پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری

تحلیل دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 برای انتخاب رشته رایگان

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در روز یکشنبه 29 مرداد 1402 و بعد از بیش از 45 روز انتظار، دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 منتشر شد. در این دفترچه و البته در اعلامیه رسمی سازمان سنجش اعلام شد که انتخاب رشته کنکور 1402 در سامانه از سه شنبه 31 مرداد الی شنبه 4 مرداد انجام میشود. برای رشته های با سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری و غیرانتفاعی و پیام نور تا نهم وقت دارید و آزاد هم تا 11م مهلت انتخاب رشته های با ازمون را داده است.

همانطور که پیش بینی میشد، به علت ناتوانی در ارائه به موقع نتایج کنکور و وقت اضافی خریدن با ارائه تراز کنکور و تراز سوابق تحصیلی، مهلت انتخاب رشته را کم کرده و اعلام نتایج نهایی قبولی بچه ها را نیز به مهرماه موکول کرده اند. اولین نکته ای که همه را به تعجب وا داشت، وعده اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته در نیمه دوم مهرماه بود! جدول زمانبندی اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402:

اعلام نتایج انتخاب رشته 
کنکور 1402

بجز این نکته که بی نهایت عجیب بود و احتمالا با اهداف سیاسی و اجتماعی این تصمیم گیری انجام شده است، چند نکته عجیب دیگر را در دفترچه امسال شاهد بودیم که در تحلیل دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 به بررسی آنها میپردازیم.

تحلیل دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

در اولین بخش تحلیل دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 باید به نوع پذیرش دانشگاه های سراسری اشاره کنیم. در صفحه سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری درباه دو نوع پذیرش در دوره های دانشگاهی روزانه و شبانه صحبت کرده است.

پذیرش با آزمون: براساس نمره حاصل از آزمون اختصاصی(تراز کنکور) با تاثیر چهل درصدی مستقیم سوابق تحصیلی انجام میشود.

پذیرش بدون آزمون: رشته هایی که با تاثیر سوابق تحصیلی انجام میشود. این رشته ها گروه آزمایشی خاصی ندارند و مثلا رشته سلولی مولکولی را میتوانید با دیپلم انسانی، ریاضی و حتی فنی هم شرکت کنید. اما همین رشته را در میان رشته های دارای پذیرش با آزمون نمیتوانید با دیپلم غیر مرتبط ثبت نام کنید.

داوطلبانی که در کنکور سراسری 1402 شرکت نکرده اند یا در یک مرحله شرکت کرده اند، یا روزانه مجاز نشده اند میتوانند رد همه نوع دوره های بدون کنکور شرکت کنند.

همه این کد رشته های با کنکور و بدون کنکور در انتخاب رشته سراسری در یک لیست نوشته میشود که این لیست مجموعا باید شامل 150 انتخاب با آزمون و بدون آزمون باشند. مراحل انتخاب رشته در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 به شرح زیر مشخص شده است.

بخش بعدی توضیح کارنامه است که در بخش جداگانه ای در این باره توضیح داده ایم و تحلیل جزء به جزء کارنامه در مطلب تحلیل دفترچه انتخاب رشته از حوصله داوطلب خارج است. در بند مهم بعدی دفترچه انتخاب رشته نحوه انتخاب رشته بررسی شده است.

نحوه انتخاب رشته از نظر دفترچه سازمان سنجش

همه انتخاب هایی که برای دانشگاه سراسری دارید چه برای رشته های گروه آزمایشی هنر و زبان و چه برای یکی از سه گروه آزمایشی اصلی باید در 150 کد رشته محل تعریف شود و اگر کسی دو یا سه گروه آزمایشی کنکور داده باشد، تعداد مجاز انتخاب ها تغییری نمیکند.

ضمنا برای انتخاب رشته با سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری نیز تعداد جداگانه ای انتخاب در نظر گرفته نشده است و برای بدون کنکور های روزانه و غیرانتفاعی و شهریه پرداز و آزاد و … همه باهم 150 انتخاب خواهید داشت.

همه ما میدانیم که بهتر است قبل از وارد کردن لیست انتخاب رشته در سایت بهتر است پیش نویس انتخاب هایمان را داشته باشیم و در دفترچه انتخاب رشته هم این نکته ذکر شده است. ضمنا برای اولویت بندی فقط علاقه مندی خود را در نظر بگیرید و این نکته را فراموش نکنید که:

بالا تر یا پایین تر زدن یک کد رشته محل احتمال قبولی شما را کم یا زیاد نمیکند.

در انتخاب رشته سراسری اولین رشته ای که باتوجه به رتبه و تراز شرایط قبولی آن را داشته باشید، به عنوان رشته قبولی شما شناخته میشود ومگر اینکه دانشگاه فرهنگیان انتخاب رشته کرده باشید و شرایط قبولی داشته باشید که یکی دانشگاه فرهنگیان میشود و یکی انتخاب بعدی قابل قبول.

این شرایط برای بچه هایی که میخواهند از طرح دو مدرکی استفاده کنند هم صادق است.

دو نکته عجیب که اولین سال است در دفترچه انتخاب رشته مشاهده میکنیم، اولا عدم امکان ویرایش اولویت های انتخاب رشته بیش از 8 بار برای هر فرد در پنل کاربری و عدم وجود کارنامه سبز است! محدودیت تعداد ویرایش را میتوان درک کرد اما از بین رفتن فرصت طلایی کارنامه سبز و تغییر رشته برای ترم دوم غیر منطقی به نظر میرسد.

کارنامه سبز از انتخاب رشته کنکور حذف شده است

این جمله را در دفترچه انتخاب دیدیم و باید با دقت بیشتری درباره آن مطالعه کنیم. “پس از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته(اواسط مهرماه!) امکان تغییر رشته دانشگاه در بین رشته های اولویت بندی شده در فرم انتخاب رشته وجود ندارد.

از آنجایی که قرار است نتایج کنکور 1402 تا دوسال برای داوطلبان در سامانه حفظ شود خیلی حاشیه بر سر این موضوع پیش نیامد و همین یک بحران از طرف سازمان سنجش به خوبی کنترل شد.

کدام تراز ملاک انتخاب رشته است؟

اگر در هر دو نوبت تیر و دی کنکور را در یک گروه آزمایشی شرکت کرده اید که تراز بالاتر برای تعیین رتبه ملاک قرار میگیرد. همانطور که برای رتبه های برتر کنکور امسال هم دیدیم که مثلا داوطلب کنکور دی را بهتر از کنکور تیر داده بود و با همان درصد های کنکور دی موفق به دریافت رتبه 1 کنکور شده بود!

البته این شرایط را میتوان تا حدی ناعدالتی دانست چون سطح سوالات کنکور تیر و دی یکسان نبود و خب ممکن است دانش آموزان دوازدهمی نتوانند در دی ماه خوب عمل کنند ولی برای تیر ماه تلاششان نتیجه دهد!

اگر در دو نوبت کنکور دی و کنکور تیر 1402دو گروه آزمایشی مختلف را کنکور داده اید باید در هنگام انتخاب رشته گروه آزمایشی مد نظرتان را انتخاب کنید در غیر این صورت کنکور تیر 1402 ملاک انتخاب رشته شما قرار میگیرد.

سوابق تحصیلی در انتخاب رشته کنکور 1402

نمره سوابق تحصیلی برای بچه های نظام جدید تاثیر 40 درصدی مثبت دارد و برای داوطلبانی که ترمم معدل نکرده و با دیپلم نظام قدیم اقدام به انتخاب رشته میکنند، 30 درصد نمرات نهایی سال سوم دبیرستان و 10 درصد نمرات نهایی سال چهارم(پیش دانشگاهی) به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهد بود.

برای رشته های هنر و زبان نمره امتحانات نهایی 26 درصد و به صورت قطعی خواهد بود که برای دیپلمه های نظام قدیم این درصد با نسبت 19.5 و 6.5 بین سال سوم و سال چهارم دبیرستان تقسیم میشود.

برای داوطلبان نظام قدیم فنی حرفه ای که یازده سال درس خوانده اند و مدرک پیش دانشگاهی نگرفته اند نمره صفر برای سال چهارم لحاظ میشود.

سربازی برای انتخاب رشته 1402

شرایط نظام وظیفه داوطلبان پسر در دفترچه ثبت نام کنکور 1402 ذکر شده است و مشمولان خدمت باید برای دریافت معافیت تحصیلی بعد از ثبت نام دانشگاه اقدام کنند اما خبر خوب برای پسر ها این است:

تراز کسب شده در کنکور 1402 به مدت دوسال برای بچه ها در پنل حفظ میشود و اگر داوطلبان نیاز به زمان اضافی برای گذراندن سربازی داشته باشند میتوانند از این مهلت استفاده کنند و بعد از گذراندن خدمت مقدس سربازی برای ورود به دانشگاه اقدام کنند.

داوطلبان نمیتوانن برای معافیت تحصیلی از سربازی در یک مقطع دوبار تحصیلی کنند یا مقطع پایین تر از آخرین مدرک تحصیلیشان را برای تحصیل انتخاب کنند.

بچه هایی که سال دومشان است کنکور میدهند حواسشان باشد که دیگر برای پاس کردن دروس مقطع کارشناسی شان 5 سال مهلت ندارند و برای مقطع کارشناسی باید حداکثر در 8 ترم واحد های دوره را به اتمام برسانند و برای اعزام به خدمت سربازی اقدام نمایند.

طرح رشته های هدف اولویت دار در دفترچه انتخاب رشته 1402

برخی از رشته ها در دانشگاه ها کم طرفدار است و نه تنها رتبه های برتر بلکه رتبه های بالا هم آنها را انتخاب نمیکنند و کشور باتوجه به نیاز سازمان ها دچار کمبود نیرو در این کد رشته محل ها است. طبق این طرح بورسیه ویژه برای داوطلبان رتبه 1 تا 200 رشته های نظری و رتبه 1 تا 100 کنکور هنر در نظر گرفته شده است”به شرطی که در رشته های مشخص شده انتخاب رشته کنند.”

که طبق تحلیل دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 مقام داران المپیاد های علمی در هر گروه آزمایشی اولویت خواهند داشت. این طرح که از طرف بنیاد نخبگان در کنکور برگزار میشود بررشته های دارای بورسیه به شرح زیر هستند:

رشته های بورسیه علمی در فترچه انتخاب رشته 1402

بورس دانش و بورس صنعتی با طرح بورسیه نخبگان تفاوت دارد

اولا که بورس صنعتی در کنکور 1402 برای اولین بار اجرا میشود و طبق این قانون داوطلبانی که دارای شرایط مربوطه باشند و در اولویت های انتخاب رشته خود، کد رشته محل های مربوطه را وارد کرده باشد، شامل کمک هزینه تحصیلی و استخدام تضمینی در ارگان های مورد نیاز کشور است. بورسیه صنعتی شرایط خاصی برای قبولی ندارد و داوطلبان برای برخورداری از این بورس میبایست فقط کد رشته های مخصوص بورس صنعتی را در اولویت های خود وارد کنند.

بورس صنعتی برای سازمان انرژی اتمی و شرکت خودروسازی سایپا است.

بورس دانش اما شرایط خاصی دارد. باید رتبه داوطلب در بازه ویژه خودش باشد و برای رشته های ویژه ای نیز اولویت انتخاب رشته اش را اعلام کرده باشد. برای بچه های رشته تجربی باید رتبه زیر 25.000، رشته انسانی زیر 20.000، رشته ریاضی زیر 8.000 و برای بچه های کنکور هنر زیر 3.500 باشد. رشته های طرح بورس دانش به شرح زیر است:

شرایط بورس دانش برای انتخاب رشته کنکور 1402
شرایط ویژه بورس دانش چیست؟

بچه هایی که از بورس دانش برخوردار میشوند، در طول تحصیل کمک هزینه دریافت میکنند.(البته به شرطی که در 8 ترم تحصیلات لیسانس راغ به انتها برسانند.) این افراد در مقاطع بالاتر از بورس برخوردارند و میتوانند با تسهیلات ویژه ای وارد مقاطع ارشد و دکتری شوند.

کسانی که رشته های دارای بورس تحصیلی را انتخاب میکنند میتوانند امیدوار باشند که در یکی دیگر از کد رشته های پذیرش متمرکز دانشگاه های عادی قبول شوند. یعنی نتیجه انتخاب رشته به دو رشته بورسیه دانش و عادی برای دارندگان ترزا و رتبه قبولی تقسیم میشود.

سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور 1402

مثل هر سال سهمیه های مناطق، سهمیه های رزمندگان و شهدا و ایثارگران، سهمیه مناطق محروم، مناطق درگیر بلایای طبیعی را در انتخاب رشته کنکور شاهد هستیم.

نحوه انجام انتخاب رشته در سایت سنجش

کلا امسال هر داوطلب یک پورتال شخصی دارد که همه اطلاعات تحصیلی و کنکوری وی در آن ثبت شده است. برای انتخاب رشته هم همین شرایط را پیش رو داریم. یعنی داوطلب باید با رمز و نام کاربری که موقع ثبت نام کنکور وارد کرده بود(یا برای وی از طریق سازمان سنجش پیامک شده بود) در سامانه انتخاب رشته های با آزمون و بدون آزمون سنجش وارد شوند و در بخش انتخاب رشته بعد از تایید اطلاعات کد رشته ها را به ترتیب دلخواه وارد کنند.

سامانه انتخاب رشته سامان سنجش پیشرفت خوبی داشته است و علاوه بر ایجاد قابلیت اضافه کردن کد دلخواه در شماره ومورد نظر بدون نیاز به جابجایی سایر کد ها، هر کد رشته محل وارد شده بسته به نوع دانشگاه رنگ متفاوتی به خود میگیرد که ترتیب این رنگ ها را در تصویر زیر میبینید.

رنگبندی دانشگاه ها در سامانه انتخاب رشته کنکور 1402

نکته دیگری که در تحلیل انتخاب رشته کنکور 1402 باید مورد بررسی قرار بگیرد، خرید سریال های ثبت نام برای هر رشته است. در دفترچه انتخاب رشته نوشته شده است که امسال باید برای هر کد رشته محلی که مد نظرتان است اعم از فرهنگیان، دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی سریال خریداری کنید!

آموزش نحوه خرید سریال ثبت نام دانشگاه های فرهنگیان و غیرانتفاعی و پیام نور

بعد از اعلام علاقه مندی به انتخاب رشته های دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور و … باید سریال ویژه ثبت نام دانشگاه مربوطه را خریداری نمایید. سریال برای دانشگاه های فرهنگیان و غیرانتفاعی و پیام نور متفاوت است و ویدئو آموزش خرید سریال را در ادامه مشاهده میکنید.

اعتبار نتایج کنکور تا دو سال آینده بر اساس متن دفترچه انتخاب رشته 1402

در توضیحات دفترچه نوشته شده است که نتایج کنکور تا دوسال آینده برای داوطلبان اعتبار دارد. یعنی داوطلبانی که میخواهند سال آینده هم کنکور دهند، اگر نتیجه مورد نظر را نداشتند میتوانند از نتیجه امسال استفاده کنند اما نکته منفی این قضیه تغییرات مداوم قوانین کنکور است که نمیتواند به ما این اطمینان را بدهد که سال آینده هم با همین رتبه بتوانیم همین رشته ها را قبول شویم و تراز همین بماند.

درباره تاثیرات اعتبار نتایج کنکور در مطلب جداگانه ای توضیحات کافی داده ایم.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا