پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

انتخاب رشته نهم

هدایت تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
3.7/5 - (3 امتیاز)

هدایت تحصیلی

هدایت تحصیلی

هدایت تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم از مهمترین دغدغه های امروزی دانش آموزان متوسطه اول و علی خصوص والدین دانش آموزان می باشد. دوره های آموزشی در نظام جدید به سه دوره ی شش ساله ابتدایی، 3 ساله متوسطه اول و 3 ساله متوسطه دوم تقسیم شده است.

دوره ی شش ساله ابتدایی برای یادگیری مفاهیم اولیه ای مانند: خواندن و نوشتن، محاسبات ساده ریاضی، آشنایی با علوم تجربی و آموزه های اولیه دینی و مذهبی تعبیه شده است. دانش آموزان پس از اتمام دوره ی شش ساله ابتدایی وارد متوسطه اول می شوند.

متوسطه اول اقیانوسی به ارتفاع یک سانتی متر است که از هر موضوع و شاخه ای در آن قرار داده شده است.

در کشورهای پیشرفته با نظام آموزشی توسعه یافته معمولا فرآیندهای تحصیلی از ابتدای فرآیند تحصیل آغاز می شود. در کشور ما هدایت تحصیلی از سال هفتم با آزمون توانایی ها در سال هفتم آغاز می گردد. معیار هدایت تحصیلی بر دو اساس می باشد:

  • آزمون های مشاوره ای  و  بررسی های روانشناسی
  • نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان

 هدف از هدایت تحصیلی

دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول در این برهه ی حساس زندگی خود باید تصمیم درستی بگیرند. این تصمیم از نظرهای مختلفی باید بررسی گردد. مانند شرایط روحی، استعدادها و توانایی های دانش آموز و همچنین بسترهای شغلی و آینده آن رشته .

انتخاب رشته پایه نهم

رشته انتخاب شده با توجه به آزمون های متفاوت، نظرات دبیران و معلمین و همچنین ترجیحات اولیای دانش آموزان تعیین می گردد. بدیهی است که صداقت و عدم اجبار دانش آموز به تصمیم گیری می تواند بسیار در آینده یک شخص مفید باشد.

به همین منظور وزارت آموزش و پرورش با هدف مدیریت و ساماندهی استعداد ها و علاقه مندی های دانش آموزان در زمینه های مختلف به تناسب مشاغل موجود در جامعه و ظرفیت آن ها ، فرآیندی را با عنوان فرآیند هدایت تحصیلی تهیه و اجرا نموده است . دانش آموزان با دریافت مشاوره ها و آزمون های هدایت تحصیلی نسبت انتخاب رشته تحصیلی خود با آگاهی و اطمینان بیشتری تصمیم خواهند گرفت .

باتوجه به اهمیت و حساسیت بالای این موضوع و همچنین ارائه توضیحات و راهنمایی های بهتر ، به منظور افزایش آگاهی والدین و دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول در ادامه این مقاله به شرح مواردی همچون معرفی ، اهداف ، عوامل تاثیرگذار ، اولویت بندی رشته های تحصیلی در فرآیند هدایت تحصیلی می پردازیم .

1. آزمون های مشاوره ای و بررسی های روانشناسی

سامانه همگام، سامانه ی هدایت تحصیلی جدید در نظام آموزش و پرورش می باشد: hamgam.medu.ir 

آزمون های هدایت تحصیلی

همانطور که در جدول زیر مشص است تمامی آزمون های متوسطه اول از آزمون توانایی ها و رغبت سنجی شخصیتی، ارش ها و توانایی ها آورده شده است. این آزمون ها 30 نمره دارند و دانش آموان باید توجه ویژه ای به این آزمون داشته باشند.

ردیفنام آزمونسال اجرازمان اجرا
2آزمون توانایی هاهفتمدی ماه
3رغبت به عنوان شخصیتهشتمدی ماه
4آزمون ارزش ها
توانایی ها
نهم
نهم
دی ماه
دی ماه
5آزمون نئونهمدی ماه
6آزمون رغبت به عنوان رغبتنهماسفند

اگر اطلاعاتی درباره ی تست نئو ندارید می توانید به مقاله آزمون نئو مراجعه کنید.

همچنین دانش آموزان نیز با وارد شدن در سایت همگام باید اولویت بندی رشته های خود را وارد نمایند، این اولویت ها در میان رشته های و شاخ های موجود در متوسطه دوم می باشد. که این بخش نیز 10 نمره برای دانش آموزان دارد.

رشته های مجاز برای اولویت بندی:

همچنین  می توانید  این مقالات را جهت اطلاعات بیشتر  رشته ریاضی، رشته تجربی، رشته انسانی ببینید.

کار و دانشفنی حرفه ایادبیات و علوم انسانیعلوم و معارف اسلامیعلوم تجربیریاضی فیزیک

نظر سنجی از والدین

یکی  دیگر از فرم هایی که در امر هدایت تحصیلی تکمیل و ثبت می شود، فرم نظر سنجی  والدین می توانند با مراجعه به سایت همگام  نظر خود را درباره ی انتخاب رشته دانش آموز خود اعلام کنند. که نتایج این فرم 5 امتیاز از مجموع امتیازات را شامل خواهد شد.

نظر والدین در هدایت تحصیلی

نظر سنجی از  مشاورین مدارس

مشاورین مدارس با توجه به شناخت خود از دانش آموزان متوسطه و اول و همچنین تحلیل و بررسی رفتارها، نتایج، آزمون ها نظر خود را در سایت اعلام می کنند که مجموعاً 10 امتیاز برای آن در نظر گرفته شده است.

مشاوره تحصیلی آکو

نظر سنجی از  دبیران

دبیران نیز بررسی های خود را از دانش آموزان به عمل آورده  و در فرم های مربوط وارد می کنند. دبیران متوسطه اول هر کدام بصورت مجزا این کار انجام می دهند که مجموعا 10 امتیاز دارد.

2.نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان

برای ورود به هر یک از رشته های تحصیلی در متوسطه دوم حداقل نمرات دروس تخصصی، پایان دوره تحصیلی یا خرداد و یا شهریور ماه بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. به طور کلی در صورت عدم کسب حداقل میانگین دروس تخصصی در پایه هفتم و هشتم و نهم و هشتم با ضریب ۱ بر نهم با ضریب ۳ محاسبه می‌شوند عوامل و ملاک‌های هدایت تحصیلی آن دانش آموز در برگه هدایت تحصیلی اثر داده نخواهد شد. و دانش‌آموزان می‌توانند رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

3/(نمره هشتم + نمره هفتم+(3* نمره پایه نهم)) =نحوه محاسبه نمره

حداقل نمره قبولی در شاخه نظری

ریاضی فیزیکعلوم تجربیعلوم انسانیعلوم و معارف
ریاضی: 14ریاضی:13ادبیات فارسی: 14زبان و ادبیات فارسی:12
علوم تجربی : 13علوم تجربی:14مطالعات اجتماعی: 13مطالعات اجتماعی: 14
  زبان عربی: 12زبان عربی: 13

حداقل نمره قبولی در شاخه فنی و حرفه ای

رشته های هنررشته های کشاورزیرشته های خدماتیرشته های صنعت
فرهنگ و هنر: 12فرهنگ و هنر: 12فرهنگ و هنر: 12فرهنگ و هنر: 12
کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12
ریاضی: 10علوم تجربی: 10ریاضی: 10ریاضی: 10
علوم تجربی: 10  علوم تجربی: 10

حداقل نمره قبولی در شاخه کار و دانش

رشته های هنررشته های کشاورزیرشته های خدماتیرشته های صنعت
فرهنگ و هنر: 12فرهنگ و هنر: 10فرهنگ و هنر: 12فرهنگ و هنر: 10
کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12کار و فناوری: 12
ریاضی: 10علوم تجربی: 10ریاضی: 10ریاضی: 10

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا