مقالاترشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

رشته مهندسی معدن

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

از گذشته تا به حال معدن نقش بسیار مهمی را در پایداری بشریت داشته است. در طول تاریخ مردم از سنگ و سرامیک استفاده می کردند تا این که بعد ها از فلزات سطحی زمین و نزدیک به سطح زمین بهره برداری کردند. به طور مثال در فرانسه و انگلستان از سنگ چخماق برای ایجاد آتش و شکستن سنگ ها مورد استفاده قرار می گرفته است. در گذشته یکی از دغدغه های کشور های صنعتی دست یابی به معدن‌های ارزشمند کشور های دیگر بوده است. زیرا برای هر فعالیت صنعتی به مواد معدنی نیاز است. موادی که کشف و استخراج آن ها به کارشناسانی متخصص نیاز دارد و به همین دلیل رشته مهندسی معدن در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد.

رشته مهندسی معدن تحت عنوان اولین رشته مهندسی آکادمیک تاریخ برای نخستین بار در انگلستان پایه گذاری شد و به دلیل شرایط سخت کاری یکی از ۱۰ شغل سخت جهان شناخته شده است.

معرفی رشته مهندسی معدن

در ادامه به معرفی رشته مهندسی معدن می‌پردازیم. این رشته در زیر گروه ۲ رشته ریاضی قرار دارد و به دلیل شرایط سخت کار در معدن، جز ۱۰ شغل سخت جهان شناخته شده است. همانطور که از اسم این رشته پیداست، رشته مهندسی معدن متشکل از دانش و علمی است که بر تمام بخش های کار معدن مانند جستجو، اکتشاف، تاسیس معدن، استخراج، تهیه و فرآوری مواد معدنی نظارت می کند.

در این رشته مهندسانی تربیت می شوند که علاوه بر آشنایی کلی با معدن ها، در استخراج معدن ها، کشف مواد معدنی، مکانیک سنگ و … نیز تخصص داشته باشند. مهندسی معدن از رشته هایی بوده که همیشه انسان ها با آن آشنا بوده اند و برای پیشبرد زندگی خود ار آن استفاده می‌کردند.

مهارت های لازم برای رشته مهندسی معدن

رشته مهندسی معدن از سخت ترین رشته هاست و کسانی که می خواهند در این رشته تحصیل کنند باید توانایی بالایی داشته باشند. سختی های این رشته بسیار زیاد است به همین دلیل حتما باید به آن علاقه داشت. در دنیای امروز برخلاف گذشته مهندسان معدن از نرم افزارهای مختلفی مانند GEMS, نرم افزارMineX و ..‌. استفاده می کنند و دانشجویان این رشته باید با زبان انگلیسی و نرم افزار ها آشنایی داشته باشند.

دانشجویان این رشته باید مهارت های تحلیلی، خلاقیت عالی، مهارت های ارتباطی، مهارت های ریاضی نیز داشته باشند.

از وظایف مهندسان معدن مدیریت و کنترل ساخت تونل ها، ایجاد نمونه از سنگ ها و آزمایش بر آن ها، تعیین نحوه انتقال مواد معدنی برای فرآوری و … می باشد.

دروس رشته مهندسی معدن

دوره تحصیل رشته مهندسی معدن ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد و دانشجویان در دوران تحصیل خود باید ۱۴۰ واحد درسی را بگذرانند که به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۳۲ واحد
 • دروس اصلی: ۳۵ واحد
 • دروس تخصصی: ۳۳ واحد
 • دروس اختیاری : ۲۰ واحد

دروس مشترک گرایش های مهندسی معدن:

ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، برنامه ‌نویسی‌ کامپیوتر، فیزیک‌، محاسبات‌ عددی‌، شیمی‌ عمومی‌، نقشه ‌کشی‌ صنعتی‌، اجزاء ماشین، استاتیک‌، دینامیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ سیالات، شیمی‌ فیزیک‌، نقشه‌ برداری‌ عمومی‌، عملیات‌ نقشه ‌برداری‌، زمین ‌شناسی‌ عمومی‌، زمین ‌شناسی‌ ساختمانی‌، زمین ‌شناسی‌ اقتصادی‌، مکانیک‌ سنگ‌، اقتصاد معدنی‌، کانه‌ آرایی‌.

گرایش های رشته مهندسی معدن

در ادامه به شرح گرایش های رشته مهندسی معدن می‌پردازیم. این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۴ گرایش اصلی می باشد‌ که عبارتند از: گرایش مکانیک سنگ، گرایش استخراج معدن، گرایش فرآوری مواد معدنی، گرایش اکتشاف معدن.

گرایش مکانیک سنگ: دانشجویان مهندسی معدن در این گرایش مهارت های مختلف برای طراحی سازه ها و حفره های زیرزمینی مانند تونل ها، معادن، طراحی حفره های رو زمینی و سطح های شیبدار و … را می آموزنند.

گرایش استخراج معدن: در این گرایش افرادی تربیت می شوند که در معادن زیر زمینی و رو باز و دریا نیز عملیات حفاری برای سنگ شکنی و بار گیری و باربری را می‌آموزنند.

گرایش فرآوری مواد معدنی: مهندسان نفت در این گرایش تولید مواد معدنی با ارزش، طراحی و مدل سازی مدار فرآوری در مقیاس صنعتی، بهینه سازی قسمت‌های مختلف کارخانه فرآوری می‌آموزنند‌.

گرایش اکتشاف معدن: دانشجویان مهندسی معدن در این گرایش به کشف معدن می‌پردازنند و بعد از کشف مناطق مستعد  نحوه ذخیره و استخراج منابع آن‌ها را بررسی می‌کنند.

کارنامه قبولی رشته مهندسی معدن

کارنامه قبولی رشته مهندسی معدن در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

نوشته
کارنامه قبولی رشته مهندسی معدن سال 1399

بازار کار رشته مهندسی معدن

در ادامه به شرح بازار کار رشته مهندسی معدن می‌پردازیم. این رشته از رشته های سخت محسوب می شود. ایران دارای ذخایر معدنی متعددی از جمله مس، طلا، روی، اورانیوم، ذغال سنگ و … می باشد و همین موضوع باعث شده که مهندسان معدن بستر شغلی خوبی داشته باشند و در بخش های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. آن ها می توانند در سازمان‌هایی مانند وزارت معادن و فلزات، وازت نفت، وزارت نیرو، وزارت راه و ترابی، سازمان زمین شناسی و شرکت های مهندسی در زمینه تونل، شرکت مترو و … فعالیت کنند. مهندسان معدن می توانند در صورت داشتن سرمایه خوب و مجوز لازم اقدام به ایجاد و استخراج مواد معدنی کنند.

درآمد مهندسان معدن به عوامل مختلفی مانند سابقه کاری، تایم کاری، محیط کار و … بستگی دارد و سه دسته کارشناس، سرپرست و مدیر تقسیم می شوند که هر کدام درآمد متفاوتی دارند.

تحصیل رشته مهندسی معدن در خارج از کشور

در ادامه به شرح تحصیل رشته مهندسی معدن در خارج از کشور می‌پردازیم. مدارکی که برای اپلای در رشته مهندسی لازم است بستگی به کشور و دانشگاه مقصد دارد. دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی مهندسی معدن اپلای می کنند در سال های اول دروس پایه مانند ریاضیات، انگلیسی، شیمی، زمین شناسی و فیزیک را مطالعه می کنند و  دانشجویان برای آشنایی با چگونگی طراحی مدل های نقشه برداری و حفاری با نرم افزارهای مربوط به این رشته نیز در کلاس های عملی کامپیوتر نیز آشنا می شوند.

از جمله دانشگاه های برتر مهندسی معدن در دنیا میتوان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه نیو ساوت ولز ( UNSW سیدنی )
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه کوئین در کینگستون
 • دانشگاه شیلی

میانگین درآمد یک مهندس معدن در کشور استرالیا ۱۱۸،۲۸۰ دلار استرالیا می باشد.

مهندسانی که کم تجربه هستند می توانند انتظار داشته باشند که درآمدسالانه ی آن ها بین ۵۴۵۵۰ تا ۷۰۲۹۰ دلار باشد.

درآمد سالانه رشته معدن در بعضی کشور ها به صورت زیر می باشد:

 • کالیفرنیا: ۱۲۳،۰۶۰ دلار
 • کلرادو: ۱۰۸،۱۳۰ دلار
 • نیومکزیکو: ۱۴۰،۱۳۰ دلار
تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مهندسی معدن سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا