پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

خبر

لغو مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

اگر یک خبر خوب در این مدت درباره کنکور شنیده باشیم، همین لغو مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳ است. بعد از اینکه مجلس طرح دو فوریتی بازگشت قوانین کنکور به قبل از ۱۴۰۲ را از طریق محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، به شورای نگهبان ارائه داد، بزرگترین نگرانی بچه ها بازگشت دروس عمومی به کنکور بود!

از هفته گذشته که این طرح در مجلس تصویب شد، تا به امروز که شرایط قطعی کنکور اعلام شده است خیلی از دانش آموزان دلسرد شدند و خیلی ها هم تصمیم گرفتند مجددا کنکور دهند اما با انتشار خبر کنکور ۱۴۰۳ به صورت قطعی در شبکه خبر، شرایط نرمال تری را در بین داوطلبان شاهد هستیم.

دیروز یعنی سه شنبه ۴ مهرماه ۱۴۰۲ شورای نگهبان مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳ را رد کرد و قرار است کنکور ۱۴۰۳ با همان شرایط کنکور ۱۴۰۲ یعنی با تاثیر قطعی معدل، بدون آزمون دروس عمومی و دوبار در سال برگزار میشود! ویدئو ضبط شده از خبر رسمی شبکه خبر را درباره لغو مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳ در ادامه مشاهده میکنید.

آخرین اخبار کنکور و مشاوره برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۳ را میتوانید از طریق پیج اینستاگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو دنبال کنید.

اطلاعیه سازمان سنجش درباره لغو مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳

بالاخره بعد از یک هفته بلاتکلیفی سازمان سنجش درباره لغو مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۳ زودتر از موعد مقرر نتایج نهایی مصوبه مجلس برای کنکور ۱۴۰۲ مشخص شد. طبق خبر منتشر شده و البته اطلاعیه سازمان سنجش قرار بر اجرای کنکور ۱۴۰۳ براساس همان شرایط جدید(تغییرات کنکور ۱۴۰۲) باشد. ظاهرا شورای نگهبان با طرح مخالفت کرده است و بر این اساس شرایط کنکور سال آینده به شرح زیر است.

  • تاثیر ۵۰ درصدی معدل کتبی نهایی داوطلبان
  • تاثیر قطعی معدل دوازدهم
  • نیاز همه داوطلبان به داشتن سوابق تحصیلی
  • برگزاری کنکور دبار در سال (۶و۷ اردیبهشت و ۷و۸ تیر ۱۴۰۳)
  • برگزاری کنکور فقط برای دروس اختصاصی
  • برگزاری امتحانات نهایی برای پایه یازدهم

همانطور که از پیش هم اعلام شده بود، تاثیر قطعی معدل یازدهم و دوازدهم در کنکور ۱۴۰۴ و تاثیر قطعی معدل دهم و یازدهم و دوازدهم در کنکور ۱۴۰۵ و بعد از آن قرار است اجرا شود.

دهم و یازدهمی ها باید خیلی مراقب پیشرفت تحصیلی شان در متوسطه دوم باشند چون باتوجه به نتیجه عدالت آموزشی و افزایش رتبه های برتر کنکور شهرستان ها بعد از اعمال تاثیر قطعی معدل، به نظر میرسد مسئولین بیش از پیش برای اجرای قانون تاثیر معدل در کنکور مصمم شده اند.

هرچند که این لغو ناگهانی مصوبه مجلس بعد زا مدتی بازار گرمی درباره قطعی شدن بازگشت شرایط کنکور قبل از ۱۴۰۲ کمی گیج کننده و البته مشکوک بود اما به هرحال خبر خوشحال کننده ای بود که در این شرایط سخت کنکوری ها حداقل باری را از دوش داوطلبان برداشت.

شاید بازخورد رسانه های مردمی و سایر کانال های دانش آموزی تلگرامی هم درباره تغییرات قوانین کنکور هم در نظر نهایی شورای نگهبان بی تاثیر نبوده باشد!

چرا لغو قوانین جدید کنکور عجیب بود؟

همانطور که پیش از این هم در تحلیل و بررسی قوانین جدید کنکور گفتیم، این اخبار عجیب و غریب و نگران کننده در آستانه اعتراضات کشوری عجب بود و انگار یک حرکت سیاسی بود! چطور ممکن است که دقیقا در زمان برگزاری اعتراضات مجلس تصمیم بگیرد شرایط کنکور را تغییر دهد و در یک برنامه ناگهانی این قوانین را تصویب هم بکند.

جالب تر اینکه دیدیم بعد از اینکه آب ها از آسیاب افتاد و دانش آموزان از فراصت اعتراضات خارج شدند، شورای نگهبانی که به خیلی از قوانین چرت و پرت هم گیر نمیدهد و فقط تصویب میکند، یادش بیوفتند که مخالفت داشته باشد! یک نکته عجیب:

این تنها خبر تحریک آمیز در این مدت نبود و تعطی کردن شنبه ها در مدارس، اعلام نتایج کنکور، تغییر معلم های تیزهوشان و جداکردن جنسیتی دانشگاه های علوم پزشکی خبر های دیگری بود که ظاهرا برای انحراف اذهان عمومی در این مدت منتشر شد و همه اخبار هم با مخالفت و عدم تغییر روبرو شدند!

اصلا از کی تا حالا مجلس به دانش آموززان و مردن اجازه دخالت میدهد و میگذارد همه دانش آموزان با ویدئو و تصویر و صدا شاهد صحبت های نمایندگان مجلس و حتی برگه رسمی ارسال مصوبه مجلس کنکور ۱۴۰۲ به شورای نگهبان باشد؟

به هرحال که عدم بازگشت شرایط کنکور به قبل از ۱۴۰۱ و لغو قوانین جدید کنکور برای همه اعم از فارغ التحصیلان و دانشجویان خبر خوبی بود و امیدواریم که امسال هم مثل هر سال داوطلبان بتوانند قوی شروع کنندو به نتیجه دلخواه برسند!

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره تحصیلی کنکور زبان از صفر تا صد