نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

معرفی دانشگاه های کشور سراسری، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعیدانشگاه های آزاد

همه چیز درباره انتخاب رشته در دانشگاه آزاد

تحصیل در دانشگاه آزاد

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

اگر قصد تحصیل در دانشگاه آزاد را دارید، برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جزئیات روند انتخاب رشته و اطلاعات کلی در رابطه با اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در ایران و خارج از کشور با ما در این متن همراه شوید.

دانشگاه آزاد اسلامی دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران شروع به کار کرد و از آن روز تا کنون توجه دانشجویان زیادی را به خود جلب کرده است، علیرغم افزایش هزینه ها برای شرکت در دوره های تحصیل در دانشگاه آزاد، به دلیل اعتبار علمی و تنوع رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد تعداد داوطلبین برای تحصیل در این دانشگاه ها همچنان زیاد و رو به افزایش است.

با تغییرات اخیر در نحوه برگزاری آزمون کنکور سراسری و شیوه ثبت نام در دانشگاه ها، شما برای کاهش احتمال خطا در روند انتخاب رشته و ثبت نام، میتوانید از راهنمایی مشاورین بهره ببرید.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد

از آنجایی که مرحله ی انتخاب رشته بسیار مهم است و سرنوشت تحصیلی شما را رقم می زند، در ادامه به نحوه دریافت دفترچه، خرید کارت اعتباری شرکت در آزمون و تکمیل فرم اطلاعات شخصی انتخاب رشته میپردازیم و مراحل را با هم بررسی می کنیم.

بهترین دانشگاه های آزاد برای انتخاب رشته از نظر رتبه علمی

دانشگاه های آزاد تا کنون تعداد زیادی مقالات علمی حرفه ای در داخل و خارج از کشور منتشر کرده اند از جمله:

 • مقالات کنفرانسی
 • مقالات ژورنالی

در لیست زیر ۱۰ دانشگاه آزاد برتر کشور را به ترتیب رتبه هایشان، که براساس تعداد مقاله های ارائه شده رتبه بندی شده اند مشاهده می کنید:

نام دانشگاهتعداد مقالات بین المللیتعداد مقالات داخلیرتبه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران12119761
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز2911392
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب297393
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال396394
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد375375
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین175136
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز55067
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز214998
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان144899
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج5245710

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد + راهنمای تصویری

پس از دریافت کارنامه اولیه کنکور سراسری و بررسی مجاز بودنتان برای شرکت در دانشگا آزاد، شما باید طبق مراحل زیر پیش روید:

 • به سایت انتخاب رشته دانشگاه آزاد به نشانه azmoon.org مراجعه کنید:

سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • سپس از میان لینک های قرار داده شده در این سامانه، وارد لینک انتخاب رشته آزمون سراسری شوید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • برای ورود به صفحه انتخاب رشته باید اطلاعاتی مثل: کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد و کد ملی خود را در اختیار داشته باشید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

اطلاعات شما در صفحه بعدی قرار گرفته است که در صورت تایید آن می توانید با مشخص کردن درگاه پرداخت و کلیک بر گزینه پرداخت، هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را پرداخت کنید.

پرداخت هزینه کارت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
  می دانید که انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر خلاف انتخاب رشته کنکور سراسری با پرداخت هزینه همراه است. در سال گذشته این هزینه معادل ۹۷ هزار تومان بود که تنها به صورت اینترنتی و توسط کارت های بانکی عضو شتاب قابل پرداخت است. پس از خرید کارت اعتباری شما می توانید برای تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنید.

خرید کارت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد
  بعد از پرداخت هزینه وارد فرم تکمیل انتخاب رشته دانشگاه آزاد می شوید، برای تکمیل این فرم باید نام استان، دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد حداکثر 100 انتخاب دارید.

انتخاب رشته

 • پس از وارد کردن کد رشته محل های مورد نظرتان، در صورت عدم مشکل پس از کلیک بر دکمه ثبت نهایی در پایان کد پیگیری برایتان نمایش داده خواهد شد.

جدول انتخاب رشته دانشگاه آزاد

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد

زمان انتخاب رشته و ثبت نام دانشگاه های آزاد چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری در سامانه اصلی دانشگاه آزاد اعلام می شود. که این زمان معمولا در اواسط مرداد ماه است. برای اطلاع از تمام اخبار مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق شماره 02633408944 با مشاورین ما در تماس باشید.

انتخاب رشته کنکور سراسری دی و تیر هر دو در نیمه دوم مرداد ماه 1402 انجام می شود.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
  ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن انجام می شود، البته تمام اطلاعیه های مربوط به تاریخ و زمان دقیق ثبت نام را می توانید از طریق سایت سنجش جویا شوید.

شرایط انتخاب رشته دانشگاه آزاد با آزمون + بهترین رشته ها

داوطلبان کنکور سراسری میتوانند از طریق سامانه azmoon.org برای انتخاب رشته اقدام کنند.

رشته های با کنکور دانشگاه آزاد 1401 برای داوطلبین علوم تجربی:
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، مامایی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، بهداشت عمومی، بهداشت خانواده، بهداشت مبارزه با بیماری ها

در گروه آزمایشی ریاضی رشته های:
مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی پزشکی، علوم کامپیوتر، معماری داخلی، علوم و مهندسی آب، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی شیمی، مهندسی پلیمر، مهندسی نفت، مهندسی نقشه برداری، مهندسی صنایع، مهندسی شهر سازی، مهندسی هسته ای، ریاضیات و کاربردها، مهندسی نساجی، مهندسی صنایع غذایی، علوم و مهندسی آب، مهندسی انرژی، مهندسی ورزش، مهندسی ماشین های صنایع غذایی

همچنین رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی در دانشگاه آزاد عبارتند از:
حقوق، روانشناسی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مدد کاری اجتماعی، جغرافیا، علوم تربیتی، مطالعات خانواده، علوم سیاسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، حسابداری، اقتصاد، هتلداری، علوم ورزشی، گردشگری، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت امور گمرکی، زبان و ادبیات فارسی، برنامه ریزی اجتماعی و تعاون

رشته های با کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ هنر:
مرمت بناهای تاریخی، ارتباط تصویری، عکاسی

و در گروه آزمایشی زبان:
مترجمی زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان آلمانی رشته های قابل انتخاب دانشجویان هستند.

شرایط انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون آزمون + بهترین رشته ها

با توجه به تنوع دانشگاه ها و رشته های ارائه شده در سال های اخیر انتخاب رشته در دانشگاه آزاد برای داوطلبین کار ساده تری شده است. باید بدانید که در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد، سوابق تحصیلی و معدل معیار هایی هستند که ملاک انتخاب قرار می گیرند. همچنین هر دانشگاه با توجه به رتبه علمی و مقصود آموزشی خود ملاک های دیگری نیز برای پذیرش قرار می دهد. برای مثال تمامی مدارک فارغ التحصیلی پیشین را در خواست می کنند. به همین علت ممکن است در روند ثبت نام حضوری وقت زیادی صرف شود.

قبل از مطالعه مطلب پیش رو که مرتبط با معرفی رشته های برتر دانشگاه های آزاد است لازم است بدانید که رشته های پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، داروسازی، اتاق عمل، هوشبری، مامایی و … در دانشگاه های آزاد برای انتخاب رشته بدون کنکور ارائه نمی شوند و برای پذیرش در این رشته ها باید حتما در کنکور تجربی شرکت و رتبه مناسبی کسب کنید.

بهترین رشته های دانشگاه آزاد

بهترین رشته های بدون کنکور آزاد دوره کاردانی پیوسته
نقشه کشی صنعتی، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، فناوری پرورش دام، طراحی و دوخت، ریخته گری، نرم افزار کامپیوتر، مکانیک خودرو، عمران، حسابداری، گرافیک، فناوری تولیدات زراعی، فناوری تولیدات باغی، ساخت و تولید، هنرهای تجسمی – نقاشی، نقشه برداری، نرم افزار کامپیوتر

بهترین رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد دوره کاردانی ناپیوسته
فنی برق، صنایع شیمیایی، حسابداری، معماری، علوم ورزشی، بیمه، کامپیوتر، برق، تولیدات دامی، نقشه برداری، امور بانکی، دامپزشکی، مکانیک، مدیریت بازرگانی، آموزش زبان انگلیسی، عمران – بتن، تکنولوژی شیلات

بهترین رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد دوره کارشناسی پیوسته
حقوق، جغرافیا، مهندسی شهرسازی، مهندسی معماری، شیمی کاربردی، میکروبیولوژی، اقتصاد، روانشناسی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، مدیریت صنعتی، زیست شناسی
سلولی و مولکولی، طراحی پارچه، مترجمی زبان انگلیسی
،زمین شناسی زیست فناوری، مشاوره، آمار

بهترین رشته های بدون کنکور آزاد دوره کارشناسی ناپیوسته
مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست، مهندسی تولیدات گیاهی، مهندسی اجرایی عمران، مدیریت بازرگانی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، مدیریت دولتی، تکنولوژی برق – قدرت، مهندسی فناوری مکانیک خودرو، مهندسی نرم افزار کامپیوتر، مهندسی فناوری ضنایع شیمی، آموزش ریاضی، ایمنی صنعتی و محیط کار، آموزش زبان انگلیسی، آموزش و پرورش ابتدایی، معماری، ارتباط تصویری

شرایط مهاجرت با مدرک دانشگاه آزاد (با سوابق تحصیلی و با کنکور)

امروزه یکی از سوالات مهم محصلان و کسانی که می خواهند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند، این است که آیا می توانند با مدرک دانشگاه آزاد اپلای کنند؟ و آیا این مدرک از اعتبار کافی برخوردار است؟ پاسخ به این سوال در دو زمینه مورد بررسی قرار می گیرد:

 • توانایی های فرد
 •  اعتبار مدرک دانشگاهی

قطعا داشتن مدرک معتبر شانس پذیرش شما را افزایش می دهد، اما داشتن مدرک معتبر تنها شرط نیست و داشتن مدرک زبان معتبر، معدل بالا و ارائه مقالات علمی تخصصی در برخی کشور های جهان از داشتن مذرک دانشگاه سراسری مهمتر است و پس از اینها هم عواملی مثل تمکن مالی حائز اهمیت است.

نقش مدرک دانشگاه آزاد در اپلای:

از آنجایی که احتمالا بدانید با هر معدل و مدرکی نمیتوانید برای پذیرش دانشگاه های تراز اول اقدام کنید، ممکن است در روند اپلای دچار نا امیدی شوید، اما باید بگوییم که داشتن مدرک دانشگاه آزاد به هیچ عنوان باعث کم شدن شانس شما در روند اپلای نیست. اگر سطح علمی موسسات مورد نظر برایتان اهمیت چندانی نداشته باشد، می توانید نگران این مسئله نباشید. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که همانطور که در ابتدای مطلب هم مشاهده کردید برخی از دانشگاه های آزاد کشورمان جزو برترین موسسات آموزشی هستند و نباید اعتبار مدرک انها را به یک چشم زیر سوال برد.

احتمالا تا اینجای مطلب متوجه شدید که بیشتر از این که مدرک دانشگاه آزاد شانس اپلای شما را تغییر دهد، سطح توانایی‌های فردی مطرح است. اما در بخش های بعدی بیشتر به جزئیات تاثیر معدل در فرایند اپلای می پردازیم.

نقش معدل در اپلای با مدرک دانشگاه آزاد:

برای اپلای در کشور هایی مثل کانادا یا فرانسه، معدل مدرک شما فاکتور بسیار مهمی است و دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید اهمیت چندانی ندارد. و باید گفت شانس فردی که با معدل بالا از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل می شود از کسی که در یک دانشگاه دولتی و خوب معدل کمی دریافت کرده است، بیشتر است.

تاثیر معدل دانشگاه آزاد در اپلای

معدل برای اپلای در رشته‌های مختلف به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. مثل: دانشگاه مد نظر و یا شرایط موجود در کشور مورد نظرتان. در صورتی که قصد اپلای در دانشگاه‌های رده بالای کشورهای مطرح دنیا را دارید، به معدل بالای ۱۶ و یا حتی بیشتر نیازمندید. پس می‌ توان نتیجه گرفت هر چه دانشگاه و کشور مورد نظر شما بهتر باشند، شما معدل بالاتری هم نیاز خواهید داشت.

البته برای اپلای در رشته‌ های مهندسی سخت‌گیری‌ های کم‌ تری وجود دارد. در این شرایط، معدل پیش‌ دانشگاهی، دیپلم و مدارک بالاتر اهمیت کم‌ تری پیدا می‌کنند و زمانی که از اهمیت آن‌ها کاسته شود، نقش مدرک زبان پررنگ‌ تر می‌شود. در صورتی هم که معدل شما برای موسسه آموزشی مورد نظر اهمیت داشته باشد، فقط مدرک آخر ملاک انتخاب و تصمیم گیری است.

تحصیلی

در نهایت میتوان گفت شما با هر رتبه، معدل و مدرکی که داشته باشید، بر اساس توانایی هایتان شانس و انتخاب‌های زیادی برایتان وجود دارد که با اطمینان برای پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور اقدام کنید و اقامت کشور مد نظرتان را داشته باشید. پس حساسیت بیش از حد به این موضوع را کنار گذاشته و به ارتقا توانایی ها و مهارت های فردی خود بپردازید و انرژی خود را در این راه صرف کنید. همیشه سعی کنید رزومه خوبی از مهارت هایتان تهیه کنید، به طوری که به مراکز کاری یا آموزشی مد نظرتان ثابت کند شما فرد توانمند و خوبی برای جذب هستید.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد

لازم به ذکر است که:

 • ثبت نام دانشگاه های آزاد فقط از طریق سایت دانشگاه آزاد اسلامی و به صورت الکترونیکی صورت می گیرد و به مراجعات حضوری پاسخی داده نمی شود.
 • در رابطه با آخرین مهلت ثبت نام ترم بهمن دانشگاه آزاد نیز باید گفت این زمان توسط دانشگاه آزاد مشخص می شود.
 • توصیه ما به شما این است که ثبت نامتان را به روزهای پایانی موکل نکنید. چرا که شلوغی خطوط ممکن است منجر به عدم موفقیت در روند ثبت نام شما شود. همچنین در صورتی که اطلاعات شما دچار اشکال باشد، امکان و زمان ویرایش آن را نخواهید داشت.

در این مقاله خواستیم تا در رابطه با تحصیل در دانشگاه آزاد مطالبی را به شما عزیزان ارائه کنیم. برای دریافت راهنمایی بیشتر در رابطه با نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و همچنین مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد میتوانید با مشاورین ما در تیم آکو از طریق کانال تلگرام مشاور انتخاب رشته و یا اینستاگرام مشاوره تحصیلی در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن