نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور من

اجرای برنامه ریزی درسی و انگیزه برای درس خواندن

چطور برنامه ریزی درسی کنیم و به آن عمل کنیم

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

مشکل کجاست؟ چرا نمیتوانیم به برنامه ریزی خودمان عمل کنیم ؟ چرا انگیزه برای درس خواندن نداریم و نمیتوانیم به برنامه ریزی درسیمان متعهد باشیم. مشکل از جایی شروع میشه که بچه ها معیار درستی برای درس خواندن خود ندارند. مدام از خودشان میپرسند چطور برنامه ریزی درسی کنیم ؟ چگونه برنامه ریزی کنیم  و چگونه برای عمل به برنامه ریزی مان انگیزه داشته باشیم؟

و آخر هم بدون کمک گرفتن از مشاوره درسی کنکور یک برنامه دست و پا شکسته جفت و جور میکنند و انتظار دارند از روز اول 12 ساعت درس بخوانند! اما من سهیل حاج کرم، بهترین مشاور کنکور بهت میگویم:

  اجرای برنامه ریزی به صورت بی نقص و کامل امریست بسیار محال! پس رفیق گلم سعی کن هدف‌و‌معیار محال واسه خودت تعیین نکنی. برای برنامه ریزی درسی درست با من همراه شو.

بهترین مشاوره کنکور تجربی 1402

اجرای برنامه ریزی با روش درست

در طول سالها تجربه که در زمینه مشاوره برنامه ریزی کنکور داشتم، انواع مختلفی از دانش آموزان دیده ام. مثلا عده ای تصور می‌کنن که اگر به قسمتی از برنامه نرسند یا اگه ساعت مطالعه یک روز کمی افت کنه، دیگه دنیا به آخرت رسیده و رقبا کیلومترها ازشون فاصله گرفتن. دیگه انگیزه برای درس خواندننخواهند داشت و دیگر عمل به برنامه ریزی درسی یک امر محال میشود.

این حرف مثل این میمونه که شما از شهر تهران حرکت کنی به سمت مشهد و‌ بعد از یک ساعت عصبانی بشی از نرسیدن به مقصد!!! همینقدر خنده دار و بی معنی!

علت این بی انگیزگی ها و استرس های بیجا داشتن معیار اشتباه در هنگام درس خواندن است. طبیعی تر از این نداریم که اکثر مواقع شما نمیتونی به تمام اموراتی که برای یک روز مشخص کردی، برسی.

مثلا ۱۰ تا مورد کار هست که قصد داری امروز انجام بدی،مسلما همه این ۱۰ مورد اولویت اصلی تو نیست و ۶تای آنها در صدر لیست تو قرار داره. لذا اگر همون ۶ مورد انجام بشه باید بهت تبریک گفت و به افتخارت از جا بلند شد. رفیق جونم بیا تا اینجای کار رو با هم جمع بندی کنیم:
معیار اصلی و درست در اجرای برنامه ریزی درسی روزانه (چه در سال کنکور و چه در باقی موارد) این نیست که عمل به برنامه ریزی تحت هر شرایطی باید انجام به و کامل و بی نقص هم باشه. معیار اینه که بتونی چند اولویت مهم و حیاتی برنامه ریزی روزانه رو تیک بزنی و برای انجام انها انگیزه و تعهد داشته باشی.

فراموش نکن که در هر شرایطی کمیت و کیفیت درس خواندن برای کنکور باید نسبت ثابتی داشته باشند. این نسبت را یک مشاوره درسی کنکور به راحتی میتواند برای شما مشخص کند.

بهترین مشاور کنکور سراسری میگوید چطور برنامه ریزی درسی کنیم

عمل به برنامه ریزی نوعی انگیزه برای درس خواندن

میدانید مشکل کجاست؟ بجز سوال چطور برنامه ریزی درسی کنیم مشکل دیگری که بعضیا دارند اینه که دانش آموزان بعد از اینکه یک روز رو نتونستن خوب پشت سر بزارن، مجموعه ای از رفتارهای پرمخاطره انجام میدن. اوه اوه داستان داره جنایی میشه! ببینین باور کنید همینقدر قضیه حساسه.

یک مفهومی داریم به اسم خود تخریبی و یک مفهومی هم این وسط هست به اسم خود انتقادی! در سال کنکور این تعاریف خیلی نقش بزرگی داره و آگاهی نسبت به اینهاست که میتونه داوطلب رو در شرایط سخت دوران درس خواندن برای کنکور نجات بده.

خود تخریبی دقیقا نتیجه تعیین معیارهای اشتباهه. مثال راه مشهد رو یادتونه؟ دقیقا وقتی بعد از یک ساعت حرکت از تهران، شروع کردی به آه و ناله و غصه خوردن که چرا من انقدر کُند و آرومم،چرا انقدر بیخاصیتم،چرا انقدر دست و پا چلفتیم و … این دقیقا میشه همون خود تخریبی لعنتی که باعث ازبین رفتن انگیزه برای درس خواندن در دانش آموزان میشه.

خود تخریبی یعنی شما با بیان یک سری اراجیف در مورد خودت، که اصلا معیار درستی پشتش نداره ، شروع میکنی به تخریب کردن خودت. این کار وقتی انجام میشه، یک چرخه بازخورد جهنمی ایجاد میشه که تهش معلوم نیست به کجا ختم شه.

رفیق جونم تو نمیتونی همیشه کمال گرایانه سعی کنی به همه اولویت ها و سرفصل‌های برنامت برسی،و زندگی همینه که همیشه حال خوب(عمل به برنامه ریزی درسی) بین توده ای از عدم هماهنگی ها(عدم تعهد و عدم اجرای برنامه ریزی درسی) اتفاق میوفته. من و تو و نه هیچ مشاوره درسی کنکور دیگه ای نمیتونیم جلوی این واقعیت رو بگیریم.

برای مشاوره برنامه ریزی برای کنکور کلیک کن

خود انتقادی برای عمل به برنامه ریزی درسی

خود انتقادی یک تعریف بهشتی و کاملا مختص به ایلان ماسکی هاست. چه بخوای رتبه برتر کنکور باشی یا چه بخوای یه شخص موفق در زمینه فروش و بازار کار باشی، نیاز داری در مواقع خاصی از زندگیت (دقت کن گفتم در لحظات خاصی، نه هر وقت دلت خواست) به خودت و زندگیت و اعمالت نگاه کنی و بررسی کنی که چه ایراداتی وجود داره. البته که همیشه ایراد هست!

چطور برنامه ریزی درسی کنیم و انگیزه برای درس خواندن داشته باشیم

اما چطور برنامه ریزی درسی کنیم و خود انتقادی رو هم در اون بگنجونیم؟ برنامه ریزی که باید به کمک مشاوره درسی کنکور انجام بشه و درباره خود انتقادی باید این قدری باید بررسی کرد که اذیت نشی و همچنین باید یه کم جنبه داشته باشی داداش گلم! ایرادات رو با چشم باز ببین و فکر کن چطور میشه اصلاح یا بهترشون کرد.

خود انتقادی یک فرایند بسیار متمدنانه و اصولیه و همه اشخاص موفق این رفتار رو دارند. اونا معیار درستی برای مسیر زندگیشون دارند و بخاطر مسائل کوچیک یا چیزایی که ابدا ناراحتی در موردشون درست نیست، خودشون رو زیر سوال نمیبرن. خود انتقادا افرادی هستند که اجازه نمیدن وجود اشکلات و نواقص لحظات قشنگشون رو خراب کنن.

البته بعضی اشخاص کلا دوست دارن ناله کنن و خوراکه اینن که ببریشون مجلس عزا و گریه. بعضی هم غر غر کردن و تخریب خودشون رو به عنوان سلاح و سپری استفاده میکنن تا جلوی انتقاد بقیه نسبت به خودشون رو بگیرن. یعنی اشخاصی‌ وجود دارند که با خودتخریبی خودشون در خلوت و یا در مقابل چشم دیگران، از هجمه های اطرافیان‌ می‌کاهند(این رفتار بین دختر خانوما بیشتر دیده شده)
عجب آدم های عجیبی هستن اینا!!!

سهیل حاج کرم مشاوره درسی کنکور

در آخر اجازه بدین به عنوان تیر خلاص مشاوره درسی کنکور در ایجاد انگیزه برای درس خواندن یه کم برم بالا منبر و یه سخن کوبنده داشته باشم:

دختران و پسران سرزمینم! همه آدمای کاملی که اطرافتون میبینین و فکر میکنین بی نقصن و حتی در سرویس بهداشتی گوهر و جواهر ازشون خارج‌میشه، همونا دریایی از مشکلات در اجرای برنامه روزانه و سبک‌زندگیشون دارند.

سعی کن منصفانه خودتو نقد کنی و تصمیم بگیری در اجرای برنامه ریزی درسیت دفعه بعد بیشتر تلاش کنی. به جای تخریب بیرحمانه خود عزیزت از یک مشاور کمک بگیر تا باهم بفهمیم باتوجه به شرایطت چطور برنامه ریزی درسی کنیم. اینستاگرام مشاوره کنکور من رو فالو کن!

مشاوره درسی کنکور برای عمل به برنامه ریزی درسی راهکار میدهد

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن