پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی رشتهرشته های دانشگاهی زبان

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان

زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان، یکی از سه رشته اصلی گروه زبان تخصصی کنکور سراسری است. می‌توان گفت که این رشته پر طرفدار ترین مورد در بین رشته های مترجمی زبان انگلیسی ، آموزش زبان انگلیسی و ادبیات انگلیسی نیز به شمار می‌رود. دروس رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه بسیار جالب و مفید بوده و از بازارکار و شغل های نسبتا پر درآمدی نیز برخوردار است. در ادامه با مرکز مشاوره تخصصی کنکور و انتخاب رشته زبان آکو همراه باشید تا بهترین رتبه را در کنکور زبان کسب کنید.

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان در دانشگاه

پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دو صورت با آزمون و بدون آزمون (طبق سوابق تحصیلی) صورت می‌گیرد. مجموع ظرفیت رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه های سراسری چیزی حدود شش هزار نفر است. در دوره روزانه آن حدود ۱۰۰۰ نفر و در شبانه حدود ۳۰۰ نفر ظرفیت دارد.

دانشگاه های پیام نور تقریباً ۴۰۰۰ نفر برای رشته زبان و ادبیات انگلیسی در کنکور ظرفیت دارند و در دانشگاه های غیرانتفاعی پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان نزدیک به ۸۰۰ نفر سالانه است. در رابطه با ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه های آزاد، اطلاعاتی در دسترس نیست. ( در برخی از واحد های دانشگاه آزاد رشته زبان و ادبیات انگلیسی بدون آزمون است.)

دروس رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان در دانشگاه آثار نویسندگان مطرح انگلیسی زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد. به دلیل اهمیت استفاده از زبان انگلیسی در جامعه مدرن و دانستن قواعد زبانی آن، رشته زبان و ادبیات انگلیسی در تمامی کشورها از جایگاه به خصوصی برخوردار است.

بیشتر متقاضیان این رشته داوطلبانی هستند که به زبان انگلیسی مسلط بوده و به ادبیات علاقه دارند. در ادامه به بررسی بیشتر این رشته می‌پردازیم و نحوه قبولی، جزئیات، نحوه کسب درآمد از شغل های رشته زبان و ادبیات انگلیسی، آشنایی با بازارکار و… را توضیح خواهیم داد.

معرفی دروس و شغل های رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه های ایران و مشاوره تخصصی کنکور آکو

دروس تخصصی رشته زبان و ادبیات انگلیسی

در رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان، به طور کلی ۱۳۵ واحد درسی وجود دارد که از این بین، ۴۱ واحد برای دروس تخصصی است و ۷۶ واحد دروس پایه و مشترک بین رشته‌های گروه زبان را تشکیل می‌دهد. دروس تخصصی رشته زبان و ادبیات انگلیسی عبارتند از:

خواندن و درک مطلب، دستور نگارش، گفت و شنود، فنون یادگیری، زبان دوم، درآمدی بر ادبیات انگلیسی، نمونه‌های نثر ساده، نمونه‌های شعر ساده، اصول و روش ترجمه، نگارش پیشرفته، آواشناسی، بیان شفاهی داستان، مقاله نویسی، کاربرد اصطلاحات و تعبیرات در ترجمه، فنون و صناعات ادبی، ترجمه متون ساده، داستان کوتاه، سیری در تاریخ ادبیات انگلیسی، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی، اصول و روش تحقیق، خواندن متون مطبوعاتی، کلیات زبان شناسی، بررسی اساطیر یونان و رم، ترجمه متون ادبی، ادبیات آمریکا، رمان قرن ۱۸ و ۱۹، شعر انگلیسی، رویکردهای نقد ادبی، مکتب‌های ادبی، نمایشنامه کلاسیک و رنسانس، روش تدریس زبان خارجی، رمان قرن ۲۰، ادبیات جهان، تاریخ نقد ادبی، آزمون سازی زبان، ادبیات معاصر و نمایشنامه قرون ۱۷ تا ۲۰.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته زبان و ادبیات انگلیسی

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع پذیرش
دانشگاه تهرانروزانه20تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه شهید بهشتیروزانه30تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه علامه طباطباییروزانه28تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه الزهراروزانه20تهرانزنبا آزمون
دانشگاه الزهراشبانه12تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه خوارزمیروزانه30تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه خوارزمیروزانه20کرجهردوبا آزمون
دانشگاه اصفهانروزانه30اصفهانهردوبا آزمون
دانشگاه فردوسی مشهدروزانه30مشهدهردوبا آزمون
دانشگاه شیرازروزانه25شیرازهردوبا آزمون
دانشگاه تبریزروزانه24تبریزهردوبا آزمون
دانشگاه خوارزمیشبانه10کرجهردوبا آزمون
دانشگاه گیلانروزانه40رشتهردوبا آزمون
دانشگاه کاشانروزانه17کاشانهردوبا آزمون
دانشگاه مازندرانروزانه25بابلسرهردوبا آزمون
دانشگاه یزدروزانه35یزدهردوبا آزمون
دانشگاه قمروزانه50قمهردوبا آزمون
دانشگاه شهید مدنی آذربایجانروزانه40تبریزهردوبا آزمون
دانشگاه شهید با هنرروزانه25کرمانهردوبا آزمون
دانشگاه گلستانروزانه28گرگانهردوبا آزمون
دانشگاه اراکروزانه35اراکهردوبا آزمون
دانشگاه زنجانروزانه38زنجانهردوبا آزمون
دانشگاه شهید چمرانروزانه25اهوازهردوبا آزمون
دانشگاه سمنانروزانه25سمنانهردوبا آزمون
دانشگاه ارومیهروزانه45ارومیههردوبا آزمون
دانشگاه نیشابورروزانه18نیشابورهردوبا آزمون
دانشگاه شهید مدنی آذربایجانروزانه1تبریزهردوبا آزمون
دانشگاه حکیم سبزواریروزانه40سبزوارهردوبا آزمون
دانشگاه گیلانشبانه30رشتهردوبا آزمون
دانشگاه کاشانشبانه8کاشانهردوبا آزمون

گرایش های کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی

کارشناسی ارشد رشته ادبیات انگلیسی از لحاظ شغل و بازار کار، یکی از بهترین گرایش های زبان انگلیسی تخصصی به شمار می‌آید. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این رشته همچنین می‌توانند در کارهای مرتبط با گرایش‌های دیگر رشته زبان انگلیسی نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان در دانشگاه بیشتر به وجوه ادبی زبان توجه می‌کند و هدف آن شناخت ادبیات غرب، نقد ادبی، آشنایی با صناعات ادبی و شناخت ادبیات کهن و جدید است. درس نقد ادبی در کارشناسی ارشد این رشته خود از دو بخش تشکیل می‌شود.

در اولین بخش رویکردهای نقد و در بخش دوم نیز نقد عملی تدریس می‌شود. بخش دیدگاه های نقدی از رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه ز جذاب‌ترین بخش‌های آن است و دانشجو برای تحلیل قوی متون ادبی باید از سایر حوزه‌های علوم انسانی و هنر همچون فلسفه، روان‌شناسی، جامعه شناسی، موسیقی، نقاشی اطلاعات داشته باشد.

شغل رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان در ایران و خارج

یکی از نکاتی که هر شخص پیش از انتخاب رشته به آن توجه می‌کند و خواستار کسب اطلاع از آن است، بازار کار و شغل رشته مورد نظر است. چیزی که لازم است در رابطه با شغل های آینده رشته زبان و ادبیات انگلیسی بدانید این است که این رشته هم در ایران و هم در خارج از ایران بازار کار و فرصت‌های شغلی خیلی خوبی دارد.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان مدرس زبان انگلیسی، مترجم، کارمند آژانس مسافرتی و تور لیدر مشغول به کار شوند. از فرصت‌های شغلی دیگر می‌توان به همکاری در صدا و سیما، کار در سفارت خانه‌ها، همکاری با وزارت خارجه، ترجمه و چاپ کتاب، اشاره کرد.

شغل ها و درآمد های رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه های ایران و خارج

درآمد رشته زبان و ادبیات انگلیسی

نمی‌توان به طور دقیق گفت که درآمد این رشته چقدر است، زیرا درآمد حاصل از هر شغل مربوط به این رشته می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در واقع میزان درآمد فارغ‌التحصیلان این رشته بستگی به مهارت و میزان سواد و آگاهی شدن از زبان انگلیسی دارد.

با این حساب هرچه درجه دانش، آگاهی، مدرک تحصیلی و مهارت فرد بیشتر باشد امکان افزایش درآمد بیشتر می‌شود. برای مثال اگر شخصی به‌غیراز مدرک دانشگاهی مدارک معتبر دیگری مانند تی تی سی، تافل، آیلتس و تسول شانس بیشتری برای استخدام شدن پیدا می‌کنند.

از طرفی میزان درآمد در این شغل به عوامل دیگری چون دولتی یا خصوصی بودن مراکز نیز بستگی دارد. افرادی که در وزارت امور خارجه و دیگر وزارت خانه‌ها یا سازمان‌های دولتی مهم استخدام می‌شوند، حقوق‌های خیلی بالا و نجومی دریافت می‌کنند.

در کل اگر قصد دارید در این رشته تحصیل کنید خیالتان از بابت بازار کار و درآمد راحت باشد. بازه حقوق دریافتی این حوزه به طور میانگین بین ۳ تا ۷ میلیون تومان است.

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان در دانشگاه های کشور

به نظر می‌آید که درصد پذیرش دانشجو در دانشگاه اهی آزاد بیشتر از دانشگاه های سراسری و پیام نور  است. معروف‌ترین دانشگاه‌هایی که برای این رشته دانشجو می‌پذیرند به شرح زیر هستند.

 • دانشگاه تهران
 • شهید بهشتی تهران
 • علامه طباطبایی تهران
 • پیام نور تهران
 • حکیم سبزواری سبزوار
 • خلیج فارس بوشهر
 • خوارزمی تهران (محل تحصیل در کرج)
 • رازی کرمانشاه
 • زنجان
 • سمنان
 • سیستان بلوچستان زاهدان
 • شهید‌باهنر کرمان
 • دانشگاه شهید چمران اهواز
 • شهید مدنی تبریز
 • شیراز
 • فردوسی مشهد
 • قم
 • دانشگاه کاشان
 • کردستان سنندج
 • گلستان گرگان
 • گنبد
 • گیلان رشت
 • لرستان خرم آباد
 • بابلسر مازندران
 • ملایر
 • نیشابور
 • یزد
 • غیرانتفاعی خیام مشهد
 • کوثر بجنورد
 • ولایت ایرانشهر
 • ولی عصر رفسنجان
 • غیر انتفاعی باقرالعلوم قم
 • غیرانتفاعی چابهار    

مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور زبان

برای برنامه ریزی کنکور زبان و انتخاب رشته مناسب، وجود یک مشاور با تجربه کمک زیادی در گرفتن تصمیمات مختلف می‌کند. انتخاب رشته یکی از سخت‌ترین مراحل کنکور سراسری است زیرا می‌تواند به جهات مختلف بر آینده داوطلب تاثیر بگذارد.

به دلیل حساسیت انتخاب رشته، افراد پس از اعلام اولیه نتایج به مشاور تحصیلی مراجعه می‌کنند و از وی مشورت می‌گیرند. با منتشر شدن اعلام این نتایج، داوطلب می‌بایست با بررسی کارنامه خویش از وضعیت خود در کنکور سراسری اطلاع یابد.

مشاوره تخصصی زبان انگلیسی کنکور اختصاصی زبان در کرج

سپس بر اساس رتبه کسب شده شانس قبولی خود در دانشگاه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهد. و در نهایت بر اساس فاکتورهای انتخاب رشته، رشته محل مناسب خود را انتخاب کند. مشاور منتخب باید از آگاهی و تجربه بالایی برخوردار باشد و در حین انجام مشاوره علاقه و توانایی‌های فرد را شناسایی کند؛ ماهیت رشته را معرفی کند، در رابطه با شهریه دانشگاه‌های ارائه دهنده آن رشته توضیح دهد و همچنین شانس قبولی داوطلب را برایش محاسبه کند. مرکز مشاوره تخصصی کنکور زبان آکو در کرج در مسیر تبدیل شدن به رتبه برتر کنکور زبان در کنار شماست.

مشاوره کنکور تخصصی درباره رشته زبان و ادبیات انگلیسی میگوید

رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان از مهم‌ترین و محبوب‌ترین رشته های تخصصی زبان در دانشگاه است. این رشته برای کسانی مناسب است که علاقه مند به ادبیات و به زبان انگلیسی مسلط باشند. دروس عمومی و تخصصی رشته زبان و ادبیات انگلیسی شیرین و دلنشین بوده و همچنین بازار کار و درآمد نسبتاً خوبی دارد. اما باید برای داشتن یک کارنامه قبولی ضد درصد کنکور زبان تلاش کنید.

در کل انتخاب این رشته برای تحصیل یک تصمیم عالی است. برای مشورت آنلاین با بهترین مشاورها می توانید به وب سایت تخصصی مشاوره کنکور زبان آکو مراجعه کنید.

نمونه کارنامه قبولی رشته ادبیات انگلیسی در سال‌های قبل

در ادامه چند نمونه از کارنامه‌های موفق قبول شدگان این رشته را به منظور بررسی و مقایسه قرار می‌دهیم.

داوطلب اول: سال تحصیلی ۱۳۹۹ شهر تهران –  سهمیه قبولی: منطقه ۱ – رتبه در سهمیه: ۷۱ – رتبه کشوری: ۲۱۵ – تراز: ۹۵۳۶

درصدنام درس
۷۸ادبیات فارسی
۶۶عربی
۶۵معارف اسلامی
۸۹زبان عمومی
۸۲زبان تخصصی

داوطلب دوم: سال تحصیلی ۱۳۹۹ شهر کرج – سهمیه قبولی: منطقه ۱ – رتبه در سهمیه: ۱۷۲ – رتبه کشوری: ۵۱۶ – تراز: ۹۳۲۵

درصدنام درس
۸۱ادبیات فارسی
۲۹عربی
۷۳معارف اسلامی
۸۱زبان عمومی
۶۹زبان تخصصی

داوطلب سوم: سال تحصیلی ۱۳۹۹ شهر کازرون – سهمیه قبولی: منطقه ۱ – رتبه در سهمیه: ۵۶۸ – رتبه کشوری: ۱۵۳۲ – تراز: ۹۰۱۳

درصدنام درس
۸۸ادبیات فارسی
۵۱عربی
۷۸معارف اسلامی
۷۳زبان عمومی
۶۹زبان تخصصی

داوطلب چهارم: سال تحصیلی ۱۳۹۹ شهر مشهد – سهمیه قبولی: منطقه ۱ – رتبه در سهمیه: ۸۳۲ – رتبه کشوری: ۲۴۹۶ – تراز: ۸۸۲۱

درصدنام درس
۵۲ادبیات فارسی
۳۴عربی
۷۶معارف اسلامی
۵۲زبان عمومی
۷۵زبان تخصصی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته زبان و ادبیات انگلیسی در ایران کدام هستند؟

تقریبا تمامی دانشگاه های سراسری و آزاد رشته زبان و ادبیات زبان انگلیسی را ارائه میدهند.

گرایش های ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی به چه صورتی است؟

برای مقطع ارشد می توانید به سراغ رشته های ترجمه و همچنین آموزش زبان عربی بروید.

آیا قبولی در رشته زبان و ادبیات انگلیسی سخت است؟

خیر. می توانید با میانگین عمومی 40 و تخصصی 50 خود را در بین دانشجویان این رشته ببینید. با مشاوره تخصصی کنکور زبان همه چیز برای شما شدنی است.

بعد از خواندن رشته زبان و ادبیات انگلیسی کنکور زبان پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا