رشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

معرفی رشته اویونیک هواپیما

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله رشته اویونیک هواپیما را معرفی خواهیم کرد. در رشته اویونیک هواپیما به بررسی سیستم های الکترونیکی که بر روی هواپیما نصب شده است می پردازند. افرادی که به کارهای الکتریکی و تعمیراتی علاقه دارند این رشته می تواند برایشان جذاب باشد. در ادامه مطلب از شرایط تحصیلی, دروسی که در دانشگاه ارائه می شود, بازار کار و شرایط ثبت نام در این رشته را بررسی خواهیم کرد. از آن جایی که تعداد رشته های دانشگاهی زیاد است و گاها شباهت هایی بین رشته ها وجود دارد برای آن که بتوانید با اطمینان کامل انتخاب رشته کنید بهتر است از کمک مشاوران تحصیلی آکو بهره ببرید.

معرفی رشته اویونیک هواپیما

در ابتدا بیایید کلمه اویونیک را بررسی کنیم. اویونیک از دو کلمه Aviation و Electronics تشکیل شده و به تجهیزات الکترونیکی هواپیماها و یا ماهواره ها اشاره دارد. در واقع اویونیک یکی از اجزای اصلی هواپیما و بالگرد است و نقش مهمی را در ایمنی پرواز و کارکردهای پرنده ایفا می کند. بعد از نگاهی مختصر به کلمه اویونیک رشته اویونیک هواپیما را مطالعه می کنیم.

4 2

اویونیک هواپیما رشته ای است که افراد یاد می گیرند تا بطور تخصصی بر روی سیستم های اویونیکی هواپیما تسلط داشته باشند. این رشته به دلیل شباهت هایی که با رشته تعمیر و نگهداری هواپیما دارد نباید اشتباه گرفته شود. در سایت پرسا بطور کامل رشته نعمیر و نگهداری هواپیما را توضیح داده ایم. افراد متخصص در رشته تعمیر و نگهداری و متخصصان اویونیک کارها و وظایف مشترکی در محیط کاری ممکن است داشته باشند اما وظیفه اصلی متخصصان اویونیک بررسی و نگهداری از سیستم های الکترونیکی است که بر روی هواپیما نصب شده است.

توانایی های لازم برای مطالعه رشته اویونیک هواپیما

رشته اویونیک هواپیما جزو رشته هایی است که به دقت و مهارت بالا نیاز دارد. زیرا متخصصان این رشته مسئولیت زیادی را برعهده دارند. سیستم های الکترونیکی که باید به بررسی و حفاظت از آن ها پرداخت بسیار ظریف بوده و در هنگام کار ممکن است مشکلاتی را بوجود آورند.

77

یکی دیگر از توانایی های مهم متخصصان اویونیک حفظ خونسردی و تصمیم گیری های درست می باشد. زیرا در خیلی از پروازها احتمال وقوع مشکلاتی برای سیستم های هواپیما وجود دارد. در اینگونه مواقع یک متخصص اویونیک باید بتواند با استفاده از مهارت خود اقدام به حل مشکل کند. البته در این گونه مواقع بسته به نوع مشکلی که وجود دارد تکنسین تعمیر و نگهداری نیز می تواند به بررسی مشکل بپردازد. این نکته نیز قابل توجه است که معمولا این افراد در درس های ریاضی و فیزیک قوی بوده اند.

درباره آزمون رغبت و توانایی چه می دانید؟

تحصیل در رشته اویونیک هواپیما

علاقمندان به رشته اویونیک هواپیما می توانند با پشتکار و علاقه به تحصیل ادامه داده و به عنوان مهندس اویونیک مشغول به کار شوند. متقاضیان می توانن باشرکت در کنکور ریاضی و بعد از قبولی در یکی از دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.

برای دیدن رشته های بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

مقطع کاردانی این رشته ۲ سال و مقطع کارشناسی آن ۲ نیز سال می باشد. افرادی که می خواهند هرچه زودتر مشغول به کار شوند می توانند بعد از گذراندن مقطع کاردانی در صنعت هواپیمایی شروع به کار کنند اما نباید انتظار شغلی با درآمد خیلی خوب داشته باشند. زیرا تحصیل و علاقه فردی در این رشته برای داشتن یک شغل با درآمد بالا خیلی موثر خواهد بود. در ادامه مطلب درباره آینده شغلی این رشته بیش تر صحبت خواهیم کرد.

برای دیدن رشته های پر درآمد می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

دانشجویان بعد از مطالعه رشته اویونیک هواپیما می توانند در آزمون نهایی سازمان هواپیمایی شرکت کنند و کارت B2 خود را دریافت کنند. افرادی که کارت B2 دارند با ارسال این کارت به شرکت های هواپیمایی می توانند درخواست کار کنند.

دروس رشته اویونیک هواپیما

همانطور که گفتیم تحصیل در رشته اویونیک هواپیما تا مقطع لیسانس 4 سال زمان می برد. البته این مدت زمان در صورتی است که دانشجویان به طور مرتب تمام واحدهای درسی خود را پاس کرده باشند. در ادامه این بخش تعدادی از دروس رشته اویونیک در دانشگاه ها را بررسی خواهیم کرد.

دروس پایهدروس تخصصی
فیزیکالکترونیک
ریاضی پایهمدار الکتریکی
ریاضی عمومیمدارهای منطقی
برنامه نویسی
الکتریک هواپیما

بازار کار رشته اویونیک هواپیما

افرادی که در فکر انتخاب رشته دانشگاهی هستند حتما این به بازار کار رشته خود باید فکر کرده و آن را بررسی کنند. رشته اویونیک هواپیما رشته ای است که بازار کار دارد اما برای استخدام لازم است تا مهارت و توانایی های کافی را کسب کرده باشید. به نوعی استخدان در این شغل گاها به راحتی استخدام در برخی دیگر از مشاغل نیست.

زیرا همانطور که گفتیم متخصصان اویونیک مسئولیت بالایی را در حفظ سلامتی هواپیما و سرنشینان آن دارند. معمولا در هنگام برخواستن یا فرود هواپیماها مشکلانی بوجود می آید. به همین دلیل جذب نیرویی قوی و توانمند که بتوانند در چنین مواقعی به درستی عمل کنند برای سازمان هواپیمایی بسیار مهم است.

متقاضیان کنکور ریاضی به مقاله 5 نکته برای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402 مراجعه کنند تا این نکات مهم را مطالعه کنید.

این موضوع باعث شده تا هر سال تعدادی از دانشجویان ماهر که تخصص های مختلفی مانند اویونیک هواپیما, تعمیر و نگهداری از هواپیما, مراقبت پرواز, مخابرات هواپیمایی و … در سازمان هوایی ایران استخدام شوند. همچنین امکان استخدم در شرکت های هواپیمایی هم وجود دارد. از جمله نکات مثبت اشتغال در شرکت های هواپیمایی دسترسی به بلیت رایگان و استفاده از خطوط هواپیمایی می باشد.

درآمد رشته اویونیک هواپیما

اشاره کردیم که هر چه مهارت و تحصیلات بیش تری در این رشته کسب کرده باشید, درآمد بالاتری می توانید داشته باشید. شرایط دیگری نیز برای کسب درآمد بیش تر وجود دارد که به بررسی این شرایط می پردازیم:

  • کارت پایان دوره خدمت سربازی و یا معافیت غیر پزشکی
  • تسلط به زبان انگلیسی تخصصی هواپیمایی
  • دریافت گواهینامه B2 سازمان هواپیمایی کشور
  • دریافت گواهینامه تایپ هواپیما بوئینگ MD
  • عدم سوپیشینه
  • عدم تعهد به خدمت به سایر ارگان های دولتی یا خصوصی
  • فارغ التحصیل از رشه های اویونیک هواپیما, الکترونیک هواپیما و دیگر رشته های مرتبط

نکته ای باید در نظر گرفت این است که افراد کم تجربه ای که تازه شروع به کار کردند در سال های اولیه نباید انتظار بالایی داشته باشند. باید تمرکز و تلاش خود را برای تخصص بیش تر در این رشته بگذارند تا بتوانند به درآمدی که افراد باتجربه تر دارند برسند.

برای آن که در ماه های آخر کنکور بتوانید با تمرکز بیش تر درس بخوانید به مقاله 5 راهکار برای تمرکز در درس خواندن مراجعه کنید.

مشاوره تحصیلی آکو

انتخاب رشته یکی از مهم ترین تصمیماتی است که باید با آگاهی کامل گرفته شود. برای آنکه بتوانید انتخاب درستی داشته باشید بهتر است از مشاوران تحصیلی آکو کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی با توجه به توانایی ها و علاقه شما در انتخاب رشته یا انتخاب دانشگاه می توانند موثر باشند.

در نهایت می توانید در اینستاگرام آکو نیز عضو شوید تا از خبرهای کنکوری و تحصیلی جدید مطلع شوید.

رومینا ابوالحسنی

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست