نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور منآزمون های سنجشدانلود آزمون های آزمایشی

آزمون های آزمایشی حریف تمرینی برای کنکور

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

آماده شدن برای هر کار بزرگی نیاز به تمرین و تکرار دارد. مثلا یک بوکسور قبل از اینکه بخواهد مسابقه بدهد بارها و بارها شرایط مسابقه را در ذهنش شبیه سازی میکند و سعی میکند برای چیزی که هنوز رخ نداده است راه حل ابداع کند و بر مشکلات احتمالی پیش رویش غلبه کند. او برای اینکار باید تمام جوانب رو بسنجد. جالب است بدانید بهترین دونده ی دنیا هم برای مسابقه ای که بیشتر از چند دقیقه طول نمیکشد سالیان زیادی تمرین میکند و تازه ممکن است شکست هم بخورد و جالب تر این است که باز بلند میشود و قوی تر از قبل مسیرش را دنبال میکند. برای این موضوع مثال های زیادی میشود زد که فعلا از خیرش میگذریم. دوستان داستان کنکور هم همینطور است… شما باید بارها و بارها قبل از اینکه کنکور بدهید،با حرف تمرینی خود مبارزه کنید! باید پیش ازینکه با سوالات و شرایط کنکور مواجه بشوید بارها و بارها این شرایط برایتان به لحاظ ذهنی و به جهت فیزیکی شبیه سازی بشود. بهترین گزینه شرکت در آزمون های آزمایشی است. اما بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟ ویژگی های یک آزمون آزمایشی استاندارد چیست؟ کدام آزمون جامع آزمایشی به کنکور نزدیک تر است؟ اصلا شرکت در آزمون  لازم است؟ هزینه ثبت نام در آزمون های آزمایشی چقدر است؟

بحث در این رابطه طولانی است ولی سعی میکنم در این مقاله مختصرا به بررسی جوانبی از آزمون های ازمایشی توجه کنیم که براتون مفید باشد.بطور خلاصه ما در این مقاله به مقایسه درجه سختی آزمون های آزمایشی مختلف میپردازیم و به مشکل شایع سوالات خارج از کتاب های درسی در آزمون های دوره ای میپردازیم،؛ نگاهی گذرا به دیگر ویژگی های مهم می اندازیم، به سراغ موضوع تفاوت های فردی و علمی در انتخاب آزمون مناسب میرویم و در پایان به این مهم میپردازیم که شما نیز در کیفیت برگزاری آزمون های پیش رویتان نقش کمی ندارید مخصوصا در این شرایط غیر حضوری شدن کرونا.  پس برای تفصیل این سرفصل ها با من همراه باشید.

یک آزمون آزمایشی استاندارد پیش از کنکور چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟ هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی چقدر است؟

آزمون آزمایشی کنکور استاندارد

برای اینکه درجه سختی استاندارد آزمون های آزمایشی را بهتر درک کنید، بگذارید با هم دوباره سری به مثال بوکسور بزنیم. بوکسور سختکوش ما میخواهد هر هفته با یک حریف تمرینی مبارزه آزمایشی داشته باشد. حال این حریف تمرینی بهتر هست چقدر حرفه ای و قوی باشد تا بتواند باعث پیشرفت این دوست بوکسورمان بشود؟ اگر سطح حریف تمرینی زیاد پایین باشد آنقدر که بشود با یک فوت کردن او را به زمین زد،همان بهتر که بجای حریف تمرینی از کیسهء بوکس استفاده بشود… چون مبارزه با این فرد نه تنها باعث پیشرفت نمیشود بلکه برعکس! ممکن است باعث ایجاد این توهم بشود که مبارزهء اصلی هم همینقدر آسان و پیش پا افتاده است.

اگر حریف تمرینی مان آنقدر حرفه ای و بد بدن باشد که نشود حتی یک مشت نصارش کرد(مثلا قهرمان جهان باشد در صورتی که هدف، شرکت در مسابقات کشوری باشد) آن هم گزینه مناسبی نیست؛چون باعث بوجود آمدن ناامیدی در وجود بوکسور بخت برگشتمون میشود و شاید حتی این موضوع باعث بشود مسابقهء نهایی آنقدر در نظرش سخت بیاید که پیش از رسیدن زمان رفتن به رینگ بازی،فرار رو بر قرار ترجیح بدهد!(حال ممکن است بعضی ها بگویند نه این چه حرفی است!اگر حریف تمرینی حرفه ای تر باشد باعث میشود بوکسور فرضیمان تلاشش را بیشتر بکند و در نهایت سطحش از فایت نهایی هم فراتر برود که این هم دیدگاه نسبی درستی میتواند باشد البته برای همه صدق نمیکند.)

یک آزمون آزمایشی استاندارد پیش از کنکور چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟ هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی چقدر است؟

حالا بیایید فرض کنیم حریف تمرینی مان سطح متوسطی داشته باشد و ترجیحا یک مقدار سطحش قوی تر باشد.اینجاست که فایت کردن با این حریف تمرینی هم میتواند موجب انگیزه دادن و همچنین باعث یادگیری و پیشرفت شخصی بشود. در اصل مبارزات هفتگی با این حریف تمرینی مثل همان قانون “هر دفعه یک قدم به جلو” هست. خب امیدوارم نظورم را به خوبی متوجه شده باشید. یک آزمون آزمایشی استاندارد ومناسب برای کنکور باید در سطح متوسطی قرار داشته باشد. بهترین آزمون آزمایشی آن است که در سوال های هر دوره، هم بخش خیلی آسان و هم سوال های متوسط و خیلی سخت داشته باشد.

خب میدانید که آزمون های آزمایشی توسط گروه های آموزشی مختلفی برگزار میشوند. معروف ترین آنها ، گروه آموزشی قلم چی ، گروه گاج ، گزینه دو و سازمان سنجش آموزش کشور هستند. البته موسسه های آموزشی دیگری نیز به صورت آنلاین آموزش برگزار میکنند. مثل آموزشگاه کنکور ماز که چندان شناخته شده نیست.اما در میان این آزمون ها کدام یک از آزمون های دوره ای قبل از کنکور به درد ما میخورد؟ درجه سختی هر آزمون چقدر است؟ کدام یک را شرکت کنیم؟ اصلا هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد برای کنکور چقدر است؟

مقایسه درجه سختی آزمون های آزمایشی مختلف

راستش نمیخواهم با دادن آمار و ارقام زیاد، سرتان را درد بیاورم پس فقط به گفتن نتایج بسنده میکنم و وقت را تلف نمیکنم؛چون میدانم وقت برایمان بیشترین اهمیت را دارد؛ مخصوصا برای شما کنکوری عزیز!

مسلما آزمون های آزمایشی قلم چی سخت تر از بقیه آزمون ها هست و گاها این سختی غیر منطقی نیز میشود؛ به این دلیل میگوییم غیر منطقی چون گاها میبینیم سوال های خارج از کتاب درسی در آزمون های آزمایشی قلم چی مطرح شده است. درست است که سوالات خیلی سخت نیز باید در آزمون باشد ، اما این سختی هرگز به معنای خارج از کتاب درسی بودن سوال ها نیست.

آزمون های آزمایشی گزینه دو سطح مناسب و نسبتا استانداردی دارند؛ آزمون های جامع سازمان سنجش که نزدیک موعد برگزاری کنکور گرفته میشود(4 آزمون جامع)، سطح متوسط رو به بالا دارد و میتواند بهترین آزمون آزمایشی پیش از کنکور  برای سنجش و محک زدن میزان آمادگی نهایی باشد.

سوالات آزمون آزمایشی گاج نیز در حال پیشرفت و رفتن به سمت استاندارد شدن هست چون همانطور که میدانید قدمت آزمون های آزمایشی گاج کمتر از دیگر آزمون های جامع یا آزمون های آزمایشی است که به صورت دوره ای برگزار میشود. البته در آزمون های آزمایشی گزینه دو نیز سوالات خارج از کتب درسی مشاهده شده است که به بررسی آنها میپردازیم.

پس بطور مختصر میتوان گفت آزمون قلم چی رتبهء سخت ترین آزمون را میگیرد؛آزمون گزینه دو نسبتا استاندارد هست؛ چهار آزمون جامع سنجش را از دست ندهید! و آزمون های گاج هم سوالات تقریبا مناسبی دارد اما میتوان گفت هنوز سوالاتش به پختگی لازم نرسیده است.

سوالات خارج از کتب درسی در آزمون های آزمایشی

بگذارید مجددا به بوکسور پر تلاشمان سر بزنیم. میخواهد اولین مبارزه تمرینی را شروع کند که ناگهان میبیند حریف تمرینیش بجای بوکس دارد با او کشتی میگیرد! درصورتی که اصلا ورزش چیز دیگری بود! اینجاست که بوکسور بدبخت قصهء ما ناخواسته فیتیله پیچ میشود در صورتی که اصلا این فن جزء سرفصل های بوکس نیست!!! آخر این داستان هم به آسیب دیدن بوکسور بیچاره ختم میشود و دیگر حتی اگر بخواهد نمیتواند وارد رینگ مسابقهء بزرگ بشود.

این مثال از طرح سوالات خارج از کتاب درسی توسط بعضی از طراحان هنرمند حکایت میکند. دوستان راستش را بخواهید نه من و نه هیچ کس دیگری نتوانسته و نخواهد توانست به این مشکل بزرگ خاتمه بدهد؛ پس بهترین راه حل ،انتخاب آزمون آزمایشی (نسبتا) مناسب و استاندارد توسط خودتون میباشد.

بیایید یک مقایسه بکنیم؛

طرح سوالات خارج از کتاب در آزمون های آزمایشی قلم چی زیاد دیده شده است.( هرچند تحلیل کارمانه آزمون قلمچی از سایر کارنامه ها دقیق تر است. ) در آزمون های گزینه دو و آزمون های جامع سنجش این موضوع نسبتا کمتر دیده شده است؛ در سوالات آزمون های گاج نیز عدم طرح سوالات خارج از کتاب درسی تا حدودی رعایت میشود. حالا با توجه به شرایط بهتر است شما تصمیم بگیرید بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

یک آزمون آزمایشی استاندارد پیش از کنکور چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟ هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی چقدر است؟

سایر ویژگی های آزمون آزمایشی مناسب

یک آزمون آزمایشی خوب و مناسب را میشود از جنبه های زیادی مورد بحث و انتقاد قرار داد؛ بعضی از جوانب ذکر شد و در این بخش به ذکر موارد قابل توجه دیگر میپردازیم. همه ما میدانیم که برای سنجش میزان آمادگی و یادگیری ما در آزمون های آزمایشی ، نیاز به کارنامه و تحلیل آن داریم. پس اگر کارنامه ای که دریافت میکنیم موثق و قابل اطمینان نباشد، قضاوت ما درباره آمادگی و یادگیری کافی اشتباه خواهد بود. پس بهترین آزمون آزمایشی دوره ای ، آزمونی است که بتواند به ما کارنامه معتبری بدهد. اما چه مواردی در داشتن یک کارنامه درست بعد از شرکت در آزمون های آزمایشی تاثیر گذار است؟

  • دقت محاسبه تراز و نمره کل آزمون آزمایشی در کارنامه
  • جامعه آماری آزمون
  • بودجه بندی و برنامه برگزاری آزمون ها
  •  پاسخ نامه تشریحی آزمون آزمایشی
  • هزینه و قیمت ثبت نام در آزمون آزمایشی

بگذارید بهتون واضح بگویم از هزاران جنبه میتوان به این موضوع نگاه کرد و نقد های متفاوتی برای آزمون های آزمایشی موسسات متفاوت قائل شد. ولی یک نکته خیلی مهم این وسط وجود دارد؛ و آن هم کسی است که قرار است آزمون بدهد. حتی اگر بهترین آزمون های آزمایشی را با هزینه های هنگفت شرکت کنید، اگر برای آن آماده نباشید، یا بودجه بندی سوال ها با برنامه درسی شما هماهنگ نباشد، به هیچ دردی نمیخورد.

بهترین آزمون آزمایشی برای هر فرد

باید به این موضوع توجه کنید”این شما هستید که مشخص میکنید کدام آزمون برای شما مفید تر و موثر تر هست”. فرضا سوالات سطح بالای آزمون های قلمچی میتواند برای دانش آموزی که خودش سطح بالایی از مهارت دارد انتخاب مناسبی باشد چون زمینه به چالش کشیدن دانش و مهارت را برای آن دانش آموز ایجاد میکند. اما از طرف دیگر اگر فرض کنیم دانش آموزی که هیچ مهارتی در تست زنی ندارد و تازه ابتدای راه هست بیاید و در آزمون های قلمچی شرکت کند؛ این میتواند نتایج بدی را در بر داشته باشد و نه تنها باعث پیشرفت او نشود، چه بسا به پسرفت و ناامیدی هم بینجامد.

البته در موارد استثنا این موضوع میتواند بصورت برعکس اتفاق بیفتد و در افرادی که روحیهء جنگنده دارند منشاء تلاش بیشتر بشود. اما باید در کل این مطلب را در نظر بگیریم که درگیری با سوالات و آزمون های چالشی نباید شما را از مسیر و رویه کنکور دور و از مطالب کتاب درسی منحرف کند. حتی برای انتخاب منابع کنکور نیز بایدکتاب درسی را سرلوحه کار خود قرار دهید. پس باز یاد آوری میکنم، ترجیحا یک آزمون آزمایشی استاندارد شامل سوالات مطابق با سرفصل های کنکور و بر اساس مطالب کتاب درسی با کیفیت بالا میتواند بهترین آزمون آزمایشی باشد که انتخاب میکنید.

farhangnews 113029 318727 1423054000

شرکت در آزمون های آزمایشی

از شما دوستانه تقاضا دارم اگر میخواهید بدون برنامه ریزی و اهداف از پیش تعیین شده سر جلسه آزمون های آزمایشی (چه حضوری و چه مجازی) حاضر بشوید، بهتر هست که پول خودتان را دور نریزید و خرج چیزهایی کنید که بهشان اهمیت میدهید! این موضوع را هم یاد آوری کنم؛ در این شرایط کرونایی که اکثر برنامه ها(از جمله آزمون های آزمایشی) غیر حضوری برگزار میشود این شمایید که باید بخشی از تشریفات آزمون های آزمایشی را در محیط خانه تان فراهم کنید؛ حتی میتوانید آزمون های آزمایشی را رایگان دانلود کنید و در منزل به بررسی آزمون بپردازید. پس با جدی گرفتن کار، خودتان هم میتوانید کیفیت آزمون هایتان را بالا ببرید و با کمی خلاقیت بدون پرداخت هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی، به ارتقاء خودتان کمک کنید.

هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی

هزینه و قیمت شرکت در آزمون های آزمایشی برای دانش آموزان مرکز کنکور پرسا رایگان است. چون میتوانند تمامی آزمون های آزمایشی را به صورت رایگان از وبسایت تخصصی ما دانلود کنند. اما فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه بهتر ، شکا نیازبه کارنامه و تحلیل و بررسی نقاط قوت و صعفتان دارید. احتمالا خودتان نتوانید این کار را منصفانه و دقیق انجام دهید. پس بهتر است از یک مشاور متخصص کنکور برای انجام آن بهره بگیرید.

مهندس سهیل حاج کرم ، مشاور برتر کنکور سالها اخیر در کرج به انجام مشاوره برای دانش آموزان پرداخته اند. حتی در آکادمی آکو میتوانید در جلسه مشاوره رایگان کنکور شرکت کنید و بعد برای آینده خود تصمیم بگیرید. با کارشناسان ما در تماس باشید.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن