پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی دانشگاه های کشور سراسری، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی

معرفی دانشگاه الزهرا تهران

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

دانشگاه الزهرا تهران، یک دانشگاه در منطقه ونک تهران، و مختص دختران می باشد. پیشینه این دانشگاه به یک مدرسه به نام مدرسه عالی دختران در سال 1343 زیر نظر فرح پهلوی بر می گردد. و این مدرسه مدتی بعد به یک سازمان دولتی غیر انتفاعی تغییر یافت و از راه آزمون سراسری به پذیرش دانشجو اقدام کرد. در ادامه مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو به معرفی دانشگاه الزهرا تهران و شرایط پذیرش در این دانشگاه می پردازد.

دانشگاه الزهرا تهران در سال 1357 دارای 4 دانشکده علوم پایه، علوم مدیریت، اقتصاد و ادبیات و علوم انسانی بود. پس از انقلاب اسلامی برای مدتی نام این دانشگاه به محبوبه متحدین تغییر یافت و پس از آن با نام دانشگاه الزهرا به فعالیت خود ادامه داد. این دانشگاه وسعتی بالغ بر 14 هکتار دارد که موقوفی حسن مستوفی الممالک می باشد.

معرفی دانشگاه الزهرا تهران

شرایط پذیرش دانشگاه الزهرا تهران

در متن فوق به معرفی دانشگاه الزهرا تهران و پیشینه ای از این دانشگاه پرداختیم. حال باید بدانیم که دانشگاه الزهرا تهران به دلیل رتبه بسیار خوبی که در بین دانشگاه های کشور و جهان دارد در پذیرش دانشجو سخت گیری هایی نیز قائل می شود، پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق آزمون سراسری و از بین داوطلبانی با رتبه و تراز هایی نسبتا سطح بالا صورت می گیرد برای مثال داوطلبی در سال 1399 با رتبه 312 با سهمیه منطقه یک در رشته طراحی لباس دوره روزانه در دانشگاه الزهرا مشغول به تحصیل شده است بنابراین دانشجویان این دانشگاه از نظر علمی از شرایط بسیار بالایی برخوردار می باشند.

همچنین این دانشگاه نیز مانند دانشگاه های سراسری دیگر کشور در دوره شبانه نیز پذیرش دانشجو دارد که این دانشجویان موظف به پرداخت شهریه طبق قوانین می باشند. داوطلبان گرامی که علاقه مند به قبولی در این دانشگاه می باشند باید به این نکته نیز توجه کنند که این دانشگاه تنها مختص دختران و همچنین رعایت حجاب و چادر نیز در این دانشگاه اجباری می باشد.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه الزهرا تهران

دانشگاه الزهرا تهران یکی از دانشگاه های سطح بالا کشور می باشد که دارای 10 دانشکده و تعداد بالایی رشته در هر سه کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری می باشد که هر ساله از طریق آزمون سراسری و تنها از خواهران پذیرش دانشجو انجام می دهد. در جدول زیر دانشکده ها و رشته های دانشگاه الزهرا تهران را می آوریم:

دانشکده رشته
دانشکده الهیات و معارف اسلامی ادیان و عرفان – فقه و حقوق مبانی اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – علوم قرآن و حدیث – فلسفه و حکمت اسلامی
دانشکده ادبیات زبان و ادبیات فارسی – زبان و ادبیات روسی – زبان و ادبیات انگلیسی – زبان و ادبیات عربی – مترجمی زبان فرانسه – زبان شناسی همگانی
دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد حقوق – حسابداری – اقتصاد – مدیریت (تمام گرایش ها) – مطالعات زنان و خانواده
دانشکده تربیت بدنی مدیریت ورزشی – فیزیولوژی ورزشی با گرایشات کاربردی محض – رفتار حرکتی با گرایش های یادگیری و کنترل حرکتی
دانشکده هنر طراحی پارچه و لباس – ارتباط تصویری – نقاشی – طراحی صنعتی – پژوهش هنر – کتابت و نگارگری – پژوهش هنر
دانشکده علوم زیستی بیوتکنولوژی در مقطع دکتری – زیست فناوری در مقطع کارشناسی گروه بیوتکنولوژی – میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا گروه میکروبیولوژی – زیست شناسی در مقطع کارشناسی گروه میکروبیولوژی – فیزیولوژی گیاهی- سیستماتیک مقطع کارشناسی ارشد گروه علوم گیاهی – بیوتکنولوژی، بیوشیمی، بیوفیزیک در مقطع کارشناسی ارشد گروه بیوتکنولوژی – علوم گیاهی در مقطع کارشناسی گروه علوم گیاهی –
دانشکده علوم تربیتی روانشناسی بالینی –  روانشناسی تربیتی –  روانشناسی عمومی – روانشناسی کودکان استثنایی – مدیریت آموزشی – علوم تربیتی – فلسفه تعلیم و تربیت – اطلاعات و دانش شناسی – علم اطلاعات و دانش شناسی – مشاوره و راهنمایی –
دانشکده فیزیک و شیمی شیمی محض – شیمی کاربردی – شیمی آلی – شیمی تجزیه – فیزیک – فیزیک مهندسی – فیزیک اتمی و مولکولی – فیزیک ماده و چنگال – فیزیک نجومی – فوتونیک – نانو شیمی – فیزیک ذرات بنیادی و نظریه میدان ها – فیزیک حالت جامع
دانشکده علوم ریاضی آمار ریاضی – آمار و کاربرد ها – ریاضی و کاربرد ها – علوم کامپیوتر – ریاضی محض – ریاضی کاربردی
دانشکده فنی و مهندسی مهندسی صنایع – مهندسی فناوری اطلاعات گرایش سیستم های اطلاعاتی – مهندسی برق – مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار – مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی – مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات – مهندسی عمران – مهندسی مکانیک

رتبه علمی دانشگاه الزهرا تهران

دانشگاه الزهرا تهران در رتبه بندی گرین متریک در سال 1398 توانست در سطح کشوری در حوزه علوم انسانی رتبه 6 و در حوزه علوم اجتماعی رتبه 5 را کسب کند. و همچنین در سطح جهانی نیز در حوزه علوم انسانی رتبه 529 و در حوزه علوم اجتماعی رتبه 517 را از آن خود کرده است که در این رتبه بندی 700 دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته بودند. در سال های بعد رتبه علمی دانشگاه الزهرا تهران به طور محسوسی شرایط بهتری پیدا کرد و توانست در سال 2021 در سطح کشور در بین 42 دانشگاه رتبه 4 و در سطح جهان در بین 959 دانشگاه رتبه 166 را از آن خود کند.

دانشگاه الزهرا تهران

امکانات دانشگاه الزهرا تهران

دانشگاه الزهرا تهران علاوه بر امکانات رفاهی که در اختیار دانشجویان خود قرار داده است جاذبه های بسیاری هم دارد که دانشجویان در اوقات فراغت خود و زمان هایی که فرصت دارند می توانند از این جاذبه ها استفاده کنند. برخی از این جاذبه ها را در ادامه می آوریم:

 • نگارخانه کمال الدین بهزاد
 • نگارخانه مصلی نژاد
 • سفره خانه سنتی ترمه
 • مقبره مستوفی الممالک
 • کافه واگن
 • امام زاده قاضی الصابر
 • بوستان باغ ایرانی
 • سفره خانه سنتی
 • اینترنت با سرعت بالا
 • پیست دوچرخه و اسکیت
 • کیفیت غذا در سلف دانشگاه الزهرا نیز نسبت به خیلی از دانشگاه ها بالا می باشد.

دانشگاه الزهرا امکاناتی از قبیل خوابگاه به دانشجویان روزانه خود که غیر بومی هستند ارائه خواهد داد، این دانشگاه به دانشجویان استان تهران و البرز و همچنین دانشجویان دوره شبانه خوابگاه ارائه نمی دهد. یکی از مزایای بسیار بالای خوابگاه این دانشگاه این مساله می باشد که خوابگاه این دانشگاه در داخل محوطه دانشگاه می باشد و تنها 10 دقیقه فاصله بین دانشکده ها و خوابگاه وجود دارد.

در آخر باید به این نکته نیز توجه داشت که تحصیل در دانشگاه الزهرا مزایای بسیار بالایی دارد، علاوه بر این که این دانشگاه از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است و برای آینده افرادی که در این دانشگاه تحصیل می کنند می تواند با توجه به میزان تلاش فرد بسیار مطلوب باشد، استقلالی که افراد در شهر بزرگی مانند تهران پیدا می کنند بسیار حائز اهمیت است.

3a606263ac0ac13e3f4927282e63bdb0

آدرس دانشگاه الزهرا تهران

آدرس: تهران، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا ( س )

کدپستی: ۱۹۹۳۸۹۳۹۷۳ تلفن: ۹۸۲۱۸۸۰۴۴۰۴۰+

انتخاب دانشگاه در کنکور سراسری با مرکز تخصصی انتخاب رشته آکو

در این که دانشگاه الزهرا تهران یکی از دانشگاه های بسیار مطرح کشور است هیچ شکی نیست، بنابراین برای قبولی در این دانشگاه می بایستی کمال دقت را در بحث انتخاب رشته داشت. این دانشگاه رشته های بسیاری برای تحصیل ارائه می دهد و علاقمندان به این دانشگاه با توجه به رتبه تراز خود می توانند یکی از رشته های این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند، مشاوران ما در مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو می توانند به سوالات شما در زمینه انتخاب رشته برای قبولی در این دانشگاه پاسخ دهند.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته آکو

بیشتر بخوانید:

معرفی دانشگاه حضرت معصومه (س)

معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام رتبه مورد قبول برای قبولی در رشته ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار از چند تا چند بوده ؟؟

 2. سلام
  من خودم از دانشجویان دانشگاه الزهراتهران هستم چادر و حجاب در این دانشگاه اصلا اجباری نیست .

  1. سلام ممنون از نظر شما و کمکی که به مخاطبین ما میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا