معرفی رشتهرشته های دانشگاهی تجربی

رشته مهندسی صنایع چوب

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته مهندسی صنایع چوب از زیرشاخه‌های رشته علوم تجربی می‌باشد و به دنبال تربیت کارشناسانی است که بتوانند انواع چوب‌ها و خواص آنان را تشخیص دهند و از کاربرد انواع چوب‌ها در صنعت مطلع شوند. در ادامهٔ این مقاله به طور مفصل به توضیح درمورد این رشته و بازار کار آن و اهدافی که این رشته دنبال می‌کند پرداخته‌ایم. بنابراین اگر علاقه به آشنایی با این رشته تحصیلی را دارید پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

در سال 1341 گروه چوب‌شناسی در انستیتو جنگل و مرتع ایجاد شد و از سال 1345 فعالیت خود را به‌عنوان یکی از چهار گروه آموزشی دانشکده منابع طبیعی شروع کرد. پس از آن گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ امکانات لازم برای آموزش و تحقیقات در این حیطه را فراهم نمود و دانشجویان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قادر به تحصیل در این رشته هستند.

افراد موفق در این حیطه کاری:

پروفسور سید رضا حجازی و دکتر پرویز نیلوفری از افراد موفق در حوزه صنایع چوب و چوب‌شناسی هستند. دکتر پرویز نیلوفری رساله‌ای در مورد تشخیص و آناتومی 64 گونه چوب‌های ایران تألیف کرده است. همچنین حدود 40 کتاب و نشریه و هزاران مقاله به زبان‌های فارسی و دیگر زبان‌ها منتشر کرده است. پروفسور رضا حجازی نیز به‌عنوان پدر علم چوب‌شناسی نوین شناخته می‌شود و مدرک دکتری خود را در رشته چوب‌شناسی در بلژیک به دست آورد و پس از تکمیل تحصیلات به میهن بازگشت.

معرفی رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولوزی

مهندسی صنایع چوب مجموعه‌ای از علوم و فنونی است که دانش لازم به جهت شناخت و حفاظت از چوب و سایر مواد اولیه لینگوسلولزی و همچنین فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی آنها به دانشجو می‌دهد. در این رشته کارشناسانی تربیت می‌شوند که با دانش خود توانایی تشخیص انواع چوب‌ها و خواص آنها، ساختمان و درجه‌بندی چوب و کاغذ، کاربردهای چوب در صنعت و نحوه نگهداری و حفاظت از چوب را دارند. این افراد باید از معلومات خود در جهت بهبود و بهره‌وری از منابع چوب و کاغذ استفاده کنند. دانشجویان در این رشته با این موارد آشنایی پیدا می‌کنند:

 • فرایند تشکیل چوب در درختان و عوامل مؤثر
 • ویژگی‌ها و خواص ساختاری
 • شناسایی و درجه‌بندی انواع چوب
 • بازرگانی و دادوستد چوب
 • ویژگی‌های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی چوب و کاربرد آن
 • ساخت و اصلاح محصولات و سازه‌های مختلف از چوب و دیگر فرآورده‌های مرکب چوبی
 • تولید کاغذ و دیگر محصولات سلولزی

به‌علاوه پژوهش‌های جدید و نوین در زمینه پالایشگاه‌های زیستی برای تولید انرژی زیستی، مواد زیستی و سوخت زیستی از توده‌ها سلولزی و توسعه سازی و فرهنگ‌سازی برای استفاده از سازه‌های چوبی برای کاهش خسارات ناشی از زلزله از دیگر اهداف این رشته به شمار می‌رود.

مهارت های لازم برای رشته مهندسی صنایع چوب

این رشتهٔ تحصیلی کمابیش با طبیعت سروکار دارد و همچنین به مراحل رویش و تولید چوب و فراوری آن می‌پردازد. در نتیجه داوطلب در گام اول باید به طبیعت و چوب و اجزای مرتبط با آن علاقه داشته باشد. سپس تسلط کافی در دروس زیست‌شناسی گیاهی، فیزیک و شیمی داشته باشد. از طرفی این شغل و حرفه نیازمند روحیهٔ جستجوگر و کاوشگر می‌باشد چرا که شخص باید مدام در حال تحقیق و پژوهش راجع به موضوعات مختلف باشد و این امر کمک شایانی به پیشرفت و موفقیت دانشجو در این زمینه می‌کند.

این مهارت‌ها را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

 • علاقه‌مندی به صنایع چوب و کاغذ
 • داشتن خلاقیت
 • استعداد درسی در دروس زیست گیاهی، شیمی و فیزیک
 • مهارت در تحقیق و پژوهش
 • قدرت تجزیه‌وتحلیل
 • دقیق و ریزبین بودن

دروس رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولوزی

رشته مهندسی صنایع چوب در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می‌انجامد. معادل 8 ترم تحصیلی می‌شود. دانشجو در این مقطع موظف به گذراندن 135 واحد درسی می‌باشد.

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 29 واحد
 • دروس اصلی: 26 واحد
 • دروس تخصصی: 60 واحد

دروس پایه رشته مهندسی صنایع چوب:

ریاضیات ۱ و ۲، شیمی آلی، رسم فنی، معادلات دیفرانسیل، ترمودینامیک، فیزیک عمومی، استاتیک، شیمی معدنی، مقاومت مصالح، آمار و احتمالات.

دروس اصلی رشته مهندسی چوب:

آمار و احتمالات مهندسی، قوانین صنعتی و خوداشتغالی، مکانیک سیالات، توسعه پایدار مواد اولیه، برق صنعتی، کامپیوتر کاربردی، روش‌ها و ابزار اندازه‌گیری، مسائل زیست‌محیطی، درخت‌شناسی، حسابداری، اقتصاد مهندسی، مدیریت و برنامه‌ریزی صنعتی.

دروس تخصصی رشته مهندسی چوب:

طرح و برنامه‌ریزی تولید، فرآورده‌های مرکب چوب، شناخت عمومی چوب، تشریح و تشخیص چوب، درجه‌بندی و ارزیابی چوب، فیزیک چوب، حفاظت و ایمنی کار، شیمی چوب، بازاریابی فرآورده‌های چوبی، فناوری برش چوب، کنترل کیفیت، مکانیک چوب، بررسی مسائل صنعت چوب، مواد پلیمری، کامپوزیت‌های فیبری، الیاف طبیعی، اصول حفاظت چوب، کارآموزی، پژوهش و گزارش‌نویسی، پروژه.

گرایش های رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولوزی

امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در ایران وجود دارد و فارغ التحصیلان می‌توانند تحصیلات خود را در این رشته تکمیل کنند. تحصیل در مقطع ارشد 2 تا 3 سال و در مقطع دکتری 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد.

گرایش‌های رشته مهندسی چوب در مقطع کارشناسی ارشد:

 • کامپوزیت‌های لیگنوسلولزی
 • بیولوژی و آناتومی چوب
 • صنایع سلولزی
 • حفاظت و اصلاح چوب
 • مدیریت صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی

گرایش‌های رشته مهندسی چوب در مقطع دکتری:

 • کامپوزیت‌های لیگنوسلولزی
 • بیولوژی و آناتومی چوب
 • صنایع سلولزی
 • حفاظت و اصلاح چوب

کارنامه قبولی رشته مهندسی صنایع چوب

کارنامه قبولی رشته مهندسی صنایع چوب در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

بازار کار رشته مهندسی صنایع چوب

بازار کار این رشته را می‌توان تا حدی وابسته به تولید و بهره­وری چوب و محصولات وابسته به آن دانست. این شغل گستردگی فراوانی دارد و افراد می‌توانند نقش‌های پژوهشی و یا مدیریتی بر عهده بگیرند و در مکان‌های مختلفی به فعالیت بپردازند. از نمونه مشاغل مرتبط با این رشته می‌توان به امور پژوهشی در صنایع کاغذ و چوب، مسئول کنترل کیفیت در بخش‌های دولتی و خصوصی، مسئول کنترل کیفیت، اشتغال در کارخانه‌های کاغذسازی، اشتغال در صنایع چوب و مبلمان، نقشه‌کشی و راحی سازه‌های چوبی اشاره کرد.

به لحاظ درآمدی این رشته تا حد زیادی به محل اشتغال وابسته است و میزان حقوق دریافتی در مراکز دولتی و خصوصی باهم متفاوت است. مراکز دولتی حقوقی ثابت که مقدار آن توسط سازمان مربوطه تعیین می‌شود به کارکنان می‌دهند و در مراکز خصوصی حقوق و مزایا باتوجه‌به مهارت و تجربه کارشناس به او تعلق می‌گیرد. همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با تأسیس کارگاه و کارخانه به فعالیت خود ادامه دهند و به کسب درآمد بالایی برسند.

تحصیل رشته مهندسی صنایع چوب در خارج از کشور

باتوجه‌به اینکه این صنعت به یک صنعت گسترده در دنیا تبدیل شده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در زمینه دانش فناوری چوب و مهارت‌های مرتبط تحصیل کنند این رشته در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می‌شود. از دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته می‌توان به

Swedish University of Agricultural Sciences،Oregon State University، University of British Columbia، University of Helsinki، University of Alberta اشاره کرد.

از نظر درآمدی میانگین درآمد مهندسان در کشور سوئیس در رده اول قرار دارد و پس از آن کشورهای آمریکا، کشور دانمارک و کشور انگلستان قرار گرفته‌اند.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مهندسی صنایع چوب سعی کردیم دید جامع و کاملی از این موضوع را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا