پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

خبر

بیش از نیمی از داوطلبان کنکور 1402 انتخاب رشته نکردند!

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

با اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور 1402 سازمان سنجش آمار تعداد داوطلبانی که در انتخاب رشته کنکور سراسری امسال(چه با کنکور و چه بدون کنکور) شرکت کرده اند را اعلام کردند. طبق این آمار از کل داوطلبان کنکور 1402 کلا 583هزار نفر از داوطلبان برای انتخاب رشته اقدام کرده اند. کل تعداد داوطلبان کنکور امسال یک میلیون و صد و نوزده هزار و چهارصد و سی و شش نفر بوده است که با این حساب امسال حدودا نیمی از کل داوطلبان انتخاب رشته کرده اند!

بنابر این آمار نه تنها تعداد داوطلبان کل کنکور کاهش یافته است بلکه تعداد داوطلبانی که انتخاب رشته کرده اند نیز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. این واقعیت البته باتوجه به اینکه اعتبار تراز کنکور تا دو سال برای کنکور 1402 قطعی شده است، قرار است سال آینده تاثیر سوابق تحصیلی بیشتر شود، قرار برگزاری کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان و دو مرحله ای شدن کنکور در اردیبهشت و تیرماه، شاید بتوان انتخاب رشته نکردن خیلی از داوطلبان را توجیه کرد.

امسال کنکور سختی داشتیم. هم نوع سوالات و تعداد و بودجه بندی آنها تغییر کرده بود، هم کلا سوالات سخت تر بود و حتی رتبه یک کنکور هم هیچ درسی را بالای 90 نزده بود! اما بیایید علت انتخاب رشته نکردن داوطلبان را با تیم مشاوره تحصیلی آکو واقع بینانه تر بررسی کنیم.

کانال تلگرام تیم مشاوره تحصیلی کنکور آکو
بیش از نیمی از داوطلبان کنکور 1402 انتخاب رشته نکردند! 3

علت انتخاب رشته نکردن نیمی از داوطلبان کنکور 1402 از نظر داوطلبان کنکور

فرض کنید که شما خودتان را برای موفقیت در امتحانات نهایی آماده کرده اید و این امتحانات به قدری سخت برگزار میشوند که نمیتوانید حتی یک نمره متوسط از آنها دریافت کنید. بعد از این ضربه و استرسی که درست یک ماه قبل از کنکور به شما وارد شده است، در روز های مانده به کنکور ناگهان متوجه میشوید که اگر امسال به دانشگاه نروید هم میتوانید سال بعد دوباره درس بخوانید و اگر نشد از تراز همین امسالتان استفاده کنید.

این یعنی در لحظات آخر آنچنان دچار ناامیدی از این کنکور و درعین حال امیدواری به تلاش بیشتر سال آینده تان میشوید که انگیزه ای برای ادامه جمع بندی امسال نمیماند!

این موضوع به ویژه برای بچه هایی که سال اول کنکورشان بود پررنگ بود. نکته دیگر سوالات عجیب و غریب کنکور بود که داوطلبان در جلسه با آنها روبرو شدند. این باعث شد که باتوجه به پیشینه ذهنی داوطلبان از همان ابتدا برای سال آینده برنامه ریزی کنند.

بعد از روبرویی با سوالات کنکور، اعلام دیرهنگام نتایج و شرایط عجیب انتخاب رشته بدون کارنامه سبز و بورسیه های دانش و صنعت و برملا شدن دروغ اضافه نشدن ظرفیت رشته های پزشکی میتوان حدس زد که دانش آموزان چرا انتخاب رشته نکرده اند!

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا