارد کرده اید در سامانه وارد شوید و اطلاعات مربوطه را مشاهده کنید.

البته اعلام شده است که احتمالا نتایج را کما فی السابق با شماره پرونده و شماره داوطلبی و سریال خریداری شده نیز میتوان مشاهده کرد ولی در صورتی که این اطلاعات را ندارید نام کاربری(کد ملی) و رمز عبور ثبت نام برای شما کافی است.

ورود به سامانه اعلام نتایج کنکور تیر 1402

بعد از مشاهده نتایج کنکور 1402 باید چکار کنیم؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، باید دفترچه انتخاب رشته را دانلود کنید، 400 صفحه را با دقت بخوانید، درباره دانشگاه ها و رشته های مورد علاقه خود و بازار کارشان، فرهنگ دانشگاه محل تحصیل، نوع بومی گزینی رشته یا دانشگاه مد نظر ، احتمال قبولی به کمک نرم افزار انخاب رشته و شرایط خانوادگی خود را در نظر بگیرید.

الگوریتم های انتخاب رشته ویژه خودتان را استخراج کنید و نهایتا فرم نمونه انتخاب رشته را با کد رشته محل ها و نام دانشگاه و رشته برای اطمینان بنویسید. نهایتا به همان روش هایی که پیش از این درباره اش صحبت کردیم وارد پورتال سازمان سنجش خود شوید و کد رشته محل ها را به ترتیب اولویت وارد و ثبت کنید.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم مراحل اولیه یکسان است با این تفاوت که انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای همه رشته ها بجز “پزشکی، دندانپزکشی، داروسازی، دامپزشکی و دکتری پیوسته بیوتکنولوژی در سایت آزمون دانشگاه آزاد انجام میشود.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

  1. انشالله هرکس زحمت کشیده و تلاش کرده امروز نتیجه ی عالی دریافت میکنه.نگران نباشید خدا بزرگه

  2. انشالله هرکس زحمت کشیده و تلاش کرده امروز نتیجه ی عالی دریافت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا