پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

منابع و شرایط شرکت در المپیاد برای سهمیه کنکور سراسری

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

یکی از سهمیه های کنکور که میتواند تاثیر برابر یا حتی بیشتر از سهمیه فرزند شهدا داشته باشد و در برخی مواقع شما را از شرکت در کنکور به کل بی نیاز کند، سهمیه استعدادهای درخشان در المپیاد های ملی است. البته شرایط شرکت در المپیاد برای سهمیه کنکور ویژه است و پیش از اقدام برای شرکت در این مسابقات ملی درباره میزان تاثیر سهمیه آن در کنکور اطلاعات کافی داشته باشید.

مثلا برخی از المپیاد ها از جمله المپیاد علوم زمین شناسی، علوم نانو، المپیاد سواد رسانه ای یا المپیاد جغرافیا جزو رشته هایی هستند که برای دریافت سهمیه تاثیری ندارند و به همین دلیل هم رقابت کمتری را در آنها شاهد هستیم. در ادامه بیشتر درباره شرایط المپیاد های مختلف برای کسب سهمیه کنکور صحبت میکنیم. نظریه اولیه ای که میتوان درباره این تصمیم داد:

شرکت در المپیاد برای سهمیه کنکور کار عاقلانه ای است چون برای برندگان مدال طلای المپیاد های علمی، سهمیه 100درصدی کنکور در نظر گرفته میشود یعنی اصلا نیازی نیست کنکور بدهند و در هر رشته مرتبط با گروه آزمایشی و در بهترین دانشگاه های کشور به انتخاب خود میتوانند تحصیل کنند.

شرایط شرکت در المپیاد برای سهمیه کنکور در مقطع متوسطه دوم

شروع ثبت نام برای المپیاد های دانش آموزی آذرماه هر سال است که امسال هم شرکت در المپیاد برای سهمیه باتوجه به تغییرات تاثیر سوابق تحصیلی 1403 و سخت تر شدن سوالات و نتیجتا کسب رتبه برتر در کنکور، توجهات را بیش از پیش به خود جلب کرده است. لیست المپیاد های دارای سهمیه در کنکور را که فقط برای دانش آموزان متوسطه دوم برگزار میشود در جدول مشاهده میکنید:

المپیاد نجوم و اخترفیزیک(رشته ریاضی)المپیاد ادبی(رشته انسانی و رشته هنر)
المپیاد علمی کامپیوتر_رشته های پزشکی و کنکور ریاضی)المپیاد فیزیک(پزشکی و رشته ریاضی)
المپیاد علمی زیست شناسی(رشته تجربی)المپیاد علمی شیمی
المپیاد علمی ریاضی(رشته های پزشکی و رشته ریاضی)

المپیاد های علمی متوسطه دوم در پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم برگزار میشوند و بدون توجه به نوع مدرسه یا معدل دانش آموزان اجازه شرکت در این آزمون را دارند. دانش آموزان در ابتدا در آزمون های ناحیه ای المپیاد های علمی شرکت میکنند و سپس به تفکیک هر رشته به رقابت های استانی و کشوری میپردازند.

موفقیت در آزمون های المپیاد استانی و ناحیه ای مستلزم دریافت سهمیه معافیت از کنکور نیست ولی موفقیت در آنها میتواند موجب دریافت تسهیلات ویژه در دوران دانشگاه شود. مدال طلا در رقابت های ملی(کشوری) و بین المللی(جهانی) میتواند شما را از شرکت در کنکور معاف کند.

باتوجه به اینکه تعداد داوطلبان کنکور به ویژه در رشته تجربی خیلی زیاد است و رقابت سنگینی را به ویژه باتوجه به درصد تاثیر سوابق تحصیلی و … پیش رو داریم، به عنوان تیم مشاوره تحصیلی پیشنهاد میکنیم که با شرکت در المپیاد ها و تمرکز بر رشته انتخابی خود برای قبولی در رشته های پزشکی اقدام نمایید.

آزمون های کتبی المپیاد ها در تابستان هر سال برگزار میشود و به همین دلیل دانش آموزان دوازدهمی عموما در سال دوازدهم درگیر کنکور میشوند و برای المپیاد نمیخوانند. اما به هرحال اگر در مراحل قبلی المپیاد قبول شده اید، شرکت در کنکور و المپیادها برای دانش آموزان دوازدهمی میتواند شانس دوبرابر به آنها بدهد.

کل تعداد داوطلبان انتخابی برای دوره نهایی المپیاد برای سهمیه کنکور 40 نفر است که البته در المپیاد علمی کامپیوتر، دانش آموزان میتوانند

منابع المپیاد های علمی برای سهمیه 1403

همانطور که گفته شد، داوطلبان دارای مدال طلای المپیاد های علمی، از شرکت در کنکور سراسری معاف هستند و صرفا توسط سازمان پرورش استعداد های درخشان به دانشگاه مورد نظر داوطلب معرفی میشوند.

البته همانطور که گفته شد، فارغ التحصیلان اجازه انتخاب رشته و دانشگاه در گروه آزمایشی خودشان را دارند که در جدول فوق گروه آزمایشی مربوطه در پرانتز نوشته شده است.

 • منابع المپیاد های علمی ریاضی

باوجودیکه داوطلبان رشته تجربی نیز میتوانند در المپیاد علمی ریاضی شرکت کنند اما منابع این رقابت بیشتر مربوط به بچه های ریاضی است. این منابع بر اساس اعلام مرکز استعداد های درخشان تمام کتاب‌های درسی با عناوین ریاضی از پایه دهم تا دوازدهم میباشد. کتاب های هندسه، آمار و احتمال و حسابان پایه‌های دهم و یازدهم و دوازدهم رشته ریاضی و فیزیک نیز شامل آن هستند.

در شرایط شرکت در المپیاد ریاضی برای سهمیه کنکور نوشته شده است که به شرط کسب مدال طلای جهانی میتوانند در رشته های گروه پزشکی نیز انتخاب رشته کنند.

منابع المپیاد های علمی ریاضی
 • منابع المپیاد های علمی زیست شناسی

همه کتاب های زیست شناسی دبیرستان جزو منابع المپیاد علمی زیست شناسی هستند و بجز زیست شناسی، تسلط داشتن به کتاب های ریاضی، فیزیک و شیمی دبیرستان هم برای شرکت در این رقابت ضروری است.

مهمتر از همه اینکه در وبسایت تیزهوشان ذکر شده است مطالعه کتاب زیست شناسی عمومی کمپبل برای تکمیل اطلاعات دانش آموزان المپیادی و شانس بیشترشان در موفقیت لازم است. البته این کتاب به صورت اختصاصی در متن سایت نام برده شده است و گفتنه شده است که میتوانید از کتاب های زیست شناسی عمومی دیگر هم کمک بگیرید.

منابع المپیاد های علمی زیست شناسی
 • منابع المپیاد علمی فیزیک

علاوه بر شرایط مذکور برای دریافت مدال طلا و معافیت از کنکور برای دانش آموزان این رشته شرایط دیگری نیز در نظر گرفته شده است که مطابق اطلاعیه منتشر شده از طرف سایت استعداد های درخشان در جملات زیر مطرح شده است:

پذیرفته‌شدگان آزمون مرحله دوم (چند برابر ظرفیت) المپیاد فیزیک، ملزم به شرکت در آزمون‌های تعیین‌شده از سوی کمیته علمی ذی‌ربط جهت ورود به دوره آموزشی تابستان هستند.

 • منابع المپیاد شیمی متوسطه دوم

کتاب های درسی شیمی پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم به عنوان منابع المپیاد های علمی شیمی ذکر شده اند که البته باتوجه به پیچیدگی شیمی احتمالا مطالعه بیشتر از سطح کتاب درسی نیز برای کسب مدال طلا لازم است.

 • منابع المپیاد نجوم و اخترفیزیک

کتاب های ریاضی1 و 2، فیزیک1 و 2 و 3، هندسه1 و 2 و 3، حسابان1 و 2 از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به عنوان منابع این آزمون معرفی شده اند اما در این المپیاد سوال ها در موضوعات مربوط به نجوم کروی، مکانیک سماوی، اختر فیزیک ، کیهان شناسی و ابزار های رصد طرح میشود و دانش آموزان باید در این زمینه تخصص کافی داشته باشند.

داوطلبان شرکت در این رشته از المپیاد برای سهمیه کنکور ریاضی تلاش میکنند و نمیتوانند از بین رشته های پزشکی انتخاب رشته و دانشگاه کنند.

 • منابع المپیاد کامپیوتر

المپیاد کامپیوتر باتوجه به منابع این رشته سخت ترین گروه آزمایشی هستند و در صورت قبولی در این دوره المپیاد ها میتوانند به انتخاب خود وارد دانشگاه هایی مثل دانشگاه شریف یا علم و صنعت برای رشته کامپیوتر شوند. در توضیحات شرایط شرکت در المپیاد کامپیوتر نوشته شده است که:

دانش‌آموزان پایه دهم دارنده مدال نقره تابستان1401 المپیاد کامپیوتر مازاد بر ظرفیت 40 نفر بدون شرکت در آزمون‌های مرحله اول، دوم و سوم در این دوره، می‌توانند شرکت‌کنند.

درضمن دانش‌آموزان پایه دهم دارنده مدال برنز تابستان 1401 المپیاد کامپیوتر درصورت پذیرفته‌شدن در آزمون‌های مرحله اول، دوم و سوم مازاد برظرفیت 40 نفر در این دوره، می‌توانند شرکت کنند.

شرکت در المپیاد اختبر نجوم برای سهمیه کنکور

پذیرفته‌شدگان آزمون مرحله دوم (چند برابر ظرفیت) المپیاد کامپیوتر ، ملزم به شرکت در آزمون‌های تعیین‌شده از سوی کمیته علمی ذی‌ربط جهت ورود به دوره آموزشی تابستان هستند.

 • منابع المپیاد ادبی برای سهمیه کنکور انسانی و هنر

المپیاد ادبی نسبت به همه المپیاد هایی که برای سهمیه کنکور برگزار میشوند، منابع اختصاصی بیشتری دارند و بجز کنکور انسانی، برای دارنده مدال طلا، سهمیه کنکور هنر نیز به آنها تعلق میگیرد.

منابع المپیاد های ادبی علاوه بر کتاب های درسی فارسی دهم و یازدهم، علوم و فنون ادبی 1و2 و عربی زبان قرآن 1و2 ویژه کنکور انسانی منابع خارج از بودجه بندی کتاب های درسی نیز دارند که به صورت اختصاصی در زمینه متون نظم، متون نثر و علوم ادبی مطرح شده است. این منابع به شرح زیر است:

 1. شاهنامه فردوسی(داستان رستم و اسفندیار، تصحیح جلال خالقی مطلق)، بوستان سعدی(باب‌های 3 و 4، تصحیح غلامحسین یوسفی)، قصاید ناصر‌خسرو(شرح سی قصیده ناصر خسرو از مهدی محقق، پانزده قصیده اول)، کتاب آخر شاهنامه از اخوان ثالث، گنجشک و جبرئیل از سید حسن حسینی، آثار نیما یوشیج(اشعار خنده سرد/ امید پلید/ خواب زمستانی/ ناقوس/ خروس می‌خواند)
 2. قابوسنامه( باب‌های 6 ، 7 و 8 ،  نشر علمی و فرهنگی)، گلستان سعدی(باب‌های 3 و 4، تصحیح غلامحسین یوسفی، تذکره الاولیای عطار(ذکر رابعه عدویه، نشرسخن)، کتاب سووشون سیمین دانشور، شطرنج با ماشین قیامت از حبیب احمدزاده نشر سوره مهر
 3. کلیات سبک­ شناسی از سیروس شمیسا انتشارات میترا

المپیاد برای سهمیه کنکور در مقطع متوسطه اول

المپیاد برای سهمیه کنکور در مقطع متوسطه اول برگزار نمیشود و بهتر است که دانش آموزان تمرکز خود را روی قبولی در آزمون تیزهوشان بگذارند. ولی به صورت رسمی برای سمپادی ها در کنکور سهمیه ای دیده نمیشود، هرچند باتوجه به تعداد رتبه های برتر مدارس تیزهوشان، به نظر میرسد قبولی در آزمون تیزهوشان خودش نوعی سهمیه مخفی در کنکور محسوب میشود.

جالب اینجاست که در وبسایت رسمی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، به تفکیک رشته های مورد نظر در آزمون سمپاد نهم به دهم، ویدئو های آموزشی اختصاصی قرار گرفته است که بسیاری از دانش آموزان از آن بی خبرند و به جای استفاده از همین ویدئو های آموزشی، دنبال کلاس های گران قیمت برای تیزهوشان نهم به دهم میگردند.

این ویدئو های آموزشی دروس برای پایه های هشتم و نهم ارائه شده است و دروس آموزشی عبارتند از:

 • اجتماعی
 • ریاضی
 • فارسی و نگارش
 • علوم
 • عربی
 • زبان

البته برخی از دروسی که به صورت پیوسته در سه پایه تدریس میشوند و احتمالا دانش آموزان از پایه در یادگیری آن ایراد دارند، در وبسایت رسمی تیزهوشان، با ویدئو های آموزشی پایه ای پشتیبانی میشوند.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا