تحلیل کنکور زبان 1402 براساس بودجه بندی و سبک سوالات

تحلیل کنکور زبان 1402
تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

یکی از گروه های آزمایشی کنکور سراسری که امروزه افراد زیادی را به خود جذب میکند رشته زبان تخصصی و تحصیل در یکی از زیرشاخه های زبان انگلیسی به عنوان مثال ترجمه و یا ادبیات انگلیسی است. تحلیل کنکور زبان 1402 به ما ثابت کرد که قبولی در این کنکور آنقدر ها هم راحت نیست و آسان بودن نمیتواند علت مناسبی برای انتخاب زیاد دانش آموزان باشد!

علت این توجه زیاد به رشته های کنکور زبان در داوطلبان کنکور 1402 را شاید بتوان علاقه به مهاجرت تحصیلی بعد از یادگیری زبان یا بازارکار فعال رشته های ترجمه و آموزش زبان های مختلف دانست.

افراد برای ورود به هر یک از رشته های زبان های خارجی در دانشگاه های برتر علوم انسانی مثل دانشگاه علامه طباطبایی یا دانشگاه تهران باید در کنکور زبان شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی میتوانند وارد این رشته ها شوند و از بازارکار فعال آن استفاده لازم را ببرند.

با بررسی سوالات کنکور زبان 1402 متوجه شدیم که برای کسب موفقیت در کنکور و کنکور های بعد از آن نیاز است تا افراد تست های متنوعی را نه تنها در سطح کتاب درسی بلکه حتی تا سه سطح بالاتر از کتاب درسی حل کنند. کمک گرفتن از مشاور تحصیلی میتواند شما را در انتخاب منابع مناسب و پیشرفت سطح زبانی علاوه بر سطح تست زنی برای کنکور کمک کند.

اما اگر دارید مستقل عمل میکنید، به عنوان یک تیم مشاوره تحصیلی میگوییم که یکی از راه های آشنایی با سوالات این کنکور بررسی و تحلیل سوالات کنکور سالهای گذشته است که به این منظور در این مقاله قصد داریم سوالات کنکور زبان تیرماه 1402 را تحلیل و بررسی کنیم.

تحلیل کنکور زبان 1402

کنکور زبان به عنوان یکی از کنکور های شناور است که افراد با هر دیپلمی میتوانند در آن شرکت کنند. در سال 1402 زیرگروه های مختلف حذف شدند یعنی اینکه ضرایب دروس تختصاصی برای زیرگروه های مختلف با هم تفاوتی ندارد.

در حال حاضر کنکور زبان تنها دارای یک دفترچه شامل سوالات اختصاصی است که تعداد سوالات آن 70 تست است و داوطلبان 105 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات زمان دارند. بودجه بندی کلی سوالات به شرح زیر میباشد:

 • 10 سوال از دستور زبان و گرامر
 • 15 سوال از واژگان
 • 5 سوال از ترتیب واژه
 • 20 سوال از درک مطلب
 • 10 از کاربرد زبان
 • 10 سوال از کلوز تست

برای موفقیت در کنکور زبان باید توجه داشت که تسلط بر کتاب درسی مدرسه کفایت نمیکند و نیاز است تا داوطلبین واژگان و قواعد بیشتری را یادبگیرند که این موضوع مستلزم مطالعه منابع دیگری جز کتاب درسی است.

بهترین منابع برای کنکور زبان

تحلیل سوالات کنکور اختصاصی زبان 1402

کلا در کنکور اختصاصی زبان بعد از حذف دروس عمومی فقط یک دفترچه سوالات اختصاصی کنکور زبان در اختیار داوطلبان قرار میگیرد. در دفترچه سوالات کنکور زبان 1402 جمعا 70 سوال قرار دارد که سوالات 1 تا 15 سوالات جای خالی بود که همه آنها مربوط به گرامر بود.

بخش دوم هم که شامل 20 سوال بود مربوط به لغات بود. این بخش لزوما معنی لغت نیست و شامل 20 سوال نیز هست. سوالات بخش واژگان کنکور زبان 1402 سطح بالایی داشتند و واقعا میتوانست انتظار داشت که داوطلبانی که در سطح کتاب درس خوانده باشند، در پاسخ به سوالات واژگان درمانده باشند.

بخش بعدی مربوط به جمله بندی و انتخاب بهترین گزینه برای ترتیب قرار گیری کلمات(ترتیب اجزاء) در جمله بود که میتوان این سبک سوال را ترکیبی از قواعد و واژگان دانست.

این سوالات کلا سبک جدیدی در سوالات کنکور زبان هستند که در سوالات ترتیب اجزار کنکور زبان 1402 تقریبا دو سوال اول آن آسان بود، سوال سوم متوسط بود و سوال های چهارم و پنجم هم از نظر معنایی غنی تر بودند و هم از نظر گرامر، پیچیده تر.

بخش بعدی که بخش درک مطلب است با متن های جای خالی شروع میشود و سوالات در دو متن جاخالی دار اول مربوط به کاربردهای زبانی است. سه بخش آینده ای که در گروه سوالات کاربردهای زبانی، کلوز تست و درک مطلب میبینیم سوالات سطح بالایی نیستند اما خیلی نیاز به دانستن تکنیک های تست زنی دارند.

در سوالات کنکور زبان 1402 نیز متن اول بخش کاربرد های زبانی یعنی سوالات 41، 42 و 43 سوالات آسانی بودند اما از حق نگذریم که باید برای این سوالات فاصله بیشتری در نظر گرفته میشد تا داوطلب گزینه ها را واضح تر ببیند.

سوالات 44 و 45 بیشتر مربوط به بخش اصطلاحات پایه دوازدهم بودند که البته اصلا جزو سوالات آسان قرار نمیگیرند چون بچه ها معمولا از این سوالات کم تر نمونه حل کرده اند.

بررسی کلی سوالات کنکور زبان 1402

با توجه به بررسی های صورت گرفته کنکور زبان 1402 تقریبا مشابه با کنکور دی ماه 1401 بود. تعداد سوالات 70 تست بود که در کل تحلیل کنکور زبان 1402 به ما نشان داد که سطح سوالات یا بسیار آسان و یا بسیار دشوار بود. یعنی سوال متوسط را در کنکور زبان 1402 شاهد نبودیم.

 • گرامر کنکور زبان تیرماه 1402

در بخش گرامر تعداد سوالات نسبت به سالهای گذشته افزایش داشته اما سطح دشواری سوالات نسبت به گذشته کمتر است. مثل هر سال در گرامر کنکور زبان 1402 شاهد 15 تست بودیم که سبک سوالات مشابه با سال های گذشته بود.

 • ترتیب اجزاء در سوالات کنکور زبان 1402

5 سوال مربوط به ترتیب اجزا بود که در سطح استاندارد طرح شده بودند و جز سوالات آزار دهنده برای داوطلبین نبودند. همینطور قسمت مکالمه نیز دارای 5 سوال بود که یکی از آنها بسیار چالشی بود.

 • کلوز تست و بخش ریدینگ در کنکور زبان 1402

کلوز تست و ریدینگ به ترتیب شامل 10 تست و 15 تست بودند. از سوالات کلوز تست 5 تست مربوط به واژه و 5 تست مربوط به گرامر بود و قسمت ریدینگ هم شامل 3 متن بود که میتوان همه ی آنها را در رده ی استاندارد قرار داد.

 • بررسی قسمت واژگان

در قسمت واژگان شاهد سوالات در سطح کتاب درسی و بسیار آسان بودیم که البته در برخی از سوالات گزینه ها بسیار به هم نزدیک بودند.

با بررسی سوالات کنکور زبان در قسمت واژگان متوجه میشویم که منبع اصلی لغت برای کنکور جلد 1 و 2 کتاب focus on vocabulary در کنار لغات کتاب درسی متوسطه دوم بوده است. بالغ بر 75 درصد کلمات به کار رفته در آزمون سراسری از کتاب فوکس بوده است.

 • بررسی قسمت مکالمه

تعداد سوالات این بخش نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته است و تنها 5 سوال مربوط به قسمت مکالمه است.

 • بررسی قسمت ترتیب اجزای جمله

سوالات این بخش از شماره سوال 36 شروع و تا سوال 40 ادامه پیدا میکند. سوالات در سطح متوسط قرار داشتند و داوطلبان با استفاده از ابزار ترجمه و دانستن معلومات گرامری کافی میتوانستند به سوالات این بخش پاسخ دهند.

 • بررسی قسمت کلوز تست و درک مطلب

در بخش کلوز تست شاهده سوالات کمتری نسبت به قبل بودیم که این موضوع باعث شد تا نقش واژگان در کنکور پررنگ تر باشد. نکته قابل توجه در بخش سوالات کلوز گزینه های طولانی آن بود که میتوانست داوطلبان را از لحاظ زمانی به چالش بکشد.

قسمت درک مطلب را میتوان استاندارد ترین بخش آزمون دانست. این بخش با 15 سوال در قالب 3 متن طراحی شده بود و سوالاتی کامل استاندارد را شامل میشد.

دیدگاه کلی درباره کنکور زبان 1402

با توجه به بررسی های انجام شده در دو نوبت کنکور دی و تیرماه 1402 میتوانیم دریابیم که نیاز است داوطلبان با برنامه ریزی دقیق خود را برای مطالعه و کنکور آماده کنند. در واقع داوطلبان با حل سوالات کنکور سال های اخیر به ویژه 1402 میتوانند خود را محک بزنند و با شیوه طراحی سوال آشنا شوند.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *