معرفی رشتهمقالات آموزشی و مشاوره ای

رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله می خواهیم به تفصیل درباره رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی یا همان ژنتیک را به شما معرفی کنیم. این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید. توضیح درباره رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی را با معرفی رشته زیست شناسی شروع میکنیم و در ادامه دروس و بازار کار تخصصی فارغ التحصیلان رشته سلولی‌و مولکولی را بررسی میکنیم. شما فکر میکنید درآمد رشته زیست شناسی سلولی مولکولی چقدر است؟ گرایش های تخصصی زیست شناسی سلولی مولکولی چیست؟ با مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور آکو در کرج همراه باشید.

به طور کلی رشته زیست شناسی، شاخه ­ای از علوم‌تجربی است که به بررسی علمی جانداران و فرایندهای زیستی می‌پردازد. این رشته یکی از بنیادی­ترین رشته‌های علوم‌تجربی به‌حساب می­آید به‌طوری‌که بسیاری از پیشرفت‌های بشر مدیون توسعه این رشته می‌باشد.

رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی و ژنتیک دروس و بازار کار و درآمد در ایران

گرایش های رشته زیست شناسی شامل موارد زیر است. که ما در اینجا به صورت اختصاصی درباره گرایش سلولی و مولکولی و ژنتیک رشته زیست شناسی صحبت خواهیم کرد. رشته زیست شناسی دارای 5 گرایش است:

 • زیست‌شناسی – عمومی
 • زیست شناسی – گرایش علوم جانوری
 • زیست شناسی – علوم گیاهی
 • زیست‌شناسی – سلولی و مولکولی
 • رشته زیست‌شناسی – زیست دریا

برای قبولی در رشته زیست شناسی سلولی مولکولی درصد بالا در دروس زیست شناسی و شیمی دبیرستان ضروری است و شخص باید در جلسه کنکور وقت بیشتری برای آن بگذارد. در ادامه به بررسی زیست شناسی سلولی و مولکولی و گرایش های تخصصی آن مثل ژنتیک و دروس و شرایط بازار کار آنها می‌پردازیم.

رشته جذاب سلولی و مولکولی

این رشته از رشته‌های جذاب گروه آزمایشی تجربی است که دربین رشته های زیرگروه یک قرار دارد. تا قبل از سال 96 رشته سلولی و مولکولی با نام ژنتیک در دفترچه انتخاب رشته شناخته می‌شد. اما امروزه ژنتیک به نام یکی از گرایش های رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در مقطع کارشناسی ارشد تخصیص داده شد.

در سال های قبل رشته سلولی مولکولی با 5 گرایش در مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌شد اما امروزه تنها با عنوان رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها ارائه می‌شود.

در دروس تخصصی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی ، طبیعتا سلول موردمطالعه قرار می‌گیرد چراکه در این زیرشاخه از زیست‌شناسی، سلول به‌عنوان واحد اصلی تشکیل‌دهنده حیات شناخته می‌شود. همچنین این رشته مهم‌ترین مولکول های موجود در سلول و نقش آنها و روند پروتئین‌سازی و انجام فرایند زنده ماندن یک سلول مورد بررسی قرار میگیرد.

رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی و دروس و گرایش های آن

دروس و واحد های رشته سلولی و مولکولی در دانشگاه

درس‌های عمومی 22 واحد
درس‌های پایه 21 واحد
درس‌های تخصصی الزامی 80 واحد
درس‌های اختیاری 12 واحد
جمع 135 واحد

دروس پایه رشته سلولی مولکولی شامل: ریاضی عمومی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، شیمی آلی است.

دروس تخصصی رشته سلولی مولکولی یا ژنتیک : بیوشیمی، ژنتیک، فیزیولوژی جانور و گیاه، آمار زیستی، بافت شناسی جانوری و آزمایشگاه‌های این دروس است.

واحد های اختیاری دانشگاهی رشته سلولی مولکولی: سلول‌های بنیادی، ویروس‌شناسی، ژنتیک انسانی، ژنتیک سرطان، سیتوژنتیک و … دانشجو می‌تواند باتوجه‌به علاقه خود و دروس اختیاری که دانشگاه ارائه می‌دهد این واحدها را بگذراند.

رشته سلولی و مولکولی در ایران

رشته سلولی و مولکولی دارای جایگاه و بازار کار خوبی در میان گرایش های زیست شناسی مدرن است و محققینی کاربلد را در زمینه‌های پزشکی، بیوشیمی، بیو تکنولوژی، ژنتیک، مهندسی ژنتیک و اصلاح نباتات و شیلات و دام و نظیر این حوزه‌ها تربیت می‌کند. حقیقت این است که بازا کار و درآمد رشته سلولی مولکولی در ایران هنوز جایگاه خود را نیافته است البته این بدین معنی نیست که در ایران فعالیت های ژنتیکی انجام نمی‌شود اما بازار کار رشته سلولی و مولکولی ژنتیک هنوز جای پیشرفت و توسعه دارد.

بازار کار رشته سلولی و مولکولی

بدیهی است برای موفقیت در هر رشته­ای نیاز به علاقه، صبر و پشتکار است. برای موفقیت در رشته ژنتیک سلولی مولکولی فرد باید علاقه‌مند به کارهای آزمایشگاهی باشد زیرا عمده بازار کار گرایش های رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در آزمایشگاه های تشخیص طبی و یا آزمایشگاه های غذا دارو است و طبیعتا بیشتر وقت شخص در آزمایشگاه صرف خواهد شد. هنگام انتخاب رشته سلولی مولکولی در کنکور باید توجه داشت که صبر و پشتکار در انجام کارهای آزمایشگاهی بسیار نیاز است زیرا گاهاً فعالیت‌های آزمایشگاهی برای رسیدن به نتیجة موردنیاز و مطلوب زمان‌بر و وقت­گیر هستند.

معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی و درآمد و بازار کار آن در ایران و خارج از کشور

علاوه بر همه اینها لازم به ذکر است که علم ژنتیک سلولی مولکولی در ایران ابتدای کار است و برخلاف خیلی از کشورها پیشرفت آن‌چنانی تاکنون نداشته اما آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیانی هستند که فعالیت‌های خوبی در این زمینه دارند و می‌توان در این آزمایشگاه و شرکت‌ها و نیز بیمارستان‌ها و شرکت‌های مواد دارویی و بهداشتی و تغذیه مشغول به کار شد. میتوان نیمه پر لیوان را دید و بازار کار رشته سلولی و مولکولی و ژنتیک را اشباع نشده و کم ترافیک دانست.

درآمد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

به‌طورکلی و همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم در بازار کار رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی شاهد پیشرفت آن‌چنانی تاکنون نبوده ایم. اما باید دانست که این رشته جای پیشرفت دارد و سلولی مولکولی رشته­ ای پیشرو است. در مقطع کارشناسی می‌توان در برخی از آزمایشگاه های تشخیص طبی مشغول به کار شد که باید توجه داشت این آزمایشگاه‌ها ممکن است مدارک آزمایشگاهی بخواهند یا اینکه می‌توان به‌صورت کارآموز در این مراکز مشغول به کار شد.

درآمد نجومی با رشته سلولی مولکولی در ایران

در صورت ادامه تحصیل رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در مقاطع ارشد و دکتریِ وزارت علوم می‌توان در مراکز ملی تحقیقاتی مشغول به کار شد .اگر شخصی دو مقطع ارشد و دکتری سلولی و مولکولی را در گرایش های مربوطه زیست شناسی در وزارت بهداشت بگذراند می‌توانند طی تصمیمی که سازمان نظام‌پزشکی در 30 بهمن سال 99 گرفت مهر نظام‌پزشکی را دریافت کرده و آزمایشگاه تشخیص طبی یا غذا دارو با درآمد های نجومی تاسیس کند.

رشته زیست شناسی سلولی خارج از کشور

امکان ادامه تحصیل رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی ژنتیک در خارج از کشور دارد و افراد زیادی برای ادامه تحصیل در گرایش های این رشته در دانشگاه‌های خارج کشور پذیرش می‌شوند. در آمد فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی مولکولی و ژنتیک در خارج از کشور میتواند به چند برابر درآمد همپایان ایرانی شان برسد.

برای تحصیل رشته های زیست شناسی سلولی و مولکولی خارج از کشور میبایست مقالات بین المللی و تحقیقات میدانی مورد قبول داشته باشید و همچنین در یکی از دانشگاه های بتر ایران کارشناسی سلولی و مولکولی گرفته باشید. سپس با درخواست به دانشگاه مربوطه، تمایل یا عدم تمایل آنها برای قبول کردن شما در دانشگاه را بررسی کنید.

برای مشاوره مهاجرت تحصیلی در کرج کلیک کنید.

 از دانشگاه‌های برتر رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در خارج از کشور می‌توان دانشگاه‌های هاروارد، انستیتو تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج و دانشگاه کالیفرنیا – سانفرانسیسکو پنج دانشگاه برتر در این رشته هستند.

شرایط مهاجرت و درآمد و بازار کار تحصیل رشته زیست شناس سلولی و مولکولی در ایران و خارج از کشور

دانشگاه های برتر رشته سلولی و مولکولی در ایران

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه بهشتی
 • دانشگاه خوارزمی – تهران
 • دانشگاه گیلان – رشت
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه اراک
 • دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل
 • دانشگاه بوعلی همدان
 • دانشگاه تبریز
 • و …

مقایسه دو رشته سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی

گاهی پیش می­آید که دو رشته فوق را با هم یکی می‌دانند اما باید دانست علوم سلولی‌و‌مولکولی از حیطه فعالیت‌های بیرونی میکروب خارج شده و وارد فعالیت‌های درونی آن می‌شود درحالی‌که در رشته میکروبیولوژی که از گرایش‌های زیست‌شناسی نمی‌باشد و برعکس دروس رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی ، تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم‌ها مطالعه می‌شود.

دررابطه‌با واحدهایی که در دانشگاه گذرانده می‌شود باید گفت دروس مشترکی در بین دو رشته وجود دارد اما در دروس تخصصی باهم تفاوت‌هایی دارند. در کل دانشجو هایی که در مقطع کارشناسی زیست شناسی سلولی و مولکولی می‌خوانند می‌توانند در مقطع ارشد گرایش میکروبیولوژی بخوانند. از نظر بازار کار دو رشته حدوداً باهم مشابه می‌باشند اما رشته میکروبیولوژی در ایران کمی شناخته‌شده‌تر می‌باشد.

درآمد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی در ایران چندان متفاوت نیست.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته میکروبیولوژی

دانشجویان رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی میگویند

مطالعه و تحصیل در زمینه زیست شناسی از علایق من بود و برای رسیدن به این جایگاه روزهای زیادی تلاش کرده ام. مسیر سخت کنکور گاهی تاب آور و غم انگیز بود اما این سختی ها نمیتوانست مانع رسیدن من به هدفم شود.

روزانه حدود 10 تا 11 ساعت مطالعه داشتم البته بعضی از روزها ممکن بود این ساعت مطالعه کمتر یا بیشتر شود اما تلاش کردن تا به طور میانگین هر روز ساعت مطالعه 10 ساعت را حفظ کنم. در کنار کتاب های مدرسه از کتاب های کمک درسی و منابع تست استفاده کردم. به خصوص در درس زیست شناسی سعی کردم تا منابعی را استفاده کنم تا با سطح درسی من مطابقت داشته باشد. البته نا گفته نماند مطالعه کتاب درسی مهم ترین و بزرگ ترین قدم به سمت موفقیت است و اصلا نباید از مطالعه کتاب درسی غافل شد.

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب این رشته باید به آن توجه کرد علاقه است. اگر علاقه ای به دنیای زیست و به خصوص دنیای سلول ها ندارید بهتر است این رشته را برای تحصیل انتخاب نکنید چراکه ممکن است سختی های راه مانع از ادامه ی مسیر شود.

معمولا در پایان دوره لیسانس نمیتوان به راحتی وارد بازار کار شد مگر اینکه فرد دوره های آزمایشگاهی را خارج از محیط دانشگاه گذرانده باشد و با این مهارت وارد آزمایشگاه های شود. اما با ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری فرد میتواند آزمایشگاه شخصی خود را باتوجه به پروتکل های وزارت بهداشت راه اندازی کند و به درآمد برسد.

در کل مسیر رسیدن به قله موفیقت در این رشته و در کشور ما مسیر است که صبر و حوصله زیادی میطلبد و اگر در این مسیر علاقه وجود نداشته باشد قطعا طی کردن آن سخت و گاه ناممکن میشود.

فرق میکروبیولوژی با ژنتیک در چیست؟

این دو رشته تفاوت ها و شباهت های زیادی دارند. نوصیه می شود این مقاله را کامل بخوانید

آیا رشته ی ژنتیک همان زیست شناسی سلولی ملکولی است؟

این رشته از رشته‌های جذابی است که در گروه تجربی زیرگروه یک قرار دارد که تا قبل از سال 96 با نام ژنتیک در دفترچه انتخاب رشته شناخته می‌شد. اما ازآن‌پس ژنتیک به نام یکی از گرایش‌های آن در مقطع کارشناسی ارشد تخصیص داده شد.

شاخه های رشته ی زیست شناسی کدامند؟

زیست‌شناسی – عمومی
زیست‌شناسی – گرایش علوم جانوری
زیست‌شناسی – علوم گیاهی
زیست‌شناسی – سلولی و مولکولی
زیست‌شناسی – زیست دریا

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست