نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

معرفی رشته

معرفی رشته علوم سیاسی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله شما را با رشته علوم سیاسی آشنا خواهیم کرد. افرادی که به این رشته علاقه دارند باید از طریق شرکت در کنکور انسانی برای انتخاب رشته علوم سیاسی اقدام کنند. این رشته یکی از رشته های مهمی است که در دانشگاه های زیادی از جمله تهران, کرمان, اردکان و… وجود دارد که در ادامه این دانشگاه ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی با شماره تلفن 02633408944 تماس گرفته و از یک جلسه مشاوره رایگان بهره مند شوید.

معرفی رشته علوم سیاسی

در ابتدا بیایید با تعریف علوم سیاسی آشنا شویم. علوم سیاسی که گاهی به آن سیاست شناسی هم گفته می شود یک علم اجتماعی است که به بررسی فعالیت های سیاسی, قانون اساسی و افکار سیاسی می پردازد. درواقع همانطور که از اسم آن معلوم است این رشته با سیاست و علم سیاسی سروکار دارد.

ارسطو فیلسوف یونانی, علم سیاسی را مطالعه حکومت تعریف می کند. زیرا سیاست علمی است که بطور مستقیم با تصمیمات و قوانین سیاسی سرو کار دارد. علم سیاسی همچنین با رشته های دیگری مانند رشته اقتصاد, روانشناسی, جامعه شناسی, مردم شناسی, حقوق اداری و بسیاری دیگر از رشته ها درارتباط است. بطور کلی سیاست و علم سیاسی در خیلی از جنبه های زندگیمان وجود دارد و همواره تااثیرات مستقیم و غیر مستقیمی هم می گذارد. جالب است بدانید علم سیاسی به 2500 سال پیش برمی گردد. افلاطون و شاگردش ارسطو از نفرات اولی بودند که علم سیاسی را بوجود آوردند.

6

برخی بر این باورند که با مطالعه رشته علوم سیاسی سیاستمدار خواهند شد. اما مسائلی که در این رشته یاد می گیرید محدود به این موضوع نیست و عموما دانشجویان به عنوان سیاست شناس می توانند فعالیت کنند. زیرا علوم سیاسی اندیشه ها و نظرات مختلف را در نظر گرفته و میزان کارکرد آن ها را در جامعه بررسی می کند. همچنی ضمن بررسی مشکلات, بررسی برای آینده با در نظر داشتن عوامل دیگر را نیز به دانشجویان می آموزد.

دروس رشته علوم سیاسی

دانشجویان رشته علوم سیاسی با سه مفهوم مهم آشنا می شوند. این سه مفهوم به ترتیب بدین صورت هستن: نظرات سیاسی, دانش حکومت و سیاست, روابط سیاست بین الملل. تحصیل در رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی 4 سال تحصیلی طول می کشد. و بطور کلی 138 واحد را دانشجویان باید پاس کنند که تعداد واحدهای درسی را در جدول زیر می توانید ببینید:

دروس عمومیدروس پایهدروس اصلیدروس اختیاری
2210610610

دانشجویان این رشته می توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته علوم سیاسی تحصیل کنند. در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی به 5 گرایش تحصیلی تقسیم می شود. این گرایشات بدین صورت هستند: مطالعات منطقه ای, روابط بین الملل, علوم سیاسی, اندیشه سیاسی و دیپلماسی و روابط بین الملل.

گرایشات این رشته در مقطع دکتری نیز بدین صورت است:

 • مطالعات منطقه ای
 • مطالعات سیاسی انقلاب اسلامی
 • مطالعات آمریکای شمالی
 • مطالعات جهان
 • جغرافیای سیاسی
 • جامعه شناسی
 • رفاه اجتماعی
 • سیاست گذاری فرهنگی
 • دانش اجتماعی مسلمین
 • مردم شناسی
 • حقوق بین الملل عمومی
 • علوم سیاسی
 • روابط بین الملل

در ادامه دروس هر یک از واحدهای رشته علوم سیاسی را در مقطع کارشناسی بررسی کرده ایم:

ادبیات فارسیدروس اخلاق اسلامی
زبان عمومیدروس مبانی نظری اسلام
تربیت بدنی 1دروس انقلاب اسلامی
تربیت بدنی 2دروس تاریخ و تمدن اسلامی
دروس آشنایی با منابع اسلامی
دروس عمومی رشته علوم سیاسی
مبانی علم سیاستمبانی علم حقوقمبانی جامعه شناسی عمومیمبانی علم اقتصادروش تحقیق در علوم سیاسی
حقوق اساسیمبانی اندیشه های سیاسی در اسلامحقوق بین الملل اسلامیجنبش های اسلامی معاصرانقلاب اسلامی ایران
حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایرانسیاست خارجی جمهوری اسلامی ایرانتحولات سیاسی و اجتماعی ایران (از سال 1228 تا 1320)روابط خارجی ایران (از سال 1320 تا 1357)اندیشه های سیاسی در اسلام و ایران
نظام سیاسی و دولت در اسلاممسائل اقتصادی و سیاسی نفت در ایرانتحولات سیاسی و اجتماعی ایران (از سال 1320 تا 1357)حقوق اداریخلیج فارس و مسائل آن
مسائل سیاسی و اقتصادی جهان سومسازمان های بین المللیتاریخ روابط بین الملل (از سال 1871 تا 1945)تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب از قبل از افلاطون تا قرن بیستماندیشه های سیاسی در قرن بیستم
حقوق بین الملل عمومیاصول روابط بین المللحقوق بین الملل خصوصیفن دیپلماسی و آداب کنسولیدیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام
جامعه شناسی سیاسیتئوری های انقلابسیاست خارجی قدرت های بزرگشناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسمنوسازی و دگرگونی سیاسی
مسائل نظامی و استراتژیک معاصرتاریخ تحول دولت در اسلاممتون سیاسی به زبان خارجی
دروس اصلی و پایه رشته علوم سیاسی
انقلاب های جهاناسلام و ایرانجغرافیای اقتصادی ایرانسیاست و حکومت در ایالات متحده آمریکاسیاست و حکومت در آسیای جنوبی
نظام های سیاسی تطبیقیمالیه عمومیتاریخ روابط خارجی ایران از قاجاریه تا 1320مسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای اروپای شرقیارتش و سیاست
روانشناسی اجتماعیاداره امور دولتیسیاست و حکومت در شورویسیاست و حکومت در خاور میانهسیاست و حکومت در چین
نظام های اقتصادی تطبیقیمطبوعات سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت به بعدسیر قدرت دریاهامسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای اروپای غربیجمهوری اسلامی ایران و نهضت های رهایی بخش
سیاست و حکومت در آمریکای لاتیناعراب و اسرایل و مسئله فلسطینسیاست و حکومت در اروپای باختریسیاست و حکومت در آفریقااندیشه های سیاسی در شرق باستان
جغرافیای سیاسی (تأکید بر جهان اسلام)خاورمیانه و سیاست بین المللتک درس در اختیار گروه آموزشیاقتصاد بین الملل
دروس اختیاری رشته علوم سیاسی

توانایی هایی لازم برای مطالعه رشته علوم سیاسی

افرادی که به تحلیل و بررسی مسائل سیاسی علاقه دارند این رشته می تواند برایشان جذاب باشد. دانشجویان رشته علوم سیاسی با دید عمیقی که به مسائل دارند قادر خواهند بود تا مشکلات و نقطه ضعف ها را بهتر ببینند. قدرت منطق در این افراد غالب بوده و نظرات و حرف هایشان همراه با دلیل و مدرک می باشد.

222

از دیگر توانایی های افراد در این رشته توانایی ارتباط و درک اقشار مختلف جامعه می باشد. آن ها باید بتوانند خواسته ها, نیاز, مشکلات مردم را ببینند و برای حل آن راهکارهای مثبتی ارائه دهند. اهمیتی که به مردم و جامعه می دهند باید به قدری باشد که به دلیل نفع شخصی خود از حق و حقوق مردم نگذرند. یکی از مهم ترین ویژگی افراد علاقمند به علوم سیاسی مطالعه کتاب های مربوط به سیاست, فلسفه و… می باشد.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته علوم سیاسی

در این قسمت دانشگاه هایی که رشته ععلوم سیاسی را ارائه می دهند بررسی خواهیم کرد و مواردی مانند ظرفیت دانشگاه, نوع پذیرش, محل آن و … را مشخص می کنیم. رشته علوم سیاسی در بسیاری از دانشگاه های ایران برای علاقمندان ارائه می شود.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع پذیرش
دانشگاه تهرانروزانه60تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه شهید بهشتیروزانه35تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه علامه طباطباییروزانه45تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه خوارزمیروزانه15تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه علامه طباطباییشبانه15تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه خوارزمیشبانه10تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه اصفهانروزانه40اصفهانهردوبا آزمون
دانشگاه فزدوسی مشهدروزانه25مشهداهردوبا آزمون
دانشگاه شیرازروزانه50شیرازهردوبا آزمون
دانشگاه تبریزروزانه21تبریزهردوبا آزمون
دانشگاه اصفهانشبانه15اصفهانهردوبا آزمون
دانشگاه فزدوسی مشهدشبانه10مشهدهردوبا آزمون
دانشگاه بین المللی اما خمینیروزانه25قزوینهردوبا آزمون
دانشگاه شاهد تهرانروزانه35تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه تبریزشبانه14تبریزهردوبا آزمون
دانشگاه گیلان رشتروزانه35رشتهردوبا آزمون
دانشگاه مازندرانروزانه45بابلسرهردوبا آزمون
دانشگاه یزدروزانه35یزدهردوبا آزمون
دانشگاه لرستان خرم آبادروزانه1خرم آبادهردوبا آزمون
دانشگاه پیام نور تهرانپیام نور40تهرانهردوبی آزمون
دانشگاه پیام نور استان البرزپیام نور40کرجهردوبی آزمون
دانشگاه پیام نور استان خراسان رضویپیام نور50مشهدهردوبی آزمون
دانشگاه پیام نور استان تهرانپیام نور20دماوندهردوبی آزمون

بازار کار رشته علوم سیاسی

در این قست بازار کار رشته علوم سیاسی ا بررسی می کنیم و تعدادی از مشاغل مربوط به آن را معرفی می کنیم. اما لازم به ذکر این نکته است که بازار کار این رشته خیلی پر رونق و زیاد نیست. در واقع تعداد کمی از فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی در بازار کار مربوط به رشته خودشان کار می کنند. هرچه تجربه و تخصص بیش تری داشته باشید امکان اشتغال در مشاغل بهتر را خواهید داشت. در ادامه تعداد بیش تری از مشاغل مربوط به رشته علوم سیاسی را مشاهده می کنید:

 • خبرنگاری
 • مدیریت عمومی
 • متخصص امور بین الملل
 • تحلیلگر سیاسی
 • مددکار اجتماعی
 • پژوهشگر سیاست های عمومی
 • فروش و بازاریابی
 • تدریس
 • برنامه ریز شهری
 • کارمند قانون گذاری
 • سیاستمدارمدیریت تبلیغات

تحصیل رشته علوم سیاسی در خارج از کشور

همانطور که اشاره کردیم امکان ادامه تحصیل در رشته علوم سیاسی تا مقطع دککتری در ایران امکان پذیر است. اما در صورتی که مایل باشید در خارج از ایران تحصیل کنید, باید یک رزومه قوی کاری یا تحصیلی داشته باشید. در نظر داشته باشید که دانشگاهی که می خواهید ددر آن تحصیل کنید هم در نحوه پذیرش شما بسیار موثر است و حتما باید شرایط هر دانشگاه و کشور مقصد را بررسی کنید.

اگر بورسیه تحصیلی داشته باشید می توانید با توجه به شرایط بورسیه هر دانشگاه بطور رایگان تحصیل کنید. حتما حتما به زبان انگلیسی مسلط باشید و در آزمون های زبان شرکت کنید. در ادامه این مطلب میللیم تا گرایشات رشته علوم سیاسی را در مقطع تحصیلان تکمیلی بررسی کنیم:

علوم سیاسیدیپلماسی و سازمان های بین المللیمطالعات منطقه ای
اندیشه سیاسی در اسلامروابط بین الملل
تربیت مربی علوم سیاسی
گرایشات مقطع ارشد رشته علوم سیاسی
جغرافیای سیاسیعلوم سیاسیسیاست گذاری فرهنگیجامعه شناسیمطالعات آمریکای شمالیمطالعات جهاندانش اجتماعی مسلمین
روابط بین المللمطالعات منطقه ایمطالعات سیاسی انقلاب اسلامیحقوق بین الملل عمومیرفاه اجتماعیمردم شناسی
گرایشات مقطع دکتری رشته علوم سیاسی

مشاوره تحصیلی آکو

با مطالعه مقاله معرفی رشته های دانشگاهی می توانید اطلاعات مورد نیازتان را مطالعه کرده و در خصوص شرایط تحصیلی هر رشته اطلاعات لازم را کسب کنید. رشته علوم سیاسی هم یکی دیگر از رشته هایی است که با دقت آن را بررسی کرده ایم. اما در صورتیکه سوالی درباره انتخاب رشته دارید با مشاوران تحصیلی آکو در ارتباط باشید.

همچنین در کانال تلگرامی مشاوره تحصیلی آکو عضو شوید تا سوالات درسی, جزوه ها و خیلی دیگر از مطالب مفید تحصیلی را دریافت کنید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن