نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور من

وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس در مطالعه

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (2 امتیاز)

یکی از اختلالات شخصیتی که انواع مختلفی دارد وسواس است. وسواس فکری، افکار مزاحمی‌ست که افراد برای رسیدن به آرامش باید یک سری رفتار و تمرین رو انجام بدن. افراد دچار انواع وسواس فکری احتمالا خود را بسیار گرفتار چرخه زندگی میدانند چون این رفتار بسیارغیر منطقی و وقت گیره.  شما اگر برای هرکاری بیش از حد استاندارد وقت بگذارید دچار وسواس هستید.

دانش آموزانی که ویژگی های وسواس مطالعاتی را دارا هستند هرچقدر برنامه ریزی کنند تلاش آن ها بی فایده است، چون روی یک پاراگراف تمرکز می کنند. انقدر اون پاراگراف رو مرور می کنن تا مطمئن بشن اون مطلب رو کامل یاد گرفتند. شید حتی بعضی مواقع بقیه فکر کنند آنها هوش پایینی دارند اما این اتفاقا به دلیل بیماری وسواس فکری تحصیلی است.

یکی دیگر از ویژگی های وسواس در مطالعه این است که این دانش آموزان نمی توانند به یک منبع درسی اکتفا کنند. چون این حس رو دارند که یک منبع درسی کافی نیست و اگر تکرار و تمرین به روش درستی انجام نشود دانش آموز دچار آشفتگی درسی و ذهنی می شود. با وبسایت تخصصی مرکز مشاوره کنکور سراسری آکو همراه باشید.

ویژگی های وسواس مطالعاتی

اکثر دانش آموزانی که به وسواس در مطالعه مبتلا هستند، کند خوان هستند چون به درستی نمی توانند تمرکز کنند و دائم به چیزهای مختلف و بیخود فکر می کنند. این افکار مزاحم هرچیزی می تونه باشه مثلا نگرانی راجع به آینده که تمام مطالب رو می تونن یاد بگیرن؟ یا مثلا مطالبی که خوندن رو سر جلسه فراموش نمی کنن؟

 یا اتفاقات گذشته مثلا شکست تحصیلی یا سختی که هر دانش آموز که براش پیش اومده که نمی تونه از ذهنش بیرون کنه و به خوبی تمرکز کنه باعت ازبین رفتن تمرکز  میشه.

وسواس در مطالعه

اکثر این افراد کمال گرا هستند، کمال گرایی باعث می شود که فرد فکر کند تمام مباحث را باید صد در صد یاد بگیرد. اما چند مورد از اثرات مخرب انواع وسواس مطالعاتی میتوانند به شرح زیر باشند:

  • هرچقدر وسواس شما بیش تر باشد ، میزان اضطراب و استرسی که می گیرید بیش تر است و احتمالا این اضطراب اصلا سازنده نیست.
  • وسواس در مطالعه علاوه بر ایجاد اختلال در آرامش روحی و روانی فرد، در پیشرفت تحصیلی فرد نیز خلل جدی وارد می نماید.
  • عدم نتیجه متناسب با ساعات مطالعه بیش از هرچیز اعتماد بنفس شخص را تخریب و او را از رسیدن به هدفش دور میکند.

راه های درمان وسواس مطالعاتی

ما تا این جا تقریبا باوسواس به ویژه وسواس مطالعاتی و رفتارها و نگرانی های دانش آموزان مبتلا به این وسواس مطالعاتی آشنا شدیم، برای درمان این نوع وسواس می تونیم چند راه و امتحان کنیم، چند راهی که از لحاظ علمی اثبات شده اند.

  • موقع درس خوندن اصلا دراز نکشید، چون موجب کاهش اکسیژن می شود، و کاهش مقدار اکسیژن سبب کاهش تمرکز  و مشغولیت ذهنی می شود.
  • همیشه همیشه سعی کنید ذهنتون رو از افکار مزاحم خالی کنید، کارهایی که پیش روتون قرار داره رو به دو دسته تقسیم کنید.
  • با خودتون این عهد رو ببندید که حواشی ذهنی رو کم کنید چون وسواس به قولی یعنی درگیر شدن با حواشی.(اگر افکار به سمتتون اومدن اشکال نداره با آرامش آنها را دور کنید.)
  • سعی کنید رقابت سختی رو داشته باشید چون نیاز است بر آن درسی که مطالعه کردید کاملا مسلط باشید.
  • تست های سخت تر از حد معلوماتتان حل کنید تا ذهنتان درگیر شود و به چالش گشیده شوید.(مواظب باشید خیلی سخت نباشد که اعتماد بنفس شما را از بین ببرد.)

انتخاب بهترین منابع کنکور

آموزش تکنیک های درمان انواع وسواس در مطالعه

یکی دیگر از روش های علمی اثبات شده این است که یک کاغذ کنار دست خودتون بگذارید هرافکار مزاحمی رو که دارید روی آن یادداشت کنید، و بعد از تمام شدن درس بهش فکر کنید. این تکنیک به تعویق انداختن است، بعد از فکر کردن به حواشی به این پی می برید که چقدر بیهوده بوده و دلیلی برای فکر کردن وجود نداشته است.

فضای مناسبی رو برای مطالعه درسی تون آماده کنید، از روش های تدریجی استفاده کنید، مثل  این که منابع مطالعاتیتون رو کم کنید. با این راهکار می تونید منابع خوب و کامل رو برای درس خوندن انتخاب کنید و زمان بیشتری رو در روز ذخیره می کنید که می تونید از اون برای مطالعه سایر دروس، تست زدن یا انجام کارهای شخصی استفاده کنید.

مهارت درست برنامه ریزی کردن رو یاد بگیرید، برای زندگی و درس خوندن خود برنامه ریزی داشته باشید. این کار باعث می شه وقتتون برای حواشی هدر نره. اگر قوانین برنامه ریزی درسی کنکور را نمیدانید، یک برنامه ریزی رایگان درسی هفتگی را از مشاوران مرکز آکو دریافت کنید.

برنامه ریزی کنکور برای انواع وسواس مطالعاتی

در قدم اول برای از بین بردن انواع وسواس مطالعاتی، مطالب رو یک بار بخونید تا وقت خوبی برای مطالعه تمامی دروس داشته باشید، اگر درست درس بخونید مطالب رو به خوبی یاد می گیرید و فراموش نمی کنید. نگران نباشید، به خودتون اعتماد داشته باشید که درست مطالعه می کنید و تمامی مطالب رو یاد می گیرید.

برای خودتون به صوررت شخصی مشخص کنید که توی مدت زمان مشخص تعداد مشخصی از صفحات کتاب رو بخونید و سعی کنید به برنامتون پایبند باشید. مثلا توی زمان 30 دقیقه 20 صفحه از کتاب رو بخونید این کار باعث می شه مدت زمان خیلی کمی رو صرف وسواستون بکنید.

برای این که مطمئن بشید مطلب رو خوب یاد گرفتید کتاب وببندید و آن درس رو برای خودتون بازگو کنید و سعی کنید به ذهنتون اعتماد کنید.

تکنیک تند خوانی رو یاد بگیرید، اگر تکنیک تند خوانی رو یاد بگیرید و بر آن مسلط بشید تایم بیش تری برای مرور وتمرین و تکرار دارید. فقط بخشی که احساس می کنید فراموش کردید رو بخونید، مطالب بیهوده رو نخونید چون تکرار کل مطالب بیهوده است و فقط وقت خودتون رو تلف می کنید. برای کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی کنکور در کرج کلیک کنید.

مشاوره تحصیلی کنکور آکو

برای اینکه وسواس مطالعاتیتون رو از بین ببرید در قدم اول سعی کنید جلوی حواس پرتیتون رو بگیرید. مطالب کلیدی و مهم تر و مد نظرتون قرار بدید و مطالب حاشیه ای و جزئی را به برگه آچهار بسپارید.به عنوان مشاوره تحصیلی کنکور به شما میگوییم که اصلا نیاز نیست یک مطلب رو مو به مو و خط به خط یاد بگیرید، چون این قسمت از یادگیری در زمان تست زنی برای شما تکمیل میشود.

برنامه ریزی درسی کنکور با بهترین مشاور تحصیلی کنکور

شما اگر مفاهیم رو به خوبی یاد بگیرید بر درس کامل مسلط هستید. پس فقط تمرکز حواستون رو حفظ کنید و یادتون باشید که خلاصه نویسی حاشیه نویسی در روز های جمع بندی و مرور در جهت بازیابی مطالب از حافظه کمک کننده است.

درمان وسواس مطالعاتی باید از ریشه صورت بگیرد و انسان مبتلا نسبت به این وسواس ذهنی در مطالعه، باید شناخت خوبی داشته باشد تا به راحتی تمرکز کند و به اهدفش برسد. برای دریافت مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی کلیک کنید.

شما می توانید با کمک تیم مشاوره آکو خودتون رو بهتر بشناسید و مشکلات ذهنی و درسی خودتون رو به راحتی با کمک این تیم کاملا رفع کنید. مشاوره تمامی رشته ها به صورت ویژه در مرکز مشاوره آکو با مهندس سهیل حاج کرم، مهندس مجتبی سادات رسول و سرکار خانم نرگس لک انجام میشود.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره با شماره 02633408944 تماس بگیرید و یا از طریق اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو در کرج با مشاوران ما به طور مستقیم در ارتباط باشید.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن