پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مقالات آموزشی و مشاوره ای

چگونه مشکلات را شکلات کنیم؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

همهٔ ما روزی در زندگی دچار سختی‌ها و بحران‌هایی می‌شویم که گمان می‌کنیم رهایی از آنها غیرممکن است. اما تمام مشکلات و رنج‌ها به وجود آمده در زندگی بخشی از چرخهٔ زندگی ما هستند و مهم دانستن راه چگونه حل کردن مشکلات زندگی و کنار آمدن با آنهاست. گاهاً مشکلات به دلیل خارج‌شدن کنترل اتفاقات از دست ما ایجاد می‌شوند و می‌توان گفت نتیجهٔ تصمیمات اشتباهی هستند که در زندگی گرفته‌ایم. اما در تمامی این موارد مهم این است که چگونه با مشکلات کنار بیاییم و تلاش کنیم در مقابله با آنان سربلند شویم. خب اگر میخواهیم راه کنار آمدن با مشکلات را یاد بگیریم ابتدا باید بدانیم چگونه مشکلات تلخ زندگی را تبدیل به شکلات شیرین زندگیمان کنیم و این مسیر با داشتن یه پس زمینه مناسب و البته کمک چند کتاب مرتبط به آسانی آب خوردن است!

مرکز مشاوره تخصصی آکو 

چگونه مشکلات را بشناسیم و آنها را در زندگی شکلات کنیم

این طبیعت انسان است که از هرگونه سختی و دردسری بیزار است و با شنیدن کلمه سختی آزرده‌خاطر می‌شود. این مسئله خود به نحوه نگرش ما به زندگی ارتباط دارد. گاهی فراموش می‌کنیم برای چه به دنیا آمده‌ایم و اگر قرار باشد زندگی تنها روی خوش به ما نشان دهد چگونه می‌توانیم به هدف خود برسیم.

در قدم اول برای کنار آمدن با روی ناخوش زندگی هایمان رویارویی با مشکلات نیاز است! دیدگاه خود را نسبت به مشکلات و رنج‌ها تغییر دهیم و همواره به یاد داشته باشیم که در مواجه با مشکل و رنج نیازی نیست همیشه قدرتمند عمل کنیم. چه‌بسا بهتر است به خود فرصت دهیم تا مشکل را درک کنیم و با آن کنار بیاییم سپس در جهت حل کردن مشکلات در زندگی قدم به قدم اقدام کنیم.

چگونه مشکلات را شکلات کنیم

اما بدانید همیشه راه‌حلی برای حل کردن مشکلات وجود دارد و این خود ما هستیم که راه‌حل موردنظر را در زندگی می‌سازیم. اگر مشکلات را به شکل نردبانی ببینیم که ما را به سمت بالا سوق می‌دهد قطعاً سر کردن با چالش زندگی برایمان راحت‌تر خواهد بود.

کلمه مشکل می‌تواند تداعی‌کننده پیشرفت باشد و ذهن قدرتمند انسان می‌تواند آن را این‌گونه درک کند. اگر انسان به این درک برسد می‌تواند در زمان برخورد با مشکلات به‌جای احساس ترس و ناامیدی ظرفیت وجودی خود را گسترش دهد. پس ما میتوانیم مشکلات زندگی را به شکلات تبدیل کنیم اما چگونه ؟

مهارت کنار آمدن و حل کردن مشکلات زندگی

قطعاً زمانی که زندگی فرد با مشکل مواجه می‌شود هیجانات فکری برای او به وجود می‌آید که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمرهٔ او می‌شود. مدارا کردن با مشکلات معمولاً به دو صورت انجام می‌شود.

  • کنار آمدن هدفمند با مشکلات زندگی
  • حل کردن هیجانی و لحظه ای مشکلات زندگی

چگونه با مشکلاتت هدفمند کنار بیاییم؟ در کنار آمدن و تحمل هدفمند سختی ها، فرد مدتی را به کنترل آرامش و بازگشت به حالت نورمال میگذراند و تمرکز خود را روی مشکل به وجود آمده می‌گذارد و به دنبال راه‌حل می‌گردد.

در نوع دوم شخص راه‌حل هیجانی را انتخاب می‌کند. یعنی فرد می‌داند که نمی‌تواند مشکل را حل کند اما تمرکز خود را روی تسکین مشکل می‌گذارد. مثلا اگر فردی در زندگی زناشویی خود به مشکل خورده باشد ، در مسیر هیجانات زندگی ، مدام دعوا میکند و به قولی میخواهد هرطور شده حرف حرف خودش باشد. در این مسیر علاوه بر اینکه نمیتوانیم مشکلات را شکلات کنیم ، روزهای خوب زندگیمان را نیز به زهر تبدیل میکنیم. اما اگر بتوانیم هدفمند و برنامه ریزی شده با مشکلات زندگی کنار بیاییم ، ورق برمیگردد.

چگونه مشکلات را شکلات کنیم

معمولاً افرادی که وضعیت روحی خوبی دارند به سراغ راه‌حل هدفمند می‌روند. این افراد معمولاً انعطاف‌پذیرتر بوده و کمتر دچار افسردگی می‌شوند. در واقع راهکار درست برای حل کردن مشکلات زندگی این است که فرد به هنگام مواجه با مشکلات صبور باشد و به دنبال راه‌حل‌های مناسب بگردد تا بتواند آن مشکل را رفع کند. برای پیداکردن راه‌حل مناسب باید دو سؤال را مورد بررسی قرار دهید تا راحت‌تر به سمت راه‌حل حرکت کنید. برای اینکه راه حل کردن مشکلات زندگی وپاسخ “چگونه با مشکلات کنار بیاییم و آنها را تبدیل به شکلات کنیم” را بیابیم باید مراحل زیر را طی کنیم و یکسری سوال از خودمان بپزسیم!

چگونه با مشکلات کنار بیاییم و آنها را به شکلات زندگی تبدیل کنیم

نقش من در مشکل بوجود آمده چیست

در هنگام مواجه با مشکلات از خود بپرسید در آن مشکل چه نقشی دارید تا بتوانید با پیداکردن نقش خود و مسئولیت خود نسبت به آن راه‌حل مناسب را بیابید. فراموش نکنید که برای این کار باید بی طرفانه قضاوت کنید و خود را مبرا از هرگونه اشتباه ندانید.

کنترل چه چیزهایی در اختیار من است؟

بهتر است برای حل مسئله دنبال چیزهایی بگردید که اختیار آنها به دست شماست نه چیزهایی که بر آنها کنترل ندارید. جداکردن چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید از چیزهایی که از کنترل شما خارج است می‌تواند استرس شما را کم کند و شما را به سمت راه‌حل سوق دهد. برای اینکه بیشتر این مرحله را درک کنید ، مثلا فرض کنید یک سفر کاری خیلی مهم داشته اید که به علت آب و هوای نامناسب نتوانسته اید به موقع خود را برسانید و فرصتتان را از دست داده اید.

خب این وسط تغییرات آب و هوایی و نامساعد بودن آن دست شما نبوده پس نباید خودتان را مقصر بدانید. وظیفه شما به موقع راه افتادن ، استفاده از وسایل نقلیه مناسب برای به موقع رسیدن و تلاش برای بهترین بودن در کار خودتان بوده است که احتمالا آن را به انجام رسانده اید. پس بیایید با اندیشه مثبت نسبت به اتفاقات پیش رو مشکلات را برای خودمان شکلات کنیم.

قوی بودن در برابر مشکلات

برای قوی بودن در برابر مشکلات زندگی و حل کردن آنها باید چند نکته را رعایت کنید. اولا در مواجه با مشکلات خلاق باشید تا بتوانید آنها را به فرصتی برای خودتان تبدیل کنید. زمان‌هایی که نمی‌توانید وضعیت را تغییر دهید تلاش کنید فعالانه عمل کنید. بهتر است دید کلی‌تری به مسائل داشته باشید و از داشته‌هایتان برای پاسخ به سوال ” چگونه با مشکلات کنار بیاییم ” استفاده کنید.

از اتفاقات گذشته و یا تجارب دیگران درس بگیرید. بررسی کنید چه اشتباهی رخ‌داده است و از آن اشتباه درس بگیرید و بدانید پس از هر سختی آسانی است و به دنبال مسیر چگونه مشکلات را شکلات کنیم بگردید نه به دنبال چگونه خودم را بدبخت ترین بشر روی زمین بدانم!

برای حل کردن مشکلات زندگی باید با خودتان مهربان باشید

بدانید همیشه شما مقصر نیستید پس دست از سرزنش کردن خود بردارید و از خودتان مواظبت کنید. کارهایی انجام دهید که در شرایط بد می‌تواند حالتان را خوب و ذهنتان را آرام کند. در وضعیت‌های بحرانی با خود غمگینتان مهربان باشید! همه ما انسانها اشتباه میکنیم و حتی اگر همه تقصیر ها هم گردن ما باشد ، باید خودمان را دوست داشته باشیم. اما فراموش نکنید که از اشتباهاتمان درس لازم را بگیریم و سپس از آن گذر کنیم.

مثبت‌نگر باشید تا مشکلات را باهم شکلات کنیم

معمولاً مثبت‌نگری در شرایط سخت کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما انحراف ذهنتان به سمت افکار مثبت می‌تواند کمی استرس را از شما دور کند و باعث می‌شود خودتان را در موقعیت بهتری قرار دهید. هرچند در این مسیر مشاور یا روانشناس میتواند کمک شایانی برای اینکه چگونه با مشکلات راحت تر کنار بیاییم داشته باشد. کتاب مشکلات را شکلات کنیم برای آن دسته از افرادی که تمایلی به صحبت درباره مشکلاتشان ندارد میتواند تا اندازه ای راه گشا باشد.

کتاب مشکلات را شکلات کنید

کتاب مشکلات را شکلات کنیم نوشته مسعود لعلی می‌باشد که در 216 صفحه به چاپ رسیده است. نویسنده تلاش کرده است تا در این کتاب راه هایی پیش رویمان قرار دهد تا لحظات تلخ را به لحظاتی شیرین تبدیل کنیم و با وسعت بخشیدن به عمق دیدمان جور دیگر به مشکلات نگاه کنیم. این کتاب به ما می‌آموزد تا زاویه دیدمان را نسبت به مشکلات تغییر دهیم و از دل زشتی‌ها زیبایی‌ها را بیرون بکشیم و بدانیم زندگی پس از هر مشکلی همچنان ادامه دارد و این ما هستیم که روشن‌کنندهٔ ادامهٔ مسیریم.

برای تهیه کتاب مشکلات را شکلات کنیم میتوانید به فروشگاه های کتاب معتبر در سراسری کشور مراجعه کنید.

کتاب چگونه مشکلات را شکلات کنیم برای آموزش حل کردن مشکلات زندگی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا