خبر

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 چگونه خواهد بود؟ پشت کنکور بمانیم یا نه؟

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
4.3/5 - (3 امتیاز)

باتوجه به آخرین اطلاعیه های ساز شیوه برگزاری آزمون سراسری تغییرات بزرگی  ایجاد شده است و این تغییرات فقط به حذف دروس عمومی از کنکور سراسری یا حذف ضرایب دروس در کنکور ختم نمیشود. مهمترین تغییری که هنوز هم به نقطه ثبات خود هم نرسیده است میزان تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 و 1404 است که ظاهرا قرار است تغییر کند و علاوه بر پایه دوازدهم ، امتحانات نهایی دهم و یازهم نیز به نمرات تاثیر گذار در کنکور تبدیل شود.

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 در هر پنج رشته تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان نسبت به کنکور 1402 ، 10 درصد افزایش یافته یعنی تاثیر سوابق در این کنکور 50 درصد خواهد بود و این تاثیر مثل شرایط تاثیر سوابق تصیلی 1402 به طور قطعی اعمال می شود.

تاثیر معدل بر رتبه کنکور در سال های قبل از 1402 تاثیری کاملا مثبت بوده است و در چند سال گذشته درصد این تاثیر افزایش یافته است. اما از سال 1402 به بعد تاثیر معدل قطعی خواهد بود و نمره امتحانات نهایی و درواقع تلاش دانش آموز در دوران تحصیل وی میتواند برای او سرنوشت ساز باشد. به همین دلیل نیز شرایط ترمیم معدل برای داوطلبان در نظر گرفته شده است.

درحال حاضر دانش آموزان نظام جدید در پایه دوازدهم امتحان نهایی میدهند که روی کنکور تاثیر دارد و داوطلبان آزاد نظام قدیک که بعد از سال 1384و قبل از 97 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و در سال سوم دبیرستان امتحانات نهایی داده اند میتوانند روی سوابق تحصیلی خود حساب کنند. .

نحوه تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403

در چند سال گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیماتی گرفته است تا داوطلبان کنکوری عادلانه تر بدهند . هر داوطلبی دارای کد سوابق تحصیلی است که در زمان ثبت نام کنکور باید کد را در دفترچه ثبت نام اعمال کند این کد نمرات امتحانات نهایی، سوابق تحصیلی و ریز نمرات را در بر میگیرد که برای دریافت آن باید به پورتال شخصی خودتان در سایت وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنید.

نحوه گرفتن کد سوابق تحصیلی برای کنکور سراسری

شروع تاثیر قطعی نمرات امتحانات نهایی از کنکور 1402 شروع شد و قرار بر این است که تا سال 1405 این قانون جدید قطعی شود. اما مشمولان تاثیر معدل کنکور 1403 به بعد چه کسانی خواهند بود؟ آیا لازم است که داوطلبان برای دهم و یازدهم خود هم ایجاد سوابق تحصیلی کنند؟

نحوه تاثیردرصد و میزان تاثیردروس پایه موثرسال برگزاری آزمون
تاثیر قطعیچهل درصدمعدل نمرات دروس تخصصی و عمومی پایه دوازدهمسال 1402
تاثیر قطعیپنجاه درصدمعدل نمرات دروس تخصصی و عمومی پایه دوازدهمسال 1403
تاثیر قطعیشصت درصدمعدل نمرات دروس تخصصی و عمومی پایه دوازدهمسال 1404
تاثیر قطعیشصت درصدمعدل نمرات دروس تخصصی و عمومی پایه های دهم ، یازدهم  و دوازدهمسال 1405

مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

افرادی که مدرک آن ها نظام قدیم است و از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم خود را گرفته اند و مدرک دیپلم آن ها یکی از رشته های تجربی ، انسانی ، ریاضی و علوم و معلرف اسلامی است سوابق تحصیلی شامل حالشان می شود. هنوز تصمیم گرفته نشده است که برای سوابق تحصیلی دهم و یازدهم باید از امتانات ترمیم معدل استفاده کرد یا خیر اما چیزی که مسلم است برگزاری امتحانات نهایی برای این دو پایه در سال آینده است.

مطابق برنامه امتحانات نهایی خرداد 1402 دو درس از پایه های دهم و یازدهم به صورت نهایی برگزار شد که توجهات را نسبت به دروس فارسی و عربی و ریاضی نیز بیشتر شد.

گروهی دیگر از افراد که سوابق تحصیلی شامل حالشان می شود داوطلبان نظام قذیمی هستند که از سال 91 به بعد مدرک پیش دانشگاهی خود را در یکی از رشته های تجربی ، انسانی ، ریاضی و علوم و معارف اسلامی گرفته اند . گروه دیگر داوطلبانی هستند که نظم آموزشی آن ها جدید است و بعد از سال 1398 مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی و علوم و معارف اسلامی گرفته اند .

به طور کلی هر داوطلبی که در کنکور 1402 به بعد شرکت میکند مشمول تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور خواهد بود. مگر اینکه زیاد به فکر قبولی شدن در کنکور نباشید و تاثیر منفی نمره صفری که برای همه دروس عمومی و تخصصی در کنکور خواهید دید برایتان مهم نباشد.

حتی داوطلبان کنکور های نظری و هنر و زبان که دیپلم فنی رفه ای یا کار و دانش دارند، باید با شرکت در امتحانات نهایی دیپلم مجدد در یکی از سه دوره خرداد، شهریور یا دی برای دروس عمومی و تخصصی مورد آزمون سوابق تحصیلی ایجاد کنند.

هنوز کسی اعلام نکرده است که برای نمرات امتحانات نهایی دهم و یازدهم چه کاری باید انجام داد یا آموزش و پرورش به فکر برگزاری امتحانات ترمیم معدل و دیپلم مجدد برای این دو رشته هست یا نه.

واقعا هم داوطلبان هم مشاوران کنکور نیز به دنبال مسئولانی هستند که بتواند قبل از شروع ثبت نام داوطلبان برای کلاس های کنکور و مشاوره داوطلبان یازدهمی در سال 1402 راهنمایی درست و دقیقی به همه بدهد.

برای ترمیم معدل برای کنکور 1403 از کجا اقدام کنیم؟

احتمال میرود روند ثبت نام ترمیم معدل برای کنکور 1403 نیز درست مثل سال 1402 از طریق مدارس انجام شود و داوطلبان برای شناخت مدارس محل ثبت نام نیاز به مراجعه به آموزش پرورش داشته باشند. اما ترمیم معدل برای کنکور 1403 هنوز شبهات مهم تری از وزه های ثبت نام دارد و آن هم اولا تعداد دفعات مجاز برای ترمیم معدل داوطلبان است.

چرا طبق تصمیم گیری شورای عالی انقلاب ناگهان از 10 مرتبه فرص3ت ترمیم معدل و دریافت خزینه رسیدیم به یکبار ترمیم معدل آنهم فقط برای دوازدهم؟ آیا سال آینده داوطلبان کنکور باید برای دهم و یازدهم هم ترمیم معدل کنند؟ یعنی اگر یک داوطلب نظام قدیم باشد و بخواهد کنکور بدهد باید سه دوره پشت سر هم دهم و یازدهم و دوازدهم را امتحان بدهد و بلافاصله بعد هم کنکور بدهند؟

و برای این کار هم فقط یک بار فرصت دارند؟ دانش آموزان چطور برای کنکور برنامه ریزی کنند وقتی نمیدانند تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 چگونه است و باید دهم و یازدهم را اول شروع کنند به خواندن و تابستان و نیمه اول دوازدهم را به دهم و یازدهم اختصاص دهند یا خیر؟

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. جدا از بی برنامگی گسترده در ثبت نام ترمیم و عدم هماهنگی سایت ها و سازمان ها، میزان تقلب بسیار بالاست، در حوزه ای ک من امتحان میدم، اکثرا از گوشی استفاده میکنن، حوزه من یک سالن بزرگ فوتسال هست ک فقط دوتا مراقب داره و اکثرا از گوشی تقلب میکنن. تمام سوالات هم ک قبل از امتحان در تلگرام پخش میشه، بخدا قسم این عدالت نیست، باید تاثیر قطعی معدل رو ملغی اعلام کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا