پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری

طرح بورسیه صنعتی در انتخاب رشته 1402 چیست؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

بورسیه صنعتی به یک شرایط کلی “کار کردن دانشجویان مستعد در مراکز نیازمند نیروی انسانی متخصص و متعهد”اطلاق میشود که توسط بنیاد علمی نخبگان و با همکاری سازمان های خصوصی و دولتی برای دانشجویان ایجاد شده است. در این طرح که توسط بنیاد علمی نخبگان برای اجرای گسترده در انتخاب رشته 1402 طراحی و اجرا شده است، دانشجویان با شرایط خاص تحصیلی و به شرط استعداد و تلاش کافی میتوانند در طرح بورسیه صنعتی در حین تحصیل و بعد از اتمام تحصیل برای فعالیت تعهدی در سازمان های مشخص و در موقعیت شغلی مشخصی اقدام نمایند.

بورس صنعتی در انتخاب رشته 1401 برای 95 نفر از داوطلبان به صورت خاص برگزار شد اما در انتخاب رشته 1402 تعداد ظرفیت رشته های بورس صنعت افزایش پیدا کرد و به صورت علنی به عنوان یک شرایط خاص توسط داوطلبان و مشاوران کنکور مورد توجه قرار گرفت.

شرایط بورس های تحصیلی به تفکیک دانشگاه و سازمان حمایت کننده از این طرح متفاوت خواهند بود که در این بخش ابتدا به معرفی دانشگاه های شرکت کننده و سازمان های حامی طرح بورسیه صنعتی میپزدازیم و سپس شرایط و ضوابط بورس صنعتی دانشگاه های را به صورت اختصاصی بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه حضرت معصومهدانشکده فنی ومهندسی گرمساردانشگاه اراک
دانشگاه اردکاندانشگاه ارومیهدانشگاه اصفهان
دانشگاه بزرگمهر قائناتدانشگاه بوعلی سینادانشگاه بیرجند
دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)دانشگاه تبریزدانشگاه تخصصی فناوری های نوین امل
دانشگاه تربت حیدریهدانشگاه تهراندانشگاه دامغان
دانشگاه رازی کرمانشاهدانشگاه زنجاندانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرددانشگاه شهیدباهنرکرماندانشگاه صنعتی اراک
دانشگاه صنعتی ارومیهدانشگاه صنعتی اصفهاندانشگاه صنعتی بیرجند
دانشگاه صنعتی سهند-تبریزدانشگاه صنعتی شاهروددانشگاه صنعتی قم
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابلدانشگاه صنعتی همداندانشگاه علم وصنعت ایران
دانشگاه علم وفناوری مازندراندانشگاه علوم کشاورزی گرگاندانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه قمدانشگاه کاشاندانشگاه گلستان
دانشگاه گیلاندانشگاه مازندراندانشگاه میبد
دانشگاه یزددانشگاه مرکزاموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا
دانشگاه های شرکت کننده در طرح بورسیه صنعت

بورسیه صنعتی در کنکور 1402 بیشتر توسط ادارات و سازمان های بخش خصوصی حمایت شده است و بورسیه های سازمان های انرژی اتمی، سایپا، وزارت دفاع با طرح بورسیه صنعتی متفاوت است. براساس اعلامیه بنیاد علمی نخبگان قرار است این تعداد به صورت چشم گیری افزایش یابد و داوطلبانی که در طرف بورسیه صنعتی اعلام میکنند بتوانند از همان دوران دانشجویی بیمه، سابقه کار، حقوق و آشنایی دقیق با بازار کار داشته باشند.

محل خدمت دانشجویان شرکت کننده در بورس صنعتی بعد از پذیرش در دانشگاه مشخص و معرفی میشود و داوطلبان فقط بعد از تایید صلاحیت توسط شرکت یا سازمان مربوطه مشغول به خدمت میشوند.

طرح بورسیه صنعتی یکی از شاهکار های بنیاد علمی نخبگان که به ثمر نشست!

یک حقیقتی که ششاید حتی دانشگاه ها و خود سازمان سنجش هم چشمش را روی آن بسته است، شرایط محدود شغلی و عدم برتری گزینی در بازار کار ایران است. علت مهاجرت های بیش از اندازه رتبه های برتر یا دانشجویان استعداد درخشان هم همین نداشتن امنیت شغلی است.

همین موضوع بنیاد نخبگان را به عنوان یکی از فعال ترین نهاد های مردمی و جوان به فکر انداخت که طرح بورس صنعت را عملی کنند. شرایط علمی قبولی در بورسیه صنعتی دانشگاه ها که از طرف حود بنیاد نخبگان مطرح شده است به شرح زیر بوده است:

شرایط عملی بورسیه صنعتی که توسط بنیاد علمی نخبگان اعلام شده است

دانلود شیوه نامه پذیرش بورسیه صنعتی بنیاد علمی نخبگان

در طرح بورسیه صنعتی دانشجویان بعد از قبولی در کد رشته مورد نظر، بعد از مصاحبه در دانشگاه ، برای مصاحبه در واحد شغلی معرفی میشوند. که البته معمولا هیچ دانشجویی از مصاحبه مرکز شغلی مردود نخواهد شد! در این مصاحبه دانشجویان با شرایط شغلی آشنا خواهند شد و تعهد خواهند داد که علاوه بر ارائه خدمات در دوران دانشجویی و به عنوان کارآموز، بعد از فراغت از تحصیل(که باید حتما 4 سال باشد) هم به مدت دو برابر مدت تحصیل برای شرکت مربوطه کار کند.

دانشجویان در مدت کار آموزی حقوق ثابت دریافت خواهند کرد، بیمه سوابق خواهند داشت و موظف اند چند روز در هفته(باتوجه به روز های شرکت در کلاس های دانشگاه) در مرکز مربوطه فعالیت داشته باشند. در پایان هر نیمسال دانشگاه از طریق مرکز مربوطه و همچنین بر اساس رتبه و معدل علمی دانشجو در دانشگاه میزان پیشرفت دانشجو را بررسی و در صورت عدم پیشرفت و مفید بودن برای مرکز، بورسیه وی در حالت تعلیق قرار میگیرد.

طرح بورسیه صنعتی بنیاد علمی نخبگان 1402

طرح بورسیه صنعتی انتخاب رشته 1401 از یزد شروع شد و حالا تقریبا کل کشور را در بر گرفته است

این طرح در سال گذشته فقط در دانشگاه های استان یزد برگزار شد اما امسال با معرفی نامه بنیاد علمی نخبگان حدود 40 مرکز آموزشی برای شرکت در این طرح اعلام آمادگی کردند. این تعامل دو سر سود است. یعنی هم آمار اشتغال مرتبط دانشگاه ها افزایش میابد و هم برای دانشجو حقوق و مزایا در نظر گرفته شده است و هم شرکت های خصوصی و دولتی میتوانند از نظر استخدم نیروی متخصص و متعهد خیالشان راحت باشد.

براساس اطلاعیه بنیاد علمی نخبگان، قرار است کار آموزان حقوقی متناسب با شرایط مالی جامعه دریافت کنند ولی مبلغ مشخص نیست و تعهد افزایش حقوق باتوجه به افزایش تورم هم توسط شرکت ها و سازمان های همکار داده شده است!

کد رشته های مربوط به بورس های صنعتی در کنکور 1402 را میتوانید در دفترچه انتخاب رشته کنکور مشاهده کنید. برای پیدا کردن کد رشته های مخصوص به بورس های صنعتی میتوانید در بخش توضیحات دفترچه انتخاب رشته، بخش مربوط به بورس صنعتی را مطالعه کنید. در این بخش صفحات مربوط به کد رشته های مربوط به این طرح به صورت اختصاصی ذکر شده است.

مهارت آموزی هدف اصلی طرح بورسیه صنعتی است!

هدف اصلی این است که دانشجویان به صورت عملی وارد بازار کار شوندد و از همان ابتدا با نیاز های بازار کار آشنا شوند. بنابراین بنیان گزاران تصمیم گرفته اند که برای هر دانشجو سهمیه مالی مهارت آموزی در نظر بگیرند و در طول هر سال در اختیار شرکت های طرف قرارداد بگذارند.

به این معنا که بسته های 25 تا 30 میلیونی برای مهارت آموزی در اختیار دانشجو و محل خدمت وی در نظر گرفته میشود که در صورت نیاز به یادگیری مهارت خاص یا نیاز به خرید تجهیزات تکمیلی مورد استفاده قرار میگیرد و این هزینه بعدا به صورت اقساط از حساب وی کم خواهد شد. سهمیه پرداخت این هزینه ها مطابق دفترچه راهنمای شیوه نامه بورسیه صنعتی به شرح زیر اعلام شده است:

طرح بورسیه صنعتی برای مقطع ارشد و دکتری در اولویت بنیاد علمی نخبگان است

به گفته بنیاد نخبگان این طرح قرار است به صورت ویژه تری برای مقاطع ارشد و دکتری اجرا شود و باتوجه به اینکه دانشجویان ارشد و دکتری زمان بیشتری را صرف تحصیل تخصصی در رشته شان کرده اند، باید اشتغال آنها در پست های مرتبط در اولویت باشد.

باتوجه به هزینه بیشتری که دانشجویان ارشد و دکتری باید دریافت کنند و طبیعتا نیاز های اولیه بیشتر این قشر، هنوز نتوانسته اند زیرساخت های مربوطه را ایجاد کنند. به هرحال این طرح هزینه بر و نیازمند شرایط ویژه ای است که میتوان سرعت کم پیشرفت و سختی کار را درک کرد.

باتوجه به اینکه ظرفیت دانشجویان بورسیه صنعتی کنکور از سال گذشته تا الان تقریبا 1400 نفر بیشتر شده اند، میتوان تلاش این تیم را برای کم کردن نرخ بیکاری و کم کردن میزان مهاجرت شغلی و تحصیلی و از دست دادن نیروی کارآمد قابل تحسین دانست.

طرح بورسیه صنعتی میخواهد از مهاجرت های بی رویه نیروی جوان و کارآمد کشور جلوگیری کند

بنیاد علمی نخبگان درباره هدف بورسیه صنعتی انتخاب رشته میگوید طبق تحقیقات ما به صورت میانگین دانشجویان از ترم 6 به فکر مهاجرت و وارد شدن به بازارکار فعال می افتند پس باید در همین نقطه جلوی فرار مغزها را گرفت! پس ما اگر بتوانیم بورسیه تحصیلی را برای ورودی های قبل از 1401 و 1402 هم اجرا کنیم، کمتر شاهد از دست دادن جوانان با استعداد کشور خواهیم بود.

برای این هدف، بجز کنکور، شرایط ثبت نام دانشجویان برای بهره مندی از بورسیه صنعتی را در ورودی ترم های 6 و 7 کارشناسی هم فراهم کرده ایم و امیدواریم به اندازه ای که انتظار داریم از این طرح استقبال شود.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا