پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی رشتهرشته های شناور

رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه یکی دیگر از رشته های دانشگاه فرهنگیان است. رشته های دانشگاه فرهنگیان به هدف تربیت و آموزش نیرویی از افراد توانمندی ارائه می شود که بتوانند در آینده به آموزش بپردازند. رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه یا همان رشته آموزش کودکان استثنایی از رشته های شناوری است که متقاضیان از هر سه رشته تجربی, ریاضی و انسانی می توانند در کنکور شرکت کرده و جهت انتخاب این رشته اقدام کنند.

برای انتخاب رشته و گرفتن وقت مشاوره تحصیلی با شماره تلفن 02633408944 تماس بگیرید.

معرفی رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه بپردازیم. همان‌طور که از نام این رشته پیداست این رشته به طور مستقیم با کودکان استثنایی در ارتباط است و منظور از کودکان استثنایی کودکانی است که از ضعف جسمی و روحی رنج می‌برند.

کودکان نابینا، ناشنوا، عقب‌مانده ذهنی، دارای معلولیت جسمی، کودکان مبتلا به اختلالات عاطفی – اجتماعی می‌باشند و هدف از ایجاد این رشته دانشگاهی تربیت نیروی متخصص در زمینه آموزش و ایجاد فرصت‌های مناسب برای این افراد می‌باشد. در ادامه به معرفی کامل رشته آموزش کودکان استثنایی می پردازیم.

1 5

حدود سه درصد از افراد هر جامعه دچار معلولیت و یا عقب‌ماندگی ذهنی هستند. این افراد نیاز به محیط آموزشی و آموزش‌های خاص دارند و برای این آموزش‌های خاص نیاز به نیروی متخصص در این زمینه می‌باشد. رشته آموزش کودکان استثنایی به‌منظور تربیت افراد با مهارت در زمینه ارتباط و آموزش با کودکان استثنایی می‌باشد.

این رشته زیر گروه رشته‌های نظری یعنی علوم‌ تجربی، ریاضی و انسانی بوده و جز رشته‌های پرطرفدار کنکور است. زیرا افراد استثنایی جزو افراد مهم و ارزشمند یک جامعه هستند و کمک به آن ها برای داشتن زندگی سالم و هدفمند از اهداف هر جامعه ای باید باشد. دانشجویان این رشته علاوه بر تدریس، نحوه ارتباط و برخورد با این دسته از کودکان را هم آموزش می‌بینند و توانایی های لازم برای کار با دانش آموزان را بدست می آورند. لازم به ذکر است فارغ‌ التحصیلان این رشته پس از اتمام درس جذب در آموزش و پرورش مشغول به کار می شوند.

توانایی های لازم برای رشته دانش آموزان با نیازهای ویژه

باتوجه‌ به اینکه کودکانی که دانش‌ آموختگان این رشته با آنها سروکار دارند دارای مشکلاتی می‌باشند، نیاز است فرد توانمندی‌های لازم برای ارتباط با این افراد را داشته باشد. تمرکز اصلی این رشته این است که توانمندی‌ها و استعدادهای این کودکان شناخته شده و پرورش داده شود.

اکثر افراد دارای معلولیت افراد باهوشی هستند که نیاز است هوش آنها پرورش پیدا کند. فردی که رشته آموزش کودکان استثنایی را انتخاب می‌کند باید صبر و حوصله زیادی برای حضور در این حیطه شغلی داشته باشد و با عشق بتواند وظیفه خود را نسبت به این کودکان خاص انجام دهد.

در این صورت می‌تواند ارتباط بهتری با این کودکان بگیرد. همچنین معلم این کودکان باید تلاش کند تا اعتماد به‌ نفس دانش‌آموزان افزایش پیدا کرده و توانایی کنترل رفتارهای ناهنجار این کودکان را نیز داشته باشد. تیپ‌های شخصیتی مناسب برای این شغل و رشته عبارت‌اند از:

 • ESFJ
 • ISFJ
 • ESFP
 • ISFP

برای اطلاع از تیپ شخصیتی می توانید در آزمون MBTI شرکت کنید. یکی از مهم ترین مهارت های معلمان, مهارت شناخت ویژگی های مختص به هر کودک می باشد. از آنجایی که هر یک از دانش آموزان استثنایی توانایی های ذهنی متفاوت و خاص خودش را دارد, تدریس و تفهیم مطالب درسی به هر یک از آن ها ممکن است با دیگری متفاوت باشد. بنابر این یک معلم خوب و با استعداد می تواند این تفاوت ها را تشخیص دهد و بر اساس آن عمل کند.

وظایف معلمان در قبال دانش آموزان استثنایی چیست؟

کار معلمان در قبال دانش آموزان استثنایی با کار معلمان عادی تفاوت‌های بسیاری دارد چراکه این معلمان با افرادی که دارای ناتوانی‌های جسمانی و یا مشکلات عاطفی و رفتاری هستند در ارتباط‌اند و می توان گفت وظایف دشوارتر و مسئولیت بیش تری بر دوش این معلمان قرار دارد. برخی از وظایف معلمان دانش آموزان استثنایی در لیست زیر آورده شده است.

 • آموزش دروس متناسب با نیازهای کودکان خاص
 • ایجاد ارتباط دوستانه با دانش‌آموزان خاص
 • همکاری با سایر متخصصان این حیطه
 • استفاده از ابزار آموزشی متناسب با توانمندی دانش‌آموزان خاص
 • نمره دهی و سنجش دانش‌آموزان خاص باتوجه‌به شرایط
Teachers formative assessment

دانشگاه های ارائه دهنده رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه

بعد از آن که رشته آموزش دانش آموزان با شرایط خاص را بهتر شناختیم و فهمیدیم برای ان که در این رشته موفق شده و معلم خوبی برای این دانش آموزان باشیم باید چه توانایی هایی را در خودمان پرورش بدهیم, لازم است تا دانشگاه هایی را که رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه را ارائه می دهند بررسی کنیم. این دانشگاه ها به این صورت هستند:

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع آزمون
پردیس شهید چمرانفرهنگیان22تهرانمردبا آزمون
پردیس نسیبه تهرانفرهنگیان20تهرانمردبا آزمون
پردیس شهید باهنر اصفهانفرهنگیان8اصفهانمردبا آزمون
پردیس شهید بهشتی مشهدفرهنگیان2مشهدمردبا آزمون
شهید باهنر شیرازفرهنگیان7شیراززنبا آزمون
پردیس فاطمه الزهرا تبریزفرهنگیان1تبریززنبا آزمون
پردیس امام علی رشتفرهنگیان2رشتمردبا آزمون
پردیس بنت الهدی صدر قزوینفرهنگیان2قزوینزنبا آزمون
پردیس فاطمه الزهرا اصفهانفرهنگیان6کاشانزنبا آزمون
پردیس شهید رجایی سمنانفرهنگیان10سمنانزنبا آزمون
پردیس شهید باهنر همدانفرهنگیان1همدانزنبا آزمون
پردیس حضرت معصومهفرهنگیان4قمزنبا آزمون
پردیس بهرالعلوم شهر کردفرهنگیان1شهر کردمردبا آزمون
پردیس شهید باهنر اراکفرهنگیان1اراکمردبا آزمون
پردیس آیت الله خامنه ای گرگانفرهنگیان2گرگانمردبا آزمون
پردیس زینب کبری اراکفرهنگیان3اراکزنبا آزمون
پردیس شهید باهنر کرمانفرهنگیان1کرمانزنبا آزمون
پردیس شهید پاک نژاد یزدفرهنگیان4یزدمردبا آزمون
پردیس فاطمه الزهرا یزدفرهنگیان3یزدزنبا آزمون
پردیس شهید رجایی کرمانشاهفرهنگیان1کرمانشاهمردبا آزمون
پردیس امام جعفر صادقفرهنگیان1بجنوردزنبا آزمون
پردیس رسالت زاهدانفرهنگیان3زاهدانزنبا آزمون
پردیس شهید مطهری زاهدانفرهنگیان6زاهدانمردبا آزمون
پردیس شهید رجایی شیرازفرهنگیان5اقلیدمردبا آزمون
پردیس بنت الهدی صدر سنندجفرهنگیان1سنندجزنبا آزمون
پردیس امام جعفر صادقفرهنگیان2ایلامزنبا آزمون
پردیس شهید مدرسفرهنگیان2ایلاممردبا آزمون

دروس دانشگاهی رشته دانش آموزان با نیازهای ویژه

رشته آموزش کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی به‌صورت تک گرایش در دانشگاه فرهنگیان ارائه می‌شود اما در مقطع ارشد یکی از گرایش‌ های رشته روان‌ شناسی به‌ حساب می ­­آید. دوره کارشناسی 4 ساله است و دانشجویان موظف به گذراندن 150 واحد درسی می‌باشند. در ادامه می توانید واحدهای درسی هر بخش را در جدول زیر مشاهده کنید.

دروس عمومیتربیتیدروس تخصصیاختیاری
26 واحد27 واحد97 واحد4 واحد

حالا برای آنکه با درس های هر بخش بیش تر آشنا شوید می خواهیم دروس مربوط به هر واحد درسی را معرفی کنیم. در ابتدا دروس عمومی را مشاهده می کنید:

مبانی نظری اسلامبهداشت و کمک‌های اولیهادبیات فارسیزبان عمومی
ک درس از دروس اخلاق اسلامیتربیت بدنی 2تربیت بدنی 1

دروس تربیتی و اختصاصی

موزش در اختلالات گفتار و زبانآموزش دانش‌آموز با آسیب ذهنیآموزش در اختلال چند معلولیتیروش‌های مشاوره و مصاحبهروان‌شناسی رشد کودکی و نوجوانی
کارورزی پروژه کارشناسیآموزش دانش‌آموز با آسیب شنواییآموزش در اختلال  ADHDبازی و حرکت‌درمانیجامعه‌شناسی عمومی
پژوهش و توسعه حرفه‌ایآموزش دانش‌آموز با آسیب بیناییآموزش در اختلال طیف اوتیسمتهیه مواد و وسایل آموزشیجامعه‌شناسی آموزش‌وپرورش
مواد و وسایل آموزشیآموزش در اختلال جسمی – حرکتیکاربرد رسانه و فناوری اطلاعات و آزمون‌های روانی و تشخیصیکمک‌آموزشیاقتصاد آموزش‌وپرورش
روش تدریس علوم‌تجربی و اجتماعیروش تدریس ریاضیروش تدریس زبان فارسیروان‌شناسی تربیتیمقدمات مدیریت آموزشی
مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسیآموزش‌وپرورش کودکان استثنایی

کارنامه قبولی رشته دانش آموزان با نیازهای ویژه

در این قسمت به ارائه چند کارنامه قبولی در رشته آموزش کودکان استثنایی می‌پردازیم. شما می‌توانید با استفاده از این کارنامه‌ها به‌صورت حدودی متوجه شوید برای قبولی در این رشته به چه رتبه و درصدهایی نیاز دارید.

کارنامه قبولی رشته آموزش کودکان استثنایی
کارنامه قبولی – انسانی
کارنامه قبولی رشته آموزش کودکان استثنایی
کارنامه قبولی – تجربی
کارنامه قبولی رشته آموزش کودکان استثنایی – ریاضی

آینده شغلی رشته دانش آموزان با نیازهای ویژه

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند پس از اتمام درس خود در مراکز مربوطه مشغول به کار شوند. برای مثال این افراد می‌توانند استخدام آموزش‌ و پرورش شوند و در مدارس زیر نظر آموزش‌ و پرورش مشغول به کار شوند. در لیست زیر مواردی از مشاغل مربوط به رشته آموزش کودکان استثنایی را مشاهده می‌کنید:

 • کارشناس گزینش و تشخیص کودکان عقب‌مانده ذهنی
 • کارشناس آموزش‌وپرورش کودکان و دانش‌آموزان عقب‌مانده ذهنی
 • دبیر مدارس دانش‌آموزان استثنایی (عقب‌مانده ذهنی)
 • مربی مراکز نگهداری کودکان عقب‌مانده ذهنی
 • مدیر مراکز کودکان و دانش‌آموزان عقب‌مانده ذهنی

نکته قابل‌توجه این است که فارغ‌التحصیلان رشته های دانشگاه فرهنگیان 5 سال طرح تعهد خدمت دارند و باید در یکی از مدارسی که توسط آموزش‌ و پرورش مشخص می‌شود طرح خود را بگذرانند بنابراین امکان خروج از کشور را هم ندارند. از لحاظ درآمدی بسته به تجربه کاری و تحصیلاتی که دارند متفاوت می‌باشد اما بطور میانگین درآمد معلمان با درآمد کارمندان برابر است.

تجربه کاری و مقطعی که معلم در آن تدریس می کند در درآمدی که دارد تاثیر می گذارد. همچنین اگر تدریس بطور خصوصی هم داشته باشند حقوق بیش تری را نسبت به حقوق ماهانه در مدرسه خواهند داشت.

تحصیل در رشته آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه در خارج از کشور

به علت اهمیت بالایی که کشورهای جهان برای کودکان با شرایط خاص قائل هستند، محیط ویژه‌ای برای تربیت و آموزش این کودکان اختصاص‌داده‌شده است. برای مثال در آمریکا قانونی وجود دارد که مدارسی آموزش خود را به کودکان استثنائی به‌صورت رایگان اختیار داده‌اند.

3 2

بنابراین باتوجه‌ به اینکه این مراکز برای کودکان استثنائی وجود دارند فرصت کاری نیز در این کشور بالا است. همچنین در کشورهای کانادا و استرالیا نیز جذب کار برای این رشته تحصیلی بالا می‌باشد. ازاین‌ رو دانشگاه‌های موجود در این کشورها نیز پذیرش برای تحصیل در این رشته را دارند. بیشتر کشورهای اروپایی نیز رویه مشابهی برای آموزش به کودکان خاص دارند و می‌توانند مقصد خوبی برای مهاجرت و تحصیل در این رشته باشند.

برای اطلاع از شرایط تحصیل در کشورهای مختلف دنیا به بخش تحصیل در خارج رفته و مقاله های مربوط به شرایط تحصیلی هر کشور را مطالعه کنید.

تیم مشاوره تحصیلی آکو

در مقاله معرفی رشته آموزش کودکان استثنایی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود.

ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی آکو اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

طول دوره تحصیلی کارشناسی آموزش دانش آموزان استثنایی چقدر است؟

طول دوره تحصیلی در این رشته حداقل 4 و حداکثر 6 سال تحصیلی است.

آیا با تحصیل در این رشته فقط می توانیم معلم شویم؟

خیر. هدف اسلی این رشته تربیت معلمان است اما با تحصیل در رشته آموزش دانش آموزان استثنایی می توانید در سایر گرایش های اسن رشته مانند روان شناسی تربیتی, روان شناسی بالینی, روان شناسی عمومی و … ادامه تحصیل داده و مشغول به کار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا