پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

تحلیل و برنامه ریزی دروس

نحوه خواندن دین وزندگی برای نهایی! دین و زندگی نهایی رو ۲۰ بگیر!

روش خواندن دین و زندگی دوازدهم

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
۴/۵ - (۲۲ امتیاز)

همانطور که می دانید سال ۱۴۰۳ به بعد امتحانات نهایی در هر سه سال برگزار می شوند. حالا دیگر فقط دلنش آموزان پایه ی دوازدهم نیستند که با امتحانات نهایی مواجه هستند. بلکه دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم نیز با این مسئله درگیر شده اند.

اگر حال نداری بخونی این وویس رو گوش کن! و اگه می خوای بیشتر و سریع تر ببینی عضو کانال تلگراممون شو!

IMG 5925
نحوه ی مطالعه ی درس دین و زندگی در امتحانات نهایی

درس دین و زندگی از لحاظ ضریب بالاترین میزان ضریب را در بین دروس دارد. ضریب این درس در امتحانات نهایی ۱۴/۲۳ می باشد. که بعد از ادبیات مهم ترین درس در امتحانات نهایی رشته ریاضی و انسانی و سومین درس مه رشته تجربی در هر سه پایه می باشد.

بدانید و آگاه باشید که آنچه در بالا برای شما آورده شده است ضریب دین و زندگی برای هر سه پایه می باشد. باتوجه به تغییرات کنکور ۱۴۰۲ به بعد و حذف دروس عمومی از کنکور و تاثیر ۶۰ درصدی معدل نهایی بر رتبه کنکور، اطلاعات ناقصی در مورد مطالعه ی ای این درس، تعداد و سبک سوالات وجود دارد. این مهم در مورد پایه های دهم و یازدهم واضح تر می باشد.

اگر رشته انسانی هستید، باید بگم که روش دینی خوندن برای نهایی دقیقا همون روش های بالاست. فقط شما ۳ تا درس بیش تر خواهید داشت که بارم بندی متفاوتی رو شامل می شه! طبق مواردی که گفته شده است

روش خواندن دین و زندگی نهایی و کنکور

در ابتدا باید بدانید که سوالات نهایی دین و زندگی نهایی شامل مواردی مانند:

  • درست یا نادرستی
  • تدبر در آیات و روایات
  • کشف ارتباط، کامل کنید
  • سوالات تشریحی
  • پاسخ کوتاه

۱- از ترم دوم شروع کنید:

برای مطالعه دین و زندگی نهایی بهتره که از ترم دوم شروع به خوندن مطالب کنید، چرا؟ چون نمرات بیشتری به خودش اختصاص داده و شما درس های ترم اول را یکبار برای امتحانات ترم اول خوندید و فقط نیاز است مروری بر آن ها داشته باشید تا به تسلط کافی برسید.

۲- برنامه ریزی کنید:

یک چارت زمانی درست کنید تا از قبل بدانید که طی هر هفته، چند ساعت را باید به درس خواندن اختصاص دهید و در چه ساعاتی از روز می توانید بهتر و بیش تر درس بخوانید. فراموش نکنید که هر درسی که داده می شود هم آن روز آن را مطالعه کنید و برای امتحان ابتدا بر کل کتاب مسلط شوید.

۳- سوال و جوابی بخوانید:

سوال و جوابی خوندن نقش خوبی در یاد گیری دارد، از هر پاراگراف سوال در بیارید و بد به سوال های خودتون جواب بدید، این طوری خیلی بهتر مطالبی که از یک بند یا پاراگراف خوندید رو یاد می گیرید.

۴- خلاصه نویسی کنید:

بعد از خوندن هر پاراگراف از اون بخش حتما حتما خلاصه نویسی انجام دهید، توجه کنید که مقدار خلاصه نویسی شما بیش تر از یک یا دو خط نباشه، پس سعی کنید نکات کلیدی و مهم از نظر خودتون رو بنویسید

اگر خلاصه نویسی را درست انجام دهید خیلی سریع تر مطالب را یاد میگیرید پس روش درست خلاصه نویسی رو هم با کمک مشاوره تحصیلی کنکور یاد بگیر.

دین و زندگی

۶- منبع درس انتخاب کنید

خواندن دین و زندگی دوازدهم اونهم در حالی که دین و زندگی در کنکور نیست، گاهی خیلی سخت می شه، مطالب کتاب هم ممکنه سخت و سنگین باشه، یا شاید برای یک مطلب نیاز به توضیح و دونستن نکته های بیش تری باشید، در اینجا جزوه جمع بندی دین و زندگی می تونه کمک بزرگی به شما دانش آموزان کنه، حواستون باشه نکات کلیدی که استاد ها می گن رو از دست ندید.

یادتان نرود که بجز متن کتاب و آیات و روایات سراغ اندیشه و تحقیق درس ها بروید و تمامی آن ها را پاسخ دهید و حفظ کنید.

۷- سوالات داخل هر درس را کار کنید.

سوالات داخل هر درس و حتما مطلعه کنید، برای تقویت کردن روش خواندن دین و زندگی نهایی و برای تمرین و تکرار و مرور، خیلی بهتر است از سوالات داخل هر درس که شامل تفکر در متن تدبر در قرآن تفکر در حدیث و اندیشه و تحقیق و … حتما به خوبی مطالعه کنید چون میتونه برای مرور هر درس کمکتون کنه و خودش کلی نمونه سوال امتحان نهایی محسوب می شه.

۸- حواستون به آیات و روایات باشه!

حتما برای یادگیری مفهومی به سراغ آیات بروید و آن ها را یاد بگیرید بهتر است عربی کنکور را نیز خوب بلد باشید تا در ترجمه آیات و معنی آیات و روایات سختی نداشته باشید.

حدود ۳ نمره امتحانی شما به آیات کتاب درسی اختصاص داده شده است. سوالاتی که از آیات طرح می شود شامل: ترجمه آیاتی که خود کتاب ترجمه نکرد ه و پیام آیات چه ترجمه شده باشد چه نشده توسط کتاب و نوشتن ادامه یک آیه یا حدیث .

۹- بارم بندی رو دریابید!

بارم بندی درس دین و زندگی رو حتما بررسی کنید و ببینید چه درس هایی بارم بیشتری دارند و اون درس ها رو بیشتر بخونید!

۹-سوالات امتحانات نهایی سال های گذشته رو کار کنید:

اگر دوازدهم هستید که برای انی موضوع کار سختی ندارید و ترجیحا بیایید امتحانات نهایی دو سال اخیر دوره های خرداد، دی و شهریور رو حتما کار کنید! اگر دهم و یازدهم هستید شبه نهایی ها، امتحانات کشوری و کلا نمونه سوال کار کنید!

نکات تکمیلی مطالعه ی دین و زندگی نهایی

در هنگام مطالعه دین و زندگی نهایی خیلی بهتر است که به این نکته توجه کنید که در اول هر درس با چند تا آیه رو به رو هستید، معنا و مفهوم آیه را باید به خوبی درک کنید ارتباط آن را با متن درس پیدا کنید تا راحت تر آن را یاد بگیرید. می توانید با این روش تعادل و تناسب بین دروس را نیز پیدا پیدا کنید.

درک معنای حدیث و آیه ها کمک بزرگی به یادگیری می کند پس پشت گوش نندازید. بیش ترین تعداد سوالات مربوط به کتاب درسی است، یعنی از داخل کتاب است، پس تسلط کافی روی کتاب داشته باشید.

سعی کنید آزمون های شبیه سازی آزمون های امتحان نهایی بدهید، این کار به افزایش میزان اعتماد به نفس و کاهش استرس شما کمک می کند.

آموزش روش درست خوندن درس دین و زندگی برای امتحانات نهایی می تونه وقتی برای شما دانش آموزان تاثیرگذار باشه که مطالب به طور جامع و پیوسته مورد ارزش یابی قرار بگیره. پس لطفا لطفا از نمونه سوالات نهایی سال قبل غافل نشید و پشت گوش نندازید، چون در شرایط امتحان نهایی قرار می گیرید و نقاط ضعف و قوت شما رو نشون میده.

نکات مهم را در هنگام مطالعه دسته بندی کنید، یا به عبارتی خلاصه نویسی که انجام دادید و آن ها را مدام مرور کنید.

جمع بندی مطالعه ی دین و زندگی نهایی

بهترین روش برای مطالعه این درس این است که در هنگام مرور از خلاصه نویسی های انجام شده استفاده کنید، که این خلاصه نویسی شامل یادداشت های نکات مهم کتاب است و مرور آن ها بسیار زیاد تاثیر گذار است، چون توی زمان کم تمام مطالب کتاب مخصوصا نکات مهم اوون رو به صورت خلاصه و فشرده شده مرور می کنید و برای گرفتن نمره ۲۰ کاملا آماده میشید. به میزان تمرکز خود نیز توجه کنید تا از زمانی که صرف درس خواندن می ‌کنید، حداکثر استفاده را ببرید.

اگر شما از اون دسته آدم هایی هستید که در طول سال درس نمی خونید و شب امتحان سراغش می رید بهتره به چند تا نکته هنگام خواندن  دین و زندگی نهایی برای دوازدهم توجه کنید.

  • خلاصه نویسی رو فراموش نکنید: حتما برای هر پاراگراف در کنار کتاب برگه ایی داشته باشید تا بتونید در حد یکی دو خط خلاصه نویسی انجام دهید تا در نهایت بتونید برای تثبیت مطالب دوباره مرورشون کنید.
  • سوالات امتحانی سال های گذشته رو حتما حل کنید: هرگز از حل نمونه سوال مخصوصا نمونه سوال امتحانی غافل نشید
  • پاراگرافی بخونید: روش مطالعه درست این است که  اول پاراگراف رو روزامه وار بخونید و بعد دوباره با دقت نکات رو هایلایت کنید
  • توضیح دادن هر قسمت برای خودتون: این روش معلم خودتون شدن کلا توی درس های حفظی مثل همه درس های عمومی و درسی مثل زیست و تاریخ کمک جدی ایی بهتون خواهد کرد.

چرا باید به امتحانات نهایی اهمیت بدهیم؟

در کل حالا که امتحانات نهایی انقدر مهم شده و داریم هی به سمت اهمیت بیشتر سوابق تحصیلی پیش میریم، بهتره این فکر شب امتحان درس خوندن  رو از سرتون بیرون کنید. چون دینی از جمله درس هایی هست که مهارت حفظ کردن زیادی می خواهد مطالعه این درس برای امتحان را در شب امتحان موکول کنید را از سر خود دور کنید چون هم چین چیزی امکان ندارد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که که شما باید توانایی این رو داشته باشید تمام درس های کتاب به همراه عنوان درس بلد باشید به ترتیب درس – یعنی توانایی اینو داشته باشید یه تصویر واضحی از هر درس رو تو ذهن خودتون داشته باشید، این طوری مطالبی که یاد گرفتید رو فراموش نخواهید کرد.

این تسلط علاوه بر اینکه به هوش و استعداد دانش آموز مربوطه، یه فاکتور مهم دیگه هم داره و اون داشتن برنامه ریزی درست در طول سال برای دروس است. درسته که دروس عمومی از کنکور حذف شده اما اهمیت اون در کنکور به مراتب بیشتر شده.

پس اگر مشاوری به شما گفت که در کلاس های کنکور دین و زندگی شرکت نکن یا اینکه اصلا نمیخواد دروس عمومی رو در برنامه ات بذاری مطمئن باش که بهترین مشاور کنکور رو برای خودت انتخاب نکردی.

گروه مشاوره تحصیلی کنکور آکو

درسته که در اگر درس خواندن برای کنکور از تابستان یازدهم شروع شده باشد، تمرکز ما به عنوان مشاوره تحصیلی کنکور روی دروس عمومی دوازدهم کم میشه و حتی دروس عمومی پایه دهم و یازدهم برای کنکور ۱۴۰۲ کلا حذف میشن اما از شروع سال تحصیلی میبایست وقت مناسبی را به مطالعه دین و زندگی دوازدهم اختصاص بدید و اصلا خواندن دین و زندگی نهایی رو پشت گوش نندازید!

مشاوره تمامی رشته ها به صورت ویژه در مرکز مشاوره تحصیلی کنکور آکو ّه سرپرسیتی مشاورین برتر مهندس سهیل حاج کرم و مهندس مجتبی سادات رسول انجام میشود و شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره با شماره ۰۲۶۳۳۴۰۸۹۴۴ تماس بگیرید و یا از طریق اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو در کرج با مشاوران ما به طور مستقیم در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره تحصیلی کنکور زبان از صفر تا صد
ادامه در مرورگر
برای نصب روی افزودن به صفحه اصلی
افزودن به صفحه اصلی
مشاوره تحصیلی آکو
Get our web app. It won't take up space on your phone.
نصب
مشاهده این پست در...
مشاوره تحصیلی آکو
Chrome
افزودن مشاوره تحصیلی آکو به صفحه اصلی
بستن

برای تجربه ای بهینه در تلفن همراه، میانبر مشاوره تحصیلی آکو را به صفحه اصلی دستگاه تلفن همراه خود اضافه کنید

دکمه اشتراک وب را در وب سایت خود فعال یا غیرفعال کنید
افزودن به صفحه اصلی.